Basta Digital logo

Uľahčite si prácu so zoznamom silných slov, ktoré privábia zákazníkov

5 min čítania
Martin Bartl
Copywriter & Video Editor
Pri písaní článkov alebo textových reklám používajte výrazy, ktoré pritiahnu pozornosť čitateľa a presvedčia ho k akcii. Pripravili sme pre vás zoznam silných slov.

Silné slová zvyšujú návštevnosť webu, mieru prekliku a úspešnosť samotných kampaní. Texty tak získajú emocionálne podfarbenie. Obsah, ktorý vyvoláva emócie (či už negatívne alebo pozitívne), má oveľa väčší potenciál zaujať.

Vytvorili sme pre vás zoznam silných slov, ktoré vám pomôžu vyniknúť.

Ukážka slov, ktoré nájdete v našom zozname.

Silné slová sme rozdelili do viacerých kategórií a zoradili ich podľa počtu písmen. Dajú sa tak efektívne vkladať aj do reklám v PPC systémoch s obmedzeným počtom znakov. Nezabudli sme ani na našich českých kolegov a vytvorili sme podobný zoznam v českom jazyku.

Čo všetko môžete vyjadriť silnými slovami?

Silné slová vzbudzujú rôzne emócie. Preto sú ideálnym nástrojom, ak chcete čitateľa chytiť za srdce dojemným príbehom, šokovať nečakanou informáciou alebo ohromiť novým zistením. Ešte lepšie výsledky dosiahnete, ak ich v texte skombinujete – znásobíte ich efekt.

Pri písaní sa nebojte využiť slová, ktoré sa spájajú s negatívnymi emóciami. Často sú efektívnejšie ako tie pozitívne. Titulky vzbudzujúce hrôzu či zhnusenie však môžu človeka odradiť. Skúste preto nájsť zlatú strednú cestu a hlavne testujte.

Ktoré slová vybrať?

Pri písaní článku či reklamy sa musíte rozhodnúť, či chcete vzbudiť negatívnu alebo pozitívnu emóciu. Škandálom môžete vyvolať zvedavosť, vďaka strachu dokážete predať viac bezpečnostných dverí a pôvab vám pomôže predať spoločenské šaty.

Silné slová môžeme rozdeliť podľa emócií, ktoré evokujú, do niekoľkých kategórií:

 1. Strach
 2. Povzbudenie
 3. Túžba
 4. Hnev
 5. Chamtivosť
 6. Bezpečie
 7. Zákaz

Strach

Strach dokáže zaujať najviac. Najčastejšie sa využíva v správach (bolesť, šok, smrť, útok, vražda, chudoba a pod.).

Povzbudenie

Silné slová, ktoré vyjadrujú povzbudenie, nájdeme prakticky kdekoľvek (magický, úžasný, perfektný, presvedčivý, prekvapivý, jedinečný, srdečný a pod.).

Túžba

Pritiahnuť pozornosť sa dá veľmi účinne prostredníctvom silných slov, ktoré v ľuďoch evokujú túžbu (provokatívny, vášnivý, vzrušený, vulgárny, charizmatický, intenzívny, divoký a pod.).

Hnev

Niekedy je správne vyjadriť nesúhlas prostredníctvom hnevu. Najmä ak ide o násilie (bezcitný, slabý, skorumpovaný, falošný, otravný, odpudzujúci, primitívny, neslušný, surový, brutálny, barbarský a pod.). 

Chamtivosť

Efektívny spôsob, ktorý pomôže pri predaji, je využitie ľudskej chamtivosti (zľava, luxusný, výhodný, lacný, nový, prekrásny, elegantný, rozumný, efektívny, geniálny a pod.).

Bezpečie

Zákazníci sa chcú cítiť bezpečne. Presvedčíte ich iba vtedy, keď veria vám aj vášmu produktu. Preto sa oplatí využiť silné slová, ktoré evokujú bezpečie (osvedčený, spoľahlivý, pravý, vylepšený, bezpečný, odskúšaný, doživotný, bezchybný a pod.).

Zákaz

Všetko, čo je zakázané, v nás vzbudzuje záujem. Využite to v texte (tajný, súkromný, cenzurovaný, stratený, tajomný, najtajnejší, ilegálny, nečakaný, dôverný, utajený a pod.).

Kde využiť silné slová?

Možností, ako využiť tento zoznam, je naozaj veľa. Dôležitý je pútavý nadpis, ktorým vzbudíte túžbu, zvedavosť alebo šokujete. Ak samotný titulok nezaujme, môžete mať akokoľvek kvalitný obsah, no len málokto sa k nemu dostane. 

Preto si dajte záležať na tom, aby ste nadpisom nielen vyjadrili podstatu, ale aj vzbudili záujem.

Práve preto mnohí ľudia, ktorí pracujú s textom, využívajú výrazy s emocionálnym podfarbením. Nás napríklad zaujal nadpis článku na stránkach Denníka N. Redaktor Matej Ondrišek využil kombináciu slov dominancia, sklamanie a výbuch, čo robí titulok lákavým.

Silné slová v titulku Denníka N

Silné slová môžete použiť prakticky kdekoľvek:

 • Nadpisy
 • Podnadpisy
 • Názvy produktov
 • Pop-up okná
 • Cieľové stránky (landing pages)
 • Tlačidlá
 • Textové reklamy a bannery
 • Infografiky
 • Predmety e-mailov
 • Názov spoločnosti alebo doména
 • Výzva konať (Call to action)

Hlavne kreatívne

Neobmedzujte sa len na nadpisy a využite silné slová aj inde. Nebojte sa experimentovať. Americká spoločnosť OPI, ktorá sa venuje starostlivosti o nechty, šikovne pomenovala aj svoje produkty.

Namiesto nudného označenia odtieňa ružovej zahrnula do anglického názvu produktu aj silné slovo fantastický v kombinácii so slovom slon (fantastic + elephant).

Vznikla tak originálna slovná hračka ElePhantastic (slovenský ekvivalent by mohol byť Slontastický). Určite by ste aj vy pred lakom s prívlastkom ružový 701 uprednostnili Slontastický ružový.

Takto využili slovné hračky v O.P.I.

Testujte, testujte, testujte

Nestrieľajte naslepo a pripravte si viac variantov textov. My sme takto otestovali niekoľko slov pre predajcu výživových doplnkov a pre český realitný portál. Vyskúšali sme tú istú Google reklamu vždy s iným silným slovom a označili sme ich štítkami (tie si ľahko vytvoríte v prostredí Google AdWords).

Nazbierané dáta sme stiahli a pomocou kontingenčnej tabuľky sme podľa štítkov získali štatistiky pre jednotlivé slová. A výsledok? Ľudí najviac láka ponuka vzácnych výživových doplnkov a najnovšia ponuka domov či bytov.

Výsledky experimentu – Výrobca výživových doplnkov

V teste reklamy na výživové doplnky sme medzi mierou prekliku najviac a najmenej výkonného silného slova zaznamenali 12 % rozdiel. Tento výsledok však nebol štatisticky významný (p-hodnota = 0,17), pretože sme nemali dostatok dát. V tomto prípade by sme nechali bežať obe reklamy. 

Po čase by sme sa pozreli na dáta, aby sme zistili, či sme dostali štatisticky významný rozdiel:

Silné slovoVzácnyJedinečný
Zobrazenia10781075
Kliknutia127113
Miera prekliku11,78 %10,51 %

Výsledky experimentu – Realitný portál

V prípade reklamy na český realitný portál slovo najnovší prekonalo v miere prekliku slovo ohromujúci o 16 %. Získaný výsledok je štatisticky významný (p-hodnota = 0,07). Preto sme sa rozhodli ponechať len výkonnejšiu verziu reklám.

Silné slovoVzácnyJedinečný
Zobrazenia76718736
Kliknutia190186
Miera prekliku2,48 %2,13 %

Pred ostrým nasadením nezabudnite otestovať viacero verzií textov a následne vyberte najúspešnejšiu verziu.

Ak náš zoznam využijete aj niekde inde alebo sa vám zdá, že v tabuľke nejaké slovo chýba, dajte nám vedieť.

Tento text je aktualizovaná a doplnená verzia článku, ktorý pôvodne publikovala Beáta Sýkorová na blogu Pizza SEO.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter