Zmatečné formátování, nevhodné fotografie nebo chybějící odkazy ve vašem resumé mohou odradit personalistu od posunutí vaší osoby do dalšího kola výběrového řízení. Přečtěte si, jakým dalším chybám by se měl budoucí online marketér ve svém CV vyhnout.
Minulý rok se Pizza SEO zvětšila na téměř dvojnásobek původní velikosti. Rozšířili jsme náš SEO, PPC i UX tým, nabírali jsme nové stážisty, dali jsme základ Content týmu. A i v novém roce aktivně hledáme nové posily.
Vždy po vypsání výběrového řízení na konkrétní pozici rádi zjišťujeme, že o online marketing je velký zájem nejen ze strany klientů. Moderní obor láká studenty i zkušené pracovníky toužící po změně. A tak se nejenom já, ale i moji kolegové pravidelně probíráme životopisy zájemců o práci u nás.
Ale ať už jde o studenty nebo kandidáty s několikaletou praxí, nemohla jsme si nevšimnout, že řada životopisů obsahuje nedostatky, kterých by se budoucí online marketér neměl dopustit. Je mi jasné, že ne každý má zkušenosti s tvorbou CV. Proto jsem se rozhodla shrnout nejčastější chyby, kterých jsem si všimla, a pomoci tak všem, kteří si v současné době lámou hlavu nad tvorbou svého resumé.
User friendly musí být i resumé
Kreativních životopisů s časovými osami, interaktivními prezentacemi či videi nám došlo celkem dost. Těší nás, když jsou lidé kreativní, ale pro toho, kdo se došlými životopisy probírá, je nejdůležitější, aby byl životopis, ať už v jakékoliv formě, přehledný a srozumitelný. Proto je dobré ke kreativní prezentaci vždy přiložit i klasické CV.
Každý marketér musí umět odprezentovat i sám sebe a k tomu reprezentativní životopis patří. Recruiterovi pak stačí pár sekund a ví o vás všechno podstatné. Příliš dlouhý životopis hemžící se množstvím stylů písma, barvami či obrázky se může stát velkou překážkou k vašemu přijetí. Kvalitní životopis by tak měl obsahovat:
- Čitelný formát písma – Nic nezkazíte klasikou, jako je Arial či Calibri. Kurzivu ale používejte jen minimálně. Více si můžete o stylech písma v CV přečíst v článku na Business News Daily
- Dostatečně velké písmo – Odborníci uvádějí, že nejlepší je pro tělo textu zvolit velikost písma 10 – 11 a pro nadpisy velikost 14. Hlavní titulek na úvodní stránce, může být až velikosti 22.
- Přiměřený počet barev – Barvy použijte případně jenom na zvýraznění jednotlivých částí. Vyvarujte se pestrobarevných a jinak složitých pozadí.
- Jednoduché a přehledné formátování – Využívejte odrážky, přehledné a rovnoměrné formátování odstavců a jednotlivých částí CV.

zdroj: Flickr.com, https://tinyurl.com/gnpqnsx
Délka resumé se všeobecně určuje na jednu až dvě normostrany. Ale je samozřejmé, že když má někdo za sebou několik vysokých škol a vícero relevantních pracovních zkušeností, může zaplnit i tři normostrany.
Například v případě našeho výběrového řízení na tvůrce obsahu nebyly výjimkou i čtyř a vícestránkové životopisy, kde kandidáti uváděli všechny svoje publikace či ocenění. Díky tomu pak některé podstatné informace, jako třeba vzdělání, kurzy a školení, zůstaly zcela na konci dokumentu a jen těžko jsme je v záplavě informací dohledávaly. Takovéto zajímavosti by šly například odprezentovat formou přílohy k životopisu.
Pozor na fotografie! Nejsou povinné.
Portrét s potomky, obličej vystřižený z fotografie oslavy či selfie s trochu lascivním podtónem – i životopisy s takovýmito podobiznami nám sem tam přijdou.
Zda si vaši fotku do životopisu dáte nebo ne, je zcela na vás, ale snažte se váš portrét ohodnotit opravdu objektivně. Je daná fotografie doopravdy ta pravá, aby vás reprezentovala při hledání nového zaměstnání? Výše zmíněné prohřešky působí neprofesionálně a recruiter si na jejich základě o vás udělá možná mylnou, ale těžko smazatelnou představu. Pokud tedy nemáte profesní fotografii, raději ji do životopisu nedávejte.
Dbejte na unikátní obsah šitý pracovnímu místu na míru
Na podzim minulého roku jsme začali s hledáním profesionála v oblasti sociálních médií. Právě na této úzce profilované pozici se nejvíce ukázalo, že lidé si často neupraví životopis podle toho, na jakou pozici se hlásí. Jen málo kandidátů napsalo, jakou konkrétní zkušenost s Facebookem, Twitterem, LinkedInem či Instagramem má.
Stávalo se, že jsem v došlých životopisech musela po konkrétních zkušenostech se sociálními sítěmi doslova pátrat a domýšlet si je. Chyběly facebookové profily, které lidé spravují, odkazy na ně a nebo i zajímavá čísla ukazující, co se při správě daného konta podařilo kandidátovi dosáhnout. Snad jen dva zájemci o práci uvedli, kolik followerů se jim podařilo za dobu jejich správy získat.
Když ale přišli kandidáti na pohovor, překvapilo nás, že ve skutečnosti mají mnohem větší zkušenosti se sociálními médii, než bylo zřejmé z životopisů. Výjimkou nebyly ani chybějící absolvované zajímavé kurzy a školení v oblasti online marketingu.

Nezapomeňte na svůj vlastní linkbuilding
Předchozím bodem se dostáváme k tomu, že recruiterovi velmi pomáhá, pokud do životopisu vložíte odkazy na výsledky vaší konkrétní práce – na články, facebookové profily, blogy či webové stránky.
Jeden kandidát například uvedl, že spravuje facebookový profil nejmenované firmy, ale nenapsal, jak přesně se stránka jmenuje. Když jsem hledala pod názvem firmy, nic jsem nenašla a k profilu jsem se dostala až oklikou. Pokud mi ale došel životopis, v kterém jsem díky jedinému kliknutí mohla hned vidět, co daný člověk tvoří, ztratila jsem přípravou na pohovor mnohem méně času.
Na korektuře není nic špatného
Chybějící písmena a mezery, překlepy nebo nejednotné formátování. To jsou asi nejčastější chyby, které v životopisech zaznamenávám. Ale téměř každý člověk dělá chyby, a to i když si po sobě čte své „výtvory“ stále dokola. Je to dáno tím, že se nevědomky stále soustředí spíše na obsah.
I v tištěných médiích využívají editory a korektory, tak proč ne vy? Nestyďte se a dejte životopis někomu přečíst. Zúčastněná osoba nejen že „zmerčí“ chyby, kterých byste si nikdy nevšimli, ale řekne vám, či je životopis přehledný, nebo ne.
Pokud se vám příčí dát někomu vaše CV přečíst nebo zrovna nemáte po ruce někoho, kdo by se toho chopil, neposílejte životopis hned. Pokud máte čas, nechte ho alespoň jeden den „odležet“. Za tu dobu od něj získáte trochu odstup a když si ho po nějaké době znovu přečtete, hned uvidíte ty nejpodstatnější nedostatky. Velmi také pomáhá, pokud si resumé vytisknete a přečtete si ho po sobě přímo na papíře.