Basta Digital logo

Zatracujete Google Plus? Nemali by ste!

4 min čítania
Kristína Hubinská
Špecialistka na sociálne siete

Služby giganta Google sa každým dňom viac a viac rozširujú. Platí to aj pre sociálnu sieť Google Plus. A keďže na sebe + neustále pracuje a zlepšuje sa, vzniká tu priestor pre tých, ktorí by ho mohli využiť vo svoj prospech a zviditeľniť sa. Google a Google Plus sú prepojené a mnohí veria, že sa dá využiť na zlepšenie pozícií vo vyhľadávači

O Google tento rok počuť viac ako zvyčajne

Štvrtina roku 2013 je za nami, a za spomínané obdobie sme toho o Google stihli počuť už pomerne dosť. Nie nadarmo, keďže sa dá povedať, že mu “ide karta“. Prednedávnom prišiel na trh s celkom prevratnou novinkou „Glass“, ďalším unikátom je Chromebook Pixel s dotykovým displejom, Google Adwords sa „prekopal“ od základov, v Štátoch sa už pomaly rozmáha Fiber internet, Android prichádza s novinkou Key Lime Pie, začalo sa diskutovať o Google Wi-Fi a zabojovať o našu priazeň sa chystá aj donedávna spochybňovaný Google+.

V prvý marcový týždeň Google zverejnil informácie o novinkách Google+ profilov. Najväčšou zmenou je zväčšená titulná fotka, obmenila sa úprava informácií v sekcii „About“/ „O mne“.  V decembri minulého roka Google ohlásil počet 500 miliónov užívateľov, a z toho viac ako 235 miliónov aktívnych užívateľov. Google sa snaží si získať užívateľov rôznymi ťahmi, mnohokrát je badateľná inšpirácia Facebookom. Mnohí komentátori hovoria, že Google Plus je mŕtvy, my si to však nemyslíme. Minimálne preto, v akej rozsiahlej miere sa dá využiť. Čas Plusu ešte len príde, a malo by to zaujímať každého, komu úspech v podobe dobrého umiestnenia vo vyhľadávači nie je ľahostajný.

 „Narúšajte svoje kruhy“ a dajte o sebe vedieť aj cez funkciu „Ripples“

Všimli ste si, ako vás Google dokáže “prinútiť” založiť si Google Plus profil? Ako príklad si stačí vziať YouTube konto, Blogspot alebo Google Analytics, ktorých užívanie bez založenia Gmail konta nie je možné. A so založením Gmail konta sa vám automaticky vytvára aj Google Plus profil. Keď už vám teda bolo takto dopriate, a viete, že ostatní sú na tom pravedpodobne rovnako, využite to! Budujte konexie a vzťahy prostredníctvom kruhov – funkcionality Plusu umožňujúcej zaraďovať užívateľov do skupín. Pridávajte si rôzne skupiny, firmy, záujmové oblasti. Za predpokladu, že budete zaujímavým aj pre druhú stranu (tým myslíme vyplnený profil s kvalitnými postmi, odkazmi a informáciami), v budúcnosti sa tej druhej strane zobrazíte počas googľovania na vyššej pozícii. „Ripples“ alebo „Mapa zdieľania“ je funkcia, ktorá je zatiaľ iba „v plienkach“, môže vám ale taktiež priniesť zaujímavú odozvu. Zameriava sa na ľudí, ktorí majú verejné posty. Vyhľadajte si výrazné alebo dôležité osobnosti vo vašom odbore, rozkliknite si šípku v pravom hornom roho jeho statusu, kde sa vám zobrazí i spomínaná Mapa zdieľania. Vďaka nej zistíte, aké veľké publikum sleduje dotyčnú osobu, resp. či sa v tomto publiku nenachádzajú ďalšie povšimnutia hodné osoby. Pridajte si ich do kruhov a po čase zistíte, či si získal odozvu práve ten váš post na stene profilu. Mapa zdieľania vyzerá nasledovne:

ripplesangry-birds

Povedzme, že cieľom nášho záujmu bola hra Angry Birds, ktorú na G+ sledujeme. Všímame si ľudí, ktorí post Angry Birds zdieľali. Ich relevancia je poznateľná podľa veľkosti ich kruhu. Takto možno usúdiť, či sú pre nás zaujímaví alebo nie. Ak sú aktívni v našej oblasti, resp. oblasti, ktorú potrebujeme, pridáme si ich do kruhov a sledujeme ich činnosť, komentujeme ju, tým sa dostaneme do pozornosti dotyčnej osoby alebo firmy. V prípade, že budeme dostatočne zaujímaví aj pre opačnú stranu, môžeme očakávať spätnú reakciu.

Hashtag združujúci kľúčové slová

Označovanie statusov pomocou mriežky (#/hashtag), vďaka ktorej sa uľahčuje vyhľadávanie určitej témy omnoho ľahšie, je momentálne známe najmä na Twitteri, avšak s touto funkciou už prichádza aj Facebook a Google Plus. Skombinovaním stratégie Google kruhov a hashtagov ale budete mať v rukách skutočne silný SEO nástroj. Rovnako to platí aj v prípade, ak týmto spôsobom označíte ľudí (princíp ako na Facebooku). Trebárs ste boli včera na dobrej prednáške, kde ste stretli kvalitných rečníkov. Označte ich vo svojom statuse, napíšte o tom pár slov, možno aj blogpost. Vďaka takejto odozve máte potom možnosť sa dostať do bližšieho kontaktu s nimi.

Linkujte, linkujte a linkujte

V prípade, že pôsobíte na trhu ako jednotlivec, určite si nalinkujte G+ profil na vašu webovú stránku. Ak je váš profil na G+ dostatočne vyplnený, t.j. máte zverejnenú fotografiu, uvedené bydlisko, oblasť, v ktorej pôsobíte, a nejaké informácie o vás, tieto údaje sa automaticky zobrazia pri vyhľadávaní vášho mena. Postačí len uploadnúť fotografiu na Google+, nalinkovať profil na vašu webstránku či blog, a následne sa vám začne zvyšovať CTR (miera preklikov). Perfekcionisti si môžu potom vyšperkovať profilovú fotografiu, aby ich údaje na bielom pozadí vyhľadávača pôsobili atraktívnejšie. 🙂

Píšete firemné blogy? Každý jeden zverejnite na Google Plus profile, s tým, že ho nastavíte ako verejný. Potenciálni záujemcovia o vašu tému si nájdu tento blog vo vyhľadávači medzi prvými. Dobrým riešením je aj písanie tzv. mikroblogov na G+, t.j. blogu krátkeho rozsahu, ktorý nie je potrebné rozpisovať, resp. krátke postrehy, kritiky.  Najviac sú zdieľané návody, tutoriály, tipy, skúsenosti. Pri nich tiež uveďte hashtag.

Facebook nie je všetko

http://scm-l3.technorati.com

A to platí, i keď je taký populárny a rozšírený. Stále existuje isté percento ľudí, ktorí razantne odmietajú upísanie sa tomuto hltaču času. Je pravda, že sú na Facebooku cielené reklamy, rozlišujúce pohlavie, vekové kategórie či záľuby. Od januára už pre limitovaný počet užívateľov funguje aj “Graph Search”, čo je facebooková interná forma SEO optimalizácie. Vyhľadávanie na tejto sieti však končí na hranici Facebooku, pričom Google+ je prístupný širokej verejnosti. Pre zaujímavosť prikladáme vtipnú infografiku Social Wars – Facebook vs. Google Plus.

Už teraz sa Plus ukazuje ako atraktívny nástroj, ktorý možno bez problémov využiť v rámci SEO stratégie. Je len na vás, či sa rozhodnete vďaka nemu získať plus aj vo svoj prospech.

 

 

64 Google+ Content Strategies [Infographic]

 4O ďalších výhod používania Google Plus

 

 

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter