Basta Digital logo

Wordcamp Slovensko 2013

7 min čítania
Stanislav Kukučka

Tento rok sa, našťastie, znova konal Wordcamp Slovensko 2013 organizovaný lokálnou WordPress komunitou. Naštastie preto, že sme sa ho minulý rok, žiaľ, nemali čas zúčastniť, a tak sme si dali záväzok, že ho tento rok určite absolvujeme. Tešíme sa rastúcemu záujmu a povedomiu o WordPresse, kedže aj nás Pizzaseo.com web je hrdo poháňaný týmto Open Source CMS.

Spolu s Karolom sme sa vybrali do priestorov FIIT STU Bratislava, a tu sme “presurfovali” prednášky, ktoré nás zaujímali.

uvod-konferencie

Rýchla história s WordPressom

Konferencie otvoril spoluorganizátor Peter Nemčok. Vo svojom príspevku prebehol historický nárast záujmu o WordPress platformu s porovnaním s Joomla a Drupal, a to už aj na Slovensku. Zaznela aj pochybnosť, ako veľmi je tento nárast udržateľný, kedže podobný záujem zaznamenala istého času aj Joomla, ktorá následne stratila svoje prvenstvo.

V každom prípade, zaujímavým bol aj tip na najbližšiu konferenciu v holandskom mestečku Leiden, konajúca sa 5. až 7. októbra tohto roku, kde sa stretne komunita z celého sveta.

historia-wp

Práca s frameworkami

Prednáška od Jána Bočínca s názvom “Frameworky, Pods a skrytá sila WordPress” trefne odhaľovala najpoužívanejšie, ale hlavne praxou odskúšané frameworky. Výhody aj nevýhody použitia akcií, filtrov a shortcode. Samostatná kapitola venovaná parent a child témam bola vhodnou ukážkou pre zrýchlenie workflowu pri projektoch. Pre mňa osobne informačne hodnotná prednáška.

wordpress-frameworky

Počas prednášky zazneli zmienky o nasledovných frameworkoch:

 • Genesis framework ($59.95) – Framework z kategórie samostatných. Možnosť použitia ako samostatnej parent témy.
 • Thesis framework (Basic $87, Profesional $197, Basic Plus $164) – 5 rokov fungujúci framework, ktorý zaručuje stabilitu supportu. Obsahuje najdôležitejsie funkcie a celkový vzhľad je držaný v minimálnom štýle.
 • Hybrid Core (free) – Ďalší z vhodných frameworkov, ktorý obsahuje aj štartovaciu tému Hybrid Base určenú pre rýchly vývoj nových tém.
 • Roots Theme (free) – Pre vývoj responsive témy bol odporučený práve tento framework postavený na Boilerplate a Bootstrap.
 • Scb Framework (donate) – Vhodný pri vývoji menších projektov, kde nie je požadované robustné riešenie.
 • Pods framework (donate) – Framework s prehľadným UI, kde bez znalosti kódu dokážete vytvárať custom riešenia, šablonovací systém, atď.

V závere sa Jano podelil o hodnotné zdroje na webe, kde je možné čerpať ďalšie informácie, a nájdete tam aj vhodné nástroje pre vývoj.

 • Wpgear – Množstvo zdrojov pre vývojárov od základných po debugovacie nástroje, až po zoznam rôznych tém.
 • Wpthemedetector – Detektor použitých tém na webe. Samozrejme že sme ho otestovali aj na našom Pizzaseo.com webe a okrem použitých pluginov sme sa dozvedeli, že téma na naše počudovanie volá….PizzaSEO 😉
 • Queryposts – Výborná stránka, kde funguje predikatívne doplňovanie, čo ocení asi každý pri realizácii webu.

Projektový manažment pri tvorbe webov

Nasledujúcu prednášku by som skôr premenoval na “Spokojný klient = spokojný dodávateľ”. Počas tejto prednášky Mária Jellúšová rozprávala o úskaliach plánovania a riadenia webového projektu postavených na vlastných skúsenostiach.

Pri zistení, že klienti chcú na webe často zbytočnosti a dosť často si klient od webu sľubuje “hory-doly”, súhlasne pokývali hlavou asi všetci v sále. Vzhľadom na to, že weby su abstraktné, klienti ešte stále nie celkom dobre rozumejú čo sa deje. S tým súvisí aj šťastie klienta, ktoré bolo definované v nasledujúcich bodoch:

 • Časté stretnutia – informovať klienta o tom, na čom sa pracuje, čo sa deje. Ak niečo nevychádza podľa plánu, informovať ho o dôvodoch.
 • Možnosť výberu – Ponúknuť klientovi možnosť výberu a voľby. Je veľmi pravdepodobné, že klient možnosti nevyužije a s nástrojmi pracovať nebude, avšak pocit kontroly nad rozhodnutím mu dáva veľa. Dôležitým aspektom tohto faktoru je, že sa pred ním nič neskrýva.
 • Jazyk klienta – Kazdý rok má svoje “buzzword”, na ktoré klient počúva. Pred pár rokmi to bolo SEO a Facebook. Tento rok je to responsive design a cloud.

projektovy-managment

Od Márie zaznelo: ”Správny projektový manažér je vtedy, keď je všetko tak naplánované, že môže v podstate kedykoľvek odísť a projekt ide ďalej sám. Od témy šťastného klienta prešla k šťastiu k samotného dodávateľa. Ako teda budete štastný ako dodávateľ / projektový manažér?

 • Definujte – mimo zmluvne podchytených procesov je vhodné po telefonátoch s klientmi podchytiť súhrn procesov, prípadne povinnosti pre klienta o ktorých ste sa zmienili v telefonáte.
 • Web je o číslach – Vedieť podložiť prípadné pochybnosti alebo otázky číslami.

Po prednáške počas diskusie zazneli rôzne názory na komunikáciu s klientom. Odporučeným postupom bolo manažovanie klienta. Vzhľadom na to, že jeho predstava “cool webu” je mnohokrát iná ako tá vaša, je dôležité sa pýtať správne otázky a smerovať ho k tomu.
Ukážkou vhodnej “možnosti výberu” je klienta zaučiť do správy webu a nechať ho naplniť obsah webu samého. V prípade, ak im to nepôjde, obdržia 150-stranový manuál 😉

SEO and WordPress

Na túto prednašku som prišiel o niečo neskoršie. Alec Kinnear prednášal súhrn “best SEO practice”, ktoré aplikoval prevažne na webe Slovaklessons.com. Miestami možno až príliš striktne deklarované odporúčania čo Google má a nemá rád su spísané nižšie:

 • Jasný názov článku – Google nemá zmysel pre humor. Názov článku a jeho headline má byť jasný.
 • Dlhé url – Neodporučané dlhé url. Maximálny počet 2-3 kľúčových slov, ktoré tvoria url článku.
 • Bounce rate – Nenechajte klientov odchádzať po návšteve článku. Google meria mieru odchádzajúcich navštevníkov po prekliku z výsledkov a radí ich aj na základe tohto faktoru.
 • Pravidelnosť – Už dosť známy fakt o tom, že pravidelnosť je výsada blogov.
 • Doména – Výber názvu domény má byť jasný a krátky. Údajne nevoliť domény s koncovkou .info a .biz., a radšej siahnuť po .com, .net, a org.

wordpress-seo

Optimalizácia WordPress pre rýchlosť

Táto prednáška bola z môjho pohľadu druhou z obsahovo hodnotých. Peter Baran prednášal o úskaliach rýchlosti WordPressu a jeho prístupu do databázy. Pre vlastníkov webov postavených na WordPresse s vyhliadkami na SEO optimalizáciu je rýchlosť jedným z faktorov, ktorý si určite treba všímať. Peter sa historicky ohliadol za funkcionalitou 2.2. verzie a nárastom podporných funkcií pri 3.5, a tým rastúcou záťažou. Do databázy sa tak začali ukladať okrem postov a pages aj custom posty a revisions, a to nehovoriac o pluginoch, ktoré si vytvoria vlastné tabuľky.

Zhodnotil, že WordPress nie celkom efektívne používa vlastné funkcie. Príkladom bola nešikovne napísaná funkcia pre načítavanie komentárov.

Výborná bola diskusia a návrhy, ktoré sa rozpútali pri riešení nielen komentárového problému. Odporučenia typu lazyload pre komentárové obrázky, prípadne celé komentáre a odporučenia pre externú databázu. Diskusia, ktorá sa rozprúdila, bola príjemným bonusom tejto prednášky.

wordpress-rychlost

WordPress MFA a affiliate

Ako sa poriadne obuť do MFA (made for advertising) alebo do MOFA (made only for advertising) prakticky odprednášal Vladimír Rejholec (aktuálne zdravotéka.sk), ktorý prešiel najdôležitejšie úskalia a zmienil sa o najdôležitejších informáciách z tohto biznisu.

Odporučenia na základné a vhodné pluginy pre WordPress pri MFA:

Pri tvorbe obsahu zdôraznil dôležitosť tvorby unikátneho textu, či už pri práci na domácich projektoch a s domácimi copywritermi, alebo pri zahraničných weboch použitím služby Iwriter.com. Ukážka jeho layoutu, ktorý sa mu osvedčil, a taktiež dôraz na grafiku a fotografie, ktoré sú relevantné k článku. Pri výbere fotografií často používal bezplatné fotobanky, ktorých weby uviedol v zozname:

Možno by som len dodal, že pri Sxc.hu si treba dať pozor pri manipulácii s fotografiami, kedže po príchode ludí z iStockphoto do manažmentu vo fotobanke Sxc.hu došlo k zmene pravidiel, kde bez výslovneho súhlasu autora je zakázané manipulovanie s fotografiami.

mfa-layout

Záverečné hodnotenie efektívnosti Etargetu, ako pre neho ideálneho nástroja v slovenskom prostredí, a možno tažkopádna práca s Google Adsense, kde je určite potrebná znalosť guidelines, ktoré sa zvyknú často meniť. Trošku na škodu je absencia supportu pre Slovensko, čo je, dúfame, otázka času.

Pre fanúšikov affiliate riešení zaznel slovenský projekt Totalmoney.sk, alebo pre realizáciu platby mobilom Platbamobilom.sk, kde zmienka o 75% provízii pre partnera znela pomerne lákavo. Z publika zaznelo pochvalné počudovanie z úspešnosti tém pre MFA weby. To len potvrdilo, že Vlado vie čo robí.

Záver Wordcampu

Pre mňa, ako účastníka, ktorý neporovnáva predošlý ročník, hodnotím akciu ako veľmi pekne zorganizovanú, kde som stretol kopec známych. Priestory FIIT STU boli ideálnym miestom pre tento typ akcie. Obsahovo zaujimávé diskusie, ktoré sa rozpútali skoro po každej prednáške, prekryli možno občas príliš aktívne hard sale aktivity niektorých prednášajúcich.

Časté diskusie počas prednášky a po prednáške mali za následok len mierne predĺženie programu, čo neprekážalo, myslím, nikomu. Záverečnému presunu do Kafe Nervosa predchádzala tombola, kde sa mi podarilo vyhrať “tekutý wordpress plugin”, z ktorého 2 dcl som nainštaloval pri písaní tohto blogpostu 😉

koniec-wordcamp

V úvode spomenuté prekvapenie presunuté do záveru akcie stálo za to. V spolupráci s Monca.sk chalani z WordCampu zrealizovali free tému Wordcamp 2013. Tadaa!

V každom prípade, v závere napíšem to, čo píšu tradične autori o takýchto úspešných konferenciách: “Teším sa na ďalší ročník!”

Dozwordpressovania.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter