Má zmysel obetovať 4 pracovné dni a stovky EUR aby ste šli na obrovskú medzinárodnú technologickú konferenciu? Náš konzultant Patrik Barták to riskol, aby priniesol definitívnu odpoveď…
Web Summit vznikol v Dubline v roku 2010 ako lokálna konferencia s asi 5 000 účastníkmi. Tento rok sa v Dublinskom areáli RDS zišlo údajne až 42 000 marketérov, dizajnérov, online celebrít, podnikateľov a v neposlednom rade kopec startupov. Text bol pôvodne uverejnený priebežne počas konferencie v podobe poznámok na našej Facebook stránke. Po menších úpravách a redukciách prinášame report aj tu.
Za lístok ďakujeme partnerom z Vibration, ktorí prezentovali svoj startup Sellio.
Zhrnutie na úvod
Snažil som sa toho stihnúť čo najviac, no podobne ako na veľkom hudobnom festivale, nie je možné vidieť všetko. Z toho čo som videl sú, subjektívne, hlavné ponaučenia toto:
- Nie sú oddelené technológie, marketing a design, všetko sa navzájom ovplyvňuje. Využite nové technológie na to, aby ste dokázali efektívnejšie komunikovať cez online kanály. Pri tom myslite na vášho zákazníka, rozmýšľajte nad používateľskou skúsenosťou, ktorú mu poskytujete. To je design.
- Mobile je na vzostupe. Áno, je na vzostupe už 3 roky, ale už nie len u vekovej skupiny millenials a tech nadšencov. Klasická formulka „ľudia si nájdu váš web na mobile a potom sa večer vrátia aby nakúpili“ je dnes už iba výhovorka, aby sa váš dodávateľ necítil trápne, že web od neho nie je na mobile použitelný.
- Každý deň na takto obrovskej konferencii si treba vopred naplánovať, ak máte ambície zobrať si z nej čo najviac. Alebo sa môžete prísť pozrieť na veľké mená ako Thomas Crampton (Ogilvy), Carl Pei (OnePlus), Michael Dell (Dell), John Scully (kedysi Apple a Pepsi), Mike Krieger (Instagram), Sean Rad (Tinder) alebo Dan Brown (autor Da Vinciho kódu a ďalších kníh). Všetci títo tu boli. A určite ešte veľa iných významných, ktorí na konferenciu lákajú desaťtisíce ľudím, no ja nepoznám.
Design
Každá téma má na Web Summite vlastný stage. Utorok 3. novembra bol jediný deň, kedy bol otvorený stage Design Summit, kde som strávil väčšinu dňa.

War of words: UX vs. Product Design
Ciara Byrne (Fast Company) sa rozprávala so zakladateľom a CEO Design Partners, Brianom Stephensom. Dôležitá vec, ktorú som si z tohto talku zobral je, že treba veľa veľa počúvať zadávateľa projektu (klienta). Väčšinou totiž on vymyslel produkt, vie, aký problém rieši a pozná svojich zákazníkov. Práca desingera je pomôcť mu naplniť jeho sny a pretaviť ich v produkt, ktorý budú vedieť jeho zákazníci používať. Používateľský zážitok nie je iba o tom, ako technológie vyzerajú a ako sa ovládajú, ale najmä o tom, čo človeku prinášajú. Na to designeri často zabúdajú a pletú si UX s UI desingom (design používateľského rozhrania).
Tiež povedal výbornú vetu, ktorú si napíšem a vyvesím tak, aby som na ňu stále videl: „Ak je pôvodná idea jednoduchá, produkt (UX riešenie) by mal byť rovnako jednoduchý.“ V preklade: Ak chce klient e-shop na nákup autoelektorónov podľa značky auta, zrejme vie, prečo vybral toto kritérium, zrejme si tak jeho klienti autoelektróny vyberajú. Počúvajte ho, opýtajte sa ho, odkiaľ vie, že si tak ľudia produkt vyberajú, a iba ak vám nebude vedieť zdôvodniť, prečo sa tak rozhodol, pýtajte sa sami seba (a hlavne potenciálnych zákazníkov), ako inak by ľudia mohli produkt vyhľadávať.
Ak je pôvodná idea jednoduchá, produkt (UX riešenie) by mal byť rovnako jednoduchý.
– Brian Stephens (Design Partners)
Outside the lines
Pia Betton z Edenspiekermann hovorila o UX riešeniach pre médiá. Ak vytvárate aplikáciu pre tvorcu obsahu, vytvárate vlastne produkt. Opäť teda myšlienka „UX design = produktový design“.
Zaujímavé na tejto prednáške bolo porovnanie toho, ako sú používatelia zvyknutí konzumovať mobilný obsah (Instagram, Facebook, Google Now, dokonca mobilné výsledky Google) a toho, ako často vyzerajú články v klasických médiách, ktoré sa nestíhajú dostatočne rýchlo prispôsobovať trendom (prezentačný obrázok, nadpis, text, text, text, v lepšom prípade obrázok, text, text, text, …). Vyvinuli preto jednoduchý CMS (content management system) špeciálne pre komunikovanie médií na mobilných zariadeniach. Pracuje s peknými vizuálnymi kartami s krátkou informáciou. Hneď som si spomenul, že na Slovensku máme podobný mobilný produkt moderného pôvodcu obsahu – Minúta po minúte od Denníka N. Výborná aplikácia, ktorej možno chýba iba viac vizuálov.
The best interface is no interface
Výborná prednáška! Vtipná, úderná, so zamyslením a posolstvom. Nechýbali ani praktické príklady. Golden Krishna je senior UX designer zo Zappos-u. Napísal rovnomennú knihu (alebo skôr prednáška je rovnomenná ku knihe), z ktorej citoval sarkastické ódy na aplikácie. Čoraz viac času trávime pri obrazovkách. Na všetko existuje aplikácia (alebo startup, ktorý takú aplikáciu vyvíja) – od šetrenia peňazí, cez chudnutie, výchovu detí až po prípravu na smrť. Zároveň tvorcovia aplikácií majú nastavené veľmi zlé metriky úspešnosti:
- čas strávený interakciou s aplikáciou
- frekvencia používania aplikácie
- počet kliknutí / swipenutí / zatrasení…
- úroveň návykovosti aplikácie
Design by ale mal naše problémy riešiť. Riešiť ich jednoducho, elegantne a efektívne. Trávenie x hodín denne nad displayom nie je ani jednoduché, ani elegantné a už vôbec nie efektívne. Čo je efektívne na tom, keď sa pri šoférovaní miesto pozerania na cestu pozeráme na display telefónu (alebo dotykového screenu na stredovom panele Tesly)? Vysoké percento dopravných nehôd vzniká práve tým, že pozornosť vodiča / chodca odpútava smartfón.
Design by mal riešiť problémy elegantne a efektívne.
– Golder Krishna (Zappos)
Je veľký rozdiel medzi UX a UI. Dobrá aplikácia by mala kopírovať už existujúce návyky ľudí (UX) a nenútiť ich sledovať obrazovku smarfónu, minimalizovať interakciu s ním. Ak už človek vytiahne telefón z vrecka, potrebné informácie by mali byť usporiadané tak, aby ich vedel prečítať z obrazovky za čo najkratší čas (UI). Ideálny je však žiadny interface. Ako príklad uviedol dve aplikácie, ktoré slúžia na rovnaký účel: riešenie problému strácania kľúčov a odomykanie dverí bez nich. Aplikácia č. 1 mala najjednoduchšie rozhranie aké sa dalo dosiahnuť: 2 polohy tlačidla (zamknuté a odomknuté). Užívateľská skúsenosť s touto aplikáciou bola nasledovná:
- Vytiahnem telefón z vrecka (ak som žena, hľadám ho možno v kabelke)
- Odblokujem ho pomocou kódu / odtlačku prsta
- Nájdem v ňom aplikáciu
- Čakám, kým sa aplikácia načíta, pripojí sa na internet
- Kliknem na otvorenie dverí
- Otvorím dvere (on mal v prezentácii krokov viac, ale pre zjednodušenie postačí toto)
Aplikácia č. 2 nemala interface – fungovala na na základe fyzického priblíženia sa k dverám. Používateľská skúsenosť s touto aplikáciou bola:
- Prídem ku dverám a otvorím ich.
Iste, bezpečnosť a tak, ale… You get the idea.
Why design is the new engineering?
Panelová diskusia s Mikom Davidsonom (VP of Design v Twitteri), Davidom Okunievom (zakladateľ Typeform), Davidom Tuite (Workday) a Nielom Rimerom (Index Ventures). Hovorili najmä o tom, ako riešenie problémov pomocou technológií čoraz častejšie nevzniká za pomoci kódu, ale za pomoci používateľskej skúsenosti. To znamená nie ako to bude na pozadí fungovať ale skôr ako to v praxi uľahčí ľuďom život (kód sa rieši až potom).
Ďalej hovorili o tom, ako hľadajú nových designerov, podľa čoho ich vyberajú a pod., ale to si nechám pre seba. 🙂
Social Media
Potenciál sociálnych sietí ešte stále nebol vyčerpaný. Veľa firiem ich využíva neefektívne, tvorí obrovské množstvo obsahu, ktorý používateľom nič neprináša a preto o nich stále treba na konferenciách hovoriť.
Where is social content going
Kvôli presunu medzi sálami som prišiel neskôr, ale čosi dôležité som pochytil. Thomas Crampton je globálny šéf social v Ogilvy & Mather – veľká agentúra, veľké vízie, ktoré sú často nerealizovateľné na našom trhu, poviete si. Samozrejme, zaznel storrytelling, dôraz na jedinečnosť a prispôsobenie správy kanálu, pomocou ktorého komunikujete a postupný presun používateľov od Facebooku na siete s užším tematickým zameraním. Ako som vravel, na Slovensku, kde okrem Facebooku máme ešte Modrého Koníka a Pokec, často nevyužiteľné. Svet social media v zahraničí je rozdelený podstatne viac ako u nás.
Čo ma však naozaj zaujalo bolo, že hovoril o prístupe social media managera (človeka, ktorý komunikáciu pre klienta spravuje). Tento človek nemôže prísť do práce s jednoduchým cieľom publikovať, čo má byť publikované a odpovedať na to, čo vyžaduje odpoveď. Alebo ako povedal Thomas: „OK, všetko som postol, nič veľké sa nestalo, môžem ísť domov.“ – musí chcieť pracovať s komunitou a dennodenne pre to robiť čo najviac. Nie je to jednoduchá práca. Myslite na to, keď si budete vyberať takéhoto človeka – či už freelancera alebo člena tímu.
Life online
Mike Butcher z TechCrunchu sa rozprával s Estee Lalonde (EssieButton.com), Rene Rechtmanom z Maker Studios (produkčná firma aktuálne pod Disney) a slečnou, ktorej online meno znie Noodlerella. Témou bola online prezentácia social media hviezd (Estee a Noodlerella) a ich vplyv na správanie spotrebiteľov. Rozprávalali o tom, ako komunikovať so svojou komunitou na YouTube a Instagrame, ako so svojim YouTube kanálom začali a ako ich to v tomto bode už živí a považujú to za svoju kariéru. Estee povedala „Áno, na 100% je to už moja kariéra. Ale ak by ste sa ma to opýtali tak pred 2 rokmi, povedala by som Pfffff, nie!“.
Áno, na 100% je to už moja kariéra. Ale ak by ste sa ma to opýtali tak pred 2 rokmi, povedala by som “Pfffff, nie!
– Estee Lalonde (EssieButton.com)
Nie je novinka, že internetový svet sa rýchlo mení a s ním aj „life online“. Ľuďom už nestačí dívať sa na Instagrame na pekné fotky. Modelky Noodlerelle vraj neustále hovoria, že by chceli mať toľko followerov ako ona, na čo zvyčajne odpovedá „Yeah, I would like to have a body like yours.“ – pekná tvár vraj už dnes na sociálnych sieťach nestačí, ľudia vás chcú poznať, poznať vašu osobnosť. A z čoho teda tieto social hviezdy žijú? Nebránia sa promovaniu rôznych produktov, v rozumnej miere. Rene zdôraznil, že svoje online kanály treba monetizovať. Ak nemáte v zábere YouTube videa Coca-Colu alebo nesedíte pred Starbucksom (a oni to neplatia), nedá sa na živote online zarábať.

Zaujímavé na tomto talku bolo toto: dlhé roky platila nepísaná dohoda, že používatelia dostávajú online obsah výmenou za to, že sú im zobrazované reklamy. Vďaka dostupnosti a jednoduchosti rônzych adblockerov je však aktuálne až 30% svetovej reklamy online blokovanej. Kto teda bude platiť za to, aby sme dostali obsah na internete zadarmo? Rene tvrdí, že najviac možné sú 2 cesty, po oboch už kráčame. Prvá je platený (prémiový) obsah – dnes už väčšina slovenských denníkov, služby ako Netflix, alebo nová platená verzia YouTube – Red. Druhá možnosť je natívna reklama, v akejkoľvek forme. Od recenzií produktov v článkoch až po videoblogy social hviezd ako sú Estee a Nooderella. Ak je vaše cieľové publiku dostatočne internetovo gramotné na to, aby používalo AdBlocker, mali by ste sa poobzerať po relevantnej online celebrite, ktorá vám pomôže k nemu váš produkt dostať.
Swipe Right: Tinder close up
Každý deň končil talkom s niekým veľkým. V utorok to bol Mike Krieger z Instagramu, v stredu Sean Rad z Tinderu. Tinder sa zrazu objavil na trhu mobilných aplikácií a zdá sa, že našiel dieru. Používajú ho teenageri, aj ľudia, ktorí nemajú čas/chuť chodiť do spoločnosti a stretávať nových ľudí. Ak Tinder nepoznáte, je to aplikácia, v ktorej si vyplníte krátky profil, uploadnete pár fotiek, nastavíte si vzdialenosť, v ktorej chcete, aby vám zobrazovalo ďalších ľudí, ich pohlavie a idete si hľadať „kamarátstva, manželstvá a všetko medzi tým“ (ako povedal Sean).
Časopis Vanity Fair napísal o tejto aplikácii, že je to „dating appocalypse“, vznikol termín „Tinder babies“ (domyslíte si) a podľa jej zakladateľa mení spôsob, akým sa ľudia spoznávajú a stretávajú. Vďaka Tinderu týždenne vzniká 1 milión prvých rande. Z nich približne polovica pokračuje na druhé rande. Musíte uznať, že za tak krátky čas, aplikáca naozaj spôsobila zmenu spoločenského správania, ktorá sa udeje iba raz za čas. Či už súhlasíte s takýmto spôsobom zoznamovania alebo nie, poslanie Tinderu je podľa Seana jasné: „We are bringing people closer together.“
Zbližujeme ľudí.
– Sean Rad (Tinder)
Keďže aplikáca je zadarmo, Steven Botoni z Forbes sa pýtal, či zarába. Aktuálne vraj najmä z prémiových účtov (Tinder Plus) a z malého počtu reklám. Oba zdroje príjmov však podľa Seana ani z ďaleka nanapĺňajú svoje možnosti (doslova povedal „we just scratch the surface with both“). Firma je však podľa jeho tvrdenia vo veľmi, veľmi, veľmi dobrej kondícii. V roku 2016 chcú čerpať z oboch zdrojov viac príjmov, rásť a prinášať nové funkcie, o ktorých nechcel prezradiť nič viac okrem toho, že plánujú veľkú veľkú zmenu v algoritme, ktorý rozhoduje, komu akých ľudí aplikácia zobrazuje.
Na záver povedal, že cieľom Tinderu do budúcnosti smerom k používateľom je „Uncover every possible meaningful connection.“ Na otázku, akú má radu pre používateľov aplikácie povedal „Be yourself. People can sniff if you are not.“
Guerilla marketing the OnePlus way
Na tento talk s Carlom Pei som sa veľmi tešil. OnePlus je výrobca smartfónov, ktoré sú oproti „vlajkovým lodiam“ iných výrobcov neuveriteľne lacné, no používajú viac-menej tie isté komponenty. Značka je špecifická tým, že ak si chcete ich produkt kúpiť, kým je ešte nový, musíte sa naozaj veľmi, veľmi snažiť. Carl sa pri zakladaní firmy rozhodol vyrábať iba toľko kusov, koľko ľudia naozaj chcú. Predaj funguje na pozvánky – tak udržuje dopyt vysoko nad ponukou a nemôže sa mu stať, že bude v strate.
V praxi to znamená, že ľudia robia šialené veci, aby si jeho produkt mohli kúpiť – a to vytvára viralitu na sociálnych sieťach. Pri oznamovaní ďalšej série pozvánok pomocou YouTube videa si niektorí nedočkavci napísali script, ktorý si napojili na budík telefónu. Keď bolo video uverejnené, telefón ich v noci zobudil a oni sa mohli prihlásiť a dúfať, že dostanú pozvánku na kúpu.
V súťaži „Smash the past“, za ktorú mohli súťažiaci vyhrať pozvánku mali rozbiť svoju aktuálnu vlajkovú loď od drahého výrobcu smartfónov a nahrať video na YouTube. Samozrejme to nebola nutnosť, bolo to zo srandy, no niektorí ľudia naozaj rozbili svoj nový 800-eurový Samsung. Aby získali pozvánku na to, aby dali pár sto EUR na nový smartfón – nie produkt, ale pozvánku na kúpu!
Carl má iba 26 rokov a už sa o ňom učí na marketingových školách. OnePlus pri tom nemá žiadne marketingové oddelenie! Iste, majú pár ľudí, ktorí publikujú videá na YouTube a iné sociálne siete, ale nemajú žiadnu miliónovú stratégiu, ani státisícové spendy do médií. Jednoducho sa chceli vyhnúť sklamaniu a stratám, preto na to išli pomaly, ľudia vraj ešte nie sú zvyknutí kupovať smarfóny online. Vstup na globálny trh bol iba experiment. A z experimentu sa nejako stala geniálna marketingová stratégia. Okrem sociálnych sietí OnePlus využíva iba veľmi málo AdWords reklám. Carl zdôraznil, že iba kvôli konverziám – predpokladám, že u staršieho modelu OnePlus One, u ktorého už netreba čakať v poradovníku.
Pravda je však taká, že kvôli pomalému predaju má OnePlus stále 0% podiel na trhu. Zmena by mohla prísť s novými dodávateľmi. V Indii dokonca Amazon prvý krát vo svojej histórii upravi check out systém pre tretiu stranu. V západnej Európe a USA to však Amazon byť nemusí. Na otázku Spencera Reissa z WIRED Magazine zakladateľ OnePlus povedal, že rokujú s viacerými poskytovateľmi. Možno teda môžeme očakávať, že v roku 2016 OnePlus získa viac ako 0% podiel na trhu, isté však je, že záujem o produkty tohto výrobcu iba rastie.
Performance Marketing
Ak na veľkej konferencii čakáte „actionable“ tipy, je dosť možné, že budete sklamaní, za 20 minút sa veľa komplikovaných komplexných informácií odovzdať nedá.
Metrics that matter
Adam Berke z AdRoll sa (podľa mňa) pokúsil o nemožné – za 20 minút poskytnúť návod na to, čo merať. Hovoril o tom, na ktoré metriky má zmysel sa pozerať v biznise – pozor, nie v marketingu. Problém väčších spoločností je, že finančné oddelenie nekomunikuje s marketingovým oddelením. Vznikajú tak trápne rozhovory o rozpočtoch na nasledujúci rok, v horšom prípade o prečerpaní rozpočtu na rok aktuálny. Ak by medzi sebou komunikovali, prišli by na to, čo v menších, nazvime ich, agilnejších firmách, dnes už vedia – že marketing a financie sú často spojené nádoby. Preto by sa mali pozerať na rovnaké metriky. Miesto toho metriky, ktoré sledujú marketéri a ktoré sledujú finančníci vyzerajú takto:
Ešte väčší problém je, keď medzi sebou nekomunikujú marketing a sales oddelenia. Marketérom v korporácii sa napríklad podarí vygenerovať 500 leadov (práca hotová, naplnenie plánu v percentuálnom vyjadrení). Salesáci dostanú leady a idú ich konvertovať. Keď skončia skonvertujú 485 z nich (práca hotová, naplnenie plánu v percentuálnom vyjadrení). Všetci sú šťastní, rozdávajú sa high-fives od šéfov oddelení. Ale neuvedomujú si, že dosiahnutý úspech počítali dvakrát. Pritom za investované peniaze do 2 oddelení dosiahli pri každom platiacom zákazníkovi iba… 1 platiaceho zákazníka. Preto by marketéri mali používať metriky, ktoré sú ďaleko za tým, čo vidia v reportoch reklamných systémov – reálne predaje. Ideálne by sa mali v menších firmách pozerať dokonca aj ďaleko za tieto predaje – na zisk, ktorý dokážu generovať. Je pekné dosahovať 8 % CTR a 0,09 EUR za klik, ako však Adam povedal 8% online publika je zodpovedných za 85% kliknutí. Je dôležité pozerať sa na to, že 1 200 EUR rozpočet na AdWords nám priniesol 200 objednávok produktu za 20 EUR, ale ešte dôležitejšie je pozerať sa na to, že náklady na výrobu/nákup každého z týchto produktov boli 15 EUR. Predali sme teda 200 x 5 EUR, nie 200 x 20 EUR. To nám nejako s 1 200 EUR kreditom nevychádza, nie? Preto treba používať systém, ktorý ráta s kreditom v kampanich, cenami za ich správu, s výrobnými/nákupnými nákladmi, poštovným, balným… Adam by zrejme chcel, aby sme používali AdRoll, všetky tieto údaje však viete „naliať“ aj do Google Analytics.
8% online publika je zodpovedných za 85% kliknutí.
– Adam Berke (AdRoll)
Big data and the new age of advertising
David Steinberg a John Sculley zo Zeta Interactive sa rozprávali s Charliem Wellsom z Wall Street Journal. Chvíľu som rozmýšľal, čo mi hovorí meno John Sculley, či ho sledujem na Twitteri alebo čítam jeho blog… a potom mi došlo, film Jobs! On je ten, čo postavil brand PEPSI a následne šiel robiť pre Apple. Ten, čo má na svedomí tie legendárne reklamy na Macintosh! Najskôr sa mi nezdalo, ako sa dostal od brandingu ku big data, ale dáva to zmysel.
V ére digitálneho marketingu sa zrejme veľa firiem vyhýba strategickému budovaniu značky na úkor rýchlych konverzií cez AdWords a Facebook. David tvrdil, že je samozrejmé, že tieto 2 kanály dosahujú veľa konverzií – pretože sú k nim najbližšie. Budovanie brandu je často skôr vedľajším efektom kampaní alebo pozitívny bonus aktivity na sociálnych sieťach. Digitálny marketing nefunguje tak, že je potrebné nejskôr vytvoriť silný brand, až potom sa snažiť získať zákazníkov. Značka je často nemerateľná.
To sa snažia v Zeta Interactive vyvrátiť pomocou „veľkých dát“. Nákupný proces je dnes komplikovanejší než kedykoľvek predtým, zákazníci majú x možností na prieskum a x alternatív na výber, atribučné modely sa môžu skladať aj zo stoviek kanálov (premenných). V Zeta Interactive aktuálne monitorujú vyše 350 miliónov používateľov a ku každému zapisujú stovky týchto atribučných premenných. Vďaka tak veľkému počtu dát nemusia ľudí sledovať mesiace (mesiace im zobrazovať tie isté reklamy), stačí im 60 dní. Napriek tomu ako dobre to znie, podľa Davida, nikoho nezaujíma ako veľa dát viete spracovať, ale ako rýchlo viete dáta spracovať. Kedysi trvalo 1 rok, kým marketéri dokázali analýzou dát dospieť k použiteľnému výsledku. Dnes podobné a zložitejšie výpočty trvajú 1 sekundu.

Ako narábať s veľkými dátami?
Vyžaduje si to veľké reklamné rozpočty. Podľa týchto dvoch pánov, potrebujete aj stovky kampaní denne, aby ste ich podľa priebežných výsledkov vedeli dynamicky meniť (samozrejme automaticky). Vždy je lepšie minúť veľa peňazí za pár dní s veľkým ponaučením a aplikáciou poznatkov zajtra, ako minúť rovnako veľa peňazí za 2 mesiace a stratiť tak za prvé čas a za druhé momentum, kedy je možné zistenia úspešne aplikovať. Júlové dáta nemusia byť v septembri relevantné.
Kvôli vplyvu dát na marketing a procesu ich spracovávania je teraz čoraz častejšie človek zodpovedný za marketing (CMO) zároveň zodpovedný aj za technológie (CTO). Ako povedal John Scully, je to úplne iný prístup, ako sa uplatňoval v PEPSI alebo Apple. Svet marketingu sa teraz mení rovnako rýchlo ako svet technológií, ktoré využíva.
Ďalšia otázka bola na tému e-mail. Je mŕtvy, má ešte nejakú krátku životnosť alebo je to večný marketingový nástroj? Podľa Davida, e-mail mŕtvy určite nie je, najlepšie (a najviac) sa totiž predáva už existujúcim zákazníkom. A ako lepšie oslovíte existujúcich zákazníkov, ktorí vám veria ako priamo v ich inboxe? John dodáva, že e-mail je čoraz inteligentnejší, dokáže využívať dáta, vytvárať podľa nich rôzne segmenty príjemcov a zároveň spolupracovať s ďalšími médiami.
E-mail je čoraz inteligentnejší, dokáže využívať dáta, vytvárať podľa nich rôzne segmenty príjemcov a zároveň spolupracovať s ďalšími médiami.
– John Scully (Zeta Interactive)
K e-mailu: Je zaujímavé, že tému tohto média otvárali intervieweri vo viacerých talkoch. Dôvodom môže byť prítomnosť aplikácie Slack na konferencii. Slack je známy ako „e-mail killer“, čoraz viac firiem naňho prechádza ako nástroj internej komunikcie. Ako marketingový nástroj je však zrejme (zatiaľ) nevyužiteľný – všetci majú e-mail, koľko ľudí z vašej cieľovej skupiny má Slack? A koľko z nich vám dá svoj kontakt v tejto službe?
Technológie
State of the internet
James Kretchmar z Akamai Technologies mal prednášku o architektúre internetu. Ich firma zabezpečuje 15 až 30 % všetkého internetového trafficu. Na ich serveroch sú všetky najväčšie e-commerce weby a väčšina z top 20 „entertainment“ webov (najmä médiá z rôznych oblastí záujmov). Majú preto dosť slušnú predstavu o trendoch a vedia odhadnúť, kam internet smeruje. Kľúčové trendy sú podľa nich:
- Mobile
- Video
- Bezpečnosť
- Enterprise networking
- Pre skrátenie (a limitované vedomosti v tejto oblasti) sa budem venovať prvým dvom.
Mobile
Napriek stále výkonnejším zariadeniam a rýchlejšiemu pripojeniu sa mobilný web spomaľuje, načítavanie stránok na mobil trvá dlhšie ako pred 2 rokmi. Kvôli tomu, že mobilné webové stránky sú oveľa väčšie ako bývali. Má to na svedomí oveľa viac Javasriptu a obrázky vo vysokom rozlíšení. Nemôžeme zabúdať ani na všetky tie cookies, ktoré si weby ukladajú do našich zariadení. Pri návšteve stránky ich musí mobil všetky poslať stránke späť, čo spomaľuje jej načítavanie. Znamená to, že napriek kvalitnejšiemu obsahu, prevedeniu webov a snahe personalizovať skúsenosť, je mobilná používateľská skúsenosť s webmi v jej podstate (rýchly prístup k informáciám kedykoľvek a kdekoľvek) často horšia ako pred 2 rokmi.
Video
Na vzostupe je hlavne streamované video. Ľudia čoraz menej často vlastnia klasickú televíziu s klasickým pripojením. Majú síce doma televíziu ako prístroj, ale používajú ju na pozeranie obsahu online – počnúc YouTube, cez Netflix, po aplikácie napr. športových kanálov. Práve veľké športové eventy vytvárajú neuveriteľný traffic.
Aktuálne prenášame z veľkých športových eventov 26 TB/s. Odhadujeme, že budúci rok to bude 25 000 TB/s.
– James Kretschmar (Akamai Technologies)
Aktuálne Akamai pri veľkých eventoch prenáša cca 26 TB dát za sekundu, to je obrovské množstvo dát. A teraz si predstavte, že v najbližšej dobe očakávajú, že takéto eventy budú produkovať traffic o objeme 25 000 TB za sekundu. Kvalita obrazu, ktorú požadujú používatelia stúpa, všetci chcú full HD, ak nie rovno 4K. Na tomto mieste mal James pekný slide s prasknutou obrazovkou a komentárom „It will brake the internet!“. Riešením sú podľa neho efektívnejšia komprimácia dát a efektívnejšie protokoly.
Verdikt
Až na malé neoznámené zmeny v programe (chcel som vidieť Davida Heinemeiera Hennsona z Basecampu) som mal dojem z Web Summitu veľmi dobrý. Kým ste tam, necháte sa pohltiť „hajpom“ a nemyslíte veľmi kriticky, až pri rekapitulácii si uvedomíte, či vám to niečo skutočne dalo.
Mne áno. Zaujímavé trendy, inšpirácie a v neposlednom rade týždenný (takmer) oddych od každodenného kolotoča. Choďte budúci rok na Web Summit 2016 do Lisabonu.