Basta Digital logo

Optimalizujte si váš lokálny profil pre vyššie pozície

5 min čítania
Daniel Duriš
Lead konzultant

Ako si vytvoriť lokálny profil v Google pre váš biznis a ako ho vyladiť, aby vám prinášal čo najviac zákazníkov? Prečítajte si náš podrobný návod vychádzajúci z nášho výskumu.

Ak ešte profil nemáte, prečítajte si, prečo sú lokálne výsledky v Googli dôležité. Ak už profil v lokálnych výsledkoch máte, preskočte rovno na časť, kde ho upravíme pre lepšie lokálne pozície.

Vytvorenie nového lokálneho profilu

Na adrese https://www.google.com/local/business/add (musíte byť prihlásení) skúste vyhľadať vašu firmu:

Krok 1 - mapa s vyhľadávaním
Krok 1 – mapa s vyhľadávaním

 Ak ste ju nenašli, kliknite na odkaz Pridajte svoju firmu (pod „Žiadna z týchto možností sa nezhoduje“).

V ďalšom kroku vyplníte údaje o vašej firme – názov, adresu, telefón (na ten vám bude poslaný kód na overenie), oblasť pôsobnosti a prípadne zakliknite políčko, ak robíte donášku (napr. rozvoz jedla či tovaru) alebo služby poskytujete na mieste u zákazníkov (napr. stolár, inštalatér a pod.).

Krok 2 - vyplňte vaše údaje
Krok 2 – vyplňte vaše údaje

Ak ste zaškrtli políčko s rozvozom či výjazdom, tak ešte vyplníte, kam najďalej za zákazníkom prídete:

Lokálne výsledky - donáška / rozvoz / výjazdy
Lokálne výsledky – donáška / rozvoz / výjazdy

Na záver už iba potvrdíte, že ste oprávnení stránku v lokálnych výsledkoch pre firmu spravovať:

Lokálne výsledky - potvrdenie a súhlas s vytvorením stránky
Lokálne výsledky – potvrdenie a súhlas s vytvorením stránky

Po vytvorení stránky firmy pre lokálne výsledky (vytvorenie prebehne na Google+ ako stránky miestneho obchodu) ju ešte musíte overiť. Overenie prebieha zadaním kódu, ktorý si môžete nechať zaslať poštou na adresu sídla firmy (na obrázku dole je chybná informácia o zaslaní na e-mail), SMS-kou alebo automatizovaným zavolaním kódu na zvolený telefón:

 

Lokálne výsledky - overenie miestneho obchodu
Lokálne výsledky – overenie miestneho obchodu (informácia o zaslaní kódu na e-mail je chybná, aj Google sa občas pomýli)

Optimalizácia lokálneho profilu

Počas čakania na overovací kód (ak ste vybrali overenie poštou) môžete kliknúť na odkaz „Pokračovať a overiť neskôr“ a začať vypĺňať údaje do lokálneho profilu vašej firmy:

Stránka Google+ pre lokálne výsledky / miestna firma
Stránka Google+ pre lokálne výsledky / miestna firma

Vo výskume faktorov, ktoré vplývajú na poradie v lokálnych výsledkoch, sme identifikovali ako najdôležitejšie tieto:

  • Má firma kľúčové slovo vo svojom názve?
  • Má firma prepojený profil na svojom webe cez Google mapu?
  • Koľko má firma zmienok na webe s uvedením kontaktných údajov ako adresa, telefón a pod.?
  • Koľko má firma v priemere hodnotení a hviezdičiek v nich?

Kľúčové slovo v názve firmy

Ak v oficiálnom názve vašej firmy máte kľúčové slovo, na ktoré cielite (napr. pre „Kaderníctvo Playcut“ to je „kaderníctvo“ alebo by to mohla byť fráza „kadernícky salón“), ste vo výhode. Ak ho nemáte, Google neumožňuje názov prispôsobovať z hľadiska marketingu. Alternatívou v takomto prípade však môže byť „zaužívaný názov“, teda názov obchodu, ktorý máte vo výklade (na dverách) či dlhodobo používate. Príkladom je fiktívna „Cukráreň Ria“. Tú síce prevádzkuje firma SweetX, s. r. o., ale samotná prevádzka sa nazýva „Cukráreň Ria“ – tento názov je uvedený na dverách, vo výklade a v ďalších materiáloch. V takomto prípade pri pomenovaní lokálneho profilu použite tento názov prevádzky a dostanete doň cielené kľúčové slovo „cukráreň“.

Prepojenie na profil cez Google mapu

Ďalšie zlepšenie pozícií pre váš lokálny profil docielite pridaním embed kódu mapy s vaším lokálnym profilom na váš web. Otvoríte si mapy Google a zadáte názov vašej spoločnosti/prevádzky:

Google mapa - miestna firma
Google mapa – miestna firma

Google vašu firmu nájde a následne kliknete na ikonku skrutky vpravo dole a zvolíte „Share or embed map“ („Zdieľať alebo vložiť mapu“). Po otvorení nového okienka zvolíte Embed a skopírujete si kód, ktorý následne vložíte napr. do sekcie Kontakt na vašom webe:

Ako vložiť mapu na web - Embed kód
Ako vložiť mapu na web – Embed kód

Po pridaní embed kódu s mapou na váš web ste úspešne ovplyvnili jeden z faktorov dôležitých pre lokálne pozície.

Zmienky na webe

Na tomto bode budete pracovať dlhodobo – začnete vyhľadaním zmienok o vašej firme (pobočky či obchodu) na webe (napr. v Googli zadáte celý názov vašej firmy (prevádzky) s adresou či telefónnym číslom). Cieľom je získať zmienky (teda uvedenie kompletných kontaktných údajov vašej firmy) na relevantných weboch. Dôležité sú najmä štandardné databázy spoločností ako Zlaté Stránky či katalógy firiem, ktoré uvádzajú vaše kontaktné údaje (odkaz na web nie je v tomto prípade potrebný).

Dôležité tiež je, aby ste kontaktné údaje uvádzali v tvare, ktorý máte uvedený v lokálnom profile Google+ – ak je vaša adresa s oboma číslami ako Kalinčiakova 487/6, používajte ju v tomto tvare. Ak máte viac telefónnych čísiel, tiež používajte rovnaké číslo, ako máte v profile.

Okrem nachádzania (a úpravy) existujúcich zmienok na webe sa zamerajte aj na tvorbu nových – opäť využitím známejších databáz či katalógov firiem.

Hodnotenia firmy

Ktorýkoľvek z používateľov Googlu môže ohodnotiť váš lokálny profil – v zahraničí je táto možnosť vo veľkej miere využívaná najmä pre prevádzky v reštauračnom odvetví, už aj na Slovensku však postupne pribúdajú takéto hodnotenia. Vaším cieľom je teda motivovať zákazníkov k tomu, aby váš miestny profil na Google+ hodnotili. Počíta sa hodnotenie podľa počtu hviezdičiek, samozrejme, pre niektorých návštevníkov bude zaujímavý aj slovný opis skúsenosti s vašou prevádzkou.

Záver? Lokálny profil sa vyplatí!

Vaši potenciálni zákazníci vás často hľadajú v súvislosti s lokalitou, v ktorej sa nachádzate. Nikomu sa nechce cestovať cez pol mesta za chutnými zákuskami na oslavu, ak nájde dobre hodnotenú cukráreň bližšie. Rovnako tak najmä spoločnosti v sektore služieb môžu pracovať na svojej dobrej viditeľnosti v lokálnych výsledkoch Googlu.

A ak vás tieto možnosti zaujali, ale netrúfate si na vytvorenie či úpravy vášho miestneho profilu alebo len jednoducho nemáte čas, ale o lokálne pozície v Googli máte záujem, ozvite sa nám.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
SEO
int(11)

0 responses to “Optimalizujte si váš lokálny profil pre vyššie pozície

  1. To sa ale tyka iba hodnoteni. V kazdom pripade dobry zdroj, ak niekomu hodnotenia zmiznu.

Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter