Basta Digital logo

Výsledky ankety SEO Industry Survey

1 min čítania
Daniel Duriš
Lead konzultant

Spoločnosť SEOmoz publikovala výsledky ankety SEO Industry Survey. Anketa prináša prehľad o rozvrstvení jednotlivých ľudí pracujúcich v oblasti SEO, ich príjmoch, spôsoboch práce a ďalších oblastiach.

Spoločnosť SEOmoz publikovala výsledky ankety SEO Industry Survey. Anketa prináša prehľad o rozvrstvení jednotlivých ľudí pracujúcich v oblasti SEO, ich príjmoch, spôsoboch práce a ďalších oblastiach.

Počet účastníkov ankety zo Slovenska dosiahol 0,21%, v Čechách je to 0,32%, čo je vzhľadom na veľkosť trhu a populácie menej ako skôr očakávaný dvojnásobok.

Až vyše 78% účastníkov ankety (alebo ich spoločnosti) nie je združených do žiadnej organizácie zameranej na internetový marketing (SEO/SEM a pod.), resp. nepatria do organizácií vymenovaných v ankete. Je pravdepodobné, že časť účastníkov je napriek tomu je združená v lokálnych profesionálnych združeniach.

Vyše 74% účastníkov za posledných päť rokov vystriedalo maximálne troch zamestnávateľov, čo signalizuje určitý trend stabilizácie a možno aj postupného nasycovania trhu.

Väčšina SEO a SEM firiem patrí veľkosťou k malým a stredným spoločnostiam, len do 19% firiem patrí k veľkým spoločnostiam nad 50 zamestnancov.

Používanie nofollow atribútu je stále kontroverzné, pričom 50% účastníkov ankety ho odporúča používať/používa a 39% ho nepoužíva/neodporúča používať, 10% je zatiaľ nerozhodnutých. Trošku viac sa účastníci ankety zhodli na tom, že webové štandardy pomáhajú v lepších pozíciách vo vyhľadávačoch: 44% tvrdí áno, 32% tvrdí nie a až 24% nevie.

Zrejmý je aj posun od SEO k pochopeniu dôležitosti použiteľnosti webových stránok, keď význam vplyvu rôznych faktorov na pozície zhodnotili participanti nasledovne: 65% považuje za dôležitý faktor miery prekliku vo výsledkoch vyhľadávania, 56% dáta z Google Analytics, 45% dáta z Google toolbar a výskyt značky/domény na webe a 39% mieru odskoku (bounce rate).

Ďalšie štatistiky nájdete na SEOmoz.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Nezaradené
int(192)
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter