Basta Digital logo

Ako vám vylučujúce slová dokážu zachrániť AdWords kampaň

4 min čítania
Katarína Duníková
Konzultantka

Základom účinnej AdWords kampane vo vyhľadávaní sú dobre zvolené vylučujúce slová – také, pri ktorých zadaní sa vaša reklama nezobrazí. Prečítajte si, ako pracovať s nerelevantnými výrazmi, a pomôžte si zoznamom kľúčových slov, ktoré sa podľa našich PPC špecialistov oplatí z väčšiny kampaní vylúčiť.

Ponúkame klientom SEO služby a inzerujeme aj v Google AdWords. Keď niekto hľadá SEO, chceme, aby nás našiel. Nájdu nás vďaka tomu aj používatelia, ktorí hľadajú „SEO zadarmo“ alebo „SEO konzultant plat“. Čím viac takýchto preklikov, tým nižšia efektivita kampane. Preto z kampane na SEO služby hľadania obsahujúce slová ako „plat“, „zadarmo“, či „návod“ vylúčime.

Podľa AdWords Pomocníka Vylučujúce kľúčové slová predstavujú typ kľúčových slov, ktoré zabraňujú spusteniu vašej reklamy určitým slovom alebo frázou. Dané výrazy môžu zabrániť spusteniu reklamy v celom účte, kampani alebo reklamnej skupine.

Vytvorte zoznamy vylučujúcich kľúčových slov

Nechcené kľúčové slová môžete vkladať priamo do jednotlivých úrovní AdWords účtu, avšak zoznamami ušetríte množstvo času. Napríklad reklamná skupina zameraná na konkurenciu obsahuje kľúčové slová, ktoré vo všetkých ostatných reklamných skupinách nechceme. Je výhodné urobiť si zoznam kľúčových slov, obsahujúci názvy konkurentov, ktorý následne vložíte do kampaní a reklamných skupín, ak sa netýkajú konkurencie. Zoznamy vytvoríte v odkaze Zdieľaná knižnica.

Zdieľaná knižnica

Porozmýšľajte nad typom zhody

Vylučujúce kľúčové slová majú takisto rôzne typy zhody, fungujú podobne ako pri kľúčových slovách. Predstavme si, že predávate značkové oblečenie a nechcete, aby sa vaše reklamy zobrazovali používateľom hľadajúcim cenovo výhodné oblečenie.

Ak pridáme vylučujúce kľúčové slovo vo voľnej zhode – lacné šaty, reklama sa nezobrazí pri vyhľadávaných výrazoch obsahujúcich akýkoľvek tvar slova „lacné“ a zároveň slova „šaty“, napríklad „výpredaj lacných dámskych letných šiat“.

Frázová zhoda – „lacné šaty“ vylúči zobrazovanie reklamy pri vyhľadávaní tejto frázy, pričom pred ňou a po nej môžu byť ďalšie slová. Reklama sa teda nezobrazí pre výraz „lacné letné šaty“.

Presná zhoda – [lacné šaty] používateľom nezobrazí reklamu, ak zadajú presne tento výraz, respektíve bez diakritiky, ale pri zadaní výrazu v kombinácii s inými slovami reklamu zobrazí.

Vyhľadávacie dopyty: tu nájdete kandidátov pre vylučujúce kľúčové slová

Keď už máte kampaň vyšperkovanú a spustenú, nastáva čas kontroly. Na karte Kľúčové slová kliknite na kartu Vyhľadávacie dopyty, kde uvidíte, ktoré frázy zadané do vyhľadávača spustili vašu reklamu. Vyhľadávacie dopyty môžete pozerať na úrovni celého účtu, kampane alebo reklamnej skupiny. Dokonca môžete pozrieť dopyty pre konkrétne kľúčové slová, stačí ich označiť a kliknúť na tlačidlo Vyhľadávacie dopyty, ktoré sa nachádza nad tabuľkou kľúčových slov.

Vyhľadávacie dopyty

„Upracte“ kľúčové slová do správnych reklamných skupín a kampaní

Pri zadaní konkrétneho výrazu do vyhľadávača očakávate zobrazenie reklamy ušitej na mieru. Zrazu zistíte, že sa zobrazila reklama z inej reklamnej skupiny. Google AdWords totiž zisťuje, ktorú reklamnú skupinu môže z účtu spustiť pre daný výraz, a rozhodne sa pre tú, ktorú považuje za relevantnejšiu. Tejto situácii môžete predísť pridaním vylučujúcich kľúčových slov do reklamných skupín, ktoré nechcete, aby spúšťali danú reklamu.

Ak si napríklad pripravíte špeciálne reklamy cielené na ľudí hľadajúcich váš produkt spolu s názvom konkurenta, v ostatných skupinách môžete názov konkurenta použiť ako vylučujúce slovo.

Zamyslite sa, ktorých používateľov nepovažujete za potenciálnych zákazníkov

V prvom rade porozmýšľajte, aký účel má daná kampaň. Budujete povedomie? Zobrazenie vašej reklamy na konkurenčné výrazy môže byť pre vás zaujímavé. Chcete osloviť nových zákazníkov dlho pred nákupným rozhodnutím? Informačné výrazy typu „ako poskladať…“, „čo je…“, „kde kúpiť…“ môžu byť vhodnou voľbou. Chcete zacieliť iba na potenciálnych zákazníkov, ktorí majú blízko k nákupu? Vylúčte výrazy, ktoré majú od nákupu ešte ďaleko.

KO Marketing Associates rozdelili časté vylučujúce slová do logických podskupín, uvedieme niektoré z nich:

  • Práca: zamestnanie, stáž, plat.
  • Všeobecné informácie o produkte: definícia, príklad, história, vzorka, čo je, čo sú.
  • Výskum a štatistiky: združenie, kniha, prípadové štúdie, časopis, noviny, recenzia, štatistika.
  • Vzdelanie: kurz, škola, certifikát.
  • Akcie: zadarmo, zlacnené, zľava, akcia.
  • Cena: cenník.

Ďalšie kategórie vylučujúcich slov, ktoré stoja za zváženie:

  • Mestá: Pokiaľ používateľ zadá do vyhľadávania mesto, očakáva nákup priamo tam a nie v e-shope. Ak kamenný obchod máte, je vhodné vylúčiť mestá, ktoré sú príliš vzdialené.
  • Farby, vzory: Pokiaľ predávate nábytok, tapety, autá, mnohí používatelia hľadajú iba obrázky pre inšpiráciu. Preto je vhodné zamyslieť sa, či vám môžu priniesť konverziu, alebo nie.
  • Konkurencia: Je vhodné vyčleniť si zvlášť kampaň pre výrazy spojené s konkurenciou, aby vám zbytočne neuberala z rozpočtu. V ostatných kampaniach tieto slová treba vylúčiť.

Ako použiť zoznam

Skompilovali sme pre vás zoznam vylučujúcich kľúčových slov, ktoré často používajú naši PPC špecialisti. Odporúčame skopírovať si ho, prejsť dané výrazy, či sa týkajú/netýkajú vášho účtu. Slová, ktoré nie sú vyhovujúce, vymažte a takto upravený zoznam skopírujte do novovytvoreného zoznamu. Potom už len vybrať kampane, pre ktoré budete zoznam používať.

Podobne ako naši špecialisti, nezabudnite pravidelne kontrolovať Vyhľadávacie dopyty, pomocou ktorých tento zoznam rozšírite.

Zoznam vylučujúcich kľúčových slov:

akcia
ako
baumax
bazár
bazoš
bonprix
cena
cenník
čo je
čo použiť
detská
diskusia
dobierka
dotácia
dráčik
e shop
e-shop
eshop
eurovea
filmy
fórum
fotky
fototapety
free
heureka
história
hodnotenie
hry
ikea
internetový predaj
inzerát
jysk
katalóg
kika
kino
koľko stojí
kontakt
kurz
lacno
merkury market
metódy
mobil
na pc
na plochu
najlacnejšie
najnovšie
návod
obchod
obrázky
obrazy
online
otváracie hodiny
pc
plocha
ponuky
použitie
pozadie
práca
pracovné
predám
príznaky
recenzie
recept
referencie
skúsenosti
stiahnuť
superhry
tapety na plochu
technológia
teória
tesco
video
vyhraj
výpredaj
výroba
wiki
wikipedia
zákon
zdarma
zľava
zľava dňa
zlavadna
zľavnené
zľavomat
zľavy
zoznam

Kontaktný formulár

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
PPC
int(10)
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter