Basta Digital logo

VÚB banka v teste použiteľnosti Internet bankingu slovenských bánk 2008

3 min čítania
Juraj Kerhát

Internet banking VÚB bankyJe tu druhý videocast zo série “Veľký test použiteľnosti Internet bankingu slovenských bánk 2008 od Pizza SEO”. Tentokrát sa pozrieme na VÚB banku.

Internet banking VÚB bankyJe tu druhý videocast zo série “Veľký test použiteľnosti Internet bankingu slovenských bánk 2008 od Pizza SEO“. V prvom sme sa zamerali na použiteľnosť elektronického bankovníctva Komerční banky. Tentokrát sa pozrieme na VÚB banku.

Opäť opakujeme, že cieľom videocastu nie je prejsť všetky aspekty, ktoré sme pri hodnotení použiteľnosti Internet bankingu brali do úvahy, ale len vypichnúť a názorne ukázať niektoré z nich. Kompletný zoznam 60 ukazovateľov, prostredníctvom ktorého testujeme aplikácie jednotlivých bánk bude zverejnený až na konci tejto série videocastov spolu s rebríčkom nášho hodnotenia použiteľnosti Internet bankingu týchto bánk.

Pozitíva Internet bankingu VÚB banky

 • existuje zapamätateľná adresa “ib.vub.sk”
 • prehľadné menu
 • cez IB VÚB banky je možné požiadať o založenie nového účtu, o vydanie novej platobnej karty, o investovanie, poistenie
 • pomocník nie je len všeobecný, ale ku každej službe je samostatný pomocník určený práve pre danú službu

Negatíva Internet bankingu VÚB banky

 • neexistuje presmerovanie z http na https (adresu so zvýšenou bezpečnosťou) – používateľ musí vždy písat aj https
 • po prihlásení sa najskôr zobrazí možnosť požiadať o Grid kartu/SMS autorizáciu/elektronický podpis a až po odkliknutí tlačidla “pokračovať” sa klient dostane k svojmu účtu
 • kalendár (napr. na stránke “pohyby na účte”) sa v Mozille Firefox nezobrazuje celý
 • nevyplnené povinné polia nie sú vo formulári zvýraznené
 • link pre odhlásenie nie je zvýraznený
 • odhlásenie nie je dostupné na 1 kliknutie (je potrebné ho ešte potvrdiť)


Pre tých, ktorí z technických, či akýchkoľvek iných príčin nemôžu, resp. nechcú spúšťať nasledujúce video, sme pripravili textový prepis tohto videocastu, ktorý nájdete nižšie.

Textový prepis videocastu:

Juraj Kerhát, konzultant
Ahoj, som Juraj Kerhát, konzultant spoločnosti Pizza SEO a v dnešnom videocaste Vám trochu priblížim Internet banking od VÚB banky. Táto služba je dostupná na URL adrese ib.vub.sk. Škoda však, že neexistuje presmerovanie z http na https (bezpečnú adresu). Ak zadáte do prehliadača len http://ib.vub.sk, tak stránku Vám nenájde.

[00:32] Po prihlásení sa najskôr zobrazí možnosť požiadať napr. o Grid kartu, SMS autorizáciu, prípadne elektronický podpis a až po odkliknutí tlačidla “pokračovať” sa klient dostane k svojmu účtu. Hneď na úvodnej stránke má možnosť vidieť zostatok na svojom učte, prípadne má možnosť kliknúť na detail účtu, úhradu/inkaso a pod. V ľavej časti stránky sa nachádza celkom prehľadné menu, v ktorom opäť môže návštevník kliknúť napr. na pohyby na účte.

[01:07] Je škoda, že na stránke “pohyby na učte”, ale aj na iných stránkach, kde sa vyskytuje kalendár, je tento kalendár nesprávne naformátovaný pre prehliadač Mozilla Firefox. Pretože presahuje cez okno, v ktorom sa zobrazuje a toto okno sa nedá zväčšiť, nie je možné vidieť celý kalendár. V Internet Exploreri je tento kalendár naformátovaný správne a zobrazuje sa celý.

[01:43] Celkom zaujímavé je, že cez Internet banking VUB banky je možné napríklad požiadať o novú platobnú kartu a to na stránke “platobné karty”, kde je možné kliknúť “nová karta”. Takisto je možnosť priamo cez túto stránku požiadať o investovanie, prípadne o poistenie. Keď kliknem na “domáce platby a úhradu”, zobrazí sa mi formulár, v ktorom je možné vyplniť číslo účtu, na ktorý chcem poslať peniaze, sumu atď. Ak odošlem prázdny formulár, zobrazí sa mi chybová hláška o tom, ktorý údaj som nevyplnil. Bohužiaľ toto pole nie je žiadnym spôsobom vo formulári zvýraznené.

[02:39] Ďalšia zaujímavá a celkom užitočná vec na tomto Internet bankingu je pomocník, ktorý je na každej stránke a nie je to len všeobecný pomocník, ale napríklad na stránke úhrady a inkasa je to pomocník práve k tejto službe.

[02:56] Možnosť odhlásenia nie je zvýraznená inou farbou, čiže klient najprv musí trochu hľadať, ak sa nevyzná na tejto stránke. Odhlásenie je potrebné ešte raz potvrdiť, čiže nie je možné sa odhlásiť na jedno kliknutie.

Ďakujem za pozornosť.

Aké máte vy skúsenosti s používaním Internet bankingu VÚB banky?

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Nezaradené
int(192)

0 responses to “VÚB banka v teste použiteľnosti Internet bankingu slovenských bánk 2008

 1. Chcem len podotknut, ze na zostatok uctu na uvodnej stranke nie je skutocny, ale tzv. “pouzitelny zostatok” teda skutocne peniaze na ucte scitane s okamzitym uverom ktory je banka klientovy ochotna poskytnut (a velkost tohto uveru nie je konstantna). Takze ak clovek nechce ist do minusu a chce vediet kolko ma na ucte skutocne vlastnych penazi musi zvolit polozku Detail uctu co je klikanie a cas navyse. Toto aspon mne mimoriadne vadi ale zial je to zamer VUB banky, nie nahoda. (Vidiet to aj na vypisoch SMS, kde sa zobrazuje LEN tato vyssia “pouzitelna suma”)

 2. chcela by som sa spýtať, prečo mám použiteľný zostatok na úplne novom účte -3 eurá, keď mal byť môj študentský účet bez poplatkov

 3. Chcem sa opýtať či si môžem zistiť stav môjho účtu cez internet na Vašej stránke a ak áno, tak ako lebo sa k tomu nejdem dopracovať.Ďakujem pekný deň

Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter