Basta Digital logo

Volksbank v teste použiteľnosti Internet bankingu slovenských bánk 2008

3 min čítania
Juraj Kerhát

Internet banking VolksbankV ďalšom videocaste zo série “Veľký test použiteľnosti Internet bankingu slovenských bánk 2008 od Pizza SEO” sme sa pozreli na Internet banking Volksbank. Minule sme sa venovali použiteľnosti Internet bankingu Slovenskej sporiteľne.

Internet banking VolksbankV ďalšom videocaste zo série “Veľký test použiteľnosti Internet bankingu slovenských bánk 2008 od Pizza SEO” sme sa pozreli na Internet banking Volksbank. Minule sme sa venovali použiteľnosti Internet bankingu Slovenskej sporiteľne.

Opäť opakujeme, že cieľom videocastu nie je prejsť všetky aspekty, ktoré sme pri hodnotení použiteľnosti Internet bankingu brali do úvahy, ale len vypichnúť a názorne ukázať niektoré z nich. Kompletný zoznam 60 ukazovateľov, prostredníctvom ktorého testujeme aplikácie jednotlivých bánk bude zverejnený až na konci tejto série videocastov spolu s rebríčkom nášho hodnotenia použiteľnosti Internet bankingu týchto bánk.

Pozitíva Internet bankingu Volksbank

 • existuje zapamätateľná adresa “ibs.luba.sk”
 • po prihlásení používateľ okamžite vidí stav svojho účtu
 • povinné položky formulára sú zvýraznené červenou hviezdičkou, aj inou farbou pozadia
 • nad formulárom sa viditeľne zobrazuje informácia o nesprávne vyplnených povinných položkách formulára
 • v nesprávne vyplnenom formulári sú zvýraznené nesprávne vyplnené položky inou farbou pozadia
 • pomocník sa automaticky “posunie” na požadovanú časť
 • odhlásenie je dostupné na jedno kliknutie a je viditeľne zvýraznené

Negatíva Internet bankingu Volksbank

 • neexistuje presmerovanie z http na https (adresu so zvýšenou bezpečnosťou) – používateľ musí písat https v URL adrese
 • v menu nie je zvýraznená položka, ktorá predstavuje práve zobrazovanú stránku
 • menu je rozbaľovacie, a teda je v mnohých prípadoch potrebné klikať dva krát, kým sa používateľ dostane k požadovanej službe


Pre tých, ktorí z technických, či akýchkoľvek iných príčin nemôžu, resp. nechcú spúšťať nasledujúce video, sme pripravili textový prepis tohto videocastu, ktorý nájdete nižšie.

Textový prepis videocastu:

Juraj Kerhát, konzultant
Vitajte pri ďalšom videocaste Pizza SEO. Dnes sa pozrieme na Internet banking Volksbank, ktorý nájdete na URL adrese ibs.luba.sk. Opäť však nie je možné túto adresu zadať bez https. Bez toho https vám stránku nezobrazí.

[00:22] Hneď na úvodnej stránke sa nachádza prihlasovací formulár, v ktorom je dokonca možné si zvoliť jazyk: slovenský, anglický alebo nemecký.

[00:36] Hneď po prihlásení sa na stránke zobrazuje prehľad účtov, v ktorom má používateľ možnosť vidieť svoj aktuálny zostatok, ale tiež disponibilný zostatok. Po prejdení myšou cez danú sumu sa zobrazí táto suma prepočítaná na eurá.

[01:02] V ľavej časti stránky sa nachádza hlavné menu, ktoré je rozbaľovacie, čo znamená, že ak chce používateľ napríklad zadať nový platobný príkaz, tak potrebuje klikať dva krát, pretože najskôr musí rozbaliť položku “Nový platobný príkaz” a potom si musí vybrať buď “Tuzemský platobný príkaz”, “Zahraničný platobný príkaz”, “Príkaz na inkaso” a pod. Je škoda, že v tomto menu položka, ktorá predstavuje práve zobrazovanú stránku, nie je žiadnym spôsobom zvýraznená.

[01:38] Čo sa týka vypĺňania formulárov, tak povinné položky formulára sú zvýraznené červenou hviezdičkou a zároveň sú zvýraznené tieto polia inou farbou pozadia. Ak odošlem nesprávne vyplnený formulár, tak nad samotným formulárom sa zobrazí informácia o tom, že formulár obsahuje nesprávne zadané údaje a polia s nesprávne zadanými údajmi sú opäť zvýraznené inou farbou pozadia.

[02:13] Na stránke sa tiež nachádza pomocník, ktorý je síce všeobecný, ale automaticky sa posunie na to miesto, ktoré predstavuje práve zobrazovanú službu, ako v tomto prípade napríklad “Domáci platobný príkaz.

[02:32] Odkaz pre odhlásenie je zvýraznený inou farbou šípky vľavo od tohto odkazu a odhlásiť sa je možné na jedno kliknutie.

Ďakujem za pozornosť.

Aký je Váš názor? Máte skôr pozitívne, alebo negatívne skúsenosti s používaním Internet bankingu Volksbank?

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Nezaradené
int(192)

0 responses to “Volksbank v teste použiteľnosti Internet bankingu slovenských bánk 2008

 1. Zdravím,

  zaujímavé postrehy, celkom ma teší, že z Vášho pohľadu jasne prevyšujú pozitíva nad negatívami 🙂 a k uvedeným negatívam by som rád uviedol nasledovné:

  1) používatelia EB primárne navštevujú EB z domovskej stránky banky, prípadne majú urobenú záložku v prehliadači – proste nemajú dôvod zadávať www adresu EB

  2) to je síce pravda, ale ako pekne vidieť z Vášho videocastu, názov položky je hneď po logu banky práve ta najvýraznejšia informácia, ktorá je používateľovi zobrazená v rámci príslušnej stránky; zároveň je farebne aj rozbalením prvej úrovne menu jasné, v ktorej časti menu sa používateľ nachádza

  3) toto predsa nie je negatívum, ale pozitívum – ide o prehľadnosť – je predsa jednoduchšie a rýchlejšie si vybrať zo zoznamu menšieho zoznamu položiek, nehovoriac o tom, že pri menšom rozlíšení by nemuseli byť viditeľné všetky položky menu bez potreby skrolovať web stránku EB

  Richard

Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter