Basta Digital logo

Ako z firemnej komunikácie na Facebooku vyťažiť viac

4 min čítania
Michal Knor
Na univerzite máš samé teoretické cvičenia? Prihlás sa konečne na predmet plný praktických zadaní, ktorý ti otvorí dvere k tvojmu dream jobu!

Poslali vám niekedy priatelia na Facebooku skvelú aplikáciu a vy ste sa s ňou jednoducho museli podeliť ďalej? Zaujalo vás, že túto značku „lajkujú“ aj traja vaši priatelia? Čítali ste na ňu pozitívne recenzie? Ak áno, stretli ste sa s niečím, čo sa označuje ako Earned media (teda mediálny priestor, ktorý ste si zaslúžili).

Práve earned media predstavujú tú časť, ktorú si nemôžete kúpiť, alebo jednoducho vytvoriť, musíte si ju zaslúžiť kvalitou svojho obsahu alebo vzťahmi so zákazníkmi. Všetko závisí od novinárov alebo od vašich fanúšikov a zákazníkov, ktorí vás budú „lajkovať“, odporúčať a zdieľať vás na sociálnych sieťach (alebo aj mimo nich) a ktorí sa zapoja do vami ponúkaných aktivít. Podľa výskumov zverejnených spoločnosťou Wildfire na webinári pod názvom „Maximize earned media with social“ v máji 2012, u 68% užívateľov Facebooku zvyšuje odporúčanie od ich priateľov pravdepodobnosť kúpy určitého výrobku alebo návštevy predajcu (ide o výskum spoločnosti Morpace na vzorke 1 000 užívateľov z apríla 2010). Wildfire je mladá, rýchlo rastúca spoločnosť zo San Francisca,  ktorá vyvíja business aplikácie pre sociálne siete.

Ako teda maximálne využiť potenciál earned media? Na túto otázku samozrejme neexistuje jednoznačná odpoveď. Dôležité sú však dve veci – zaujímavý obsah na vašich profiloch v sociálnych sieťach (počnúc samotným produktom, cez fotografie, videá, eventy..) a jeho propagácia.

Spoločnosť Wildfire skúmala počas 9 mesiacov 10 000 bežiacich reklamných aplikácií na Facebooku, s cieľom zistiť, ako ich obsah ovplyvňuje zapájanie sa ľudí do nich a ich zdieľanie.  Výsledky sú zaujímavé. Najviac ľudí sa zapája do reklamných kampaní, ktoré prostredníctvom aplikácií ponúkajú kupóny, darčeky či možnosť niečo vyhrať. Problém je však v tom, že tieto kampane už na Facebooku užívatelia ďalej nešíria. Naopak, až 3x viac užívateľov šíri kampane, v ktorých majú možnosť vyjadriť svoju osobnosť – hlavne tzv. “pick your favorite“ a rôzne kvízy. Až 27% ľudí, ktorým sa na Facebooku zobrazí správa o vašich výsledkoch v aplikácii typu „pick your favorite“, na ňu následne klikne. A 87% z nich sa do nej aktívne zapojí a šíri ju ďalej.

Celkovo vo všetkých kampaniach zvýšilo zapájanie ľudí o 11%. Ako teda tento nárast dosiahnuť? Zhrnieme si 5 zásad, ktoré by ste podľa Wildfire mali zohľadniť pri tvorbe reklamných aplikácií a kampaní na Facebooku.

1. Zamerajte sa na osobnosť

Aplikácie, ktoré dovoľujú ich používateľom ukázať svoju osobnosť a štýl, sa oveľa lepšie šíria. Ľudia sa jednoducho radi delia o časť svojho ja, čo je vlastne aj podstatou sociálnych sietí. Samozrejme, ľudia chcú ukázať predovšetkým svoju pozitívnu stránku. Preto vždy pri plánovaní kampane rozmýšľajte nad tým, ako ľudí prinútiť zdieľať veci, na ktoré sú hrdí.

2. Položte si otázku „čo z toho budem mať?“

Nikto z nás nechce priateľom na Facebooku zanášať nástenku zbytočným spamom. Preto si vždy pri tvorbe kampaní položte otázku, či by ste z tejto informácie niečo mali vy. Zaujímala by vás a zaujímala by vašich priateľov? Vytvoríte si stručnú predstavu o tom, čo je zdieľateľný obsah a čo nie.

3. Stimulujte zdieľanie obsahu

Pokúste sa kreatívnym spôsobom podporiť užívateľov v zdieľaní obsahu. Pekným príkladom je napr. aplikácia Dew Crew pre nápoj Mountain Dew. Tá odmeňuje zdieľanie medzi priateľmi bodmi, za ktoré následne používateľom ponúka určité výhody. Samozrejmosťou je aj jednoduchosť zdieľania pomocou buttonov v samotnej aplikácii. Zo slovenských príkladov, skvelý spôsob ako podporovať zdieľanie, mala aj aplikácia Velkopopovického Kozla s názvom veľkostôl. V nej ste mohli pozývať svojich priateľov „sadnúť si“ ku stolu, pričom s počtom ľudí pri stole sa zvyšoval aj množstvo piva, ktoré ste mohli vyhrať.

4. Porovnávajte výsledky primeranou metrikou

Presné meranie výsledkov kampane závisí od toho, aké ciele ste si určili. Ak je vaša kampaň zameraná predovšetkým na zapojenie ľudí do nej, napr. ponúkate zľavové kupóny či možnosť výhry, zamerajte sa predovšetkým na počet klikov, „lajkov“, komentov či hlasov, ktoré pribudli po začatí kampane.  Ak je vašim cieľom získať väčší podiel alebo popularitu pomocou šírenia kampane, zamerajte sa na počet zdieľaní, príspevkov, pozvánok, tagov, článkov či zmienok.

5. Kombinujte

Nikdy sa však vo svojich kampaniach nezameriavajte iba na jeden cieľ,  jednu cieľovú skupinu či jeden druh aktivity. Obmieňajte a kombinujte ponúkaný obsah a aktivity, ktoré očakávate od používateľov aplikácií. Vaša kampaň tak okrem zaujímavosti bude mať aj oveľa väčší reach (pokrytie cieľovej skupiny) a životnosť.

Pre úspešné získanie „earned media“ je dôležité mať zaujímavý a relevantný obsah na vašich fanpages, stránkach či blogoch a  podporiť ho v správnej miere aj platenou reklamou. A predovšetkým neklásť medze kreativite a snažiť sa byť originálny. Ako však kedysi povedal David Ogilvy, „pokiaľ to nepredáva, nie je to kreatívne“. Ruku na srdce a prst na myš. 🙂 Kliknite si na vašu Facebook fanpage a položte si otázku, či by vás ako zákazníka táto komunikácia zaujala, presvedčila a či by ste váš produkt odporúčali ďalej. A ak ste na pochybách, napíšte nám a my vám pomôžeme pripraviť účinnú komunikačnú stratégiu pre sociálne siete.

Páči sa vám tento obsah?
Dostávajte nový obsah a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter