Basta Digital logo

Ako zistíš, či tvoj konkurent míňa na online kampane viac ako ty

3 min čítania
Ján Laurenčík
Senior konzultant

Je zábavné sledovať, ako je každý majiteľ firmy, marketér a občas aj radový zamestnanec citlivý na konkurenciu svojej firmy. V tomto článku vám predstavím fintu, ktorá vás buď veľmi poteší, nahnevá alebo naštartuje. V každom prípade ju však budete chcieť použiť!

Posadnutí konkurenciou?

Všetci to poznáme. Občas sa pristihneme pri tom, tváriac sa nezaujato, ako si prezeráme konkurenčný web, obdivujeme závidíme konkurenčné bilbordy či kreatívnu videokampaň alebo sa večer pri víne začítame do konkurentových článkov na blogu. Ak je konkurencia šikovnejšia alebo má väčší podiel na trhu, nemáme ďaleko k pocitu frustrácie.
Keď na stretnutí s klientom alebo potenciálnym klientom vyslovím názov jeho hlavného konkurenta, zdvihnú hlavy aj tí, ktorí sa po celý čas  hrali s mobilom.

O konkurencii si myslíme všeličo

Ako sme mohli fungovať v ére pred FinStatom? O konkurencii sme mali často úplne mylné predstavy. Zistiť obrat konkurencie? Sťažiť nám to môže len prípadných viacero eseročiek jedného konkurenta. Ak konkurent dlhuje sociálke alebo daňovému úradu, je na hanbu „vycapený“ online.

Koľko do toho dáva konkurencia?

Vedieť tak, koľko do marketingu dáva konkurencia… Od marketingových výskumníkov viete ľahko a lacno zistiť, koľko peňazí dáva konkurencia do marketingu. Nevýhoda je, že informáciu získate po funuse (čiže spätne za rok) a skôr o offline marketingu (bilbordy, citylighty, tlač atď.). My tieto dáta používame najmä ako vstup pre sales tím.

Praktickejšie by však bolo mať tieto dáta hneď, počas vrcholiacej sezóny.

Pomôžeme si reklamným systémom AdWords od Googlu. Pokiaľ používate reklamu vo vyhľadávaní a používa ju aj váš konkurent, určite sa často bijete o prvú pozíciu v platených výsledkoch. Je logické, že medzi vašimi a konkurentovými kľúčovými slovami bude väčší alebo menší prienik.

Google vám s cieľom pomôcť a zarobiť viac ukáže o konkurencii dosť veľa.

Graf 1: Koľko percent potenciálnych zobrazení reklamy ste využili (čierna) a koľko využili konkurenti (najvážnejší je červený)? Dáta sú za 14 mesiacov.

Graf 1 je historický. Povie vám, koľko percent príležitostí, keď sa mohla zobraziť vaša reklama vo vyhľadávaní, ste využili. Pozor, platí to pre kľúčové slová, ktoré máte s konkurentom zhodné. Túto analýzu môžete urobiť pre celú reklamu vo vyhľadávaní alebo iba pre vybrané časti.

Podiel zobrazení vo vyhľadávaní (alebo aj Impression Share) vám napovie, aký rozpočet na vyhľadávanie má na stole váš konkurent. Ak konkurent ponúka veľmi podobné služby alebo produkty ako vy, dá sa podľa výsledku tejto rýchlej analýzy zistiť, či dávate do vyhľadávania podobné peniaze, alebo je váš konkurent väčší držgroš.

Akčnejšie pôsobí graf rovnakých dát za kratšie časové obdobie. Prečo? Ukáže vám, či na váš nástup reagovali konkurenti (pozri zvýšený podiel zobrazení na chvoste grafu o všetkých).

Graf 2: Rovnaké dáta ako na Grafe 1, ale iba za rok 2017 (čiže 4 mesiace) a nasekané po týždňoch (čierny pridal, reagovali všetci)

Tie isté dáta vám pomôžu odhaliť konkurentov, ktorí začali tlačiť na pílu, a tých, ktorým došiel dych.

Graf 3: Červený konkurent a oranžový konkurent sa bijú o najväčší podiel zobrazení, modrý skrachoval (a to naozaj!)

Niektorí konkurenti majú radi aukcie a radi prihadzujú. Dáta z Google AdWords vám ich pomôžu identifikovať.

Graf 4: Červený konkurent sa pomaly ale isto štverá pred nás. Dáta ukazujú, ako často sa konkurenti zobrazili v reklamách nad vami

Ako dáta o konkurencii získam?

Nevyhnutnou podmienkou je vaša bežiaca reklama vo vyhľadávaní Googlu. Ak ju máte, stačí urobiť 5 jednoduchých krokov pri ôsmom skripte v článku na našom blogu. Ak sa nekamarátite s tabuľkami, zverte túto úlohu radšej vášmu PPC špecialistovi.

Čo s dátami urobím?

Keď už radi sebatrýznivo sledujete konkurenciu, získajte pritom aspoň použiteľné dáta. Nie je to síce nejaká hlboká „business intelligence”, istotne však budete jeden z mála  konkurentov vo vašom segmente, ktorý takýmito dátami disponuje.

Zistite, komu z konkurentov došla para a kto kedy dupol na plyn alebo kto sa ku vám pridal do úniku.

Výsledné grafy budú pôsobiť atraktívne na schôdzi vášho tímu alebo pri prezentácii vedeniu a uvidíte, že nikoho nenechajú chladným!

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Analytika
int(8)
PPC
int(10)

2 responses to “Ako zistíš, či tvoj konkurent míňa na online kampane viac ako ty

  1. Súhlasím, Ľubomír. Štatistiky aukcie ukazujú pomerné metriky, ktoré sú veľmi často výpovednejšie, ako naše vlastné, absolútne.

Comments are closed.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter