Výkonnosť AdWords kampane nestačí sledovať len podľa toho, koľko konverzií zaznamenala a koľko pritom minula. Nákupný proces je zložitejší a často zákazníkovi trvá dlhšie, kým sa nakoniec rozhodne nakúpiť, no AdWords nemusí jeho nákup zaznamenať. Prečítajte si, ako omylom nezrušiť kampane, ktoré predaju pomáhajú!
Skrytí pomocníci
AdWords vo svojich štatistikách ako konverziu zaznamená kliknutie používateľa na reklamu kedykoľvek predtým, ako vykoná požadovaný cieľ – nakúpi, registruje sa, či odošle kontaktný formulár. Ak používateľ príde na web prvýkrát cez reklamu a druhýkrát organicky, AdWords konverziu pripíše sebe (nie organickému vyhľadávaniu).
Naopak, v Google Analytics je konverzia pripísaná organickému vyhľadávaniu (nie AdWords). Ak napríklad používateľ klikne na viac reklám a kampaní predtým, ako vykoná konverziu, AdWords konverziu pripíše poslednej kampani/reklame/kľúčovému slovu. Bez prvej reklamy by však používateľ web možno ani neobjavil.
Preto ak máte pocit, že kampaň treba vypnúť, dajte jej ešte jednu šancu. Vďaka reportom „Pripisovanie“ a „Viackanálové zúženia“ (v angličtine „attribution“ a „multi-channel funnels“) v AdWords, sa v kampani zorientujete pomerne rýchlo.
Čo sledovať v týchto reportoch?
Prvé kliknutie vs. posledné kliknutie (First click analysis vs. Last click analysis)
Martin vyhľadá „potlač tričiek“ a klikne na web, lebo ho zaujala reklama, no nie je ešte stopercentne rozhodnutý nakúpiť. Na druhý deň vyhľadáva „lacné potlače tričiek“, navštívi rovnaký web a na základe galérie sa rozhodne, že nakúpi. AdWords podľa Analýzy posledného kliknutia prisúdi konverziu slovu „lacná potlač tričiek“. Podľa Analýzy prvého kliknutia je to však „potlač tričiek“. Analýza prvého kliknutia nám teda ukazuje, že slovo „potlač tričiek“ nie je v kampani nevýkonné, ale má podiel na konverzii zákazníka.
Analýza prvého kliknutia ukazuje, na ktoré kľúčové slová (skupiny a zároveň aj kampane) klikli návštevníci, ktorí neskôr vykonali konverziu. Mohli sa však neskôr vrátiť cez iné vyhľadávanie (iné kľúčové slovo), no AdWords si stále bude pamätať, na ktoré klikli ako prvé.
Analýza posledného kliknutia ukazuje len posledné kľúčové slovo, ktoré viedlo ku konverzii. Ak teda používateľ vyhľadával viac výrazov, AdWords ukáže len to posledné, na ktoré klikol bezprostredne pred vykonaním konverzie.
Najčastejšie (konverzné) cesty (Top Paths)
Petra chce ísť na last minute dovolenku niekam k moru. Nevie ešte presne kam, hľadá niečo lacné, v Európe. Najprv preto v Googli vyhľadáva „last minute dovolenky“ a klikne na rôzne weby cestovných agentúr, aby získala prehľad medzi ponukami. Na základe toho zistí, že by chcela ísť do Španielska (prípadne Bulharska). Potom hľadá už „last minute dovolenky španielsko“, cez reklamu znova klikne na weby viacerých cestovných agentúr, na niektorých z nich bola už aj predtým. Oslovia ju z toho dve agentúry s ponukou dovoleniek v Španielsku. O pár dní sa rozhodne dovolenku kúpiť, no nepamätá si názov webu, preto zadá do vyhľadávania „dovolenka v španielsku mallorca all inclusive“, preklikne sa na želaný web a objedná si pobyt.
Petrin nákupný proces je zložitejší – na web sa preklikne cez viacero slov (last minute dovolenky -> last minute dovolenky španielsko -> last minute dovolenka v španielsku mallorca all inclusive), a ak by na ne ten-ktorý web cestovnej agentúry neinzeroval, je možné, že Petra by si dovolenku objednala z iného webu.
Analýza najčastejších ciest (v angličtine Top paths) ukazuje, cez aké kľúčové slová/reklamné skupiny/kampane/reklamy používateľ prišiel na web. Na rozdiel od Analýzy prvého alebo posledného kliknutia ukáže všetky slová, na ktoré klikol počas svojej„cesty“ k nákupu (konverzii). Ukáže teda aj rovnaké slová, ak na ne klikol dvakrát v priebehu viacerých dní.
Vďaka tomuto modelu môžete jednoducho a prehľadne vidieť, ktoré slová, reklamné skupiny alebo kampane sú v AdWords kampani užitočné. Hoci neprinášajú priame konverzie, sú v nákupnej ceste niekde v strede a pre používateľa sú dôležité, lebo bez nich by možno nákup ani nedokončil.
Asistované konverzie
Tento model ukazuje v podstate to isté, čo predchádzajúce dva. Je však dobrý na rýchle identifikovanie reklamných skupín alebo kľúčových slov, ktoré priniesli asistované konverzie (teda v nákupnom procese neboli na poslednom mieste = last click). Ak teda nemáte čas na podrobnú analýzu a chcete sa rýchlo zorientovať v kampaniach, pozrite sa do modelu asistovaných konverzií.
Taktiež, ak chcete rýchlo zistiť, cez aké kanály prišli vaši zákazníci na web, využite tento report. Napríklad môžete zistiť, že hoci AdWords kampaň zaznamenala 3 nákupy, čo nie je nič moc, zaznamenala aj ďalších 25 asistovaných. Toto zistenie vám pritom zaberie tak 2 minútky 🙂 .
Kde reporty nájsť?
V AdWords kliknite na položku „Nástroje“ v hornej lište. Potom vyberte možnosť „Pripisovanie“ a v ľavom menu sa objavia modely.
Tieto tri reporty sú jednoduché nástroje, vďaka ktorým zistíte, či vaše prvotné domnienky odrážajú skutočnosť, alebo nie. Teda predtým, ako zastavíte kampaň, lebo sa vám zdá, že neprináša konverzie, pozrite sa na report asistovaných konverzií, najvýkonnejších konverzných ciest alebo report prvého kliknutia vs. posledného kliknutia.
Ak zistíte, že tieto reporty vám nestačia a potrebujete hlbšiu analýzu, prihláste sa do Google Analytics a pozrite sa, kde sa vaša kampaň nachádza v nákupnom procese používateľa, akými kanálmi sa vaši zákazníci dostanú na váš web (a či je medzi nimi AdWords), ako vyhľadávajú a podobne.
V Analytics môžete tieto reporty nájsť v ľavom menu po rozliknutí „Konverzií“ ako „Prispôsobovanie“ a „Viackanálové zúženia“. Môžete tu vidieť napríklad aj to, že ak by sa Petra (z príkladu vyššie) preklikla na web najskôr cez AdWords kampaň a o tri dni neskôr cez organické vyhľadávanie, konverzia by bola prisúdená organickému vyhľadávaniu. Bez AdWords kampane by však na web možno neprišla…
Pozor na rozdiely v zaznamenávaní návštevnosti a kliknutí v AdWords a Analytics! Viac si o tejto téme pozrite priamo v AdWords centre pomoci.