Basta Digital logo

Nastavte si upozornenia v Google Analytics!

5 min čítania
Jakub Cambel
Aké špecifiká má marketingová komunikácia v tomto čase? Ako komunikovať ďalej potom, ako ste už aktualizovali svoj web, otváracie hodiny a údaje v Google My Business?

Čo keby ste mali asistenta, ktorý by za vás sledoval Google Analytics a upozornil vás na nezvyčajné výkyvy? Poklesla vám návštevnosť stránky z určitého zdroja? Alebo je dôležitá podstránka na vašom webe nedostupná? Aj na takéto javy vás vedia upozorniť Spravodajské udalosti (anglicky Intelligence Events) v Google Analytics.

Spravodajské udalosti boli spustené už v roku 2009, ale využívané sú pomerne málo. Nájdete ich v ľavom bočnom menu na domovskej stránke služby Google Analytics. V Prehľade spravodajských udalostí sú k dispozícii automatické a vlastné upozornenia (alerty). Ďalej v rámci Spravodajských udalostí nájdeme Denné udalosti, Týždenné udalosti a Mesačné udalosti. V týchto jednotlivých udalostiach sa zobrazujú spolu automatické a vlastné upozornenia na časovej osi za určitý čas. Denné udalosti znamenajú napríklad, že sledované obdobie pre anomálie je jeden deň.

Automatické upozornenia (Automatic Alerts)

Ako už názov napovedá, tieto upozornenia sa generujú automaticky pre všetky stránky, keď samotný Google Analytics nájde nezvyčajné výkyvy v modeloch návštevnosti stránky. Stačí zadať obdobie, za kedy chcete zobraziť automatické upozornenia a cez tlačidlo podrobnosti sa viete dostať k detailom jednotlivých anomálií.

Automatické upozornenia v Google Analytics
Automatické upozornenia v Google Analytics

Vlastné upozornenia (Custom Alerts)

Vlastné upozornenia vám umožňujú vytvoriť špecifické upozornenia pre jednotlivé stránky pridané pod účtom v Google Analytics.

Veľkou výhodou je nastavenie si e-mailovej notifikácie na vlastné upozornenia, čo nie je možné pri automatických upozorneniach:

E-mailová notifikácia - Vlastné upozornenia v Google Analytics
Príklad e-mailovej notifikácie – Vlastné upozornenia v Google Analytics

Nemusíte tak pravidelne kontrolovať vami nastavené upozornenia v rozhraní Google Analytics. V niektorých krajinách je možné dostávať upozornenie aj formou SMS, u nás to zatiaľ nie je možné.

V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme upozornenia, ktoré vám môžu pomôcť odhaliť dôležité anomálie v metrikách:

Pomalé načítanie stránky

Tento jav má negatívny vplyv nielen na samotných návštevníkov stránky, ale pomalé načítanie stránky je aj signálom o nekvalitnom webe pre vyhľadávače. Dlhodobé neriešenie tohto problému môže mať za následok pokles pozícií. Niekedy sa však problém s časom načítavania môže objaviť náhle.

Nastavte si upozornenie vtedy, keď načítanie úvodnej stránky trvá viac ako napr. 10 sekúnd:

 

Nastavenie upozornenia na pomalé načítanie stránky
Nastavenie upozornenia na pomalé načítanie stránky

Pokles návštevnosti z organického vyhľadávania

Vlastné upozornenia si viete nastaviť na pokles/nárast návštevnosti z akéhokoľvek zdroja. Ak chcete byť napríklad automaticky informovaný o tom, keď poklesne návštevnosť z organického vyhľadávania, nastavte si pre túto situáciu upozornenie. Ak už dostanete upozornenie na mail, analyzujte, prečo poklesla návštevnosť. Bolo to spôsobené tým, že Google aktualizoval svoj vyhľadávací algoritmus a vášho webu sa to negatívne dotklo? Alebo ste robili zmeny na stránke, ktoré mali dopad na pozície webu? Alebo ide iba o sezónny výpadok návštevnosti a netreba si z toho robiť veľkú hlavu?

V našom príklade sme nastavili upozornenie pri poklese návštevnosti z organického vyhľadávania o 10 % v porovnaní s tým istým dňom v predošlom týždni:

Nastavenie upozornenia na pokles návštevnosti z organického vyhľadávania
Nastavenie upozornenia na pokles návštevnosti z organického vyhľadávania

Pokles výnosov z platenej návštevnosti

Ak prevádzkujete e-shop, je pre vás dôležité vedieť čím skôr, keď poklesnú výnosy. Včasnou reakciou a identifikáciou príčiny poklesu výnosov predídete úniku zisku. Nastavte si upozornenie pre situáciu, keď výnosy z platenej návštevnosti klesnú napr. o 15 % v porovnaní s rovnakým dňom v predošlom týždni. Rovnako si môžete nastaviť upozornenie pri poklese výnosov pre iné druhy návštevnosti.

Nastavenie upozornenia na pokles výnosov z cpc
Nastavenie upozornenia na pokles výnosov z cpc

Chybová stránka 404

Máte napr. internetový obchod s množstvom kategórií a produktov? Kolega vymazal stránku, pretože daný produkt je vypredaný a zabudol pôvodnú url presmerovať na novú relevantnú? Návštevník sa však cez organické vyhľadávanie dostane na vymazanú stránku produktu/článku, keďže je zaindexovaná a čaká ho nemilá hláška 404. 404-ka môže naskočiť návštevníkovi napr. aj vtedy, keď odkazujete na inú stránku v rámci svojho webu a odkaz sa stal nefunkčným z rôznych dôvodov. Vďaka vlastným upozorneniam v Google Analytics budete automaticky upozornení, keď sa návštevník dostane na chybovú stránku 404. Mnohým napadne, že aj Google Webmaster Tools odchytáva 404-ky, ale zatiaľ čo tieto 404-ky sú identifikované pomocou Google robotov, upozornenia na chybovú hlášku v Google Analytics vám prídu vtedy, keď reálne návštevník narazí na takúto stránku.

Nastavenie vlastných upozornení na chybovú stránku môžeme vykonať viacerými spôsobmi. My si ukážeme nastavenie prostredníctvom využitia titulku chybovej stránky 404. Zoberme si napríklad našu stránku – pri zobrazení 404-ky sa návštevníkovi zjaví nasledujúci titulok:

chybová stránka 404

Práve tento titulok (Ach jaj, toto je 4o4 | Pizza SEO) použijeme pri nastavení upozornenia:

Nastavenie upozornenia na chybovú stránku 404
Nastavenie upozornenia na chybovú stránku 404

Nefunkčný web

Ak nemáte nastavené žiadne z predošlých upozornení, prípadne ste si ich nastavili, ale nezačiarkli ste možnosť upozornenia mailom, tomuto upozorneniu by ste mali venovať obzvlášť pozornosť . Nastavte si upozornenie pre prípad, že váš web „padne“ (prípadne sledovací kód Google Analytics na stránke je nefunkčný) a určite si zvoľte možnosť zaslať upozornenie mailom:

Nastavenie upozornenia na nefunkčný web
Nastavenie upozornenia na nefunkčný web

Tip: Používajte vlastné segmenty

Veľkou výhodou je možnosť použitia vami vytvorených segmentov pri vytváraní upozornení. Avšak aktuálne (k 3.6.2014) sa vám pri vytváraní upozornenia nezobrazia všetky vlastné segmenty, len tie ktoré ste vytvorili pred ich zmenou v júli 2013. O tomto probléme už v Google vedia a podľa informácií z ich fóra by sa mal problém odstrániť už čoskoro. Akonáhle bude chyba odstránená, aktualizujeme tento článok a ukážeme vám príklad praktického využitia vlastných segmentov v rámci upozornení.

Cieľom článku bolo dať do povedomia funkcionalitu Spravodajské udalosti v Google Analytics, ktorá nie je pravdepodobne masívne využívaná, avšak pomocou nej vieme včas identifikovať anomálie v metrikách návštevnosti. Ukázali sme vám 5 vlastných upozornení, ktoré sa nám javili ako prínosné pre takmer každého používateľa Google Analytics. Spravodajské udalosti vám umožňujú vytvoriť si nespočetné množstvo upozornení, podľa vašich preferencií. My sme ukázali upozornenia týkajúce sa negatívnych situácií s webom. Môžete si však nastaviť aj pozitívne upozornenia na mail. Napríklad upozornenie pri zvýšenej miere konverzie z e-mail marketingu – aby ste vedeli, kedy sa vám vydaril newsletter. 🙂

Používate aj vy upozornenia v Google Analytics? Ak áno, ktoré? Aké máte s nimi skúsenosti?

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter