Basta Digital logo

UniCredit Bank v teste použiteľnosti Internet bankingu slovenských bánk 2008

3 min čítania
Juraj Kerhát

Internet banking UniCredit BankV ďalšom videocaste zo série “Veľký test použiteľnosti Internet bankingu slovenských bánk 2008 od Pizza SEO” sa zaoberáme Internet bankingom UniCredit Bank.

Internet banking UniCredit BankV ďalšom videocaste zo série “Veľký test použiteľnosti Internet bankingu slovenských bánk 2008 od Pizza SEO” sa zaoberáme Internet bankingom UniCredit Bank. Predchádzajúci sme venovali ČSOB.

Opäť opakujeme, že cieľom videocastu nie je prejsť všetky aspekty, ktoré sme pri hodnotení použiteľnosti Internet bankingu brali do úvahy, ale len vypichnúť a názorne ukázať niektoré z nich. Kompletný zoznam 60 ukazovateľov, prostredníctvom ktorého testujeme aplikácie jednotlivých bánk bude zverejnený až na konci tejto série videocastov spolu s rebríčkom nášho hodnotenia použiteľnosti Internet bankingu týchto bánk.

Pozitíva Internet bankingu UniCredit Bank

 • existuje zapamätateľná adresa “unibanking.sk”
 • existuje presmerovanie z http na https (adresu so zvýšenou bezpečnosťou) – používateľ nemusí písat https v URL adrese
 • hlavné menu je prehľadné
 • dôležité údaje je možné vytlačiť alebo uložiť
 • v nesprávne vyplnenom formulári je zvýraznená nevyplnená položka (žiaľ len jedna)
 • na stránke sa nachádza prehľadný pomocník “Návod na obsluhu”
 • odhlásenie je dostupné na jedno kliknutie a je viditeľne zvýraznené

Negatíva Internet bankingu UniCredit Bank

 • po prihlásení sa zobrazuje “neužitočná” informácia (namiesto napríklad zostatku na účte)
 • hlavné menu je rozbaľovacie – používateľ musí klikať dva krát, aby sa dostal na stránku, ktorú potrebuje
 • v menu nie je zvýraznená práve zobrazovaná stránka
 • v nesprávne vyplnenom formulári nie sú zvýraznené všetky nevyplnené položky
 • pri odkaze na obchodné podmienky nie je uvedené, že sa jedná o PDF dokument


Pre tých, ktorí z technických, či akýchkoľvek iných príčin nemôžu, resp. nechcú spúšťať nasledujúce video, sme pripravili textový prepis tohto videocastu, ktorý nájdete nižšie.

Textový prepis videocastu:

Juraj Kerhát, konzultant
Ahojte, je tu ďalší videocast spoločnosti Pizza SEO, tentokrát o použiteľnosti Internet bankingu UniCredit banky.

[00:08] Táto služba sa nachádza na jednoduchej URL adrese “unibanking.sk”. Čo je dôležité, nie je potrebné vpisovať https. Je možné zadať len http://unibanking.sk, alebo len unibanking.sk a automaticky budete presmerovaný na zabezpečenú adresu https://unibanking.sk.

[00:38] Po prihlásení sa ám zobrazí podľa mňa dosť “neužitočná” stránka, ktorá Vás len informuje o úspešnom prihlásení a víta Vás v systéme Internet bankingu.

[00:49] V ľavej časti stránky sa nachádza hlavné menu, ktoré si myslím, že je celkom prehľadné. Je však rozbaľovacie, čo znamená, že k prístupu k jednotlivým informáciám je potrebné klikať dva krát. Takisto mohla byť položka, ktorá predstavuje aktuálne zobrazovanú stránku nejakým spôsobom zvýraznená. To tu chýba.

[01:13] V informáciách o účtoch sa nachádza odkaz na detail účtu, ktorý však nevyzerá ako odkaz. Číslo účtu, ktoré predstavuje tento odkaz, si myslím, že malo byť štandardne podčiarknuté, aby používateľ okamžite videl, že to je odkaz k detailu jeho účtu. Pri týchto detailoch je možné stránku vytlačiť, resp. exportovať, uložiť do nejakého súboru. Pod stránkou sa tiež nachádzajú informácie. Keď však k aktuálnej stránke žiadne informácie nie sú, tak si myslím, že samotné slovo “informácie” mohlo byť vynechané, prípadne pod ním mohla byť nejaká stručná informácia o tom, že k danej položke sa žiadne informácie nevzťahujú.

[02:04] Pri platobných operáciách ak odošlem prázdny formulár, tak sa správne zvýrazní červenou farbou pozadia nevyplnená, resp. zle vyplnená položka. Škoda, že vždy je to len jedna položka. To znamená, že keď som nevyplnil ani číslo účtu, ani kód banky, tak sa zvýraznilo len pole pre číslo účtu a až keď by som zadal číslo účtu, až vtedy by ma to upozornilo, že som nezadal kód banky. Myslím si, že toto mohlo byť riešené v jednom kroku. Pod samotným formulárom sa ešte nachádza červenou farbou zvýraznená informácia o tejto chybe, čo je správne. Myslím si však, že táto informácia mohla byť buď nad samotným formulárom, alebo nad tou časťou formulára, ktorej sa táto informácia priamo týka.

[03:00] Na stránke sa tiež nachádza pomocník, ktorý je nazvaný “Návod na obsluhu”. Ten sa otvára v novom okne a myslím si, že je celkom prehľadný. V jednotlivých častiach je možné kliknúť na ďalšiu časť atď.

[03:23] Čo som si všimol je, že odkaz na obchodné podmienky je odkaz na súbor PDF, čo ale nie je pri samotnom odkaze žiadnym spôsobom označené a používateľ nie je upozornený na to, že tento odkaz otvorí PDF súbor.

[03:48] Odhlásenie je možné na jedno kliknutie a čo je výborné, že tento odkaz je jasne zvýraznený červenou farbou pozadia.

Ďakujem za pozornosť.

Používate Internet banking UniCredit Bank? Čo si o ňom myslíte?

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Nezaradené
int(192)

0 responses to “UniCredit Bank v teste použiteľnosti Internet bankingu slovenských bánk 2008

 1. ta toto bolo poslabsie … 🙂

  dolezite /odlisne informacie nemaju byt zobrazovane oba odlisenim farbou, je to jedna z poziadaviek pristupnosti, clovek s poruchou farebneho videnia moze mat problem, prvym problemom je iba ocervenenie nevyplneneho pola, ovela horsie je vsak pouzitie rovnakeho grafickeho pictogramu pod hlavnou castou stranky pre informacie a pre chybu pri nevyplnenom policku (napr. 4-ta minuta videa)

  trosku sa v tych recenziam stracam, co je vlastne podla vas pouzitelnost? pouzitelnost z pohladu pouzivatela, pouzitelnost z pohladu pristupnosti alebo/a z pohladu bezpecnosti? trosku to zmiesavate do jedneho vrecuska … napr. otazka automatickeho presmerovania na https, je to spravne ak sa pouzivatelovi automaticky takato stranka presmeruje? pouzivatel si zvykne, ze sa tam nieco samo zmeni a ked sa to samo zmeni na nieco skarede ani si to nevsimne

 2. @vajco: Myslím si, že automatické presmerovanie na https je správne. Veď predsa, keď používateľ v prehliadači zadá len “domena.sk”, tak sa mu tam aj tak doplní “http://”, prípadne ešte “www”. Používatelia sú teda už dávno zvyknutí na to, že “sa tam niečo mení”. A to, že tam pribudne jedno “s” je určite lepšie, ako keď dostane používateľ odpoveď, že stránka nebola nájdená.

 3. Myslím, že z tých čo som doteraz používal(vub,tb,csob) mi vyhovuje najviac od ucb

Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter