Prvá strana Googlu už dávno nie je len o organických výsledkoch. Pri väčšine hľadaní sa popri bežných odkazoch na stránky zobrazujú obrázky, videá, novinky a viacero iných formátov. Rozšírenie vzhľadu výsledkov vo vyhľadávaní zvyšuje vašu viditeľnosť a tým aj mieru prekliku na váš web. V článku si prejdeme možnosti rozšírených výsledkov a dám vám tipy na ich zapracovanie.
Google sa snaží vašu stránku pochopiť a vy mu môžete pomôcť cez štruktúrované dáta. Práve tie vás môžu odlíšiť od konkurencie. Vkladajú sa priamo do zdrojového kódu webu a poskytujú vyhľadávaču rôzne informácie, ktoré následne môže použiť pri zobrazení vašich výsledkov. Štruktúrované dáta sú určené pre firmy, e-shopy, kuchárske weby, galérie, ale aj pre iné typy webov
Klasické organické výsledky
Klasické organické výsledky sú umiestnené pod reklamami. Práve tieto výsledky odštartovali optimalizáciu pre vyhľadávače. Počas vývoja vyhľadávača Google prešli mnohými výzorovými zmenami, ako je dĺžka titulku, metapopisu alebo pridaním počtu recenzií a hodnotenia vo forme hviezdičiek.
Pre koho sú vhodné?
Tento typ výsledkov má vysoký potenciál a je vhodný pre kohokoľvek, či už ste vlastník e-shopu s elektrom, kadernícky salón alebo máte blog s receptami. Treba si však uvedomiť, že čím je konkrétne kľúčové slovo komerčne zaujímavejšie, tým sú organické výsledky menej viditeľné. Pri takýchto kľúčových slovách je konkurencia väčšia, a tak je ich potenciál výsledkov menší.
Ako sa do nich dostať?
Do organických výsledkov Googlu sa dá dostať bezplatne a implementácia jednotlivých úprav na webe je pomerne jednoduchá. Vyhľadávač stránky zaindexuje sám. Pokiaľ nenastane nejaký problém súvisiaci s funkčnosťou vašej webstránky, objaví sa web vo výsledkoch. Podstatné však je, na akej pozícii vo vyhľadávači Google sa webstránka nachádza. Google sa vždy snaží používateľovi, ktorý hľadaný výraz zadá, poskytnúť tie najrelevantnejšie výsledky. Na dosiahnutie prvých priečok je potrebné optimalizovať web, či už je to správne umiestnenie kľúčových slov a metadát do obsahu, alebo budovanie kvalitných spätných odkazov. Viditeľné výsledky sa môžu ukázať až po roku, no závisí to od konkurenčnosti daného kľúčového slova.
Obrázky
Medzi výsledkami na prvej strane vo vyhľadávači veľmi často nájdete aj obrázky, ktoré sú priamo prepojené so samostatnou časťou Obrázky Google. Štúdia od Searchmetrics ukázala, že až na 34 % kľúčových slov sa medzi výsledkami zobrazí aj obrázok.
Pre koho sú vhodné?
Zamerať sa na optimalizáciu obrázkov je vhodné najmä pre rôzne e-shopy. Práve cez dobre zoptimalizované obrázky sa k vám môžu dostať noví návštevníci, ktorí sa na základe kvalitných fotiek môžu rozhodnúť pre kúpu vášho produktu. Pre umelcov, fotografov či fotobanky je optimalizácia obrázkov taktiež dôležitá.
Ako sa do nich dostať?
Aby sa vaše obrázky objavili medzi poprednými výsledkami, je dôležité ich správne optimalizovať. Môže ísť napríklad o korektné pomenovanie obrázka, jeho kvalitu, veľkosť, unikátnosť či atribúty ALT a TITLE. Faktorov, ktoré vplývajú na umiestnenie obrázka, je viacero. Podrobnejšie informácie o týchto faktoroch nájdete aj v článku na našom blogu, ktorý je venovaný práve optimalizácii obrázkov.
Videá
Na prvej strane výsledkov sa môžu vo vyhľadávači čoraz častejšie objavovať aj videá. Takýto typ výsledku obsahuje náhľad vo forme obrázka, opis, dátum publikácie a názov kanálu, na ktorom bolo video publikované. Zdrojom videí, ktoré sa vo výsledkoch umiestňujú, sú rôzne servery ako YouTube alebo Vimeo. Zdrojom však môže byť aj vaša vlastná webová stránka, na ktorú video umiestnite. Spomínaná štúdia od Searchmetrics ukázala, že na počítači sa v 25 % výsledkov objaví aj video a 9 z 10 pochádza práve zo servera YouTube, ktorý Google vlastní.
Pre koho sú vhodné?
Video sa pomaly stáva najpopulárnejším obsahom v online svete. Dokáže prilákať nových zákazníkov, udržať si tých starých a takisto dokáže poskytnúť informácie v zaujímavejšej forme než obyčajný text. Tento typ výsledkov je vhodný pre kohokoľvek, kto je pripravený a schopný produkovať kvalitné a zaujímavé videá.
Ako sa do nich dostať?
Podobne ako pri obrázkoch, aj videá treba správne optimalizovať. Pri hosťujúcich serveroch ako YouTube je celý proces optimalizácie jednoduchší. Dôležitý je názov súboru, ktorý vkladáte, nadpis a popis videa s kľúčovými slovami, ako aj tagy, podľa ktorých vaše video používatelia môžu nájsť. Google radí medzi svoje výsledky najmä videá vo forme recenzií, tutoriálov, príručiek alebo videá s návodmi (How-To). Publikované video by ste mali následne odpromovať na sociálnych sieťach, blogoch alebo iných webstránkach, ktoré zvýšia počet videní, komentárov a reakcií na dané video. Aj to vplýva na jeho pozíciu vo výsledkoch. Pokiaľ sa rozhodnete nevyužiť servery na uverejňovanie videí, je nutné umiestniť na váš web video sitemapu, kde sa budú nachádzať informácie o publikovanom videu.
Správy Google
Vo výsledkoch vyhľadávača môžeme nájsť aj výsledky vo forme tlačových správ a článkov. Nájdeme ich väčšinou medzi klasickými organickými výsledkami. V prípade správ sa Google snaží poskytnúť relevantné a aktuálne články k hľadanej téme, ktoré sa nachádzajú na spravodajských stránkach s vysokou autoritou.
Pre koho sú vhodné?
Takýto typ výsledkov je vhodný najmä pre spravodajské portály, mediálne domy, ako aj blogy, ktoré poskytujú aktuálne správy.
Ako sa do nich dostať?
Spôsoby, ako sa objaviť v tzv. Google News (Google Správy), sú v podstate dva. Prvou možnosťou je vlastniť kvalitný spravodajský portál s vysokou autoritou, kde si viete umiestniť články sami. Tieto webstránky však musia spĺňať isté všeobecné aj technické pravidlá ako napríklad aktuálnosť správ, originálny obsah, gramatická korektnosť, formátovanie článkov, transparentnosť a iné podmienky. Do Google News nie je možné ručne pridať jednotlivé články alebo tlačové správy, pretože vyhľadávač zobrazuje články iba na základe prehľadávania týchto spravodajských portálov. Druhou možnosťou, ako sa v takýchto výsledkoch objaviť, je teda požiadať spravodajský web o uverejnenie vášho článku či tlačovej správy, ktorá má následne potenciál sa v Google News zobrazovať.
Lokálny profil
Lokálny profil sa nachádza na pravej strane výsledkov a zahŕňa všetky firmy a pobočky, ktoré majú fyzické sídlo na mape. Takýto profil obsahuje základné informácie o firme ako obrázky danej pobočky, odkaz na webovú stránku, adresu, telefónne číslo a otváracie hodiny. Nájdeme v ňom však aj recenzie z overených portálov alebo graf s populárnymi časmi, počas ktorých zákazníci túto pobočku navštevujú. Tieto informácie pochádzajú z tzv. Knowledge graph.
Pre koho sú vhodné?
Optimalizácia lokálneho profilu je vhodná pre všetkých, ktorí majú fyzické sídlo.
Ako sa do nich dostať?
Lokálny profil a jeho optimalizácia je pomerne jednoduchá záležitosť. V prvom rade je nutné pridať vašu firmu do Google Business. Vyplníte potrebné informácie, ako sú adresa, telefónne číslo, otváracie hodiny, webová stránka alebo obrázky, a na záver dáte váš lokálny profil overiť kódom, ktorý je poslaný na adresu vašej firmy. Po overení sa firma bude zobrazovať v mapách Googlu a takisto aj jej lokálny profil vo výsledkoch. Aby sa v lokálnom profile zobrazovali aj informácie zo spomínaného „knowledge graph”, je potrebné mať adekvátne informácie o firme na stránkach, z ktorých tento graf čerpá. V prípade reštaurácie sú to napríklad portály ako Zomato alebo Foursquare.
Lokalita
V súčasnosti vo výsledkoch na prvej strane môžeme nájsť aj mapu s 3 možnosťami, ktoré vychádzajú zo zadaného kľúčového výrazu. Tieto ponuky sú zobrazené najmä na základe polohy a relevantnosti k dopytu. Po kliknutí na jednu z možností ste presmerovaný na Google Mapy a môžete vidieť rozšírené informácie o vybranej pobočke.
Pre koho sú vhodné?
Pokiaľ máte fyzické sídlo, určite sa zamerajte aj na tento typ výsledku.
Ako sa do nich dostať?
Podobne ako pri lokálnom profile aj v tomto prípade je potrebné mať správne vyplnený a hlavne overený lokálny profil v časti Google Business. Pozitívne hodnotenia majú taktiež veľký vplyv na to, či sa vaša firma v takýchto výsledkoch umiestňuje. Ich získanie vám môže vaše šance značne zvýšiť.
Firmy a osoby
Tento typ výsledku sa mierne podobá na lokálny profil, o ktorom sme hovorili vyššie. Ide o bočný panel na pravej strane výsledkov, v ktorom sa nachádza nejaká firma alebo osoba a k nej prislúchajúce informácie. V prípade firmy to môže byť oficiálny názov spoločnosti, krátky opis, logo, odkaz na webovú stránku a sociálne profily, ktoré využíva. V prípade osoby je to jej meno, fotky a taktiež opis a bližšie údaje, ako je dátum narodenia a podobne. Takýmto spôsobom môžete nájsť aj informácie o mestách, obciach alebo historických pamiatkach. Tieto informácie sú zozbierané cez „knowledge graph”, ktorý je spomenutý vyššie. Zobrazujú sa, keď používateľ zadá do vyhľadávača nejakú značku, či už vo forme názvu spoločnosti, známej osobnosti alebo historickej pamiatky.
Pre koho sú vhodné?
Zobrazovať sa na tento typ výsledku je výhodné pre akúkoľvek značku, pretože vzbudzuje dôveryhodnosť a autoritu.
Ako sa do nich dostať?
Na rozdiel od lokálneho profilu, informácie v takomto paneli pochádzajú najmä zo stránok, ako je Wikidata alebo Wikipédia. Prvým krokom je teda vytvoriť si profil na Wikidata a takisto aj článok o vašej firme alebo osobe na Wikipédii. Mať overené sociálne siete, ktoré firma používa, je takisto dôležité. V neposlednom rade je to pridanie štruktúrovaných dát do zdrojového kódu, aby vyhľadávač mohol získať viac informácií, ktoré následne môže zobraziť vo výsledkoch. Tieto informácie obsahujú názov firmy či logo. Tieto kroky vám síce s istotou nezaručia, že sa vaša firma bude zobrazovať na daný typ výsledku, no minimálne si takýmto spôsobom šance zvýšite.
Platené reklamy
Pod týmto typom sa myslia platené alebo sponzorované výsledky. Môžu sa nachádzať na akýchkoľvek stranách vo výsledkoch vyhľadávača, nad aj pod organickými výsledkami. Tieto formáty môžu byť obohatené napríklad o dodatočné odkazy (sitelinks), telefónne číslo či adresu. Aktuálne (jún 2017) je pri nich zelený obdĺžnik, ktorým Google naznačuje, že ide práve o reklamu. Farba a výzor takéhoto „upozornenia” sa však často mení, pred zelenou farbou to bola žltá.
Pre koho sú vhodné?
Platená reklama je vhodná pre kohokoľvek.
Ako sa do nich dostať?
Do platených výsledkov v Googli sa dostanete cez Adwords. Po založení konta si vyberiete typ reklamy a spustíte kampaň.
Reklamy na ubytovanie
Jedným z typov reklamy, ktorý vo vyhľadávači môžete vidieť, je rezervácia ubytovania rovno vo výsledkoch vyhľadávača. Tento typ výsledku sa nachádza na pravej strane pod lokálnym profilom alebo panelom s informáciami o danom ubytovaní. Podobne ako pri platenej reklame cez Adwords, aj pri tomto type sa nachádza upozornenie, že ide o reklamu.
Pre koho sú vhodné?
Tento typ výsledku je vhodný najmä pre ubytovacie portály, hotely, penzióny, cestovné agentúry a kancelárie.
Ako sa do nich dostať?
Google ponúka program s názvom Hotel Ads, cez ktorý je možné sa dostať do takéhoto typu výsledkov. Je nutné, aby ste spolupracovali s autorizovaným partnerom, ktorý bude poskytovať vaše informácie o cenách a dostupnosti priamo Googlu a taktiež môže spravovať vašu kampaň za vás.
Aplikácie
Google môže medzi výsledky na prvej strane taktiež zaradiť aj aplikácie. Tento typ výsledku obsahuje názov aplikácie, jej opis, hodnotenie a cenu. V súčasnosti sa online svet točí najmä okolo mobilných telefónov. Aplikácie sú čoraz hľadanejšie nielen v online obchodoch s aplikáciami ako App Store alebo Google Play, ale aj v bežných výsledkoch vo vyhľadávači.
Pre koho sú vhodné?
Tento typ výsledku je vhodný najmä pre developerov, ktorí aplikácie vyvíjajú. Úžitok však z neho môžu mať aj firmy, ktoré sa snažia pomocou aplikácie zvýšiť povedomie a viditeľnosť o svojej značke na ďalšej platforme, akou je mobilný telefón alebo tablet.
Ako sa do nich dostať?
Aby sa vaša aplikácia umiestňovala na prvej strane výsledkov, je nutné zamerať sa na tradičné SEO a na tzv. ASO (App Store Optimization), v preklade optimalizácia mobilných aplikácií. Pri ASO fungujú podobné faktory ako pri klasickej optimalizácii pre vyhľadávače. Ide teda o rôzne metadáta, ktoré zahŕňajú vybrané kľúčové slová a lákavé opisy. Veľmi dôležité sú aj recenzie a hodnotenia vašej aplikácie, ktoré ju vedia vo výsledkoch dostať do popredia. Aplikáciu je možné dostať do výsledkov aj bez využitia App Store alebo Google Play. V takom prípade je potrebné pridať informácie o aplikácii do samotného kódu webovej stránky.
Hodnotenia
Pomocou štruktúrovaných dát je možné umiestniť do zdrojového kódu hodnotenie, ktoré sa potom môže ukázať vo výsledkoch vyhľadávača. Hodnotenie používateľ vidí vo forme hviezdičiek a má potenciál ho prilákať na váš web.
Pre koho sú vhodné?
Využiť to môže akýkoľvek portál alebo webová stránka, na ktorej sa niečo hodnotí. Môže ísť o produkty, služby, firmy, recepty, filmy, knihy či aplikácie.
Ako sa do nich dostať?
Google poskytuje pravidlá, ako do zdrojového kódu zahrnúť rôzne štruktúrované dáta, medzi nimi aj hodnotenia. Nižšie môžete vidieť príklad takéhoto kódu:
Recepty
O receptoch sa taktiež dá poskytnúť viac informácií pomocou štruktúrovaných dát. Ide o čas varenia, kalórie a na Google.com nájdete aj ingrediencie.
Pre koho sú vhodné?
Toto je vhodné hlavne pre receptáre a blogy o varení, na ktorých sa recepty nachádzajú.
Ako sa do nich dostať?
Podobne ako pri hodnoteniach, aj pri receptoch je nutné do zdrojového kódu vložiť novú časť podľa odporúčaní Googlu.
Produkty
Pri produktových stránkach je možné poskytnúť vyhľadávaču informácie o cene, dostupnosti a aj hodnotení vašich produktov.
Pre koho sú vhodné?
Pridanie štruktúrovaných dát k produktov je ideálne pre akékoľvek e-shopy a cenové porovnávače. Tieto informácie dokážu pritiahnuť zákazníkov a zvýšiť mieru prekliku na stránku daného produktu.
Ako sa do nich dostať?
Rovnako ako pri predchádzajúcich dvoch príkladoch treba upraviť zdrojový kód podľa daných odporúčaní. Treba rozlišovať, či ide o produktovú stránku s jedným produktom alebo o stránku, kde je umiestnený jeden produkt a ponuky od rôznych predajcov. Nižšie môžete vidieť príklad kódu, ktorý je určený pre cenový porovnávač.
Možnosť umiestňovať sa na rôzne typy výsledkov vo vyhľadávači vám dokáže priniesť viaceré výhody. Pomôžu vám zviditeľniť sa, odlíšiť sa od konkurencie, môžu vám zvýšiť mieru prekliku (CTR) alebo môžu zvýšiť návštevnosť vášho webu. Vo vyhľadávači existujú aj ďalšie typy výsledkov, no tie sú určené skôr pre informatívne hľadania alebo nie sú až také bežné v slovenskej verzii Googlu. Ktoré z týchto výsledkov už využívate pre svoj vlastný web? A o ktorých ste doteraz nevedeli?
Děkuji za velmi užitečný přehled.