Basta Digital logo

8 tipov pre spoluprácu klienta s copywriterom

2 min čítania
Kristína Hubinská
Špecialistka na sociálne siete
Ešte ste sa nerozhodli, kam pôjdete tento rok zbierať odborné vedomosti? Pripravili sme pre vás zoznam európskych konferencií, ktoré stoja za návštevu. Každoročne na nich môžete načerpať množstvo inšpirácie a motivácie k vašej práci.

Spolupráca s copywriterom síce nikdy nie je záležitosťou na jedno posedenie, ale existuje spôsob, ako posedenia obmedziť na minimum. Netvrdíme, že sa treba osobným stretnutiam vyhýbať, avšak, ak si vopred premyslíte, čo skutočne potrebujete, vaša spolupráca prebehne ľahšie, než si viete predstaviť. Spísali sme pre vás nasledovných 8 bodov, ktoré pomôžu nielen copywriterovi pri písaní, ale vďaka kvalitným textom aj vašej spoločnosti v budúcnosti.


1. Zadefinujte si presne svoj projekt

Keď oslovujete copywritera, mali by ste vedieť, čo od neho chcete. Dodajte všetky potrebné materiály a určite si prioritné body. Nie je totiž nič horšie, ako keď si copywriter musí informácie vyhľadávať na internete sám a potom vám posunie finálny text, s ktorým nebudete spokojní.

2. Určite si deadline a tzv. hard deadline

„Hard deadline“ platí v prípade, ak text potrebujete dodať napríklad do tlače do určitého termínu a pod. Všeobecne známym faktom je ale to, že najväčšou inšpiráciou pre copywritera je deadline. Tak mu ho dajte.

3. Vyžiadajte si od copywritera doterajšie práce, ako aj referencie od predchádzajúcich klientov

Niekedy sa môže stať, že vám nesadne štýl písania toho či oného textára. Navrhujeme teda predvídať, prezrieť si texty predchádzajúcich projektov a popýtať sa na referencie od klientov. Ak boli spokojní oni, s veľkou pravdepodobnosťou by ste spokojní mali byť aj vy.

 

4. Ujasnite si cieľovú skupinu, ktorej má byť copytext adresovaný

Ak ponúka vaša spoločnosť špecifický produkt, je zrejmé, že nebude objektom záujmu všetkých vekových kategórií či sociálnych skupín. V tomto prípade treba aj text patrične formulovať a štylizovať. Chcete, aby váš produkt oslovil každého? Povedzte to.

5. Vytýčte si 5 slov alebo vlastností, ktoré definujú vašu spoločnosť

Niekedy skutočne zaváži, keď text nie je len spleťou superlatív vyskytujúcich sa na každej druhej webovej stránke, ale má niečo svojské a stáva sa výnimočným. To, čo je na vašej firme najlepšie, sa patrí zvýrazniť.

6. Máte konkurenciu?

Vymenujte spoločnosti, ktoré vám najviac konkurujú a zároveň spomeňte všetko, čo vás od nich odlišuje, v čom máte navyše. Výhody, benefity, ústretovosť, čokoľvek plusové. Ľudia majú radi vyšší štandard.

7. Aký tón komunikácie zvoliť?

Chcete pôsobiť priateľsky, profesionálne, formálne alebo vám vyhovuje text bez odtienka? Rozhodne sa o tomto zmieňte tiež, aby sa definoval aj slovník copytextu.

8. Robili ste niekedy prieskum trhu?

Ak áno, aj túto informáciu posuňte copywriterovi. Všetky informácie navyše, ktoré copywriter zahrnie do textu, sú len vo váš prospech.

Priestor nechajte aj otázkam typu, koľko finančných prostriedkov ste ochotní venovať práci copywritera (lebo väčšinou platí, za málo peňazí málo muziky), či od neho očakávate, aby bol k dispozícii kedykoľvek alebo vám bude stačiť raz denne (majte na pamäti, že copywriteri majú vždy mnoho ďalších projektov). Akokoľvek však každý copywriter ocení, ak budete s textom spokojní a vašu spokojnosť posuniete ďalej, napríklad nalinkovaním textu na jeho web alebo web agentúry.

P.S.: Chcete copywritera a neviete, kde si nejakého vybrať? Obráťte sa na Pizza SEO, kde vám ponúkneme nielen copytext, ale ho obohatíme aj o SEO kľúčové slová a budeme zaň ručiť. Ak sa rozhodnete nájsť si copywritera freelancera, vyhnite sa takýmto samozvaným „copywriterom“, ako aj jednotlivcom im podobným: http://bit.ly/UDg7gs

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter