Search Console, alebo v minulosti Google Webmaster Tools, je analytický nástroj na správu a analýzu webu vo vyhľadávaní. Vďaka Search Console môžete zlepšiť „výkonnosť“ webu vo vyhľadávaní a dostať tak na web viac kvalifikovaných návštevníkov.
Search Console je dostupný pre každý web. Napriek tomu množstvo webmasterov, analytikov alebo marketérov ho nevyužíva vôbec alebo jeho potenciál nevyužíva naplno. Pripravujú sa o cenné informácie, ktoré možno zužitkovať pri vylepšovaní webu.
Ako začať využívať Search Console? Stačí ísť na adresu https://www.google.com/webmasters/tools/ a po overení prístupu k webu sa začnú zobrazovať rôzne informácie o vašej webovej stránke.
Search Console nie je len o analytike
Search Console však nie je len o analytike. Pomáha odhaliť aj rôzne chyby alebo nedostatky webu už v momente, keď sa objavia. Rieši väčšinu základných problémov s webom – od indexácie stránok vyhľadávačom, cez ich nefunkčnosť, zobrazovanie popisov vo vyhľadávači až po problémy so spamom na webe.
Mnohí si myslia, že nástroj Search Console je určený výhradne pre webdeveloperov a administrátorov, ale nie je to tak.
Je to veľmi užitočný nástroj aj pre marketérov, vďaka ktorému môžu zlepšovať svoj web obsahovými zmenami alebo spolupracovať s webdeveloperom pri pokročilejších problémoch.

Rozdiel medzi Search Console a Google Analytics
Zatiaľ čo Google Analytics sa masovo využíva pri sledovaní štatistík webu, „mladší“ nástroj Search Console množstvo ľudí nevyužíva, hoc niektoré typy štatistík zo Search Console v Google Analytics nie sú dostupné, napríklad:
- počet chybových stránok (záložka indexové prehľadávanie),
- pokročilá analýza návštevníkov z vyhľadávania,
- overenie funkčnosti mikroformátov na webe,
- počet zaindexovaných stránok,
- a rôzne ďalšie.
Bonus ku každému tipu!
V tomto blogposte som vybral pre vás 4 zaujímavé tipy z nástroja Search Console, ktoré objasním v ďalšej časti, a ku každému tipu som ešte pridal bonus v podobe pokročilého tipu, aby si aj ten najväčší analytický fajnšmeker prišiel na svoje!
1. Analyzujte prichádzajúcich návštevníkov!
Analýza návštevnosti z vyhľadávania v Search Console
Na záložke Návštevnosť z vyhľadávania (Search traffic) v časti Analýza vyhľadávania (Search Analytics) sú k dispozícii vybrané štatistiky návštevníkov, ktorí sa dostali na váš web z vyhľadávania cez Google. Môžete si vyfiltrovať dáta od kľúčových slov, stránok, krajín, typov zariadení až po typy médií, cez ktoré sa dostali na web (web, obrázok, video).
Pozor! Tieto údaje sú k dispozícii iba v Search Console a v Google Analytics ich jednoducho nenájdete!
Na karte Search Analytics sú dve úrovne filtrovania štatistík:
– Na prvej úrovni štatistík sú na výber 4 druhy dát, pričom predvolene sa zobrazuje počet preklikov cez kľúčové slová:
- Kliknutia (Clicks) – počet preklikov cez kľúčové slová na web.
- Zobrazenia (Impressions) – počet zobrazení webu na kľúčové slová vo výsledkoch vyhľadávania.
- MP (CTR) – miera prekliku.
- Pozícia (Positions) – priemerná pozícia kľúčových slov vo vyhľadávači.
Ak si zvolíte zobrazenie všetkých 4 typov dát, vzniknú takéto 4 základné ukazovatele s priemernými štatistikami za dané obdobie (7 dní, 28 dní, 90 dní alebo rozsah, ktorý je zvolený).

Na obrázku sa zobrazuje celkový počet preklikov z vyhľadávania, celkový počet zobrazení webu vo výsledkoch vyhľadávania na rôzne kľúčové slová, priemerná mieru prekliku (CTR) a priemerná pozícia webu na všetky kľúčové slová, pri ktorých sa vo zvolenom časovom období zobrazoval web.
– Na druhej úrovni štatistík je na výber 6 druhov dát, pričom predvolene sa zobrazujú dopyty (Queries), čiže kľúčové slová, cez ktoré sa na web dostali návštevníci z vyhľadávania s predvoleným počtom posledných 28 dní (Dates).
- Dopyty (queries) – kľúčové slová, cez ktoré sa na web dostali návštevníci z vyhľadávania.
- Stránky (pages) – stránky, na ktoré sa dostali návštevníci z vyhľadávania.
- Krajiny (countries) – krajiny, z ktorých pochádzajú návštevníci z vyhľadávania.
- Zariadenia (devices) – základné rozdelenie zariadení (stolný počítač, mobil a tablet), z ktorých pochádzajú návštevníci z vyhľadávania.
- Typ vyhľadávania (search type) – typ média (web, obrázok, video), z ktorého pochádzajú návštevníci z vyhľadávania.
- Dátumy (dates) – časové obdobie, počas ktorého sa zobrazujú štatistiky (predvolene 28 dní, maximálny rozsah dostupných údajov je, žiaľ, iba 90 dní).
Nešťastné kľúčové slová „Not provided“
Ak som teraz niekoho mimoriadne potešil, že si opäť bude môcť pozrieť všetky slová, cez ktoré sa návštevník preklikol na web, tak ho sklamem. Prostredie Search Console zobrazuje malú časť kľúčových slov, cez ktoré sa návštevník preklikol na web. Novinkou z mája 2016 je, že tieto dáta už sú naimportované v Google Analytics v časti „Akvizícia“ na záložke „Search console“, pokiaľ máte oba nástroje prepojené.
Môj pokročilý tip:
Porovnajte si typ výsledkov z vyhľadávania, cez ktoré sa preklikli vaši návštevníci na web, napr. web verzus obrázky. Pri e-shopoch by obrázky mali tvoriť významnú časť pri organickom vyhľadávaní, takže odporúčame začať aj s optimalizáciou obrázkov (o pokročilej optimalizácii obrázkov sme na blogu už písali).

2. Chybová stránka (404) – čo, kde, ako, načo?
Keď sa prekliknete na webe alebo z vyhľadávania na stránku, ktorá na webe neexistuje, v optimálnom prípade sa vám zobrazí stránka s tzv. chybovou hláškou, ktorá informuje, že stránka, na ktorú sa chcel návštevník dostať, neexistuje. Chybová stránka má stavový kód 404.
Kedy vznikajú chybové stránky?
Chybové stránky vznikajú najčastejšie pri zmenách štruktúry URL adresy, alebo pri mazaní stránok. Napríklad na webe existuje už dlho stránka www.domena.sk/kategoria/podkategoria/nazovproduktu a po čase sa administrátor rozhodne zmazať časť URL adresy „podkategoria“, lebo URL adresa je dlhá.
Zmaže ju a výsledná adresa bude www.domena.sk/kategoria/nazovproduktu, ak však na webe existuje ešte odkaz na starú URL, ktorá už bola zmenená, po prekliku sa návštevníkovi zobrazí spomínaná chybová stránka 404.
Prečo chybové stránky treba opravovať?
Počet chybových stránok na webe je jedným z negatívnych signálov, ktoré vyhľadávač Google začleňuje do celkového hodnotenia webu. Logicky teda platí: čím menej chybových stránok, tým lepšie. Samozrejme, počet chybových stránok má vplyv na pozície webu vo vyhľadávači, až keď sa bavíme o vyššom počte nefunkčných URL adries.

Chybové stránky na webe si môžete pozrieť v Search Console na záložke Indexové prehľadávanie (Crawl) v časti Chyby indexového prehľadávania (Crawl Errors) a možno si ich stiahnuť pohodlne ako tabuľku do Excelu alebo iného tabuľkového prehliadača. Chybové stránky sa opravujú pomocou presmerovania starej adresy cez stavový kód 301 (trvalé presmerovanie) na jej nový variant. V našom prípade www.domena.sk/kategoria/podkategoria/nazovproduktu na www.domena.sk/kategoria/nazovproduktu.
Môj pokročilý tip:
Nezabudnite, že ak ste menili URL adresy na webe, treba ich zmeniť aj v reklamných systémoch Google AdWords, Facebook Ads a pod., pretože spôsobujú problémy, aj keď sú presmerované!
3. HTML vylepšenia vašej stránky vo vyhľadávači
Popisy výsledkov vyhľadávania (snippets) zobrazujú výňatok z textu webovej stránky, ktorý sa zobrazí pri jednotlivých hľadaniach. Podľa nich sa návštevník často rozhoduje, či a na ktorý z ponúkaných výsledkov sa preklikne.
Navyše toto používateľské správanie je ďalším z faktorov, ktoré vplývajú na poradie webov vo vyhľadávači, minimálne pri personalizovaných výsledkoch (výsledky na základe vašej polohy, IP, minulých návštev webu a pod). Atraktivita snippetu, samozrejme, vplýva na preklik na web pri každej pozícii výsledkov.
V článku na blogu pod názvom Vytunujte popisy vášho webu vo vyhľadávači na 100%! som sa venoval popisom vo vyhľadávaní, v nasledujúcej sekcii tohto článku vám objasním, ako identifikovať stránky s problémovým zobrazovaním popisov.

Prehľadná a ľahká kontrola zobrazovania
Zobrazovanie popisov webu vo vyhľadávači si môžete ľahko skontrolovať v Search Console na záložke Vzhľad vyhľadávania (Search Appearance) v časti HTML zlepšenia (HTML Improvements). Skontrolovať si môžete aktuálne metapopisy stránok (meta descriptions) a titulky stránok (title tag).
Možné problémy pri metapopisoch:
- Duplicitné popisy – jeden popis sa nachádza na viacerých stránkach.
- Dlhé popisy – popis obsahuje viac znakov ako ich predpísaný počet (150 – 155 znakov) a vyhľadávač ho následne zalomí.
- Krátke popisy – popis obsahuje veľmi málo znakov a jeho informačná hodnota je pre návštevníka veľmi nízka.
Možné typy problémov pri titulkoch:
- Duplicitné titulky – jeden titulok sa nachádza na viacerých stránkach.
- Dlhé titulky – titulok obsahuje viac znakov ako ich predpísaný počet (50 – 60 znakov) a vyhľadávač ho musí potom zalomiť.
- Krátke titulky – titulok obsahuje veľmi málo znakov a jeho informačná hodnota je pre návštevníka veľmi nízka.
- Chýbajúce – titulky sa na stránkach vôbec nevyskytujú.
- Neinformatívne – irelevantné titulky.

V pravej časti si potom môžete rozkliknúť stránky s problémovým zobrazovaním popisov vo vyhľadávači a opraviť. Vďaka kvalitným popisom sa zvýši miera prekliku pri organickom vyhľadávaní a príde nám na web viac návštevníkov!
Môj pokročilý tip:
Ak máte veľký web, má zmysel vyplniť popisy a titulky tzv. generovaním, podrobnejšie v mojom blogposte o optimalizácii popiskov.
4. Viete, koľko stránok z vášho webu indexuje vyhľadávač?
Na objavovanie nových webových stránok alebo nového obsahu na webe používajú vyhľadávače rôznych robotov. Pre vyhľadávač Google je to robot Googlebot, ktorý prehľadáva stránku za stránkou a tieto informácie posiela na server Googlu. Na rýchle a bezproblémové zaindexovanie nových stránok a obsahu slúži najmä súbor sitemap.xml, ktorý je vlastne zoznamom všetkých stránok na vašom webe.
Koľko má váš web stránok? Dajú sa všetky dohľadať cez vyhľadávač, teda sú všetky zaindexované? Aj na túto otázku pozná nástroj Search Console odpoveď. Počet zaindexovaných stránok vášho webu vyhľadávačom nájdete na záložke „Google index“ v časti „Index status“. Počet zaindexovaných stránok je zobrazený v krivkovom grafe.
Na ňom môžete vidieť, či počet zaindexovaných stránok stúpa alebo, naopak, klesá. Čím mám viac unikátnych stránok na webe, tým viac stránok môjho webu by mal vyhľadávač indexovať a zobrazovať hľadajúcim.
Počet zaindexovaných stránok vo vyhľadávači
V optimálnom prípade by mal byť počet zaindexovaných stránok približne totožný s počtom stránok na webe a taktiež by mal priebeh počtu zaindexovaných stránok kopírovať pribúdanie nových (a odstraňovanie starých).
Počet zaindexovaných stránok vieme ovplyvniť aj rôznymi príkazmi v súbore robots.txt, napr. nofollow, noindex a pod. Slúžia na zabránenie indexácie webu vyhľadávačmi pri určitých špecifických prípadoch – dočasne pri programovaní webu, zákaz indexovať administratívne rozhranie z dôvodu bezpečnosti a ďalšie špecifické situácie.
Počet zaindexovaných stránok vieme zmeniť aj priamou manipuláciou v Search Console, primárne by nám však mal tento nástroj slúžiť na monitorovanie indexovaných stránok vyhľadávačom a odhaľovať problémy s indexáciou webu.
V prípade prepnutia zobrazenia na pokročilé, prostredie vám zobrazuje aj počet zablokovaných stránok súborom robots.txt a počet zmazaných výsledkov z vyhľadávača na základe požiadavky – stále na záložke Google index, časť „Odstrániť webové adresy“ (Remove URLs).
Počet zaindexovaných stránok v sitemape
Sitemapa, alebo XML mapa stránok je štandard, ktorý pomáha vyhľadávačom lepšie zaindexovať webstránky. Sitemapa je v podstate zoznam všetkých podstránok na webe v určitom formáte (posledné roky najčastejšie XML), ktorý zaručí, že všetky stránky webu naozaj vyhľadávač nájde a bude ich možné dohľadať.
V optimálnom prípade by mali mať všetky weby vlastnú sitemapu. Aj keď nejde o povinný prvok, pre veľké a často aktualizované weby by to mala byť samozrejmosť. Dôležité je vloženie tejto sitemapy do Search Console, do záložky „Index Google“ časť „Počet súborov Sitemap“ (Sitemap).

Počet vložených stránok do sitemapy by sa mal blížiť k počtu zaindexovaných stránok. Ak sú medzi týmito číslami podstatné rozdiely, ako na obrázku vyššie, web má problémy s indexáciou, ktoré treba riešiť.
Môj pokročilý tip:
Ak sa vo vyhľadávači zobrazuje nejaký výsledok vášho webu so starou URL adresou, aj keď je už dlhšie presmerovaná alebo ide o iný problémový výsledok, môžete v Search Console požiadať o odstránenie tohto výsledku na záložke „Index Google“ časť „Zmazať webové adresy“ (Remove URLs).
A na záver – všetko dobré a zadarmo!
Search Console je veľmi dobrý nástroj na zvyšovanie výkonnosti vášho webu vo vyhľadávači.
Identifikovať a opraviť technické nedostatky vášho webu znamená väčšinou vyššiu viditeľnosť vašej stránky na internete a viac návštevníkov z vyhľadávania a navyše úplne zadarmo. Preto pridajte svoj web do Search Console a začnite ho zlepšovať ešte dnes!
Otázka pre analytických fajnšmekrov: koľko z mojich „pokročilých tipov“ ste už poznali?
Tomáši díky za super článek. Koukám, že jsem doteď využíval jen minimum přínosů Search Console.
Ďakujem Ondřeji 🙂 Search Console je super nástroj a dalo by sa o ňom napísať ešte ďalších 5 článkov.
Určite si pozri aj môj predchádzajúci článok o optimalizácií popisov //pizzaseo.com/sk/blog/zvyste-navstevnost-webu-lepsimi-popismi/, nájdeš tam ďalšie super tipy na vylepšenie webu 🙂
Zdravim Tomas. Vsimol som si ze v analyze vyhladavania mate filter ktory ja vo svojom GSC nemam – Vzhlad vyhladavania. Je to niecim podmienene?
Ahoj Michal, musíte to tam mať, zatiaľ sme sa s tým ešte nestretli, že by tá časť v Search Console chýbala. V slovenčine je to teda “Vzhľad vyhľadávania” a v angličtine “Search Appearance”. Ak to tam nemáte skúste si ešte vymazať a opäť pridať vlastníctvo.
Zdravim Tomas, toto je moja konzola a mam to tak pri vsetkych uctoch ktore tam mam pridane, teda aj velmi male stranky aj velke. https://uploads.disquscdn.com/images/eb8325a9a7a195d6e0c93d7d638a0d315f6a7284a273a00d31649671573ab0e5.png
Ahoj Michal, už rozumiem tvojej otázke. Tú možnosť tam máš iba vtedy ak máš na webe aplikované mikroformáty. Ukazuje ti to počet kliknutí cez ne. V GSC to do slovenčiny to prekladajú tak nešťastne, že multimediálny výsledok v angličtine rich snippets. Čo sú mikroformáty si môžeš u nás prečítať, napr. v mojom staršom článku //pizzaseo.com/sk/blog/mikroformaty-zviditelnenie/?_ga=1.215688084.222530865.1449147656
https://uploads.disquscdn.com/images/02c862267e4e8c7aa2c0c2ab0336b1c776600546ef078d26a55f1e17d2eab2f6.png
Čau Tomáš.
Ako by si riešil ak by si mal vo “vylepšenia kódu HTML” duplicity, napr. URL by sa rovnako volali – rovnaké KW, ale boli by akurát s inými ID.
Ďakujem.
Ak som ťa dobre pochopil, tak toto je klasický príklad paginácie napr. https://pizzaseo.com/sk/blog/page/2/ a pod. fixuje sa to canonical tagom, kde sa na takejto duplicitnej stránke označí “prioritná URL” v našom prípade https://pizzaseo.com/sk/blog/ Mám, ale skúsenosti, že napriek tomu tieto problémy z časti vylepšenia HTML nezmizli, ale je to regulérne “fixnuté”.