Basta Digital logo

8 tipov, ako zatraktívniť svoj firemný profil a zlepšiť si pozíciu v mapách Google

13 min čítania
Natália Gibasová
Junior špecialistka na dáta a lokálny marketing
Máte firemný profil v Google mapách, ale ľudia ho nevedia nájsť? 🔍 Máme pre vás tipy na zviditeľnenie sa!
Ako zatraktívniť svoj firemný profil a zlepšiť si pozíciu v mapách Google

Máte firemný profil v Google mapách, ale ľudia ho nevedia nájsť? 🔍 Máme pre vás tipy na zviditeľnenie sa!

Podľa prípadovej štúdie od Bright Local iba 16 % vyhľadávaní vznikne tým, že používateľ hľadá konkrétnu značku. Až 84 % používateľov sa dostane k určitému profilu v mapách Google vďaka konkrétnemu kľúčovému slovu. Vlastník profilu by mal preto dbať na to, aby bol jeho profil čo najlepšie vyplnený a prilákal tak nových zákazníkov.

V nasledujúcom článku si ukážeme, ako má a nemá byť lokálny profil vyplnený, aby ho našlo čo najviac ľudí a na akých všetkých miestach Google vyhľadáva nami vybrané kľúčové slová.

Prečo sú lokálne výsledky dôležité? 

Lokálne výsledky umožňujú používateľom nájsť potrebné informácie o miestach v ich okolí rýchlo a ľahko. Zároveň sú dôležité pre firmy, ktoré ponúkajú svoje produkty alebo služby na konkrétnych adresách, pretože im pomôžu zvýšiť viditeľnosť a získať nových zákazníkov.

Vcíťme sa do role zákazníka, ktorý má chuť na dobrý hamburger alebo na dobré víno. Keďže nepozná podniky v okolí, nebude vyhľadávať konkrétny názov firmy, ale spoľahne sa na Google algoritmus, ktorý mu ponúkne tie najlepšie firemné Google profily a prevádzky v okolí. Po vyhľadaní kľúčových slov ,,najlepší hamburger“ alebo ,,najlepšie víno“, mu Google odporučí podniky na obrázkoch nižšie.

google-maps-vysledky-najlepsi-hamburger-najlepsie-vino

Pozrite sa na výsledky firemných Google profilov a všimnite si, čo majú spoločné. Algoritmus vyhľadal tie profily, ktoré mali ako hlavnú kategóriu hamburger a od používateľov dostali v recenziách prívlastok, že sú najlepšie. Vyhľadávač tak zobrazil tie profily v okolí, ktoré presne zodpovedali vyhľadávaniu.

V druhom prípade sa nám zobrazili profily, ktoré mali v názve slovíčko víno. Keďže Google zjavne nenašiel v našej oblasti žiadny profil, ktorý by niekde obsahoval informáciu, že ponúka najlepšie víno, hľadal toto kľúčové slovo v názve a v hlavnej kategórii, ktorá mala súvislosť s vínom.

Čo nám z toho vyplýva? Google mapy, rovnako ako Google vyhľadávač, zobrazujú firemné profily na prvých miestach, ktoré najviac vyhovujú vyhľadávaným kľúčovým slovám. 

Poďme sa teda pozrieť na konkrétne kroky, ako zatraktívniť náš profil pre Google algoritmus a následne aj pre potenciálnych zákazníkov.

Ako zlepšiť pozíciu pre váš firemný profil v Google?

Existuje viacero spôsobov, ako zatraktívniť svoj profil pre Google algoritmus, ktorý ho potom bude častejšie zobrazovať. Tu je niekoľko základných:

1. Použite správny názov firmy

Jedným z najdôležitejších aspektov vášho firemného profilu, podľa ktorého ho Google zobrazuje, je jeho názov. Ak zahrnieme do názvu službu, ktorú ponúkame, s určitosťou zvýšime svoje umiestnenie vo vyhľadávaní. V našom prípade, ak by názov nášho profilu bol ,,Basta digital – marketingová agentúra“, naše umiestnenie na kľúčové slová ,,marketingová agentúra“ by sa zlepšilo.

Pre zlepšenie pozícií môžeme do svojho názvu zahrnúť aj názov ulice. Ak by sme vlastnili obchod na Račianskej ulici a pridali k jeho názvu pomenovanie ulice, na ktorej pôsobí, tak ktokoľvek by hľadal obchod práve v tejto oblasti, ten náš by sa dotyčnému zobrazoval na prvých priečkach.

Ale pozor: spam = zrušenie profilu!

Aj napriek tomu, že sa toto riešenie zdá byť jednoduchou cestou k lepšiemu zobrazovaniu sa, Google zakazuje používať v názvoch firemných profilov ich kategóriu, umiestnenie, otváraciu dobu, výrobky a podobne. V prípade porušenia tohto pravidla, samotný Google môže zablokovať daný profil.

Profil by mal mať názov, ktorý sa bude zhodovať napríklad s webovou stránkou, obchodným registrom alebo s iným oficiálnym zdrojom, aby ho v prípade overovania mal Google s čím porovnať. Pokiaľ sa za oficiálnym názvom nachádza aj typ obchodnej spoločnosti alebo ochranná známka, toto sa v názve profilu vynechá.

2. Pridajte kategórie

Veľmi dôležitý je správny výber hlavnej kategórie, ktorá najlepšie vystihuje zameranie firmy. 

Pre bližšiu špecifikáciu profilu existujú vedľajšie kategórie, ktoré sú, rovnako ako hlavná kategória, vopred preddefinované Googlom a vieme vďaka nim rozšíriť zameranie profilu. 

Nevýhodou je, že tieto dodatočné kategórie nie sú viditeľné pre používateľa, ktorému sa firemný profil  zobrazí. Slúžia iba pre Google algoritmus, aby vedel zobraziť profil podľa preferencií používateľa.

google-maps-vysledky-restauracia-obchod
Vyhľadávané vybrané kategórie v Taliansku po slovensky.

Plusom je, že Google tieto kategórie automaticky prekladá do všetkých jazykov. Predstavme si, že ideme napríklad na výlet do Talianska a nepoznáme príliš miestny jazyk. Ak dáme v mapách do vyhľadávania napríklad pojem ,,reštaurácia”, jazyková bariéra nebude problém a Google nám zobrazí reštaurácie v našom okolí.

Zoznam kategórií sa stále mení. Niektoré kategórie sa časom odstránia a niektoré pridajú. U nás v Basta digital pravidelne aktualizujeme zoznam všetkých kategórií v Google Business Profile.

3. Kategórie môžete doplniť o služby

Čo robiť, ak v kategóriách nenájdem všetko, čo moja firma ponúka?

Nízku rozmanitosť dodatočných kategórií môžeme doplniť službami. Každá hlavná kategória má niekoľko služieb, ktoré je možné priradiť k hlavnej kategórii, ale aj k jednotlivým dodatočným kategóriám. 

Ak preddefinované služby nezodpovedajú vašej firme, máte možnosť pridať vlastné služby. Zároveň je možné pridať popis a aj cenu každej služby. Budúci zákazníci tak nemusia otvoriť webstránku a vašu ponuku nájdu priamo vo firemnom profile na Googli.

sluzby-kategorie-gmb

Bohužiaľ, služby sa zobrazujú iba v aplikácii Google Maps, teda v prehliadači ich nenájdeme. 

Zobrazenie profilu Basta digital v prehliadači (vľavo) a v aplikácii (vpravo).

Majú služby vplyv na pozíciu v mapách?

Podľa najnovšieho prieskumu od firmy Whitespark, názvy služieb síce nemajú vplyv na pozície firemných profilov v mapách, avšak samotný výskyt v profile ho robí pre Google viac atraktívnym. 

My sme urobili jednoduchý test – pridali sme poisťovni službu ,,PZP“ a počkali deň. Vyhľadali sme v mapách tento pojem pred pridaním služby a potom po jej pridaní. Prvýkrát sa nám profil nezobrazil, avšak druhýkrát tam už ten profil bol. Z toho usudzujeme, že názvy služieb taktiež ovplyvňujú pozície firemných profilov v mapách Google.

Otestovali sme to tiež na našom firemnom profile Basta digital. Pri hľadanom výraze ,,SEO Bratislava sme sa zobrazovali pomerne nízko. Drvivá väčšina firiem, ktoré nás predbehli, mali v názve práve kľúčové slovo SEO a v niektorých príkladoch bolo slovo SEO v recenziách.

Medzi služby sme následne pridali SEO a lokálny marketing. Zaujímavosťou je, že aj spomínané firemné profily, ktoré mali v názve alebo v recenziách SEO, sme predbehli. Bude to zjavne tým, že pre Google algoritmus bol náš profil viac atraktívnym.

Na vyhľadávaný pojem ,,Lokálny marketing sa organicky umiestňujeme na prvom mieste nie len v okolí Bratislavy, ale v rámci celého Slovenska. Dokonca sme predbehli aj profil, ktorého názov bolo práve vyhľadávané kľúčové slovo. Tu vidíme, že Google algoritmus vyhodnotil náš profil ako najrelevantnejší k hľadanému výrazu.

4. Pridajte virtuálny jedálny lístok či katalóg produktov

Ak ide o reštaurácie, kaviarne či iný typ prevádzky, kde sa ponúkajú nejaké jedlá alebo nápoje, odporúčame pridanie jedálneho lístka/menu

Práve názvy jedál patria medzi často vyhľadávané výrazy v gastro priemysle. Z tohto dôvodu je dôležitosť jedálneho lístka ešte väčšia, keďže Google vyhľadáva v ňom. Výhodou vyplnenia jedálneho lístka nie je len to, že napomáha zvyšovať pozíciu firemného profilu v Google mapách, ale taktiež sa tak profil stáva atraktívnejším pre zákazníka, keďže ten už vopred vie, aké jedlo a za akú cenu na danom mieste nájde.

virtualny-jedany-listok-katalog-produktov-google-maps

Ďalšou podobnou možnosťou ako jedálny lístok a služby sú výrobky, ktoré majú pri obchodoch rovnaký význam ako menu v profiloch zameraných na gastro. Neoplatí sa však pre podniky, ktoré majú veľmi široký sortiment (napríklad potraviny). Keďže produkty sa nedajú nahrať hromadne, pre veľký reťazec by to bolo ťažko udržateľné. 

Pridanie výrobkov sa oplatí firmám, ktoré majú špecifickú ponuku a málo pobočiek. Nezabúdajme, že čím viac informácií profil v sebe má, tým je pre Google atraktívnejší a zobrazí ho častejšie ako svoju konkurenciu.

5. Nezabudnite na „must-have“ informácie

Medzi iné základné informácie, ktoré sa vo firemnom profile v Google mapách musia nachádzať, patrí napríklad webová stránka. Každý profil (pobočka) by mal mať vlastnú URL adresu, ktorá sa bude objavovať aj v profile. Vlastnú URL adresu je dôležité mať v profile aj preto, lebo Google vyhľadáva aj na uvedenej web stránke. Pokiaľ si pridáte iba všeobecnú URL adresu, výsledky nebudú príliš relevantné pre určitú pobočku. Z tohto dôvodu odporúčame pridať unikátnu web adresu pre konkrétny profil.

Ďalšími povinnosťami na vyplnenie sú popis, otváracie hodiny, telefónne číslo, logo či titulná fotka, na ktorej výbere je potrebné si dať záležať. Táto fotka sa zobrazí už pri návrhoch výsledkov pri vyhľadávaní určitého kľúčového slova.

Vyššie spomenuté informácie samy o sebe nezvýšia pozíciu profilu, avšak zatraktívnia ho najmä pre budúceho zákazníka, ktorý ocení správnosť a aktuálnosť informácií v profile, pričom nemusí napríklad navštíviť web stránku a hľadať aktuálne otváracie hodiny tam.

6. Snažte sa o pozitívne recenzie

V prípade, že informácie v profile neboli aktuálne alebo zákazníci neboli spokojní so službami, zvyknú nechať zlú recenziu. Recenzie sú však druhým najdôležitejším faktorom pre umiestnenie profilov vo vyhľadávaní. 

Podľa spomínaného prieskumu od Whitespark, na pozíciu v mapách vplývajú najmä recenzie. Dôležitý je počet hviezdičiek, množstvo recenzií a ich počet spolu s aktuálnosťou. Vplyv majú aj slovné recenzie. Čím je týchto všetkých recenzií väčší počet, tým viac je profil pre Google atraktívnejší.

Na obrázku nižšie vidíme, že keď sme dali vyhľadať reštaurácie v okolí Basta digital, ako prvú nám nezobrazilo tú, ktorá bola najbližšie, ale takú,, ktorá mala niekoľkonásobne viac rezencií než ostatné v okolí.

recenzie-google-moje-firma-profil

Ďalším dôvodom, prečo sú recenzie také podstatné, je to, že pokiaľ by sme hľadali napríklad autoumyváreň, Google by vyhľadával aj v nich, ako sme mohli vidieť na obrázku hneď v úvode. Nielenže recenzie zvyšujú pozície v mapách, ale taktiež sú rozhodujúcim faktorom pre zákazníka, či danú pobočku navštívi alebo nie.

Každá recenzia potrebuje svoju odpoveď!

The Uberall study zistila, že ak bolo na profile odpovedaných aspoň na 32 % recenzií, jeho miera konverzií bola o 80 % väčšia ako pri profiloch, ktoré odpovedali iba na 10 % recenzií. 

Recenzie a odpovede na ne sú veľmi dôležité a vlastníci profilov by sa mali snažiť o ich získavanie a následné odpovedanie. Ak niekto vypublikuje zlú recenziu, majiteľ vie problém vyriešiť a ak na ňu odpíše, vie zákazníka prilákať do svojej pobočky späť. Zákazník zároveň môže danú recenzie zmeniť.

Keď už vlastník odpovie na jednotlivé recenzie, nepomôže to vyslovene vylepšiť pozíciu. Podľa už spomínaného výskumu, kľúčové slová v odpovediach nemajú vplyv na umiestnenie profilu, avšak môžu zvýšiť reputáciu a atraktívnosť svojej firmy, keďže vlastník tým dá najavo, že mu záleží na svojich zákazníkoch. 

Z vyššie uvedených dôvodov sa veľmi odporúča osloviť zákazníkov, aby zanechali nejakú recenziu, keďže tie častokrát rozhodnú, či používateľ navštívi alebo nenavštívi pobočku.

Majú kľúčové slová v otázkach vplyv na viditeľnosť profilu?

Nielen kľúčové slová v odpovediach na recenzie sú mýtom o zlepšení pozícií, ale taktiež ani Q&A sekcia vo firemných profiloch ju sama o sebe nezlepší. Zákazníci sa tu môžu pýtať rôzne otázky, na ktoré im môže ktokoľvek odpovedať vrátane vlastníka. Vlastník môže taktiež pridať sám nejakú otázku, čo môže využiť na najčastejšie sa pýtané otázky. Aj keď kľúčové slová v otázkach a odpovediach nemajú vplyv na umiestnenie profilu, odpovede na ne pomôžu vybudovať vzťah so svojimi zákazníkmi.

7. Urobte si zo svojho firemného profilu na Googli vlastný blog

Interakcia so zákazníkmi sa dá zvýšiť aj pravidelným pridávaním príspevkov. Týmto spôsobom môže vlastník profilu informovať zákazníkov o rôznych novinkách, akciách a udalostiach, ktoré sa v ich firme dejú. Podľa Sterling Sky výskumu, príspevky sami o sebe nemajú vplyv na umiestňovanie profilov v mapách, avšak interakcia s nimi a pravidelné pridávanie príspevkov zvyšujú atraktivitu profilu pre Google algoritmus, čo má pozitívny vplyv na umiestnenie profilu.

prispevky-blog-google-mapy-google-moja-firma-profil
Príklad zverejnených noviniek v lokálnom profile Basta digital

8. V neposlednom rade pridajte atribúty

Poslednou vecou, ktorú môžeme pridať do profilu, sú atribúty. Sú to vlastnosti, ktoré informujú používateľov o tom, čo daná prevádzka ponúka. Pri niektorých profiloch (závisí to od hlavnej kategórie) sa pár z nich zobrazuje hneď vo vyhľadávaní, ale pre zobrazenie všetkých je potrebné rozkliknúť profil a potom kliknúť buď na zobrazený atribút, alebo na ikonku „Informácie“.

Pri niektorých kategóriách sú atribúty zobrazené pomocou piktogramov.

Existujú 2 typy atribútov. Objektívne atribúty vie upraviť ktokoľvek a pokiaľ ide o reťazec pobočiek, dajú sa nahrať aj hromadne. Medzi ne patria napríklad:

  • Od firmy – Identifikuje sa ako vlastnené ženou.
  • Klientela – Vhodné pre komunitu LGBTQ+.
  • Možnosti služby – Ponúka stretnutia online.
  • Plánovanie – Vyžaduje dohodnutie stretnutia vopred.
  • Pomoc v núdzi – Zamestnáva utečencov.
  • Vybavenie – Má toaletu.
  • Bezbariérový prístup – Bezbariérová toaleta.
  • Platby – Prijíma kreditné karty.

Subjektívne atribúty závisia od názorov používateľov, a preto ich vlastník profilu nemôže zmeniť. Patria medzi ne:

  • Atmosféra – Neformálne, Útulné.
  • Prednosti – Rýchla obsluha.

Zoznam dostupných atribútov sa líši podľa hlavnej kategórie profilu. Napríklad bankomat nebude mať dostupný atribút autoumyváreň, ako má napríklad čerpacia stanica.

Atribúty nielenže zlepšujú celkové pozície firemných profilov v mapách, ale fungujú aj na zlepšenie Google algoritmu, aby dával pri vyhľadávaní návrhy, ktoré lepšie zodpovedajú tomu, čo používateľ vyhľadáva. Ak by niekto chcel navštíviť čerpaciu stanicu s autoumyvárňou, väčšiu pravdepodobnosť zobrazenia by mali práve tie profily, ktoré majú tento atribút vyplnený. 

Ďalšou výhodou atribútov je to, že sa vďaka nim zákazník dozvie ďalšie informácie o pobočke, akými sú napríklad platba kartou, parkovanie, bezbariérové prístupy, ktoré opäť zavážia pri rozhodovaní sa, či danú prevádzku navštívi alebo nie.

Venujte pozornosť aj podporným prvkom

Väčšina vyplnených informácií, ktoré sme vyššie spomínali, vplýva na umiestnenie profilu v mapách Google a napomáhajú Google algoritmu, aby lepšie prispôsobil vyhľadávané výsledky používateľmi. Tieto informácie sa nazývajú aj Justifications, v slovenčine ich môžeme volať Podporné prvky, a niektoré z nich sa zobrazujú na profile priamo pri vyhľadávaní daného kľúčového slova.

Justification je takzvaná bližšia charakterizácia profilu, ktorá sa zobrazuje na základe toho, čo vyhľadáva používateľ. Informácie, ktoré sa tam nachádzajú, Google hľadá v:

  • jedálnom lístku/menu (“Menu highlight” / “On the menu” Justifications),
  • produktoch (“In stock” Justifications),
  • službách (“Provides” Justifications),
  • recenziách (Review Justifications),
  • príspevkoch (Posts Justifications),
  • web stránke (“Their website mentions” Justifications).

Justifications sú zaujímavou funkciou Google, ktorá poskytuje viac informácii o firme priamo pri vyhľadávaní. Je dobré poznať všetky typy a následne upraviť jednotlivé polia v profile, aby sa v justification zobrazovali správne informácie.

Vďaka justifications je jasnejšie vidieť, že Google naozaj hľadá vyhľadávané kľúčové slová na jednotlivých miestach a používateľom presne ukáže, kde sa ich vyhľadávaný výraz nachádza.

Najčastejšie zobrazovanými typmi sú “Menu highlight” / “On the menu” Justifications (pokiaľ sa jedná o gastro prevádzku), Review Justifications alebo “In stock” Justifications. Všetky tri typy vieme ovplyvniť a to buď pridaním konkrétnych produktov do nášho menu/ponuky, pridaním produktov do profilu alebo požiadaním zákazníkov o recenziu na objednané jedlo.

Na obrázku vidíme menu justification a review justification.
Na obrázku vidíme in stock justification.

Medzi menej zobrazované u nás Slovensku patria “Provides” Justifications, Posts Justifications a “Their website mentions” Justifications. Všetky tri typy vieme opäť ovplyvniť a to buď pridaním vecí na web, publikovaním príspevkov v profile alebo pridaním služieb do profilu.

Na obrázku vidíme provides justification, posts justification a their website mention justification. Zdroj: Basta digital a Bright Local

Posledným možným typom je “Sold here” Justifications. Toto je jediný typ, ktorý vlastník profilu nevie ovplyvniť. Pridáva sa na základe toho, čo dajú vedieť o firme návštevníci profilu po tom, ako ich vyzve Google, aby odpovedali na niekoľko otázok.

Na obrázku vidíme sold here justification. Zdroj: Bright Local

Záver

Najsilnejšími faktormi, ktoré vplývajú na pozíciu firemného profilu na Googli sú názov, kategória a recenzie. Je veľmi dôležité, aby vlastník profilu požiadal svojich zákazníkov o spätnú väzbu a v prípade zlej skúsenosti vynaložil snahu riešiť vyskytnutý problém.

Veľkú úlohu v zobrazovaní profilu hrajú taktiež interakcie zákazníkov s profilom. Či už sa jedná o fotografie, príspevky, webovú stránku a podobne, odporúča sa mať profil čo najviac vyplnený a pravidelne aktualizovať všetky informácie, pretože sa tým profil stáva viac atraktívnym nielen pre Google, aby ho viac zobrazoval, ale aj pre budúcich zákazníkov.

V Basta digital sa venujeme výskumu v oblasti lokálneho marketingu už dlhšiu dobu a máme vytvorené vlastné nástroje na hromadnú správu profilov. Či už sa jedná o pravidelnú kontrolu správnosti informácií v profiloch, hromadné publikovanie príspevkov, otázok a odpovedí na ne, služieb alebo správu recenzií, stále sa snažíme vyvinúť ďalšie nástroje, aby naši klienti boli pre svojich zákazníkov čo najlepšie viditeľní a dostupní.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Analytika
int(8)
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter