Basta Digital logo

Timeline pre firemné stránky na Facebooku

3 min čítania
Juraj Horný

Facebook spustil nové stránky pre firmy. Okrem nového vzhľadu pridal aj ďalšie funkcie, s ktorými sa vám odporúčame zoznámiť.

Facebook spustil nové stránky pre firmy. Okrem nového vzhľadu pridal aj ďalšie funkcie, s ktorými sa vám odporúčame zoznámiť.

Vzhľad Timeline je konceptuálne určený viac pre užívateľov. Núti značky, aby sa nespoliehali len na graficky vábivé aplikácie a rutinnú komunikáciu pridávania statusov a fotiek. Avšak dobre zvládnutá komunikácia dokáže s pomocou nového vzhľadu fanúšikov baviť oveľa viac.

Hlavnou zmenou je výmena zvislého obrázku v ľavej časti za tzv. „Cover page“ – bannerový obrázok ktorý užívatelia uvidia pri návšteve stránky ako prvý. Vyberte si tematický obrázok (šírka 851 px, výška 315 px), ktorý vystihuje vašu činnosť a meňte ho tak často, ako sa vám zapáči. Môže zobrazovať niektoré z obľúbených výrobkov, ľudí využívajúcich váš produkt alebo skvelú momentku z posledného podujatia. Ak fanúšikovia zaregistrujú zmeny, ste na správnej ceste.

Hľadáme stážistu

S novým vzhľadom prichádzajú aj nové možnosti

Timeline núti komunikovať firmy viac premyslene. Rozlúčte sa s monotónnym pridávaním statusov a obrázkov. V Timeline sa môžete s komunikáciou na facebooku pohrať. Dôležité statusy je možné pripnúť na hornú časť až na 7 dní. Propagácia akcií, týždenných zliav alebo súťaží tak nezapadne prachom ani po niekoľkých dňoch a nových príspevkoch.

Ak ste si istý, že práve napísaný status je taký výnimočný, že by ho malo zhliadnuť oko každého jedného fanúšika, označte ho hviezdičkou v pravom hornom rohu. Rozšíri sa cez celú Timeline a fanúšikovia by si ho mali všimnúť.

Vystrihovačka PF 2012

Timeline dáva firmám možnosť odhaliť čo najviac z ich histórie. Okrem toho, že zobrazuje vpravo prehľadne zoradenú časovú os, poskytuje možnosť zverejniť príspevky aj do minulosti (stačí si nastaviť dátum uverejnenia príspevku) a tiež vytvoriť špeciálne “medzníky” (vznik firmy, okrúhle číslo fanúšikov, ocenenie pre firmu a pod.).

Ak vaša firma vznikla skôr ako v roku 1800, máte smolu. Skôr sa medzník vytvoriť nedá. Pred vznikom Coca-Coly sa asi neudialo nič, čo by stálo za zmienku. Jenda Perla dokonca píše, že sa tým limituje použitie “kreatívnejších” nápadov, napríklad na spojenie histórie pivovaru s históriou varenia piva všeobecne.

Pozitívne vnímame i možnosť napísať správu priamo stránke. To tiež znamená, že nemusíte odpisovať pod svojim menom, ale priamo pod názvom stránky. Zákaznícka podpora tak naberá nový zmysel. Nie je potrebné vyvolávať, ani vypisovať maily. Stačí sledovať firmu na Facebooku (teda pokiaľ o túto funkcionalitu firma naozaj stojí a túto možnosť si v profile povolí).

Zaujímavé je aj pozvanie fanúšikov pomocou emailu, Skype alebo ICQ. Je však otázne, kde je hranica medzi pozývaním a spamovaním mailových schránok. Väčšina ľudí sa totiž už na Facebooku nachádza, preto ich skúšajte osloviť hlavne tam. A tých, ktorí na Facebooku nie sú, prítomnosť obľúbenej značky ťažko presvedčí na zmenu.

Predtým ako Timeline spustíte, skontrolujte si, či vám nebeží reklamná kampaň smerujúca na konkrétnu zložku. Užívateľov totiž dovedie priamo na stenu. Aj preto je dôležité porozmýšľať nad tým, čo na nej užívateľ uvidí.

Pravidlá pri tvorbe “cover” obrázka

Na záver odporúčame prejsť si 5 pravidiel, ktoré Facebook zakazuje zobrazovať ako súčasť horného „Cover“ obrázka na firemných stránkach:

  1. Akákoľvek cena alebo informácie o nákupe, ako napr. „30% zľava“ či “Akcia dnes”.
  2. Kontaktné údaje. Facebook uvádza, že informácie tohto typu patria do sekcie „Info“.
  3. Odkazovanie a smerovanie užívateľa na Facebook vlastnosti a „akcie“ ako napr. „Páči sa mi to“ alebo „Zdieľať“ alebo šípka smerujúca z horného obrázku na niektorú z týchto funkcií. I keď to Facebook výslovne neuvádza, odporúčame vyhnúť sa aj akémukoľvek použitiu týchto možností, ako napr. zobrazovanie tlačidla „Páči sa mi to“ na hornom obrázku.
  4. „Call to action“ výzvy typu: „Objednajte hneď teraz!“ alebo „Odporučte priateľom”.
  5. Obrázky nesmú byť nepravdivé, zavádzajúce alebo klamlivé a nesmú porušovať práva duševného vlastníctva iných osôb.

Aj keď už vidíte mnohé firmné stránky v novom vzhľade, nemusíte sa ponáhľať. Pre všetky stránky nabehne Timeline 31. marca 2012.  Porozmýšľajte nad tým, aký kreatívny koncept vymyslíte a akým prínosom môže byť pre komunikáciu vašej firmy na Facebooku. Aktualizovať si ho môžete tu.  

PS: My sa tiež neponáhľame. 😉

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Nezaradené
int(192)

0 responses to “Timeline pre firemné stránky na Facebooku

Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter