Tatrabanka spustila v uplynulých dňoch nový web. Okrem redizajnu došlo aj k prechodu na nový systém na správu obsahu webových stránok. Pri spúšťaní nového webu je treba myslieť na mnoho detailov aj z hľadiska optimalizácie pre vyhľadávače a použiteľnosti.
Tatrabanka spustila v uplynulých dňoch nový web. Okrem redizajnu došlo aj k prechodu na nový systém na správu obsahu webových stránok. Pri spúšťaní nového webu je treba myslieť na mnoho detailov aj z hľadiska optimalizácie pre vyhľadávače a použiteľnosti.
Pozreli sme sa, či Tatrabanka myslela na svojich zákazníkov a vyhľadávače a zistili niekoľko závažných nedostatkov:
Už obligátne zbytočné predĺženie hlavnej URL o /cms/: adresa http://www.tatrabanka.sk/cms/ namiesto http://www.tatrabanka.sk/. Neexistuje jediný dôvod na toto zbytočné presmerovanie.
Starý web ponechaný na pôvodnej adrese http://www.tatrabanka.sk/cgi-bin/web/app/index.jsp namiesto správneho presmerovania (vrátane všetkých podstránok) cez stavový kód 301 (trvalé presmerovanie) na nový systém. Dokonca Google stále indexuje starý web (viď obrázok). Takýto prípad je samozrejme stále lepší ako keby pôvodné adresy prestali fungovať úplne. Návštevníci stránok sa však takto môžu dostať ku už neplatným informáciám (cenám, kontaktom a pod.).
Parameter __menuClick=1 v URL a niektorých odkazoch. Vynechanie parametra zjavne nevplýva na správne fungovanie webu a preto je jeho výskyt nielen zbytočný, ale aj vytvára duplicity na webe, ktoré môžu v horšom prípade spôsobiť vyradenie časti obsahu z vyhľadávačov.
Tmavomodré pozadie, biele texty, tmavé zelené odkazy. Tmavé pozadie so svetlou farbou textu je nevhodné pre čítanie dlhších textov na webe z prozaického dôvodu: „ťahá“ oči. Existujú firmy, ktorú majú v logu dominantnú modrú, napriek tomu uvážlivo stavajú na svetlom pozadí a modrá farba je použitá ako doplnková (napríklad: spoločnosť IBM). Navyše kontrast pozadia a odkazov je nepostačujúci, tmavozelené odkazy sú na tmavomodrom pozadí zle viditeľné. Mimochodom: autorita na prístupnosť Roger Johansson sa v roku 2006 na blogu 456 Berea St. sťažoval na redizajny, ktoré uprednostnili tmavé pozadie so svetlým textom. Ponúka odkaz na bookmarklet, ktorý prefarbí akýkoľvek web na biele pozadie, čierny text a modré odkazy.
Odkazy väčšinou nie sú podčiarknuté a navyše majú rovnakú farbu ako ostatný text. Podčiarknutie je považované od vzniku technológie WWW za základnú vlastnosť hypertextových odkazov. Výhodou pre užívateľa je okamžitá viditeľnosť odkazov, najmä v dlhšom texte. Navyše, ak sú odkazy bielou farbou a časť textov je tiež bielou farbou, nie je zjavné, čo je odkaz a čo obyčajný text.
Nadpis stránok vo forme „Úvodná stránka – Tatra banka – Najlepší idú za nami – www.tatrabanka.sk“ – rýchle hľadanie v histórii podľa nadpisu sa stáva nepoužiteľným. Zbytočne veľa textu v nadpise, vrátane sloganu a dokonca adresy „www.tatrabanka.sk“. Rozumnejšie by bolo skrátiť nadpis na postačujúcu formu „Úvodná stránka | Tatra banka“. Pomlčka tiež nie je najvhodnejší znak na vizuálne oddelenie navigačnej hierarchie, lebo nezastavuje ale naopak vedie zrak ďalej.
Nesprávna sémantická štruktúra dokumentu. Stránky Tatrabanky nepoužívajú nadpisy správnym spôsobom. Na hlavnej stránke sa nadpisy až po úroveň H5 nevyskytujú, následne sa zrazu objaví niekoľko nadpisov úrovne H6. Na ostatných podstránkach je použitie nadpisov o niečo lepšie – použité sú nadpisy H1 a H2, následne opäť až H6. Okrem vplyvu na lepšiu nájditeľnosť vo vyhľadávačoch majú nadpisy význam aj pre užívateľov, ktorí si prezerajú web bez štýlov, obrázkov a tiež užívateľov s postihnutiami používajúcich pomocné technológie.
Dalo by sa samozrejme pokračovať a ísť do detailov (nesprávny kód), v každom prípade by spoločnosti ako Tatra banka v dnešnej dobe malo záležať na použiteľnej webovej prezentácii.
Medzi pozitíva webu patrí položka Kontakty v hlavnej hornej navigácii, ktorá smeruje na stránku s odkazom na pobočky, bankomaty a hypotekárne centrá. Vhodnou zmenou bolo aj zväčšenie odkazu na internet banking, aj keď stále existuje miesto na jeho ďalšie zvýraznenie. Odkaz na internet banking je jednou z najpoužívanejších položiek na stránkach bánk (použiteľnosti internetbankingu Tatra banky sa kolega Juraj Kerhát venoval vo videocaste na blogu Pizza SEO v októbri 2008).
Aby dana recenzia nebola len o pocitoch, precitajte si:
http://www.tatrabanka.sk/cms/page/sk/novinky.html?__menuClick=1&__boxId=c61743
Vážení klienti,
vítame vás na novej stránke Tatra banky, ktorú sme sprístupnili od 3. 12. 2008
Nájdete na nej všetky informácie, ktoré boli súčasťou pôvodnej verzie stránky, ale aj nové prvky, s ktorými sa budete môcť postupne oboznámiť.
Veríme, že si na našu novú webovú stránku zvyknete a bude pre vás aj naďalej užitočným zdrojom potrebných informácií.
V súčasnosti sú k dispozícii ešte obidve verzie webovej stránky, aby ste v prípade potreby mohli využívať aj doterajšiu a stále aktuálnu stránku.
Takéto riešenie je naozaj unikátne. Chápal by som ešte spôsob zmeny prvkov na stránkach za dlhšie obdobie, postupne, až k úplne novej verzii tak, že už by si nebolo na čo zvykať (ak zmeníme jednu časť za týždeň, väčšina návštevníkov si to ani nevšimne). Takto to vyznieva ako prázdny pokus argumentačne podložiť niečo, čo je od začiatku nezmyslom. Z hľadiska vyhľadávačov ide o nepremyslenú stratégiu určite. Z hľadiska použiteľnosti tvrdím, že taktiež: návštevník má starú stránku k dispozícii len cez zahrabaný odkaz v novinkách alebo priamo cez vyhľadávač (a tým pádom si existenciu novej ani nevšimne).
V budúcnosti poprosím uvedenie mena v diskusii, predsa len oceňujeme na tomto mieste adresnosť (aj s prípadným vydiskutovaním si detailov), nie anonymitu.
Neuveriteľné, že je banka schopná spustiť niečo takéto. No a to riešenie spustenia dvoch stránok simultánne vedľa seba, to naozaj nemá obdoby.
Je nejaky konkretny priklad, ze informacie na starom webe su odlisne s informaciami na novom webe?
Naozaj neexistuje jediny dovod na predlzenie URL?
Je naozaj parameter __menuClick=1 zbytocny?
A co ak ma TatraBanka na vsetky tieto „problemy“ rozumne vysvetlenie?
Naznacit nieco o nespravnom kode, ale neuviest priklad?
S vyhradou na farebnost noveho webu suhlasim. Svetly podklad a tmave pismo je urcite spravne riesenie. Mozno sa mohli v TB zamysliet nad dvoma verziami. Jedna tmava so svetlym pismom a druha iba so svetlym podkladom a tmavym pismom.
Ked skumame pouzitelnost, tak naozaj neexistuje jediny dovod na predlzenie URL, ani bizarny parameter menuclick. Technicke vysvetlenie urcite existuje, to nikto nikdy nespochybnil. Zaroven vsak vieme, ze technicke vysvetlenie nemoze byt prekazkou pouzitelnosti a technicka forma sa vzdy da podradit (a prisposobit) pouzitelnosti.
Odhad: Parameter menuclick je pouzity na sledovanie pristupov z menu. Kazdy priemerne zbehly spravca webu, pouzivajuci napr. Google Analytics vie, ze nie je nic treba pridavat do URL (a ak uz naozaj na tom trvame, tak mysliet na trvale presmerovanie).
Stary vs novy web: podrobne som to neskumal, odcitovana novinka vysvetlila, ze pravdepodobne su udrziavane oba weby aktualizovane. Ci to tak naozaj je, vie s urcitostou len obsahove oddelenie TB.
Ja suhlasim, ta stranka je strasna – netreba ani zachadzat do technickych detailov, ide najma o nestastnu kombinaciu modreho pozadia a bieleho pisma.
Vas komentar
Otazka: bavime sa o pouzitelnosti webu alebo o standardoch pouzitelnosti? Pouzivaju ludia web TB? Je pouzitelny? H1 H2 je pre 0,01 % populacie SK, neriesim vyhladavace.
Suhlasim s vyhradou voci farebnosti, ale to v TB nevedia posudit.
Standardy pouzitelnosti neexistuju, len zauzivane praktiky a postupy. Prave tie sme v tomto clanku spomenuli popri nedostatkoch.
Jednotlive nedostatky si nemusi vsimnut kazdy navstevnik, vacsina z nich vsak bude prekazat. Pouzite farby su opat len jednym z nedostatkov, ktore prispievaju k celkovemu nepohodliu pri pouzivani webu Tatra banky.