Basta Digital logo

Sponsored Stories na Facebooku

4 min čítania
Juraj Horný


Keď Facebook spustil novú formu reklamy s názvom „Sponsored Stories“ (Sponzorované príbehy) na začiatku tohto roku, nie všetci marketéri do nej vkladali veľké nádeje. Nový druh reklamy, ktorá generuje obsah priamo od užívateľov na Facebooku a vkladá ich do reklamy vyzeral trochu zvláštny a dokonca potenciálne nebezpečný. Necelý rok skúseností však ukazuje, že Sponsored Stories môžu byť pre niektorých zadávateľov reklamy veľmi efektívne.

V čom sú rozdielne oproti klasickej reklame?

Povedzme, že sa “checknete“ na obľúbenom mieste, „lajknete“ stránku, či Facebook Page obľúbenej značky alebo len jeden status; niektorí z vašich 160 priateľov to uvidia. Vo väčšine prípadov sú to ľudia, s ktorými ste často v interakcii. Čím je táto aktivita populárnejšia (niekoľko “lajkov“ a komentárov), tým väčšie percento vašich priateľov reklamu uvidí.Sponsored Storiessociálne reklamy, ktoré využívajú vplyv vašich priateľov tým, že zobrazujú ich nedávnu interakciu so značkami v podobe reklamy. Značky a firmy si platia za to, že ich produkty a služby sú distribuované vašim priateľom na základe toho, že ste sa buď stali fanúšikom ich stránky (Page Like Story), zapáčil sa vám nejaký status, či článok na ich webe (Page Post Like Story) “checkli“ ste sa pomocou Facebook Places (Check-In Story) alebo používate niektorú z Facebook aplikácií, ktorá súvisí s ich produktom alebo značkou. Každý z týchto typov Sponsored Stories prináša iný druh obsahu v reklame.

Aká je ich účinnosť?

Prieskum spoločnosti TBG DIGITAL v druhom štvrťroku 2011 ukázal, že pri teste s 2 miliónmi impresií v priebehu 10 dní mali kampane Sponsored Stories o 46% väčšiu mieru prekliku, o 20% nižšiu cenu za klik a celkovo o 18% nižšie náklady na jedného fanúšika, než štandardná Facebook reklama.

Sponsored Stories presne zapadajú do toho, ako ľudia používajú Facebook. Sledujú aktivitu užívateľov, ako „Páči sa mi táto stránka“ alebo používanie aplikácie a premieňajú ju na obsahovo ladené inzeráty do bočného panelu, kde sa zobrazujú ostatným priateľom.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo môžu Sponsored Stories byť takmer 2 krát účinnejšie je, že priatelia fanúšikov si neuvedomujú, že vidia reklamu, pretože vy priamo nepropagujete produkt, ale spätnú väzbu fanúšikov na ich stenu. Vďaka Sponsored Stories vlastne ľudia dávajú odporúčania svojim známym. Ide teda o istú formu Word of Mouth marketingu, preto sú výsledky takéhoto typu reklamy efektívnejšie ako pri klasickej Facebook reklame.

Sú efektívne ? Načo sa dajú využiť ?

V poslednom čase sa mnoho značiek sťahuje na Facebook, kde sa v prvom rade sústreďujú na získavanie nových fanúšikov. Ukazuje sa, že pri niektorých typoch Sponsored Stories, ktoré sú vytvorené na privádzanie do stránok na Facebooku vysoký traffic (Page Like stories, Page Post stories, Page Post Like stories) je možné znížiť náklady na fanúšika o 18%. Jedná sa o významné zníženie nákladov vzhľadom na mnoho značiek, ktoré sa snažia uloviť milióny ďalších fanúšikov. V tomto prípade sa často využívajú tzv. Page Like Stories. Avšak napriek tomu, že majú väčší potenciál ak si vezmeme premenu klikov na fanúšikov, veľa záleží aj od propagovanej značky. Ak je značka nová, pomer klikov/fanúšikov je porovnateľný s klasickou Facebook reklamou. Ak má značka meno, je možné cez Sponsored Stories získať o viac ako 60% fanúšikov viac.

Page Post stories a Page Post Like stories je dobrý príklad nástroja, ktorý odmeňuje spoločnosti budujúce dobré vzťahy so zákazníkmi – ak chcete používať Sponsored Stories, mali by ste mať dôkaz, že vaša firma má medzi zákazníkmi dobré meno a vyvoláva pozitívne reakcie predtým, než sa statusy z vašej Page na facebooku budú objavovať ako reklama.

Pri Page Post Stories sa priateľom vašich fanúšikov zobrazuje váš najčerstvejší status. Je teda aj potrebné písať statusy opatrnejšie a premyslenejšie. Ľudia totiž nie vždy môžu zareagovať pozitívne a namiesto očakávanej aktivity sa na Vašej Facebook Page môžu objaviť negatívne komentáre.

Žijeme v sociálnom svete a značky musia rátať s faktom, že ľudia už dávno nevytvárajú vzťahy len s priateľmi, ale aj so značkami a rôznymi druhmi nápadov a konceptov, ktoré sú zamiešané medzi nimi. A mnohé z nich môžu byť i negatívne.

Sponsored Stories vykresľujú pohľad na to, ako budú v budúcnosti vyzerať reklamné formáty na Facebooku. Takýto typ reklamy odmeňuje firmy, ktoré investujú do vecí, ako je budovanie vzťahov so zákazníkmi a starostlivé služby zákazníkom. Aj keď sa môže zdať, že Sponsored Stories sú efektívnejšie, lacnejšie a môžu relatívne jednoducho nahradiť klasické Facebook Ads, nie je tomu vždy tak. Napriek prieskumom, ktoré naznačujú, že Sponsored Stories dokážu získať viac klikov a fanúšikov lacnejšie, inzerenti budú stále potrebovať reklamy nezávislé od správania užívateľov. Ďalšou dôležitou otázkou ostáva, či chcete kampaň zamerať na zvýšenie aktivity na Facebook Page, teda na užívateľov, ktorí o značke už vedia a sú fanúšikmi alebo je hlavným cieľom osloviť nových užívateľov. Preto je pri každej kampani na Facebooku potrebné nájsť správny pomer medzi jednotlivými druhmi reklamných formátov.

A čo si myslíte vy? Zvyknete klikať na reklamy, ktoré ukazujú aktivitu Vašich priateľov? Napíšte nám v komentároch.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Nezaradené
int(192)
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter