Basta Digital logo

Slovenské reklamné agentúry v Google

2 min čítania
Ján Laurenčík
Senior konzultant

Drvivá väčšina reklamných agentúr na Slovensku má webové stránky vytvorené v interaktívnej technológii Flash od spoločnosti Adobe. Často sú graficky na vysokej úrovni. Reklamné agentúry chcú pravdepodobne prostredníctvom svojich flashových webov demonštrovať svoju kreativitu a ukázať svoj štýl.

Drvivá väčšina reklamných agentúr na Slovensku má webové stránky vytvorené v interaktívnej technológii Flash od spoločnosti Adobe. Často sú graficky na vysokej úrovni. Reklamné agentúry chcú pravdepodobne prostredníctvom svojich flashových webov demonštrovať svoju kreativitu a ukázať svoj štýl. Ale aké sú stránky najlepších slovenských reklamiek z hľadiska SEO?

Flashové stránky nie sú z hľadiska viditeľnosti vo vyhľadávačoch vhodným riešením. Vyhľadávací robot pri požieraní obsahu plne flashového webu vidí len pár riadkov kódu (tagy, ktoré definujú flash) a žiadny obsah (text). Aj keď posledné verzie technológie Flash umožňujú “čítanie” textu vyhľadávačmi, vyhľadávače len s ťažkosťami dokážu takémuto obsahu “porozumieť”.

Rozhodli sme sa preto zanalyzovať, ako si 13 najlepších reklamných agentúr na Slovensku počína v najpoužívanejšom vyhľadávači. Zaujímali nás: 1. pozícia webu reklamnej agentúry vo výsledkoch vyhľadávania (SERP) jej názvu, 2. titulok odkazu v SERP, 3. úryvok textu pod titulkom (snippet).

pizzaseo-serp
Výsledky nášho malého výskumu sú celkom zaujímavé. Najlepšie v Google vyzerali reklamné agentúry Progress Promotion Bratislava a Šembera / Vanák FCB.

spravne-serp
Ich stránky mali prvé pozície vo výsledkoch vyhľadávania a titulky či snippety boli zmysluplné.

Žiadne snippety sa neobjavili, keď sme hľadali reklamky Soria&Grey, MUW Saatchi & Saatchi, VACULIK ADVERTISING, Publicis Knut a Lazar-Klostermann.

ziadne-serp
V týchto prípadoch je vidno, že vyhľadávací robot okrem titulkov žiadny iný obsah na úvodnych stránkach agentúr nenašiel. Takéto výsledky pôsobia často dosť nezrozumiteľne a vyzerajú irelevantne. Fráza “reklamná agentúra” prípadne niečo podobné by titulkom určite nezaškodila.

Najzaujímavejšie snippety alebo titulky sme objavili pri vyhľadávaní agentúr Istropolitana D´Arcy, Wiktor Leo Burnett, Mayer/McCann-Erickson, VYV reklamná agentúra a Lowe GGK.

nespravne-serp
Snippet “asdf. af.” pri stránke Mayer/McCann-Erickson pôsobí dosť “od veci”. Wiktor Leo Burnett zase vo svojom snippete (“maintained by rgb”) robia reklamu firme, ktorá sa im zrejme stará o web.

Pozície stránok reklamných agentúr vo výsledkoch vyhľadávania boli až na dve výnimky najvyššie. VYV bola piata a Euro RSCG Artmedia sa v prvých 100 výsledkoch neobjavila.

Flashové stránky majú svoje prednosti, v každom prípade však pri každom flashovom webe odporúčame aj alternatívnu verziu bez Flashu. Ak teda chcete, aby vyhľadávač vašej stránke “rozumel”.

Stránky reklamných agentúr nielen na Slovensku tradične bodujú z hľadiska výzoru a rovnako tradične sú slabé z hľadiska viditeľnosti vo vyhľadávačoch a použiteľnosti. Žiaľ, platí to často aj pre stránky, ktoré reklamky vyrábajú pre svojich klientov.

Disclaimer: Agentúra Šembera / Vanák FCB bola klientom spoločnosti Pizza SEO, nie však pre vlastný web.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Nezaradené
int(192)

0 responses to “Slovenské reklamné agentúry v Google

  1. Článok mi vyznieva trochu ako “oblečenie Armani je dobré, navlečte ho aj na prasa”. Nemyslím si, že tieto agentúry z pohľadu SEO potrebujú html verzie stránok. Na čo? Aby vyhľadávač prešiel tých 5 odkazov a štyri vety textu?

    Stránky ako kontakt, referencie, ľudia, atd. nie sú landing pages, takže sú pre vyhľadávače na nič. Stránky majú len preto, aby prezentovali svoju tvorivosť a to im flash dokonale umožňuje.

    Takže u týchto stránok nie je nič potreba iba jeden dobrý title a meta description (jeden z mála rozumných aplikácií tohoto meta tagu). No a potom offpage…

  2. Tybi, reklamné agentúry potrebujú celkovo obsažnejšie stránky, nie primárne kvôli SEO ale kvôli použiteľnosti a prístupnosti.

    HTML verzie by pomohli, aby si ich stránky mohli pozrieť aj užívatelia s postihnutiami, resp. užívatelia browsujúci na mobilných zariadeniach alebo starších počítačoch.

    Ale aj z pohľadu SEO si viem predstaviť ľudí, ktorí napríklad budú hľadať individuálne položky z portfólií, na Flashových weboch nenájdu cez Google nič.

  3. Také veľké reklamné agentúry ako sú Sory&Grey, Istropolitana či Wiktor Leo Burnett, nezískavajú svoje zákazky prostredníctvom svojich web stránok. Referencie a ich tvorba hovorí za všetko. Ľudia z marketingu a reklamy sa všetci poznajú. Vedia, ktorá agentúra je kreatívna, ktorá je lacná a pod. V súčasnosti tieto agentúry nepotrebujú hľadať nové zákazky prostredníctvom webu. Je to pre nich len imidžová záležitosť.

    Avšak, internet “hýbe svetom” a aj im raz dôjde, že potrebujú stránky, ktoré ľudia /a menšie spoločnosti/ nájdu na webe. Pretože čo nie je na webe, akoby ani neexistovalo. Aj malé peniaze sú peniaze. 🙂

  4. Napriek tomu, ze maju reklamne agentury vacsinou velmi pekne weby, snippety v Google niektorych spomenutych agentur posobia smiesne a neprofesionalne. Nezalezi na tom, ci “predavaju” cez web. Aj na flashovych weboch sa da zabezpecit, aby titulky a popisy v Google boli zmysluplne. Trend vsak nahrava skor jednoduchsim (z hladiska pristupnosti), bohatsim (na obsah) a lepsim (z pohladu pouzitelnosti) webom. Pekny vzhlad sa da docielit aj pomocou CSS.

  5. Ja tu suhlasim skor s tybim. SEO je fasa vec, ale niekto ju skratka nepotrebuje. Z cisto praktickych business dovodov. V tych agenturach sa tocia velke prachy. Uz len preto si neviem rpedstavit, ze niekto, kto si ich stranku pozera na starsom PC, ktory ma s flashom problemy, by bol ich cielova skupina alebo potencialny zakaznik. Ich cielovou skupinou su marketingovi manazeri a pracovnici, ktori maju na dnesnu dobu minimalne priemerne stroje a s takymi vecami ako flash nemaju problem. Som presvedceny, ze nie vela klientov maju priamo cez google a webstranku… A ked zistia, ze to potrebuju, zabezpecia si to. Na druhej strane, snippety ako niektore su, su fakt trapas.

  6. Ivam – Priklad za vsetko: http://www.advertures.cz – web jednej z naj firiem na internet marketing v strednej eu (subjektivne). Nepotrebuju web a toboz byt na key: internet marketing v google (seznam.cz) na prvom mieste.

    K clanku: hmm- mne sa paci. Jemne obsahovo odpoveda na otazku, ktoru si autor kladie: aké sú stránky najlepších slovenských reklamiek z h¾adiska SEO?

    Samozrejme ak by na nu chcel autor odpovedat trefne a podrobne, tento clanok by mal vela a vela stran.

  7. komentujuci zjavne nepochopili, ze nejde o to, aby bola stranka pristupna pre niekoho, kto nema flash. ide o to, aby tu stranku clovek vobec nasiel. ani ten nazov domeny si z prsta nevycuca nikto a ked by som bol aj velka firma, tak ked chcem vidiet prezentaciu svojho dodavatela, hodim ho do googla. a ked tam ma v snippete “asdf.gf” tak si urobim trosku predstavu o jeho pristupe a profesionalite. je fakt, ze tie agentury su velke mena, ale na slovensku maju slovenskych zamestnancov a ako vidno, mnoho z nich odvadza pracu tradicne po po slovensky…

  8. ok, nasiel si si nieco, o com sa da napisat clanok a ludia to budu citat. mas bod k dobru.

    ale kazdy, kto len trochu rozumie biznisu reklamy ti istotne automaticky vytkne jednoduchu vec: velke reklamne agentury nepotrebuju, aby ich niekto vyhladal cez google pod slovami “reklamna agentura”. tymto sposobom este nikdy nikomu neprisiel zaujimavy piece of biznis. to skor pri malych grafickych studiach.

    takze zistenia su zaujimave, ale nezmyselne.

  9. Radovan, článok nie je o tom, ktorá agentúra sa objaví ako prvá na frázu “reklamná agentúra” ale o tom, ako web pôsobí na klienta, ktorý by mohol chcieť od agentúry aj prácu s webom. Keď urobí agentúra s popisom “[Flash] druh druh VUB VUB SYMPATIA POHODA SYMPATIA…” klientovi web, ponúkne mu popis (snippet) v podobnom duchu?

  10. Nikto nehovori, ze reklamne agentury potrebuju, aby ich niekto hladal v google slovom “reklamna agentura”. Clanok je hlavne o tom, ako vyzeraju snippety reklamiek v Google. Vo vacsine pripadov snippety vyzeraju neprofesionalne alebo su od veci. Nejde tu ani tak o ziskavanie biznisu ale skor o IMIDZ. Preto sme napriklad ani neposudzovali poziciu v Google na slovo “reklamna agentura” ale na nazov agentury.

Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter