Basta Digital logo

Slovenské PR agentúry v Google

2 min čítania
Ján Laurenčík
Senior konzultant

Nedávno sme analyzovali, ako si v Google vedú najlepšie slovenské reklamné agentúry. Tentoraz sme sa bližšie pozreli na viditeľnosť najlepších slovenských PR agentúr v Google.sk.

Nedávno sme analyzovali, ako si v Google vedú najlepšie slovenské reklamné agentúry. Tentoraz sme sa bližšie pozreli na viditeľnosť najlepších slovenských PR agentúr v Google.sk.

Aj teraz nás zaujímali: 1. pozícia webu reklamnej agentúry vo výsledkoch vyhľadávania (SERP) jej názvu, 2. titulok odkazu v SERP, 3. úryvok textu pod titulkom (snippet).

Pizza SEO v SERP

Niektoré PR agentúry, ktoré sme sledovali, majú takisto ako reklamné agentúry z podobného výskumu webstránky graficky na úrovni. Používajú na nich tiež interaktívnu technológiu Flash, oproti reklamných agentúram však oveľa viac myslia na obsah (text). Vďaka tomu ich titulky a snippety vyzerajú omnoho zmysluplnejšie.

PR agentúry sme na základe výsledkov nášho testu rozdelili do dvoch skupín. Prvú skupinu tvoria agentúry, ktoré v teste obstáli, teda ich pozície vo výsledkoch vyhľadávania boli prijateľné, titulky a snippety zmysluplné a výstižné. Agentúry, ktoré mali horšie výsledky sme zaradili do druhej skupiny.

prva-skupina

Najlepšie v Google.sk vyzerali PR agentúry PRime time a Comm. Ich titulkom a snippetom sa hádam nedá nič vytknúť. Možno by bolo vhodné do titulkov doplniť frázu „PR agentúra” alebo niečo podobné. Dodávame, že popis agentúry Comm je ťahaný z katalógu DMOZ, ktorý Google využíva, ak nie je možné nájsť iný zmysluplný popis. Do prvej skupiny patria ešte AMI Communications Slovakia, Neopublic Porter Novelli a SEESAME Communication Experts. Titulky a snippety v ich prípade by sa dali zlepšiť, napríklad „Úvod” v titulku Neopublic Porter Novelli je úplne zbytočný. Pozície vo výsledkoch vyhľadávania boli v prípade agentúr z prvej skupiny tie najvyššie.

druha-skupina

Niektoré PR agentúry však pri hľadaní vlastného názvu dopadli horšie. VYV PR je v Google „škaredá” podobne ako jej „sestra” VYV reklamná agentúra. OMNIPUBLIC v snippete rovno oznamuje svoju poštovú adresu a dokonca propaguje firmu, ktorá im vytvorila web. Monarch PR má nezmyselný snippet zložený z položiek menu a nezrozumiteľnú URL adresu. Omnimedia Public Relations robí v snippete reklamu redakčnému systému a počítadlu Naj.sk. A napokon Protocol Service má v titulku zbytočné spojenie „prepage of www” a takisto nezmyselný snippet. Pozície vo výsledkoch vyhľadávania PR agentúr z druhej skupiny boli vo väčšine prípadov horšie.

Na záver: Zmysluplný nadpis stránky a snippet zvyšuje mieru prekliknutia (CTR = clickthrough rate) vašej stránky v Google. Zároveň vhodne zvolený popis pôsobí pri hľadaní názvu agentúry profesionálnejšie ako náhodné vybraný kúsok textu.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Nezaradené
int(192)
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter