Basta Digital logo

Slovenská sporiteľňa v teste použiteľnosti Internet bankingu slovenských bánk 2008

3 min čítania
Juraj Kerhát

Séria “Veľký test použiteľnosti Internet bankingu slovenských bánk 2008 od Pizza SEO” pokračuje pohľadom na Internet banking Slovenskej sporiteľne. Predchádzajúci videocast poukazoval na použiteľnosť Internet bankingu UniCredit banky.

Séria “Veľký test použiteľnosti Internet bankingu slovenských bánk 2008 od Pizza SEO” pokračuje pohľadom na Internet banking Slovenskej sporiteľne. Predchádzajúci videocast poukazoval na použiteľnosť Internet bankingu UniCredit banky.

Opäť opakujeme, že cieľom videocastu nie je prejsť všetky aspekty, ktoré sme pri hodnotení použiteľnosti Internet bankingu brali do úvahy, ale len vypichnúť a názorne ukázať niektoré z nich. Kompletný zoznam 60 ukazovateľov, prostredníctvom ktorého testujeme aplikácie jednotlivých bánk bude zverejnený až na konci tejto série videocastov spolu s rebríčkom nášho hodnotenia použiteľnosti Internet bankingu týchto bánk.

Pozitíva Internet bankingu Slovenskej sporiteľne

 • existuje zapamätateľná adresa “ib.slsp.sk”
 • po prihlásení používateľ okamžite vidí stav svojho účtu
 • hlavné menu je prehľadné
 • povinné položky formulára sú zvýraznené žltým rámikom
 • nad formulárom sa viditeľne zobrazuje zoznam nevyplnených/nesprávne vyplnených povinných položiek formulára
 • v nesprávne vyplnenom formulári sú zvýraznené nesprávne vyplnené položky
 • na každej stránke sa nachádza špecifický pomocník
 • všetky dôležité odkazy (tlačiť, pomoc, odhlásiť) sú dobre viditeľné (zvýraznené červenou farbou)
 • odhlásenie je dostupné na jedno kliknutie a je viditeľne zvýraznené (navyše sa nachádza na 2 miestach na stránke)

Negatíva Internet bankingu Slovenskej sporiteľne

 • neexistuje presmerovanie z http na https (adresu so zvýšenou bezpečnosťou) – používateľ musí písat https v URL adrese
 • používateľ, ktorý má zakázaný JavaScript v prehliadači sa nedokáže prihlásiť


Pre tých, ktorí z technických, či akýchkoľvek iných príčin nemôžu, resp. nechcú spúšťať nasledujúce video, sme pripravili textový prepis tohto videocastu, ktorý nájdete nižšie.

Textový prepis videocastu:

Juraj Kerhát, konzultant
Vitajte pri ďalšom videocaste spoločnosti Pizza SEO, ktorý bude o použiteľnosti Internet bankingu Slovenskej sporiteľne.

[00:08] Opäť začnem tým, že existuje celkom zapamätateľná adresa ib.slsp.sk. Neexistuje však bohužiaľ presmerovanie z http na https, čiže je potrebné to vpisovať celé. Táto adresa (https://ib.slsp.sk/main/start.do) vyzerá trošku zložitejšie, je tu ešte main/start.do, ale stačí zadať iba ib.slsp.sk, samozrejmä, aj s https a automaticky ste presmerovaní na túto adresu. Je škoda teda, že neexistuje aj presmerovanie z http na https.

[00:46] V ľavej časti stránky je hneď na úvodnej stránke prihlasovací formulár. Bohužiaľ, ak má používateľ zakázaný JavaScript vo svojom prehliadači, tak sa nesá prihlásiť.

[01:03] Po prihlásení používateľ okamžite si môže vybrať zo svojich účtov a zároveň má v hornej časti stránky zobrazený disponibilný zostatok k vybranému účtu. Po prejdení myšou cez túto sumu sa mu zobrazí suma prepočítaná na eurá. Zároveň stav svojho účtu vidí aj v hlavnej časti stránky, kde má okrem iného zoznam štatistík pre daný účet, napríklad počet obratov od posledného prihlásenia, zrealizované príkazy z EB a pod.

[01:40] V ľavej časti stránky sa nachádza hlavné menu. Toto je podľa mňa celkom prehľadné, je rozdelené na nejaké tri kategórie – operácie nad účtom, údaje o účte, nastavenia.

[01:56] Pri zadávaní nejakej platby je potrebné vyplniť formulár, v ktorom sú všetky povinné polia zvýraznené žltým rámikom. Ak používateľ odošle nesprávne vyplnený formulár, tak nad samotným formulárom sa mu zobrazí zoznam chybne vyplnených údajov. Tento zoznam je zvýraznený červenou farbou a zároveň všetky nesprávne vyplnené polia sú označené červeným rámikom.

[02:28] Na každej stránke sa riež nachádza pomocník, ktorý je určený pre danú stránku. Tento pomocník sa dá takisto vytlačiť. Zároveň je celkom dobrá vec, že všetky dôležité odkazy/tlačidlá sú zvýraznené červenou farbou, čiže sú hneď viditeľné. Sú to napríklad odkazy vytlačiť, pomoc, odhlásiť a pod.

[03:00] Odhlásiť sa je možné cez odkaz v pravej hornej časti stránky, alebo cez tlačidlo v ľavom menu. Odhlásenie je možné na jedno kliknutie.

Ďakujem za pozornosť.

Vyjadrite sa k Internet bankingu Slovenskej sporiteľne!

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Nezaradené
int(192)

0 responses to “Slovenská sporiteľňa v teste použiteľnosti Internet bankingu slovenských bánk 2008

 1. U IB SLSP mi hodne chyba ziskanie okamziteho prehladu po prihlaseni, kedze nie je priamo vidno prehlad rezervovanych platieb (po platbe kartou alebo vybere z bankomatu), ale treba ist do menu Detaily-Rezervacie…
  Pri rutinnom pouzivani IB je to docela otrava.

 2. prepacte ale co riesite s tym HTTPS?
  ved ked zadate http://www.slsp.sk kliknete na IB automaticky je tam HTTPS-sko. ziadny problem. kto by vypisoval dlhsiu adresu ze ib.slsp.sk?…..

 3. @novy1: Ja osobne by som určite radšej písal ib.slsp.sk a počkal si na načítanie IB, ako najskôr písať http://www.slsp.sk, počkať na načítanie stránky, potom hľadať link na IB, kliknúť naň a znovu čakať na načítanie. Jasné, že je to otázka osobných preferencií, ale keď by to presmerovanie z http na https fungovalo, boli by spokojní všetci… Ja by som písal ib.slsp.sk a ty by si sa mohol naďalej preklikávať zo stránky slsp 😉

 4. Juraj: slsp.sk sa píše rýchlejšie,(mne 🙂 ) na načítanie nečakám dlho, link na IB nemusím hľadať priam “bije” do očí, neviem mne ib slsp naozaj vyhovuje, poznám aj iný ib … hm nikdy ma ani nenapadlo https 🙂 v tom to asi bude 😀 😀

 5. Jarka, to, že tebe viac vyhovuje preklikávať sa z hlavnej stránky sporiteľne je úplne v poriadku. Ako som povedal, je to len otázka osobných preferencií. Mne skôr išlo o to, že existuju aj používatelia (napr. ja :)), ktorí radšej napíšu o tie 3 znaky viac, ako by mali najskôr niečo písať a potom ešte aj niekam klikať. A práve na takých sa akosi pozabudlo. Ale súhlasím s tým, že ib slsp je fajn 😉

 6. juj škoda, že sa nedá zmerať, kto tam bude rýchlejšie :))) veď ok, každému vyhovuje niečo iné :)) škoda, že na vás zabudli, napíš im to …

 7. Ono je predsa jasne, kto tam bude rychlejsie a Juraj ma pravdu: ked idem do SLSP IB prvy krat tak samozrejme tam kliknem z webu SLSP. Pri opatovnych navstevach IB uz samozrejme nebudem robit klik navyse a cakat na nacitanie dvoch stranok miesto jednej, ale napisem do browsera len ib.slsp.sk. V sucasnosti chybajuce presmerovanie sposobi, ze sa mi zobrazi chybove hlasenie, co je podla mna pre klientov matuce a pre SLSP zbytocne zly imidz.

 8. ja si myslím, že každý normálny človek chodí na ib len zo svojho počítača. Keď má aj normálny prehliadač, tak mu naozaj stačí zadať ib.slsp bez akýchkoľvek https, alebo http a prehliadač mu spamäti ponúkne možnosti. Tie si kliknem a som tam. Priamo na ib. Za 1-2 sekundy, pokiaľ samozrejme fičí net tak ako má. Nehovoriac o tom, že z hľadiska bezpečnosti, presne kvôli tomu aby nepresmerovalo niekam, kam nechcem, (a niektorí nepozorní klienti by si to nemuseli všimnúť) je bezpečnejšie precházať do ib z materskej stránky. Tak neviem čo tu treba ešte riešiť. Rada sa nechám poučiť, ak niečomu nerozumiem.

 9. najlepšie si je dať IB SLSP do záložiek a nemusíte uplne nic pisat 🙂

Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter