Basta Digital logo

Skáču vám pozície? Možno ste sa stali súčasťou testu Google

2 min čítania
Daniel Duriš
Lead konzultant
V auguste, septembri a októbri 2018 prebehli viaceré aktualizácie algoritmu Google. Tie zamávali aj s pozíciami dlhodobo stabilných webov, ktoré z organickej návštevnosti ťažili. Navyše sa zdá, že Google na Slovensku, od konca septembra A/B testuje výsledky vyhľadávania.

Čo sa stalo?

Testovanie zobrazovania výsledkov znamená, že na rovnakú frázu dostávajú dvaja ľudia rôzne výsledky a to bez ohľadu na personalizáciu (t.j. aj v inkognito móde). Pozície toho istého webu na rovnakú frázu sú v jeden čas rôzne – raz sa web umiestňuje na prvej strane, inokedy vypadne mimo prvú dvadsiatku alebo vidíme krátkodobý pokles mimo prvú šesťdesiatku výsledkov. Rovnako to vidia monitorovacie nástroje na sledovanie pozícií, ako napríklad Collabim, Marketing Miner alebo SERPWatcher, ktoré zachytávajú časté zmeny pozícií, ale pre nás sa pozície nemenia alebo sú úplne iné. Prisudzujem to variantnému testu výsledkov vyhľadávania, kde sa Google snaží zvýšiť relevanciu výsledkov vzhľadom na zámer hľadajúceho.

Ak je zámer odlišný (napr. niekto len potrebuje informáciu o kategórii produktov a niekto ďalší zas chce priamo kupovať), Google zobrazuje odlišné výsledky. Alternatívou je, že Google zaradil každého hľadajúceho do určitého publika a dané publikum následne dostáva iba jednu z verzií výsledkov vyhľadávania. Ja vidím výsledky vo verzii A, môj kolega zas výsledky vo verzii B a nástroj Collabim je zaradený do publika pre verziu C. Všetci tak vidíme odlišné výsledky v rovnakom čase, u niekoho sa pozície rýchlo menia.

Existuje riešenie?

Aktualizáciami algoritmu sa takéto nestabilné pozície nedajú vysvetliť, keďže by iba došlo k poklesu (alebo nárastu) organickej návštevnosti, ale nie opakovaným zmenám v čase. Aktualizácie boli zamerané na autoritu webu, resp. odlíšenie webov, ktoré nie sú dôveryhodné a uvádzajú neoverené informácie (princíp EAT – „Expertise, authoritativeness, trustworthiness“ a skupinu webov YMYL – „Your Money or Your Life“). Prvá aktualizácia získala názov Medic update, keďže sa usudzovalo, že bola zameraná na weby o zdraví. Zanedlho sa však ukázalo, že zmeny zasiahli aj iné kategórie webových stránok. Ďalšie aktualizácie nasledovali 11. septembra, 27. septembra a v októbri.

Google štandardne uvádza, že nie je nič zvláštne, ak sa pozície webov po aktualizáciách menia a neexistuje „riešenie“ na tieto zmeny. Majitelia webov sa potrebujú zamerať na kvalitný obsah a odkazy z autoritatívnych stránok, ako aj opätovne zhodnotiť splnenie technické podmienok pre SEO. Ponúkaný obsah by mal pokrývať zámer hľadajúceho. Z hľadiska potenciálneho A/B testu výsledkov vyhľadávania Google neexistujú iné odporúčania, ako monitorovať trend výsledkov a zamerať sa na metriky dôležité pre daný web – prioritne transakcie a návštevnosť.

Páči sa vám tento obsah?
Dostávajte nový obsah a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
SEO
int(11)
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter