Pokud píšete články nebo tvoříte textové reklamy, používejte slova, která přitáhnou pozornost čtenářů. Ta nejlepší powerwords neboli silná slova jsme pro všechny zájemce shrnuli do přehledné tabulky. Otestovali jsme některá z nich a zjistili, jak velký vliv mají na reklamu nebo název článku.
Motivace zkoumat silná slova k nám přišla z americké společnosti SumoMe, která vyvíjí nástroje pro zvyšování návštěvnosti webových stránek. Jednou z jejich vychytávek je i tahák s výrazy, které mají textu dodat emocionální zabarvení, a tím jej změnit z podprůměrného na neodolatelný. Obsah, jenž vyvolává emoce (ať už negativní, nebo pozitivní), má totiž mnohem větší potenciál zaujmout a být sdílený. Rozhodli jsme se proto vytvořit seznam silných slov, která vám pomohou vyniknout.
Stejně jako v případě našeho seznamu sloves pro výzvu k akci jsme i při tvorbě seznamu silných slov nejdříve přeložili anglický seznam od SumoMe. Následně jsme jej doplnili vhodnými synonymy. Silná slova jsme rozdělili do několika kategorií a seřadili je podle počtu písmen, aby se dala efektivně vkládat i do reklam v PPC systémech s omezeným počtem znaků. Podobně jsme vytvořili i seznam silných slov ve slovenštině.
Co všechno lze vyjádřit silnými slovy?
Silná slova vzbuzují nejrůznější emoce. Jsou tak ideálním nástrojem, pokud chcete čtenáře chytit za srdce dojemným příběhem, šokovat nečekanou informací nebo ohromit novými zjištěními. Ještě lepších výsledků dosáhnete, pokud je v textu zkombinujete a znásobíte tím jejich efekt.
Při psaní se nebojte využívat také slova, která se pojí s negativními emocemi – často přitáhnou pozornost efektivněji než ta pozitivní. Ale všeho moc škodí a titulky vzbuzující hrůzu nebo zhnusení mohou člověka spíše odradit. Zkuste proto najít zlatou střední cestu, a co je hlavní, testujte!
Jaká slova vybrat?
Při psaní článku nebo reklamy se musíte nejdříve rozhodnout, jakou emoci chcete vzbudit – zda negativní, nebo pozitivní. Skandálem můžete vyvolat zvědavost, díky strachu dokážete prodat více bezpečnostních dveří a půvab vám pomůže prodat společenské šaty.
Pokud už víte, ze které skupiny slov si chcete vybírat, zkuste malý experiment. My jsme takto otestovali pár slov pro prodejce výživových doplňků a pro český realitní portál. Vytvořili jsme několik variant téže Google reklamy vždy s jiným silným slovem a označili jsme je štítky (ty si snadno vytvoříte v prostředí Google AdWords). Nasbíraná data jsme stáhli a pomocí kontingenční tabulky jsme podle štítků získali souhrnné statistiky pro jednotlivá slova. A výsledek? Lidi nejvíce láká nabídka vzácných výživových doplňků a nejnovější nabídka domů či bytů.
Výsledky Experimentu – Výrobce Výživových Doplňků
Při testu reklamy na výživové doplňky jsme zaznamenali 12% rozdíl mezi mírou prokliku nejvíce a nejméně výkonného silného slova. Tento výsledek však nebyl statisticky významný (p-hodnota = 0,17), protože jsme neměli dostatek dat. V tomto případě bychom nechali běžet obě reklamy a po čase se opět podívali na data, abychom zjistili, zda jsme dostali statisticky významný rozdíl.
[supsystic-tables id=’9′]
Výsledky Experimentu – Realitní Portál
V případě reklamy na český realitní portál slovo nejnovější překonalo v míře prokliku slovo ohromující o 16 %. Získaný výsledek je statisticky významný (p-hodnota = 0,07), proto jsme se rozhodli ponechat jen výkonnější verzi reklam.
[supsystic-tables id=’10’]
Kde využít silná slova?
Možností, jak využít tento seznam, je opravdu hodně. Základem je poutavý nadpis, kterým vzbudíte touhu, vyvoláte zvědavost nebo šokujete. Pokud titulek uživatele nepřitáhne, můžete mít jakkoliv kvalitní obsah, ale jen málokdo se k němu dostane. Dejte si proto záležet na tom, abyste nadpisem nejen vyjádřili podstatu, ale také vzbudili zájem!
Právě z tohoto důvodu mnozí lidé, kteří pracují s textem, využívají výrazy s emocionálním zabarvením. Nás zaujal například nadpis článku na zpravodajském webu idnes.cz. Redaktor zahraniční rubriky Oldřich Mánert využil v titulku k článku o první debatě před prezidentskými volbami v USA kombinaci slov teroristé, útoky a bojovali, což činí titulek lákavým.

Při užívání silných slov se však neomezujte jen na nadpisy. Využívejte je všude, kde vám velí vaše fantazie. Americká společnost OPI, která se věnuje péči o nehty, šikovně pojmenovala i své produkty. Například místo nudného označení odstínu růžové zahrnula do anglického názvu produktu i silné slovo Phantastic (fantastický). Řekněte sami, jaký lak byste si koupili spíš – růžový 701, nebo EleFantasticky růžový?

Pro inspiraci jsme pro vás sepsali seznam možných umístění silných slov:
- nadpisy
- podnadpisy
- názvy produktů
- pop-up okna
- cílové stránky (Landing Pages)
- tlačítka
- textové reklamy a bannery
- předměty e-mailů
- název společnosti nebo doména
- výzva k akci (Call to Action)
Fantazii se ale meze nekladou! Pokud náš seznam využijete i někde jinde nebo se vám zdá, že v tabulce nějaké slovo chybí, dejte nám vědět prostřednictvím komentáře.