Basta Digital logo

SEO zraz 2020: Najdôležitejšie myšlienky z 15 prednášok

10 min čítania
Zuzana Bodnárová
Obsahová špecialistka
Druhým ročníkom sa SEO zraz pevne ukotvil na mapu dôležitých marketingových konferencií v našom regióne. Zhrnuli sme dôležité a užitočné myšlienky, ktoré na ňom odzneli.

SEO zraz mal byť pôvodne len menším stretnutím slovenskej SEO komunity, no už jeho prvý ročník dopadol nad očakávania. V Ateliéri Babylon sa vo februári 2019 stretlo okolo 200 SEO špecialistov a marketérov zo Slovenska aj Česka.

V Basta digital sme však nezaspali na vavrínoch a pre rok 2020 si nastavili latku o niekoľko stupienkov vyššie. Prečo rovno nezorganizovať najväčšiu SEO konferenciu pre región strednej a východnej Európy?

Tak sa podarilo do Starej tržnice v Bratislave v pondelok 10. februára dostať na SEO zraz medzinárodnú zostavu 15 kvalitných spíkrov. Tí spolu so štyrmi stovkami (nielen) SEO špecialistov z celého regiónu k SEO rozhodne mali čo povedať. Paleta tém bola skutočne pestrá a nové podnety si mohli odniesť špecialisti naprieč rôznymi špecializáciami aj úrovňami pokročilosti.

Marieke van de Rakt: Dôležitosť čitateľnosti pre SEO

Podujatie svojou prednáškou otvorila Holanďanka Marieke van de Rakt z Yoastu. Zaoberala sa v nej dôležitosťou čitateľnosti textu, ktorú v podobe akéhosi semafora hodnotí aj SEO plugin Yoastu. Obrazovky sa čítajú inak, než tlačené knihy či magazíny. S nástupom mobilných zariadení je tento rozdiel ešte výraznejší.

Dlhé vety sa na mobiloch čítajú ťažko, ľudia sa rýchlo začnú nudiť a do úvahy treba brať aj zrozumiteľnosť textu. „Shakespeare nebol optimalizovaný pre online,‟ zasmiala sa Marieke. Na druhej strane yoasťáckym testom čitateľnosti prešla aj jej rigorózna práca, čiže zrozumiteľný text vôbec nemusí byť primitívny.

Optimalizácia pre vyhľadávače by nikdy nemala ísť na úkor potrieb čitateľov textu, našťastie vyhľadávače samotnému textu čoraz lepšie rozumejú. Marieke pridala aj zopár praktických tipov, ktoré pomôžu zlepšiť čitateľnosť textu v online prostredí:

  • Používajte krátke vety.
  • Dajte si záležať na štruktúre textu.
  • Hovorte jazykom svojho publika.
  • Najdôležitejšia veta každého odseku je tá prvá.

Fili Wiese: Ako lepšie rozumieť Google penalizáciám

Z Holandska prišiel aj SEO konzultant Fili Wiese, ktorý z pozície ex-Googláka vysvetľoval tresty za porušenie pravidiel najväčšieho vyhľadávača. „Ak máte deti, tak viete, že keď niečo rozlejú, neutriete to, ale dáte im utierky, aby to po sebe upratali. Tiež však viete, že to nespravia dokonale,‟ použil prirovnanie, aby vysvetlil prístup Google.

Viackrát zdôraznil, že by sme si nemali mýliť pokles organickej návštevnosti po niektorých Google updatoch so skutočnou penalizáciou. Google nepenalizuje, ak na to nemá dôvod, ktorý vie obhájiť. Nerobí algoritmické penalizácie, iba manuálne.

Ak sa vás však vyhľadávač rozhodne potrestať, pri žiadosti o prehodnotenie rozhodnutia sa držte Filiho odporúčaní:

  • Ospravedlňte sa.
  • Buďte slušní a struční, nevyplakávajte.
  • Opíšte, čo ste opravili a ako ste sa z toho poučili.

A dúfajte, že ste vyriešili ten správny problém.

Daniel Duriš: Rok po Medic update: Poklesy, vzostupy a poučenia

Medic update z augusta 2018 pre mnohé weby znamenal podobnú pohromu ako penalizácia. Ako sa vyhrabať z jeho dôsledkov? O tom rozprával hlavný konzultant Basta digital Daniel Duriš.

Jedno je isté, nejaký update je na ceste. Mali by ste mať pripravený záložný plán, ktorý použijete v prípade dramatického poklesu organickej návštevnosti. Rátajte s tým, že po pádoch pozícií a organickej návštevnosti budete makať viac a zarábať menej, aby ste obnovili dôveru klienta.

Ešte lepšie je siahnuť po preventívnych opatreniach:

  • Skontrolujte svoje spätné odkazy, vrátane tých starých, a odstráňte všetky potenciálne toxické backlinky.
  • Upravte už existujúci a vytvorte užitočný nový obsah, ktorý pritiahne spätné odkazy.
  • Spriateľte sa s autoritatívnou webstránkou a získajte od nej silné spätné odkazy.
  • Opravte technické problémy a zapracujte štruktúrované dáta, aby ste vyhľadávačom pomohli lepšie pochopiť obsah vašej stránky.
  • Za vaším obsahom by mali stáť jasne identifikovateľní odborníci a mali by ste citovať dôveryhodné zdroje.

Gábor Papp: Manuálne vs. automatizované SEO? Nazvime to polo-automatizáciou

Maďarský SEO špecialista Gábor Papp vo svojej prednáške predstavil množstvo užitočných hackov, ktorými si SEO špecialista môže čiastočne zautomatizovať prácu, a tak ju zjednodušiť. Manuálna práca so sebou taktiež môže prinášať veľa chýb, ktorým sa dá s automatizovanými procesmi vyhnúť.

Napríklad pomocou výrazov a filtrov v Google Docs si môžete pomôcť pri analýze kľúčových slov. Ukázal aj „optimalizáciu obsahu na steroidoch‟. Je ňou proces, ktorý na základe dát z Google Search Console porovnáva pomer kliknutí a impresií pre jednotlivé výrazy a stránky.

Základom je rozumieť, prečo robíte SEO a ako ho robíte. Len tak môžete nájsť lepšie riešenie, ktorým je zvyčajne proces. A proces chcete čo najviac automatizovať. Pretože automatizácia vám pomôže:

  1. Pracovať viac
  2. Pracovať rýchlejšie
  3. Pracovať s menším počtom chýb

Pavel Ungr: 10 úloh, ako odvrátiť katastrofu v dlhodobej SEO stratégii

Český SEO konzultant Pavel Ungr vo svojej prezentácii na motívy Avengers vyzdvihol 10 dôležitých rozhodnutí, ktoré vám pomôžu s udržateľnosťou vašej SEO stratégie:

  1. Dôkladne si vyberte projektového manažéra. SEO je dlhodobý proces, v ktorom potrebujete spoľahlivého partnera, nie one-night stand. Dajte si záležať na výbere tímu a rozdelení úloh.
  2. Nestrácajte svoj čas na obsahu, ktorý nepotrebujete. Sú ním napríklad meta popisky pre stránky, ktoré sa neumiestňujú na 1. alebo 2. strane SERPu, neindexované stránky alebo obrázkové vyhľadávanie, ak to nie je pre vášho klienta naozaj užitočné.
  3. Vylepšite svoje snippety. Ako zlepšiť CTR? Zvoľte obchodnícky prístup, využívajte emotikony a rich snippets.
  4. Nedávajte všetok obsah Googlu. Indexujte iba váš najlepší obsah, ktorý vám prinesie zákazníkov. Ušetríte si tak crawl budget.
  5. Používajte access logs. Ak viete, čo sa deje a kde leží jadro problému, môžete to vyriešiť.
  6. Nestrácajte šťavu z vašich odkazov. Dajte si pozor na nesprávne interné prelinkovanie, ktoré sa týka presmerovaných a canonical stránok.
  7. Sledujte a zaznamenávajte dôležité zmeny. Na trhu na to existuje množstvo užitočných nástrojov.
  8. Kontrolujte konkurenciu. Poznajte svojich nepriateľov v SERPe!
  9. Vzdelávajte sa o novinkách. Sledujte top expertov, blogy a nástroje.
  10. Buďte prví, aby ste boli prví. Analyzujte trendy a chyťte sa ich čo najskôr, môže to priniesť ovocie.

Thomas Kloos: Kam dať peniaze v SEO stratégii

Rakúšan Thomas Kloos z agentúry Kloos rozprával o rozdieloch v alokácii rozpočtu na SEO pre rôzne východiskové pozície produktu či služby. Ako povedala jedna z jeho klientok: „SEO je najelegantnejší spôsob marketingu,‟ pretože ľuďom nič nevnucuje.

Musíte však vedieť, kedy po ňom siahnuť. SEO je vhodný kanál, ak ľuďom ponúkate riešenie ich problémov, ktoré vyhľadávajú. V iných prípadoch je však efektívnejšie využiť kombináciu SEO a platenej reklamy.

Samotné SEO totiž veľmi nefunguje v prípadoch, keď je vaša cieľová skupina príliš úzka, alebo aj naopak – príliš všeobecná a máte priveľkú konkurenciu. Taktiež s ním nenamútite veľa vody, ak je váš produkt vlastne zbytočný alebo ľudia ani nevedia, že ho potrebujú.

Mihai Vinatoru: SEO v dobe personalizácie

Mihai Vinatoru z rumunskej agenúry DWF rozprával o tom, ako môže personalizácia zamiešať karty zo SEO hľadiska. Google má o každom z nás obrovské množstvo informácií. Často si to ani neuvedomujeme, ale žijeme preto v bubline, z ktorej je ťažké uniknúť. A nie, nepomôže ani inkognito mód alebo odhlásenie sa z Google služieb, ako zistila štúdia, ktorú Mihai citoval.

Pred SEO špecialistami teda stoja nové výzvy:

  • Ako sa dostať do histórie vyhľadávania relevantného publika, aby mu Google aj naďalej ponúkal náš obsah?
  • Ako k publiku dostať personalizovaný obsah bez toho, aby sme tým poškodili svoje pozície?
  • Ako spoľahlivo merať výkonnosť našich SEO snáh?

Tibor Peták: Informačná architektúra webstránky založená na klasifikácii kľúčových slov

Slovenský SEO špecialista Tibor Peták sa vo svojej prednáške zaoberal prístupom k tvorbe informačnej architektúry webstránok, ktorú tvorí na základe klasifikácie a hierarchizácie kľúčových slov. Vďaka tomu dokáže kľúčové slová využiť nielen na zvýšenie organickej návštevnosti, ale aj na zlepšenie navigácie na stránke.

Informačná architektúra zvyčajne pripadne UX špecialistom, ale Tibor potvrdil, že je to do veľkej miery SEO úloha. Jeho prístup funguje takmer v každom prípade a nie je to len taktika, ale celá stratégia, z ktorej vyplývajú ďalšie aktivity. Okrem lepšej internej navigácie takáto štruktúra pomáha aj s použiteľnosťou stránky a crawl budgetom. Tibor s kolegami dokonca vyvíja vlastný nástroj s názvom Mabidac, ktorý pomôže s triedením a kategorizáciou veľkých objemov dát a kľúčových slov.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.

Mikuláš Prokop: Ako zhodiť server veľkého mediálneho portálu

SEO špecialista Mikuláš Prokop robí SEO pre jeden z najväčších slovenských spravodajských portálov Sme.sk a žne za to ocenenia. Organika im pri veľkých spravodajských udalostiach nosí také čísla, že to občas nezvládajú ani ich servery. Na SEO zraze sa podelil o svoje tipy, v čom je špecifické SEO pre takýto typ webu.

Ak optimalizujete pre špecifickú spravodajskú udalosť, mali by ste vedieť týchto 5 vecí:

  1. Načasovanie: Search intent a SERP sa neustále mení. Je iný pred udalosťou, počas nej a aj po nej. S optimalizáciou treba začať skoro, približne pol roka pred samotnou udalosťou, a vopred vytvoriť čo najviac obsahu.
  2. Téma: Tému je potrebné dôkladne spoznať. Najlepšie s novinárom či odborníkom, ktorý sa v nej vyzná. Veľa sa tiež dozviete pri dôkladnej analýze kľúčových slov.
  3. SERP: Pokúste sa cieliť každé možné umiestnenie. Využite obsah do maximálnej možnej miery – rôzni používatelia uprednostňujú rôzne formáty a typy obsahov.
  4. Silné stránky: Vnútorné prelinkovanie môže spraviť veľký rozdiel a oplatí sa na ňom dlhodobo pracovať.
  5. Slabé stránky: Nespoliehajte sa na to, že niečo fungovalo minulý rok. Ten budúci to tak už nemusí byť.

Alexander Rus: Ako získať pozície pre videá na YouTube a vo vyhľadávaní Google

Youtube SEO bola téma Rakúšana Alexandra Rusa. Presne tam je totiž podľa neho práve teraz pozornosť, ktorú môžete získať pomerne jednoducho a lacno: „Každý miluje video, čítať články je sakra nudné.‟ Podľa neho video na stránke dokáže zvýšiť jej organickú návštevnosť až o 157 %.

Jeho prednáška bola nabitá praktickými tipmi. Čo všetko ovplyvňuje Youtube SEO?

  1. Spokojnosť používateľov (čas a priemerná dĺžka pozerania videa)
  2. Optimalizácia videa (titulok, thumbnail, CTR…)
  3. Engagement (komentáre, uloženia, zdieľania, lajky)
  4. Autorita kanálu (počet odberateľov, pozretí, celkový čas pozerania)

Aj pri tvorbe videí je dobré vychádzať zo stratégie založenej na kľúčových slovách. Vaše videá by mali byť informatívne, inšpiratívne, vzdelávacie alebo zábavné – a dlhé aspoň 4,5 minúty. Do tvorby titulku a thumbnailu investujte aspoň polhodinku. Videá tvorte vo väčších várkach a tie najúspešnejšie zapromujte aj cez YouTube Ads.

Steven van Vessum: Medzinárodné SEO: Vyhrajte nie tvrdšou, ale premyslenejšou prácou

V SEO môžete na medzinárodnom poli poraziť aj veľké značky, ak viete, kde sú vaše silné stránky a ich slabiny. Treba na to ísť nie silou, ale rozumom. To bolo hlavné posolstvo Holanďana Stevena Van Vessuma z ContentKing.

Veľké značky majú často problém v realizácii svojich SEO stratégií – sú pomalé v rozhodovaní, majú staré systémy, nemajú toľko odvahy a všetko ide cez príliš veľa ľudí. Stavte preto na prednosti ako rýchlosť, flexibilitu a ochotu riskovať. Niekedy sa príležitosti nájdu aj na trhoch, ktoré nie sú prvoplánovou voľbou.

Čo treba mať na mysli, keď sa venujete SEO pre medzinárodné projekty:

  • Používajte miestny jazyk, menu, telefónne čísla, lokálne príklady spokojnosti
  • Zvoľte správny tón komunikácie, dajte si pozor na vhodné obrázky aj farby
  • Používajte hreflang – rôzne jazykové verzie môže potiahnuť tá najsilnejšia

Šárka Jakubcová: Ako využiť dáta pre e-commerce SEO

Česká SEO špecialistka Šárka Jakubcová ukázala svoju vlastnú metódu využitia dát pre e-shopy. Podmienkou je, aby online obchod už nejakú dobu fungoval, pretože na ňu treba dáta za niekoľko mesiacov.

Kombinovaním dát z vyhľadávania a obchodných dát e-shopu dokážete lepšie prioritizovať a zamerať svoje SEO aktivity. Môžete tak odhaliť napríklad produkty, ktoré sú zaujímavé pre váš biznis, ale majú slabú výkonnosť vo vyhľadávaní.

Zdeněk Dvořák: Linkbuilding ľuďom pomáha

Český SEO špecialista Zdeněk Dvořák otvoril svojou prednáškou blok zameraný na linkbuilding. Základnou otázkou, ktorú by si podľa neho mal položiť každý linkbuilder, je: „Ako môžem ľuďom pomôcť dosiahnuť ich ciele?‟ Každý vlastník webstránky má totiž cieľ, pre ktorý ju vytvoril – či už sú to peniaze, ego alebo pomoc druhým.

S čím im teda môžete ponúknuť pomoc – výmenou za spätný odkaz?

  • S návštevnosťou
  • S obsahom
  • S viditeľnosťou
  • S pocitom ohodnotenia

Jednou z menej tradičných možností, ako získať spätné odkazy, je vymyslieť nejaké ocenenie – boli by ste prekvapení, koľko stránok si ho zavesí k sebe a aj s odkazom.

Alexandra Tachalova: Stratégie e-mailového outreachu, ktoré nenájdete v Google

Ruská marketérka Alexandra Tachalova z Digital Olympus tvrdí, že v živote nezaplatila za nijaký link. Vďačí za to svojej stratégii „smart e-mail outreach-u‟:

  • Pošle len 2-3 maily
  • Každý je 100 % personalizovaný
  • Buduje tým vzťahy
  • Reputačné riziko je nulové
  • S partnerstvami získava aj nové príležitosti rastu

Základom je relevancia a spoločné ciele s oslovovaným subjektom.

Alexandra prezradila aj tipy, ako nájsť kontakty, pri ktorých je najväčšia pravdepodobnosť (pozitívnej) odozvy. Potrebujete totiž nájsť ľudí, ktorí robia to isté, čo vy – budujú odkazovú základňu. Môžete spraviť analýzu SERPu, hľadať vo facebookových alebo linkedinových skupinách alebo nájsť pravidelných prispievateľov na rôzne blogy vo vašom odvetví. Ak im ponúknete aj odkaz (ale ideálne z inej stránky, nie recipročný), s veľkou pravdepodobnosťou neodmietnu.

Venchito Tampon: 10 taktík na linkbuilding a tvorbu obsahu vo veľkom

Venchito Tampon z agentúry SharpRocket priletel na SEO zraz až z ďalekých Filipín. Linkbuilding je podľa neho využiteľný nielen pre pozície, ale aj pre branding. Vo svojej dynamickej prednáške potvrdil slová Zdeňka aj Alexandry – pýtajte sa, prečo by sa ľudia mali zaujímať o vašu ponuku? Snažiť by ste sa pri ňom nemali len o personalizáciu, ale aj o kontextualizáciu vašej ponuky.

Venchito ukázal zaujímavé nápady, ako získavať linky. Skúšali ste už pomôcť novinárovi s jeho prácou alebo umiestniť odkaz na stránky s ponukami zamestnania?

Na SEO zraze mal vystúpiť aj Bastian Grimm z Nemecka a rozprávať o pravidlách pre úspešnú migráciu webstránok, ale pre zlé počasie bol jeho let zrušený, a tak sa podujatia nemohol zúčastniť.

K úspechu eventu prispel aj moderátor – stand-up Michael Szatmáry, ktorý sa síce priznal, že o SEO a marketingu takmer nič nevie, ale napriek tomu bavil publikum.

SEO zraz sa svojím druhým ročníkom pevne zapísal na mapu dôležitých marketingových podujatí v regióne a v Basta digital už rozmýšľame, ako ho o rok ešte vylepšiť.

Pozrite si všetky fotky v albume na Facebooku.

Ďakujeme aj za ďalšie podrobné zhrnutia:

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Digitálny marketing
int(7)
SEO
int(11)
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter