Basta Digital logo

10 SEO tipov, ktoré fungujú už od 2017

6 min čítania
Daniel Duriš
Lead konzultant

Organické vyhľadávanie môže byť stále významným zdrojom návštevnosti pre váš web. Podmienkou je, aby ste spĺňali technické aj obsahové požiadavky a nezabúdali na použiteľnosť (UX) a s ňou súvisiacu rýchlosť a bezpečnosť. Ponúkame 10 dôležitých tipov, ako optimalizovať váš web pre vyhľadávače nielen v tomto roku.

1. HTTPS

Bezpečnosť používateľovho pripojenia k vášmu webu je pre Google prvoradá. Akékoľvek citlivé údaje by mali byť prenášané zásadne cez zabezpečený protokol HTTPS s využitím SSL certifikátu. V roku 2017 už neexistuje žiadna výhovorka, prečo váš web ešte stále beží cez nezabezpečené pripojenie umožňujúce odchytávať citlivé údaje o vašich používateľoch majiteľovi wi-fi siete či poskytovateľovi internetu.

Je tu predsa možnosť bezplatného certifikátu Let’s Encrypt popri rozšírených, komerčných certifikátoch s vyšším zabezpečením (EV SSL). Prechod z HTTP na HTTPS nie je komplikovaný a vyhnete sa výstrahám, ktoré začnú prehliadače zobrazovať čoskoro. Ako bonus dostanete drobnú preferenciu vo výsledkoch Googlu.

Porovnanie HTTPS: bežného SSL a rozšíreného EV SSL
Porovnanie HTTPS: bežného SSL a rozšíreného EV SSL

2. Responzívny dizajn a mobile-first

Počet používateľov pripájajúcich sa na internet cez mobilné zariadenie prekonal v roku 2014 celosvetovo používateľov cez počítače (v novembri 2016 k tomu došlo aj na Slovensku). Dnes používatelia automaticky očakávajú, že váš web sa prispôsobí veľkosti obrazovky ich mobilu. Preč sú časy, keď sme mali trpezlivosť web zložito zväčšovať či zmenšovať, aby sme sa dostali k požadovanej informácii. Vaša responzívna konkurencia rada uvíta návštevníkov, ktorým vy nevyjdete v ústrety.

Okrem uspokojenia sa, že menu je skryté za „hamburgerom” (čo nie je intuitívne), by ste sa navyše mali zamyslieť nad tým, ktoré informácie sú prioritné a ktoré na mobile nepotrebujeme. Aj to je základ premýšľania nad webom spôsobom mobile-first, teda začínajúc od návrhu pre mobil s nevyhnutnou funkcionalitou a v prípade potreby ju rozširujúc pre desktopy. Prejsť na responzívny dizajn je o niečo náročnejšie, ale vypomôžu vám napr. k tomu určené frameworky. Od Googlu navyše dostanete opäť pošťuchnutie v pozíciách nahor.

3. Rýchlosť webu

Kedysi sme boli ochotní čakať na postupné vykresľovanie obrázkov na webe desiatky sekúnd, dnes nás otravuje aj pársekundové čakanie pre pomalé pripojenie na internet či web, pri ktorom nikto o jeho rýchlosti neuvažoval.

Najmä kvôli mobilným pripojeniam potrebujete stále viac myslieť na optimalizáciu prvkov webu pre rýchlosť. Okrem zapnutia GZIP kompresie (elementary, my dear Watson), ponuky responzívnych verzií obrázkov či minifikácie Javascriptu a CSS, môžete využiť na zrýchlenie aj nové techniky v HTML5, ktorých podpora rastie. Zvážte aj obmedzenie nepotrebných web fontov a zvoľte lepší spôsob ich sťahovania. Rýchlosť webu vám pomôže zhodnotiť nástroj od Googlu, ktorý poskytne aj základné tipy. Neprekvapí vás, že rýchle weby sú vo výsledkoch vyhľadávania vyššie.

4. Použiteľnosť (UX)

Aj keď je použiteľnosť v mojom zozname na štvrtom mieste, je prioritná, aby boli návštevníci spokojní a vracali sa.

Myslite na ňu ešte pred návrhom samotného webu, vžite sa do roly používateľa na vašom webe, definujte si základné typy návštevníkov (tzv. user persóny) alebo sa venujte radšej naplno svojej práci a nechajte konverznú optimalizáciu na nás. Dobré pozície v organickom vyhľadávaní si neudržíte, ak zabudnete na používateľský zážitok. Ak budú návštevníci odchádzať späť na vyhľadávanie zmätení a sklamaní, pre Google to bude negatívny signál.

5. Značka a lokálne výsledky

Zdá sa vám zvláštne, že značka je súčasťou tipov na optimalizáciu pre vyhľadávače? Silná značka však znamená, že potenciálni zákazníci si na vás spomenú aj pri vyhľadávaní.

Dlhodobým prínosom pre návštevnosť z organického vyhľadávania je, ak stále viac používateľov vyhľadáva frázy v kombinácii s vaším názvom. Špecificky to platí pre kamenné predajne či prevádzky, kde na spojenie značky a lokality môže Google zobraziť vaše lokálne výsledky (My Business). Aj tu platí, že text v lokálnych výsledkoch môžete optimalizovať pre vyššiu hľadanosť. Lokálne výsledky berte ako bonus, ktorý vám umožní získať viac miesta v organických výsledkoch.

Lokálne výsledky Google - ohraničenie zabratej plochy
Lokálne výsledky Googlu – zaberajú väčšinu miesta

6. Titulky a META popisky

Dostávame sa k dlhodobej práci na obsahu. Titulky a META popisky sú stále dôležité nielen z hľadiska kľúčových slov, ale aj ako argument, prečo by si mal používateľ vybrať z výsledkov vyhľadávania práve váš web.

Titulky tvorte zrozumiteľné a úderné. Do popiskov zahrňte predajné argumenty, ktoré vás odlišujú, a tiež výzvu konať (call to action). Pre obe dodržujte limity ich zobrazenia vo výsledkoch vyhľadávania (cca 50 znakov pre titulky a 150 pre popisky), pomáha to aj použiteľnej histórii v prehliadači. Ak ste tieto kroky už zvládli, skúste titulky stránok testovať a zvýšiť tak mieru prekliku.

7. Obsah a duplicity

Áno, je to klišé, ale obsah je stále kráľom. Bez kvalitného a najmä čerstvého, resp. pravidelne aktualizovaného obsahu je váš web nezaujímavý. E-shopy ťahajúce svoje produkty z databáz distribútorov si potrebujú dať záležať na originalite, aby neboli len jedným z radu webov s rovnakým obsahom.

Unikátny obsah je pridanou hodnotou nielen z pohľadu Googlu, ale dôležitý je aj pre získanie nových a udržanie si existujúcich návštevníkov. Analýza kľúčových slov je predpokladom pre vašu prácu s obsahom a slúži aj ako podklad pre prípravu publikačného plánu. Zoznam kľúčových slov, ktoré cielite, majte poruke vždy pri príprave obsahu, popisov produktov či pri tvorbe štruktúry webu. Aj obrázky a iný netextový obsah by mali byť vhodne popísané, pomôžete tak ich pozíciám v univerzálnom vyhľadávaní.

8. Spätné odkazy a autorita

Spätné odkazy, t.j. odkazy smerujúce z iných webov na ten váš, sú stále hodnotným meradlom úspešnosti webu. Aj keď už dávno nefungujú na princípe +1 hlasu, algoritmus Googlu ich využíva ako jeden z podkladov pre hodnotenie autority webu. Autoritatívne weby sú také, ktoré sú vo svojom odbore často citované a odkazované.

Zabudnite na výmenu nerelevantných odkazov, či spamové pätičkové odkazy, začať môžete od seba: kde všade máte na webe profil a nie je tam na vás odkaz? Spomínate váš web na sociálnych profiloch či vo videách? Aj vaši partneri a spolupracovníci môžu byť vhodný zdroj spätných odkazov. Zamyslite sa nad vašou ponukou produktov a webmi, ktoré s vami nejako súvisia. Inšpirovať sa v link buildingu môžete tvorbou ebooku, ale aj stále aktuálnymi tipmi na link building od kolegu Andreja Salnera.

9. Mikroformáty (a AMP)

Sémantický web postupuje. Google dokáže lepšie vyhodnocovať, čomu sa daný web či stránka venuje. Uľahčiť pochopenie nášho webu vyhľadávačom môžeme cez použitie mikroformátov. Od základných ako názov webu pre mobilné vyhľadávanie, či pomôcku pre zobrazenie vyhľadávacieho boxu v rámci webu priamo v Googli cez produkty, hodnotenia, recepty až po ľudí a organizácie.

Ak ešte nevyužívate mikroformáty na vašom webe, je načase začať – poskytnutím obsahu v štandardizovanom formáte na strojové spracovanie (odporúčam JSON-LD). Zároveň však potenciálne získate viac priestoru v organickom vyhľadávaní a zvýšite mieru prekliku na váš web. Základný prehľad mikroformátov sme spracovali už dávnejšie a tému budeme aktualizovať.

Mikroformáty - ukážka
Mikroformáty – ukážka

Pre lepšie zdieľanie obsahu na sociálnych sieťach využijete mikroformáty Facebook Opengraph a Twitter cards.

Pre zrýchlenie načítania vašich stránok na mobiloch odporúčam implementovať formát AMP (Accelerated Mobile Pages). Ide o zjednodušenú verziu vášho webu, ktorá ale umožňuje okamžité (do 1 sekundy) načítanie obsahu v porovnaní s plným, hoc responzívnym webom (v lepšom prípade do 3 sekúnd). Pridanou hodnotou je zvýraznenie webu vo vyhľadávaní cez ikonku AMP.

Ikonka AMP v Google
Ikonka AMP v Googli

10. Technikálie

Na poslednom mieste sú technikálie, teda pre väčšinu ľudí tá najmenej zaujímavá časť SEO. Vyladenie technických záležitostí vášho webu je ale nevyhnutná podmienka toho, aby ste sa v Googli vôbec našli.

A preto si skontrolujte, či sú vaše súbory robots.txt a sitemap.xml funkčné a dodržujú štandard. Zaznamenáva Google veľa chybových 404 stránok (pozrite sa do Search Console), máte nefunkčné presmerovania či váš hosting vypadáva? Aj to sú faktory, ktoré vplývajú na prepad pozícií vášho webu, venujte im preto pozornosť. Ani výborná kampaň na získanie spätných odkazov vám neprinesie dobré pozície, ak web po technickej stránke dlhodobo zanedbávate.

Poznáte ďalšie dôležité SEO tipy na tento rok alebo si myslíte, že som na niečo zabudol? Dajte mi to vedieť v komentároch.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
SEO
int(11)

2 responses to “10 SEO tipov, ktoré fungujú už od 2017

  1. Este by bolo fajn spomenut, ze sa ma tento rok rozdelit index vyhladavania pre mobily a PC a ten mobilny bude prioritny.

  2. Vďaka za dobrú pripomienku.

    Google rozdelil indexy už v januári 2017, čiže už bežíme paralelne na oboch. Na mobiloch je prioritizovaný mobilný, na desktopoch desktopový. Pre mobilný sú pochopiteľne silnejšie signály ako responzívny web, rýchlosť, používanie AMP a pod. – čiže všetko body spomenuté v článku.

    Dôležité je následne si segmentovať dáta a hľadať rozdiely pri návštevníkoch z mobilov a z desktopov, či už v kľúčových slovách a aj správaní. Webová analytika je teda tesne napojená na dlhodobý úspech SEO aktivít pre všetky typy návštevníkov.

Comments are closed.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter