
Na začiatku akejkoľvek aktivity v oblasti SEO (optimalizácia pre vyhľadávače) dá SEO agentúra (Pizza SEO, iná agentúra alebo freelancer) klientovi odporúčania na zmeny na webe. Často nasleduje otázka, že kto do webu odporúčania zapracuje. V tomto článku načrtnem niekoľko zvyčajných scenárov, v ktorých obraciame rôzne typy klientov a ani nitku suchú nenecháme na programátoroch!

SEO odporúčania sa najčastejšie týkajú
- kódu: odstránenie problémov s indexáciou Googlom, zavedenie štruktúry obsahu a nadpisov, zjednodušenie či zavedenie štruktúry titulkov a popiskov, vyčistenie a odľahčenie kódu od zbytočných JavaScriptov, zapracovanie mikroformátov
- URL adries: zjednodušenie URL adries, nastavenie presmerovaní nefunkčných alebo duplicitných stránok
- obsahu: absencia relevantných textov na podstránkach, tvorba unikátnych a relevantných titulkov a popiskov
- analytík: nastavovanie sledovania udalostí, nastavenie ecommerce, implementácia Google Tag Managera
Podľa typu a veľkosti webu zväčša pri zapracovaní odporúčaní na webe klienta nastane jedna z nasledovných situácií:
Malý web
Web klienta je menšieho rozsahu, obsahuje niekoľko podstránok (max. 20-30). Obyčajne firemná prezentácia, niekedy obsahuje aj články alebo blog. V minulosti často statický HTML web, dnes obyčajne postavený na jednom z bežných, voľne šírených CMSiek (WordPress, Joomla).
Klient s malým webom často nemá interného programátora (web developera), niekedy má zazmluvnenú web developerskú firmu, ktorá sa o web stará. Vtedy zapracovanie SEO odporúčaní dostane na starosti práve táto firma. Občas dokonca klient sám je aj v pozícii programátora. Z našich skúseností je práve vtedy odozva najsvižnejšia. Ak klient takúto spoluprácu nemá, zmeny na webe zapracuje SEO agentúra. Neskôr rozoberieme, kedy to vie, kedy nie.
Eshop, portál
Web klienta je internetový obchod alebo rozsiahly obsahový, spravodajský portál. Web je postavený buď na CMS na mieru, alebo na hotovom riešení (Magento, Prestashop).
Klient s eshopom alebo portálom má buď interného programátora či tím, alebo spolupracuje s externou web developerskou firmou. Zapracovanie SEO odporúčaní v prípade eshopov a portálov vykoná interný tím alebo externá web developerská firma, v závislosti od klientovej situácie. SEO agentúra sa zapracovaniu v tejto konštelácii rada vyhne, pretože zapracovanie býva časovo náročné a komplexné. Bez dokonalej znalosti systému, by zapracovanie od SEO agentúry bolo pre klienta nákladovo neefektívne.
Web na prenajatom riešení
Weby postavené na prenajatom riešení (pri ktorom klient platí ročne alebo mesačne poplatok za licenciu, používanie) sú z hľadiska zapracovania SEO odporúčaní najkomplikovanejšie. Mám na mysli napríklad eshopy na Webareal alebo Shoptet, pri ktorých nemá klient možnosť robiť zmeny priamo v kóde, iba v obsahu.
Webové riešenia na prenájom sa snažia držať krok s dobou a generovať sémantický a prehľadný kód, generovať pekné URL. Pokročilejšie metódy ako napríklad mikroformáty, možnosť presmerovať odstránené stránky, či automatické generovanie ecommerce kódu pri eshopoch však často ponúkajú s veľkým oneskorením (česť výnimkám).
Pri webových riešeniach na prenájom SEO agentúra spolu s klientom hľadajú kompromis, ako zapracovať aspoň prioritné odporúčania. Tie v tomto prípade musí zapracovať majiteľ riešenia, keďže klient nemá možnosť meniť kód.
Kedy zmeny zapracuje SEO agentúra?
Zosumarizujme si teda, v akých prípadoch zmeny posilňujúce SEO webu môže implementovať na webe klienta SEO agentúra.
- Ide o web menšieho rozsahu.
- Ide o web postavený na rozšírenom CMSku (WordPress, Joomla, Drupal).
- SEO agentúra má v tíme človeka, ktorý má skúsenosti s tvorbou webov, ovláda HTML, CSS.
- Klient nemá interného programátora a nespolupracuje s externou web developerskou firmou. Tí to sú obyčajne schopní spraviť lacnejšie.
Prečo SEO agentúra a programátor sú kamaráti?
Často sa nám stáva, že po prezentovaní našich zistení nedostatkov na webe klienta a odporúčaní programátor alebo web developerská firma, ktorí majú web na svedomí, začnú prskať.
Ich (ďalej len programátor) časté reakcie:
Programátor klientovi: „Načo ste si objednávali SEO agentúru, veď tie odporúčania sme vám mohli pripraviť aj my.“
Programátor SEO agentúre: „Toto sa nedá, tamto by bolo príliš drahé, toto nebude mať prínos.“
Programátor sám sebe: „Kvôli týmto SEO špecialistom ma klient pošle k vode.“
Nie, SEO agentúra a programátor nie sú vždy kamaráti.
Prečo by mali byť a veľakrát sú?
Každý sa špecializuje na niečo iné. Programátor vie robiť weby. SEO agentúra vie pomôcť klientovi získať kvalitnú návštevnosť.
Programátor aj SEO agentúra chcú pomôcť klientovi profitovať. Preto mu programátor vytvorí funkčný web, preto mu SEO agentúra pomôže zvýšiť návštevnosť a predaj na webe. Ak klient bude profitovať, objedná si ďalšie služby od programátora (napr. responzívnu verziu webu, produktový miniweb), aj od SEO agentúry (analýzu použiteľnosti, PPC kampaň).
Vedia hovoriť podobným jazykom. Keď si klient (neznalý problematiky) chce nechať vysvetliť odporúčania a prejsť podrobne 30-stranový (najmä) technický audit, máme hrôzu. Ak to počúva programátor, rozumieme si.
Často práve programátor odporučí klientovi služby agentúry. Vtedy, keď začne mať klient požiadavky presahujúce schopnosti a znalosti programátora na poli online marketingu.
Ak SEO agentúra naďabí na schopného programátora, spolupracuje s ním aj v budúcnosti pri iných projektoch a odporúča ho svojim klientom.
Kto, čo, do kedy?
Hlavná zodpovednosť SEO agentúry okrem formulácie odporúčaní pre web klienta je pomôcť rozhodnúť, čo sa oplatí urobiť hneď, čo neskôr a čo vôbec.
Inak rada z osobnej skúsnosti, ak budujete nejaký web/eshop a mali ste ho naprogramovaný od “dementa”, nepohnete sa so SEO… my sme tka vyhodili 3500 eur za nefunkčný eshop, ktorý nebol stvaný na vývoj, úpravu SEOčka atď.. neskôr sme prešli na eshop na prenájom (ak niekoho zaujíma tak u http://www.eshop-rychlo.sk) a to už bolo o inom. Čiže pointa – na budovanie kvalitného sea, musíte mať kvalitný základ – web.
Tak kvalitne postavený web je určite lepší ako eshop-rychlo, čo sa týka seo, no kto nemá tisíce na takýto web, pri správnom nastavení vie aj eshop-rychlo “vybombiť” čo sa týka SEočka, vyhľadávačov a pod.