Basta Digital logo

Škodia vám vaši SEO „experti“? Sledujte tieto varovné signály.

6 min čítania
Andrej Salner
Senior konzultant

Kto je skutočný SEO expert a kto vám v skutočnosti narobí na stránkach a s odkazmi taký neporiadok, že sa z neho vaše pozície roky nespamätajú?

V tomto článku nájdete zoznam najdôležitejších varovných signálov, ktoré vás pred spoluprácou alebo počas nej upozornia, že váš SEO môže byť šarlatán.
SEO, čo neprejde cez detektor

1. Podrobnosti vášho biznisu ich nezaujímajú

Toto je úplne základný signál a ľahko viditeľný. Na to, aby vám dnes niekto vybudoval návštevnosť z vyhľadávania, potrebuje ísť do hĺbky a to sa bez vás nedá. Musí vedieť, čo predávate, komu, ako ten predaj prebieha, kto sú vaši konkurenti, aký obsah a kto u vás je schopný generovať, aké sú vaše rozvojové plány a ideálne aj niečo o vašich maržiach.

Pri väčšej firme by sa mal zaujímať aj o koordináciu s marketingovým oddelením a externými partnermi, tým, kto vám spravuje internetovú reklamu, ako aj s PR oddelením a/alebo agentúrou. Bez takejto koordinácie nedokáže robiť efektívne SEO.

2. Nič od vás pre svoju prácu nepotrebujú

Okrem pochopenia vášho biznisu potrebuje seriózny SEO odborník aj viaceré praktické veci: na začiatku by si mal pýtať prístup k vašim štatistikám a k Google Webmaster Tools, kontakty na ľudí alebo agentúru, ktorá dokáže na webe implementovať zmeny, informácie o online marketingových aktivitách realizovaných v minulosti, staršie audity a podobne.

Ak sa vám stane, že si od vás váš nový sľubný SEO poskytovateľ pýta len fakturačné údaje a zoznam kľúčových slov, chystá sa buď nerobiť nič a čakať, ako dlho mu vydržíte platiť, alebo robiť veci, ktoré vám dlhodobo uškodia – vybudovať narýchlo pochybné, nerelevantné spätné odkazy.

3. Sľubujú nesplniteľné

Prvú pozíciu v odvetví, kde je aj konkurencia, nedokáže garantovať nikto. Kontinuálne znásobovanie návštevnosti z vyhľadávania nedokáže dosiahnuť nikto. Pozíciu „na prvej stránke v Googli“ v odvetví, kde je len pár konkurentov, dosiahne hocikto (a to sa nebavíme o vtipálkoch, ktorí ju dosiahnu zapnutím AdWords reklamy s vysvetlením, že pozícia ako pozícia).

Zmysluplné garancie v SEO sa týkajú zvýšenia návštevnosti (alebo výstupov ako počty spätných odkazov, či množstvo vytvoreného obsahu).

4. Šermujú nezmyselnými starými konceptami

Niektoré koncepty spred 10 rokov sa stále omieľajú na diskusných fórach o SEO. Ak je údajný SEO expert ochotný baviť sa s vami o PageRanku, či dokonca sľubovať, že vám ho zvýši, pošlite ho na školenie. Verejne viditeľný PageRank je irelevantný už roky a najnovšie už Google oficiálne vyhlásil, že viditeľný PageRank aktualizovať nebude.

Frekvencia kľúčových slov je irelevantná. Ešte raz a pomalšie: frekvencia výskytu kľúčových slov na webstránke nemá vplyv na jej pozíciu. Pokiaľ ich tam, samozrejme, nenatlačíte priveľa, čím signalizujete, že váš web je spam. Čo je priveľa? Čokoľvek, čo neslúži používateľovi.

Google si dnes vie poradiť s viacerými vecami, ktoré boli pred pár rokmi ešte problematické – parametre v URL, duplicitný obsah, či mnohé chyby v kóde. Energia na ich riešenie môže byť už využitá inak.

5. Používajú neudržateľné techniky

Stretol som sa pred pár rokmi s ázijským SEO machrom, ktorý optimalizoval webstránky online kasína. Vysvetľoval mi, ako v danej chvíli vždy robí naraz na asi desiatich weboch, využívajúc black hat techniky, s očakávaním, že ak s jedným z nich uspeje a dosiahne výsledky, náklady na celú prácu sa vrátia. Ostatných 9 webov je čistý black hat spam a nikdy žiadne pozície nedosiahnu.

Tí z nás, ktorí majú len jeden web a ten je pre nich dôležitý, musia postupovať inak. Pri snahe dosiahnuť čo najskôr dobrú pozíciu musia dávať pozor aj na techniky, ktoré dnes fungujú, ale o pár mesiacov na ne vyhľadávače „dozrejú“ a budú v lepšom prípade bez efektu a v horšom škodlivé.

Čokoľvek, čo je „strojovo“ identifikovateľné, je v Googli neudržateľné. Keyword stuffing (nasekať do textu množstvo kľúčových slov)? Boli časy, keď to fungovalo, ale aké ľahké je pre algoritmus ho nájsť? Pätičkové odkazy? Automatizované systémy na budovanie spätných odkazov? Komplikované výmeny? Články generované cez Google Translate? Nič z toho nie je udržateľné, a ak to aj dnes pomáha zvýšiť návštevnosť, príde chvíľa, keď to bude škodiť.

Inteligentné SEO dnes anticipuje vývoj algoritmov, teda rozumie, že čokoľvek ľahko identifikovateľné nie je vhodný postup, pokiaľ nejdete po vyslovene krátkodobých cieľoch a je vám jedno, či a čo sa s pozíciami webu stane neskôr (rankovať do Vianoc web s rokom „2014“ v názve domény).

6. Nehovoria s vami o použiteľnosti a obsahu

Boli časy, a tí z nás, čo sú v SEO biznise nejakých 10 rokov, si ich aj pamätajú, keď sme pomocou manipulácie prvkov na stránke a najmä dobrých spätných odkazov dokázali rankovať čokoľvek na čokoľvek.

Dnes sa dokáže na top pozícii vo výsledkoch v konkurenčnom odvetví udržať iba web, ktorý reálne uspokojuje používateľov, ktorí sa naň z vyhľadávania dostanú. Správanie používateľov po prekliku (to, či a ako rýchlo sa v priemere vrátia na výsledky vyhľadávania a či navštívia ďalšie výsledky) je pre vyhľadávač ľahko dostupným (a využívaným) signálom. To znamená, že bezobsažný web (ktorý má iba „nasúkané“ kľúčové slová) bez obsahu zaujímavého (užitočného alebo zábavného) pre návštevníkov, si top pozíciu nedokáže udržať.

SEO pre druhé desaťročie tohto storočia si preto vyžaduje ako-tak „učesať“ technické aspekty webu, aby nám neškodili, a sústrediť sa na obsah a použiteľnosť (resp. dobrú user experience). Akýkoľvek iný fókus je krátkozraký a seriózna SEO agentúra nepracuje s klientmi, ktorí nie sú ochotní týmto princípom porozumieť a investovať energiu (a/alebo peniaze) do obsahu.

7. Nemajú (jasnú) stratégiu

Úspech vo výsledkoch v Googli v konkurenčných vyhľadávaniach si teda vyžaduje nejakú kombináciu úprav webu a potom intenzívnu prácu na

  • obsahu,
  • linkovaní,
  • propagácii.

V ostatných troch vymenovaných veciach sa dá postupovať veľmi rôzne. Hoci neexistuje pri tvorbe obsahu a propagácii webu jeden jediný správny postup, existuje veľa neefektívnych (tvorba bezobsažných „SEO textov“), alebo potenciálne škodlivých (recyklácia kradnutého obsahu) postupov.

SEO si preto vyžaduje jasne formulovanú stratégiu: aký obsah budeme tvoriť, pre koho, ako ho budeme šíriť, aké spätné odkazy chceme získavať, od koho, akým spôsobom, za akú protihodnotu, koho z konkurencie chceme sledovať a ako ho chceme prekonať…

Stratégia musí byť napísaná v podobe, aby sa o nej dalo diskutovať. Keďže sami svojmu podnikaniu rozumiete najlepšie, viete korigovať, alebo doplniť navrhnuté postupy tak, aby čo najlepšie využili vaše možnosti, pokiaľ ide o generovanie obsahu, ale aj kontakty na nekonkurujúce partnerské subjekty, ktoré môžu pomôcť so spätnými odkazmi.

Ak váš SEO stratégiu nemá, alebo nevie zdieľať, pravdepodobne robí veci nestrategické – nekvalitné odkazy a nasilu písaný obsah. To vám v konkurenčnom odvetví v inom než krátkodobom horizonte s podnikaním nepomôže.

8. Nechcú vysvetliť, čo reálne robia

SEO mágPo úpravách na webe týkajúcich sa technických aspektov a ideálne aj použiteľnosti a obsahu je moderné SEO kombináciou práce na tvorbe obsahu a jeho propagácii (čo zahŕňa aj budovanie spätných odkazov). Nejakú zmes týchto činností by pre vás váš SEO dodávateľ mal vykonávať a mal by vám vedieť ukázať, koľko z uvedeného robí a v akej kvalite (teda aký obsah a aké spätné odkazy zabezpečil).

Ak sa tvári, že robí niečo záhadné, súvisiace s mimoriadnym vhľadom do algoritmov Googlu alebo ich „hackuje“, či „dokáže obabrať“, zamyslite sa ešte raz, či by vo veľkom vyhľadávači s tisíckami IT inžinierov z najlepších vysokých škôl s miliónovými platmi nechali partiu SEO guruov v niektorom malebnom kúte Slovenska dostávať top pozície pre weby bez ohľadu na kvalitu?

Ak vám váš SEO dodávateľ fakturuje kryptické činnosti (SEO podpora, priebežná SEO analýza, aktívna SEO optimalizácia) a odmieta ich rozmeniť na zrozumiteľné drobné, opäť je pravdepodobné, že buď za vaše peniaze nerobí nič a čaká, dokedy mu za to budete ochotní platiť, alebo robí riskantné úkony (generovanie spamového obsahu a nekvalitných odkazov), na ktoré neskôr doplatíte.

BONUS 9. Zriadia vám na webe linkovú farmu

Tento bod som musel pridať, keď už bol blog post dopísaný. Ozvala sa nám totiž telefonicky istá advokátka s požiadavkou, aby sme sa pozreli na web, ktorý jej vyrobila a propagovala SEO agentúra.

Zvykli sme si, že niektoré agentúry si do pätičky klientských webov dávajú odkaz na svoj web v štýle “SEO by XXX” (a to samo osebe by malo byť varovným signálom, lebo – o tom podrobnejšie niekedy nabudúce – najlepšie SEO pre vás robí niekto, o kom nikto nevie, že pre vás robí SEO). Nie je úplne neobvyklé ani vymieňať odkazy smerujúce na klientské weby za odkazy z nekvalitných webov vo vlastníctve agentúry – de facto linkových fariem.

Ale zriadiť v roku 2014 na webe linkovú farmu – drsný katalóg nekvalitných odkazov na nesúvisiace weby, to je hardcore. Takže pozor – opýtajte sa SEO agentúry, či a v akej podobe je potrebné odkazovať na iných z vášho webu. Ak povie, že vám vytvorí sekciu na výmenu odkazov s českými pneuservismi, truhlářmi a úklidem, tak vám uškodí.

Spoločným motívom teda je, že SEO expert je partner, ktorý musí rozumieť vášmu biznisu a robiť s vami. Nerobí mágiu, len pomáha v tom, že dobre pozná vývoj v online marketingu a zoširoka rozumie princípom budovania návštevnosti z vyhľadávania. Má byť pre vás zrozumiteľný a transparentný bez toho, aby vás zaťažoval irelevantnými podrobnosťami.

Iba tak sa dopracujete k udržateľným výsledkom – dlhodobej kvalitnej návštevnosti z vyhľadávania, ktorá vám prinesie zisk.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.

0 responses to “Škodia vám vaši SEO „experti“? Sledujte tieto varovné signály.

  1. Trefný článok, samé fajnoty. absolútny top je bonus, na ktorý som narazil už x krát. istú známu firmu som si dokonca dovolil upozorniť na to, že na stránke majú veľmi nenápadnú podstránku linkujúcu na hromadu nesúvisiacich stránok, ktorú im tam dali experti (keďže linkuje samozrejme aj na nich a je na každom webe, ktorý optimalizovali 🙂 odpoveď žiadna. taktiež treba rozlišovať expertov a expertov, pretože sú takí, čo prd vedia, nerobia nič, no fakturujú, a takí, čo sa pohybujú na pomedzí grey-black a prinesú výsledky. Títo ľudia vedia, čo robia a vedia, že na Slovensku ich praktiky zatiaľ ešte fungujú, kdežto napríklad v Amerike by im Google veľmi rýchlo klepol po prstoch. Ich práca teda prináša solídne výsledky, a to je presne to, čo zaujíma majiteľov stránok.

    Kto chce kam, pomôžme mu tam, takže, ak chce zákazník ohromujúce výsledky bez ohľadu na prostriedky (ak mu o nich vôbec expert niečo prezradí), nech ide za niektorým slovenským SEO černokňažníkom.

  2. Treba tvoriť prirodzený a zaujímavý obsah, sústrediť sa na kvalitu, ponúkať reálne riešenia na webe. Nebrať SEO ako ako kvantitu odkazov oničom. Treba robiť guestblogging, spolupracovať s inými blogmi/webmi. a tvoriť takú hodnotu, ktorú budú ľudia aj sami radi zdielať. A treba myslieť vždy krok dopredu.. Za kvalitny obsah pre ľudí nebudete nikdy zabannovaní, za to “fejkeri” pôjdu postupne dole.. 🙂 Súhlas s článkom…

Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter