Basta Digital logo

Sedem rád ako úspešne žiadať o kvalitné spätné odkazy

4 min čítania
Andrej Salner
Senior konzultant

fencelinks-0.jpgPri optimalizácii stránky na kvalitných spätných odkazoch záleží viac ako kedykoľvek predtým – sebalepší obsah sa stratí, ak na neho nikto nebude odkazovať. A slabší obsah porazí silnejší, ak ho predbehne v budovaní kvalitných liniek.

fencelinks-0.jpgPri optimalizácii stránky na kvalitných spätných odkazoch záleží viac ako kedykoľvek predtým – sebalepší obsah sa stratí, ak na neho nikto nebude odkazovať. A slabší obsah porazí silnejší, ak ho predbehne v budovaní kvalitných liniek.

Dnes by som vám chcel predstaviť niekoľko pravidiel, ktoré nám v Pizza SEO pomáhajú pri linkbuildingu pre vlastné projekty i pre klientov. Tieto rady sú zamerané na získavanie bezplatných odkazov, ale časť z nich platí aj pre platené odkazy (o tých viac niekedy nabudúce). Skôr sa hodia pre hobby weby (alebo tie, ktoré tak vyzerajú) – ale aj u tvrdo komerčnej stránky dôjdete ďalej s nimi než bez nich.

Takže:
1. Žiadajte o odkazy, ktoré dávajú zmysel

Píše sa rok 2008, na (Toolbar) PageRanku už veľmi nezáleží, záleží na kontexte. Napriek tomu vám určite chodia požiadavky na výmenu odkazov od ľudí, ktorým odkaz od vás nemá ako pomôcť.

Rozumný webmaster, ktorému ide o dlhodobé výsledky, pridáva odkazy rád – vtedy, ak majú pre jeho návštevníkov skutočný zmysel.

Aby mala kampaň na budovanie spätných odkazov význam, potrebujete venovať veľa času výskumu. Vytvorte si dlhý zoznam cieľov, od ktorých chcete získať linku – hľadajte na Google i inde (Yahoo, Zoznam, Technorati…) a hľadajte aj mimo prvej stovky.

Na oslovenie si z nich vyberte len tie, kam sa odkaz na vašu stránku skutočne hodí aj z pohľadu užívateľa. Ak sa nehodí na žiadnu, problém je asi s vašim obsahom.

2. Píšte konkrétnemu človeku

Existujú automatizované nástroje, ktoré majú uľahčiť žiadanie o odkazy. Za pár minút vám vygenerujú doslova stovky emailov. Čo z toho, keď to na tých emailoch vidno a ich efektivita bude bolestivo nízka?

Pri každom odkaze si dajte tú námahu a snažte sa zistiť, kto je webmasterom alebo autorom stránky, na ktorej chcete získať odkaz. Pravdepodobnosť, že pán Novák zareaguje na email začínajúci slovami „Vážený pán Novák” je niekoľkonásobne vyššia než u emailu začínajúceho s „Dobrý deň!”.

3. Ukážte, že ste si pozreli web, na ktorom chcete odkaz

Webmasteri sú zvyknutí dostávať množstvo žiadostí o pridanie odkazov. Rozhodnutie, či po prečítaní vášho stlačia hneď Delete alebo nie, môže závisieť na tom, či budíte seriózny dojem. Namiesto obohratého „Navštívil som vašu stránku a veľmi sa mi páči” skúste niečo, čo ukáže, že ste stránku navštívili naozaj.

Prispôsobte cieľu aj tón mailu: inak by mal znieť mail pre tlačový odbor ministerstva ako pre blogujúceho gymnazistu.

4. Povedzte, kde chcete mať odkaz

Adresátovi potrebujete prácu čo najviac uľahčiť. Navrhnite presne do ktorej sekcie a na akej URL navrhujete zaradiť váš odkaz. Vyberte si sekciu, kam sa váš odkaz hodí, najlepšie takú, kde sú aj iné odkazy.

Tento krok samozrejme napomáha aj naplneniu odporúčania z predošlého bodu.

Často sa stane, že niekto žiada o odkaz na webe, ktorý spravujeme, ale nedal si tú námahu vyhľadať si, kde sa presne odkaz hodí. My tú prácu za neho určite neurobíme.

Optimálne by teda vaša požiadavka mala znieť asi takto: „Chcel by som Vás poprosiť o pridanie odkazu na xyz.sk do sekcie ABC na http://www.stranka.sk/abc.”

5. Povedzte prečo sa tam váš odkaz hodí

Webmasteri kvalitných webov spravidla robia stránky pre užívateľov. Ak odkaz na vašu stránku pomôže návštevníkom webu, kde chcete získať odkaz, vysvetlite v požiadavke ako.

Ak sú tam už iné odkazy, pokojne špecifikujte, čo ten váš pridá. Napíšte aspoň všeobecne o čom vaša stránka je – ak sa vám to podarí presvedčivo, je možné, že webmaster pridá odkaz aj bez toho, že ju navštívi.

6. Žiadajte o odkazy na peknú stránku

Je samozrejmé, že najľahšie sa budujú odkazy na dobré stránky. Dúfam, že tá vaša dobrá je, ak nie, tak vám linkbuilding prinesie prinajlepšom krátkodobý efekt. Pravdepobne ale žiaden. Najprv budujte web, až potom odkazy.

Aj pri dobrej stránke sa ju dá spraviť ešte lepšou – niekedy aspoň dočasne. Ak tento týždeň spustíte kampaň na získanie spätných odkazov, skúste dočasne vypnúť alebo zredukovať množstvo reklamy na stránke alebo prípadne iné zmeny, ktoré urobia stránku menej komerčne vyzerajúcou.

7. Buďte slušní ale nástojčiví

Toto je môj obľúbený linkbuildingový trik – neuveriteľne účinný na to, aký je jednoduchý.

Ak po týždni od odoslania požiadavky na pridanie odkazu nedostanete odpoveď ani odkaz, skúste požiadavku poslať ešte raz. Ja to robievam so slovom „PREPOSLANE” v predmete mailu. Efekt je ohromný: veľa krát mi do pár hodín príde mail s ospravedlnením, že sa k mojej požiadavke nedostali skôr a pribudne linka.

Záver

Všimnite si, že som v článku ani raz nespomínal vymieňanie odkazov – nemyslite naň príliš ani vy. A ani to, že máte presne špecifikovať anchor text.

Nabudúce trochu viac nielen o nindžoch ale aj linkových rybároch, škrečkoch a včielkach. Spätné odkazy vám samozrejme vie pomôcť budovať aj Pizza SEO v rámci komplexných SEO služieb.

A čo vy – čo sa vám osvedčilo pri budovaní spätných odkazov?

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
SEO
int(11)

0 responses to “Sedem rád ako úspešne žiadať o kvalitné spätné odkazy

  1. V rade cislo 3 mate chybu chete si pise chcete.INak som cakal ze tento clanok bude o tom co su kvalitne odkazy kde ich hladat atd a ono to bolo ako pisat mail 😛

  2. Tom, vďaka za opravu. Nabudúce to hodím cez spellcheck, lebo tých chýb mi tam kdekto ponachádzal viac…

    Pokiaľ ide o tému, názov článku sa snaží vysthinúť obsah – nie kde hľadať ale ako žiadať.

    Mám pocit (aspoň na základe žiadostí o spätné odkazy, ktoré zvyknem dostávať), že má v tejto téme mnoho webmastrov rezervy.

    Samozrejme, môžeme niekedy skúsiť článoček aj o tom, čo sú kvalitné odkazy.

  3. bol by som rad 🙂
    vzdy sa rad priucim od uspesnej firmy, ked prezradite nejake to svoje know-how
    Specialne by som sa potesil nejakemu clanku o odkazoch-vyznam sidewide, ako urcit stranky vhodne pre odkaz atd atd

  4. Caute,

    vas blog ma chyby pri zobrazovani cez IE6.0 (konkretne clanky na permalinkoch – stredny stlpec s textom je posunuty hlboko under the fold).

    Vzhladom na to, ze poskytujete sluzby aj v oblasti zlepsovania pouzitelnostt a pristupnosti webu, je to trosku kontraproduktivne.

    Predpokladam, ze ak si pozriete logy, tak IE ma tak 70% vasich navstevnikov a ak sa k vam dostavaju cez SE, tak landing page je vacsinou ta stranka, ktora sa dobre nezobrazuje, co ich moze odradit…

  5. vilo, dakujeme za upozornenie. Chyba by sa uz nemala vyskytovat. IE6 je podla mna prehliadac, ktory narobi najviac “radosti” webdesignerom…

Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter