Basta Digital logo

Robte to ako Pizza SEO alebo prečo máme dve ‘pages’ na Facebooku

4 min čítania
Andrej Salner
Senior konzultant

Upravené logo Pizza SEO so slovenským znakomKoncom roka 2010 sme si na Facebooku vytvorili novú Pizza SEO stránku určenú pre našich slovenských partnerov, klientov a priateľov a odporučili na ňu aj slovensky hovoriacich fans z našej pôvodnej stránky v angličtine. Je to súčasť nášho predsavzatia na rok 2011 začať intenzívnejšie a konzistentnejšie komunikovať smerom na Slovensko.

Peťo Kučerka, ktorý v Pizza SEO absolvoval nedávno stáž, nás upozorňoval, že na cielenie slovenských fanúšikov môžeme použiť nový feature Facebooku z novembra 2010, ktorý umožňuje cieliť updates podľa krajiny a/alebo jazyka (onedlho dúfajme aj podľa mesta na Slovensku, tak, ako to funguje napríklad v Čechách).

Napriek tejto šikovnej funkcionalite sme sa rozhodli pre dve samostatné pages na Facebooku, čo sa Peťovi nepozdáva. My si však myslíme, že to je v našom prípade (a často aj v iných prípadoch) správna voľba lebo:

1. Segmentácia
Pizza SEO má dve čiastočne sa prekrývajúce identity:

  1. Na slovenskom trhu sa snažíme byť lídrami v optimalizácii pri vyhľadávače a aj širšie v internetovom marketingu.
  2. Od začiatku našej práce máme ambíciu robiť pre klientov na globálnom trhu. Máme za sebou viacero zaujímavých zákazok pre klientov v Európe aj USA. Nadviazali sme aj viaceré zaujímavé medzinárodné partnerstvá. V našom príspevku na blogu bilancujúcom rok 2010 sa o niektorých z nich dočítate viac.

Na domácom trhu teda potrebujeme komunikovať inak, ako na medzinárodnom. Zároveň sa však nájdu na Slovensku ľudia, ktorých to, o čom hovoríme našim zahraničným partnerom a klientom, zaujíma.

Náš slovenský a anglický stream nie sú identické – nie sú prekladmi tak, že by bolo zmysluplné si vybrať, či sa k informáciám o Pizza SEO chcem dostať len anglicky alebo len slovensky, najmä lebo:

2. Facebook page nie sú len ‘updaty’
Stránka na Facebooku nie je len nástroj na šírenie ‘updates’ ľuďom, ktorí vás už poznajú. Oslovujete ňou aj nových fanúšikov, potenciálnych klientov, partnerov. Pozrieť si profil potenciálneho partnera na Facebooku je podobné, ako si partnera vygoogliť.

Samostatné profily umožňujú samostatné popisy a to vyzerá lepšie, ako dvojjazyčné popisy (nehovoriac o situácii, keď by ste potrebovali hovoriť vo viac ako dvoch jazykoch). Na anglickom profile môžeme zalinkovať naše Twitter konto v angličtine, anglický blog a anglickú verziu stránky. Na slovenskom profile môžeme zasa linkovať naše Twitter konto v slovenčine, slovenský blog a slovenskú verziu stránky.

Ak si urobíte ako štandardnú ‘pristávaciu stránku’ vlastný Tab,nedokážete ho zacieliť podľa jazyka ani krajiny a to je možno jeden z najvážnejších problémov a chceli by ste, aby sa užívateľom zobrazoval v ich jazyku, museli by ste ho zacieliť podľa krajiny (IP adresa) a nastaveného jazyka vo Facebooku a optimálne aj dorobiť možnosť manuálnej voľby jazyka (vďaka Netrovi za upozornenie).
Landing tab na poľskom FB profile banky mBankEšte na jednu vec treba myslieť, než svoju komunikáciu vsadímestavíme na konkrétnu Facebook funkcionalitu, ktorá je vonku ani nie dva mesiace:

3. Užívatelia
Ja mám nastavený ako jazyk na Facebooku angličtinu. S Facebookom som začal ešte keď bol otvorený len pre ľudí s mailovou adresou z americkej vysokej školy (preferujem aj anglický operačný systém, prehliadač či MS Office). Veľká časť mojich Facebook kontaktov je mimo Slovenska a je medzi nimi veľa ľudí s podobným profilom, ktorí sa inde narodili, inde študovali, žijú, či pracujú.

V nových nastaveniach Facebooku v rámci tzv. profilov je možnosť zvoliť si viacero jazykov. Zďaleka nie všetci užívatelia majú vyplnený nový profil a teda cielenie podľa jazyka ich nemusí zachytiť. Nevieme či a kedy nás ostatných Facebook prinúti vyplniť si nový profil a či a ako dosiahne, aby si každý vyplnil všetky jazyky, ktoré ovláda.
Interface pre výber jazykov na Facebooku (obrázok požičaný od Johna Yunkera).

Príklad z praxe: k dvom zaujímavým SEO klientom pôsobiacim vo Viedni sme sa tento rok dostali vďaka kontaktu s nemeckým podnikateľom (a svetoznámym programátorom), ktorý v Bratislave popri jednom globálnom startupe prevádzkuje napríklad weby o Londýne či Brazílii. Do kancelárie dochádza z domu v rakúskom Wolfsthali. Neviem, aký má na Facebooku nastavený jazyk a ani akú krajinu, chcem však, aby mal možnosť sa rozhodnúť či a ktoré z našich streamov mieni sledovať.

A teda:

4. Ako na nové fíčre
Facebook features je dobré poznať ale neexistuje jediný správny spôsob, ako ich využívať. Samotný Facebook často nevie, ako 600+ miliónov užívateľov na nové prvky zareaguje a funkcionalitu mení za pochodu.

Neexistuje žiaden Facebook guru (tak, ako nenájdete mimo Google nikoho, kto by rozumel algoritmu vyhľadávača), ktorý by vám povedal, ako vo vašej konkrétnej situácii máte alebo nemáte komunikovať a to, čo je nové nemusí byť lepšie – inovatívne firmy objavujú nové spôsoby komunikácie, ktoré predtým nikto nečakal.
Peťo Kučerka upozorňuje Pizza SEO na novú funkcionalitu Facebooku
Na čo teda môže byť užitočná funkcionalita, o ktorej Peťo hovorí?

Samotný Facebook predkladá štyri modelové situácie:

  • globálne značky, ktoré chcú komunikovať o novom produkte dostupnom len v konkrétnej lokalite
  • hudobníci, ktorí chcú hovoriť o koncerte na konkrétnom mieste
  • lokálne služby, ktoré chcú hovoriť o niečom, čo sa týka len ľudí na konkrétnom mieste
  • Roger Federer, ktorý by mohol chcieť oddelene komunikovať so svojimi anglicky hovoriacimi a francúzsky hovoriacimi fanúšikmi.

Naopak, v situáciách, keď chcete komunikovať s rôznymi, potenciálne sa prekrývajúcimi publikami, keď chcete využiť samostatné profily s rôznym obsahom alebo v rôznych jazykoch, či vytvoriť pre rôzne publiká samostatné ‘landing pages’, viacero samostatných Facebook stránok môže byť pre vás správna voľba.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Nezaradené
int(192)

0 responses to “Robte to ako Pizza SEO alebo prečo máme dve ‘pages’ na Facebooku

  1. Na margo slovenskej verzie Facebook stranky by som mal pripomienku k sposobu zverejnovania statusov. Nie kazdy sa stava fanusikom stranky aby sledoval obsah, kazda facebook stranka ma tiez svoj RSS kanal, ktory mnohym staci pre sledovanie stranky. Ak su ale statusy publikovane pod fanusikovskym profilom a nie pod kontom stranky, do RSS sa nedostavaju.

  2. Môžem sa spýtať na názov toho globálneho startupu, ktorý v Bratislave prevádzkuje ten svetoznámy programátor? Keď je svetoznámy, snáď nebude anonymný 😉

  3. Vďaka za info. Web fusu.com nevyzerá príliš dôveryhodne, ale inak celkom zaujímavý špekulantský biznis.

  4. “Ak si urobíte ako štandardnú ‘pristávaciu stránku’ vlastný Tab, nedokážete ho zacieliť podľa jazyka ani krajiny a to je možno jeden z najvážnejších problémov.”

    To nie je pravda… funguje to elegantne. Napr. Scrabble to ma… hoci tam sa to meni manualne (zalozka Scrabble Hub), ale existuje moznost zobrazit content podla krajiny (IP) a nastaveneho jazyka vo Facebooku, a navyse sa tam da dorobit moznost, ze si clovek manualne vyberie, ak mu prednastaveny (napr. urceny podla IP adresy a FB jazyku) nevyhovuje.

Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter