Zabudnite na Google PageRank! Novým PR je relevancia. Naopak, nezabúdajte na katalógy, stále sú užitočné pri SEO. Toto sú pre mňa dve najvýznamnejšie informácie z rozhovoru s bývalým členom Google Search Quality tímu Matta Cuttsa, Austrálčanom Andre Weyherom. Rozhovor priniesol prostredníctvom blogu austrálsky SEO James Norquay.
Search Quality Team, pod vedením verejne známeho Googlera Matta Cuttsa, sa snaží z výsledkov odstrániť spamové stránky a stránky používajúce black hat seo techniky.
Andre pracoval v tíme tri roky, na starosti mal posudzovanie kvality obsahu a linkového profilu webov. V rozhovore okrem iného hovorí o svojich názoroch na aktuálny vývoj algoritmu Google, spôsoby určenia, či je web spamový, o odporúčaných on- a off-site postupoch na webe a o integrovaní výsledkov z Google+ do výsledkov vyhľadávania.
Neriaďte sa PageRankom
Nejde o novú informáciu, ale mnohí online marketéri jej stále neveria alebo nerozumejú. Pri budovaní spätných odkazov sa sústreďte najmä na relevanciu webov, ich súvislosť s vašou témou. Dôležitosť odkazov z nerelevatných stránok s vysokým PageRankom zjavne klesá.
Osobne Google PageRank toolbar v prehliadači ani nemám. Novou mantrou pre všetkých SEO má teda byť RELEVANCIA.
Buďte originálni
Podľa Weyhera Google zaujíma najmä autenticita vašich textov. Napísanie originálnych popisov k produktom v eshope je veľká pridaná hodnota. Vyhnite sa kopírovaniu textov a aj ich prepchávaniu kľúčovými slovami. “Akýkoľvek odkopírovaný, synonymizovaný alebo očividne slabo napísaný text by bol braný ako jasný signál spamu,” hovorí Weyher.
Nadpisy a titulky by nemali obsahovať variácie kľúčových slov. Už viac ako dve komerčné kľúčové slová v nadpise môže Google podľa Weyhera brať ako varovný signál.
Vaše spätné odkazy musia vyzerať prirodzene
Nestavte pri tvorbe spätných odkazov iba na ich kupovanie alebo výmeny. Nespoliehajte sa na to, že to robíte šikovne a Google vás neodhalí. Podľa Andreho, aj nás, na vás Google tak či onak časom príde. Na Slovensku to však bude trvať dlhšie.
Pozrite sa na linkový profil vášho webu. Nevyzerá neprirodzene alebo spammersky? Vaše spätné odkazy by mali pochádzať z reálne fungujúcich webov, nie z umelo vytvorených, len za účelom linkovania, z komerčných aj nekomerčných stránok. Pozrite sa na anchor texty vašich spätných odkazov. Ak obsahujú väčšinou komerčné kľúčové slová, niečo je zle.
Pri linkbuildingu nevynechajte katalógy. Neregistrujte web do stoviek alebo tisícok katalógov, ale rozumne povyberajte kvalitné katalógy s ručne vyberanými odkazmi, prípadne tematické niche katalógy.
Nadviažte komunikáciu s webmi, ktoré súvisia s vaším. Budujte s nimi reálne obchodné či kamarátske vzťahy, ktorých výsledkom môže byť spätný odkaz.
Nechcete sa báť?
Veľa kedysi úspešných spamových postupov v SEO dnes nesie veľké riziko úplnej straty relevantných pozícií. Ak sa nechcete triasť pred každým ďalším updatom v Google algoritme, Pizza SEO vám pomôže vypracovať audit webu a navrhnúť udržateľnú stratégiu pre získavanie spätných odkazov.
Pekny clanok! Vystihol si fakt, ze treba pozerat na relevanciu, nie na PR. SEO prakticky netreba riesit, ked mas dobry content.