
Ak ste čítali blog „Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o pravidlách inzercie v Ads, no nechcelo sa vám pátrať“, dozvedeli ste sa, čo sa propagovať môže a čo nemôže. Teraz si povieme, ako na to.
Tieto prikázania tesal do kameňa ešte v Pizza SEO náš bývalý kolega, PPC špecialista Michal Majerník, a my pokračujeme ďalej v šírení jeho posolstva.
1. Nevytvoríš reklamu, ktorá nedáva zmysel
Reklama musí mať hlavu aj pätu. Obsahovo aj vizuálne. Reklama s nezmyselným textom a rozpixelovaným obrázkom tak či tak nebude veľmi úspešná.
Z reklamy musí byť jasné, čo propaguje. Teasingové kampane to teda v Google Ads môžu mať ťažké. Bannerové reklamy by totiž mali obsahovať aspoň logo alebo URL.
Reklama tiež nesmie obsahovať všeobecné frázy typu „Tu nakupujte produkty“ alebo „kliknite na túto stránku“ (sloveso kliknite by sa nemalo používať v žiadnom tvare).

2. Nenapíšeš reklamu v rozpore s pravidlami jazyka slovenského
(alebo akéhokoľvek iného, v ktorom inzerujete)
Áno, v kampaniach sa v rámci kreativity bežne využívajú aj nespisovné či slangové výrazy. Ak však budete okrem kreativity komunikovať aj neznalosť gramatiky v podobe hrúbok a preklepov, okrem hanby si môžete vyslúžiť aj zamietnutie reklamy (bodaj by to prišlo skôr, ako sa dostaví hanba). Pozor, aj toto sa týka predovšetkým textových reklám a RDA reklám (responsive display ads).
3. Nepoužiješ dve vstupné stránky v jednej reklamnej skupine
Prikázanie znie: v každej reklamnej skupine iba jedna vstupná stránka. Bez ohľadu na počet reklám v nej. Ak máte v reklamnej skupine viac reklám, ktoré chcete A/B testovať podľa vstupnej stránky, musíte použiť dve rôzne reklamné skupiny.
4. Nepoužiješ zakázané znaky v textovej reklame
V textových reklamách je zakázané používať neštandardné znaky alebo ich používať neštandardným spôsobom.
Ide o tieto prípady:
- Nepovolené znaky namiesto písmen. Ide o obľúbenú techniku pri obchádzaní ochranných známok (Adid@s, €lectrolux a podobne).
- Používanie znaku ^ vo význame „nahor“, neštandardné použitie symbolov alebo znakov, napríklad hviezdičky, odrážky a výpustky (kve+y, kv3ty, Kvety!!!, k*v*e*t*y, K.V.E.T.Y.)
- Reklama môže obsahovať iba jeden výkričník (a iba v texte, nie v nadpise), jeden otáznik, alebo výkričník a otáznik (nie však za sebou).
- Znaky nasledujúce po sebe. …napríklad 3 bodky.
- Veľké písmená za účelom zviditeľnenia, teda napríklad KÚPTE ONLINE! Povolené je používať iba veľké písmená pri skratkách organizácií (ĽPR) či zaužívaných skratkách (DPH, PZP, EUR a podobne).
- Telefónne číslo či email v texte.
- Smajlíky 🙂
- Vynechanie medzery, pridanie nadbytočných medzier, neobvyklé použitie medzier (k v e t y, kdekúpiťkvety)
Ak sú takéto neštandardné znaky či symboly použité v názve produktu či značky, môžete požiadať o kontrolu a zistiť tak, či je možné neštandardné použitie veľkých písmen schváliť.
5. Nebudeš vydávať bannery tvoje za súčasť webu ani bannerom zavádzať
Váš reklamný banner sa nesmie „tváriť“, že je súčasťou webu, na ktorom sa zobrazí – teda používať rovnaké grafické prvky (farby, fonty, layout…) ako má web. To môže navodzovať dojem, že produkt propaguje samotná stránka.
Na banneroch musí byť využitá celá plocha reklamného priestoru (alebo aspoň väčšina).
Všetky informácie by mali byť presné a mali by opisovať to, čo inzerujete. Obrázkové reklamy nesmú obsahovať obrázky pripomínajúce upozornenia alebo chybové hlásenia na webových stránkach. Obrázky tiež nesmú pôsobiť dojmom, že ide o viac ako jednu reklamu.
6. Cti maximálny rozmer a maximálnu veľkosť bannerov tvojich, ako aj iné technické požiadavky
Toto prikázanie je celkom jasné. Veľkosť súboru nesmie presiahnuť 150 kB. Banner musí byť v povolenom formáte (JPG, PNG, HTML 5) a jeho rozmer musí byť presný a spĺňať požiadavky na rozmery reklám v obsahovej sieti (napríklad 300×600 pixelov).
HTML 5 bannery môžete však v účte používať, len ak spĺňate podmienky na použitie.
Okrem toho:
- Animované reklamy nesmú mať dlhšiu animáciu ako 30 sekúnd (kratšie animácie sa môžu prehrávať v slučke alebo opakovať, no po 30 sekundách sa musia zastaviť).
- Obrázky v reklamách nesmú blikať, obsahovať obrázky s blikajúcim pozadím alebo inak rozptyľovať.

Všetky dôležité informácie o bannerovej reklame nájdete zhrnuté priamo v nápovede Pomocníkovi Google Ads.
7. Nezneužiješ meno konkurenta svojho
V reklamách je zakázané spomínať konkurenčné spoločnosti bez ich súhlasu, či už je vaším zámerom „efektívnejšie“ inzerovať na ich názov alebo sa s nimi v reklame porovnávať. V rámci Ads prikázaní ide o kategóriu smrteľný hriech, keďže porušovanie tohto prikázania môže okrem zamietnutia reklamy vyústiť aj do žaloby.
8. Neurazíš
Žiadne vulgarizmy, rasistické či sexistické narážky. Ani nahota (i keď v prípade cielenia iba nad 18 rokov sa môžu používať ako „reklamy pre dospelých“), sexuálny obsah, násilie, diskriminácia, či dokonca používanie reklám, ktoré zobrazujú idealizovanú predstavu o ľudskom tele (to sú tie, kde má každý „six-pack“ na bruchu, pretože kupuje správnu značku).

9. Neoklameš
Ponuka v reklame musí byť pravdivá. Zavádzajúce akcie alebo neopodstatnené prehlásenia o najnižších cenách či najvyššej kvalite síce neoverí žiaden automatizovaný systém, konkurencia však nikdy nespí a môže vaše reklamy Googlu nahlásiť. A nielen jemu, ale napríklad aj na Slovenskú obchodnú inšpekciu.
10. Nepovedieš reklamu na iný web, ako by si mal
Čo tým myslím?
Príklad 1: Reklamu na donášku kvetín vediete na stránku s pôžičkami.
Reklama musí viesť na web, kde je relevantný obsah. Na to, aby sa takéto reklamy nezobrazili, slúži samozrejme aj systém skóre kvality, ktorý hodnotí okrem iného relevanciu reklamy k webu. Ak to však prekročí určité medze, vaše reklamy budú zamietnuté úplne.
Príklad 2: Reklamu na donášku kvetín vediete na falošnú stránku s donáškou kvetín, odkiaľ je používateľ ihneď presmerovaný na stránku s pôžičkami.
Reklama by tiež nemala viesť na chybové stránky (napríklad 404), stránky vo výstavbe či stránky, ktoré sa neindexujú.
A keď už sme pri vašom webe:
11. Bonusové prikázanie: Nespropaguješ nekvalitný web
Vieme, že nekvalitný web znie ako veľmi subjektívne kritérium, v tomto prípade nás však nezaujíma, či „je to logo dosť veľké“, ale či web:
- Nie je pekelne pomalý
- Nie je preplnený pop-up oknami
- Nezabraňuje užívateľovi vrátiť sa naspäť (cez tlačidlo späť)
- Nechce po vás, aby ste si najprv stiahli aplikáciu
- Neobsahuje reklamu, ktorá sa tvári ako súčasť webu

Čo mám robiť, ak som zhrešil?
Pri zamietnutí reklamy si treba v prvom rade overiť dôvod. Dozviete sa ho hneď pri hriešnej reklame v stĺpci status alebo v notifikáciách. Zväčša je možné vykonať zmierenie priamo prepísaním reklamy (u textových reklám) alebo zmenou kreatívy (u bannerov či videí). Problémy, ktoré súvisia s webom, musíte v prvom rade odstrániť, následne opätovne reklamy nasadiť.
Ak nepomôže ani svätená voda alebo máte pocit krivdy, kontaktujte technickú podporu.
Tento text je doplnená a aktualizovaná verzia článku, ktorý pôvodne publikoval Michal Majerník na blogu Pizza SEO.