Basta Digital logo

Reklamné agentúry v Google.sk po dvoch rokoch

4 min čítania
Daniel Duriš
Lead konzultant

Začiatkom roka 2008 sme zisťovali, ako sa vo vyhľadávačí Google.sk správajú webové stránky najlepších slovenských reklamných agentúr. Po dvoch rokov nás zaujímalo, či a čo sa zmenilo – nakoľko sa reklamné agentúry, ktorých stránky boli pekné ale slabšie v použiteľnosti, posunuli v práci s webom.

Začiatkom roka 2008 sme zisťovali, ako sa vo vyhľadávačí Google.sk správajú webové stránky najlepších slovenských reklamných agentúr.

Po dvoch rokov nás zaujímalo, či a čo sa zmenilo – nakoľko sa reklamné agentúry, ktorých stránky boli pekné ale slabšie v použiteľnosti, posunuli v práci s webom. Aj teraz sme brali do úvahy agentúry, ktoré sa umiestnili v aktuálnom rebríčku Najlepšie reklamné agentúry roka časopisu Stratégie.

Väčšina agentúr má, rovnako ako pred dvoma rokmi, postavenú svoju stránku na technológii Flash od spoločnosti Adobe. Flashové stránky sú pekné a interaktívne, ale z hľadiska viditeľnosti vo vyhľadávačoch nie sú najlepším riešením. Aj keď niektoré vyhľadávače už vedia ako-tak čítať text flashových prezentácií, len s ťažkosťami dokážu takémuto obsahu „porozumieť” (svojho času sme o indexácii flashových webov písali na našom anglickom blogu). Navyše ich weby nebudú môcť zobraziť majitelia zariadení iPhone a iPad.

Stránky reklamných agentúr sú graficky väčšinou na veľmi dobrej úrovni. Nás však opäť zaujímala:

  1. Pozícia webu reklamnej agentúry vo výsledkoch vyhľadávania (SERPs) jej názvu,
  2. Titulok odkazu v SERP,
  3. Úryvok textu pod titulkom (snippet).

Stránka Pizza SEO vo výsledkoch vyhľadávania

Výskumy ukazujú, že väčšina ľudí dnes kliká iba top pozície vo výsledkoch a nie sú spokojní ak tam nenájdu to, čo hľadajú. Pre väčšinu vyhľadávaní dnes Google ponúka veľmi dobré výsledky. Na titulok sme sa zamerali, pretože je kľúčovým signálom užívateľom, čo majú na webe očakávať. Sekundárne, titulok signalizuje o čom je stránka aj vyhľadávacím robotom. Pomocou zobrazeného úryvku zo stránky, tzv. snippetu sa užívateľ dokáže uistiť, či stránka, na ktorú sa chystá vstúpiť, je tá správna a či im ponúkne adekvátne odpovede na ich otázky.

Situácia sa za dva roky veľmi nezmenila, hoc internet na Slovensku zaznamenal za ten čas obrovský posun vpred. Oproti roku 2008 bolo pozitívom, že sa všetky agentúry nachádzali na prvom mieste vo výsledkoch pri hľadaní ich názvu. Na druhej strane sa stále objavujú zvláštne snippety aj titulky. Je pravdepodobné, že aspoň časť klientov agentúr od agentúry očakáva, že budú na webe sledovať aktuálne trendy a dodržiavať základné princípy pre dobré weby.

V roku 2010 sa nám najviac pozdávali výsledky vo vyhľadávaní u reklamnej agentúry Mayer/McCann Erickson. Stránka ma kvalitný titulok – okrem názvu agentúry komunikuje aj o akú firmu ide. Snippet je k veci, hoc má isté rezervy: zjavne sa prvá zmienka názvu agentúry na stránke nachádza v “aktualite”. Je tu riziko, že aktualita prestane byť aktuálna alebo na najvyššom mieste po zmene v aktualitách bude text, ktorý v snippete nebude vyzerať dobre.
Páčili sa nám aj výsledky agentúry MUW-Saatchi&Saatchi, no boli v anglickom jazyku. Je diskutabilné, či je vhodné mať pre slovenských klientov stránku, ktorá je výlučne po anglicky.

Stránky agentúr Mayer/McCann Erickson a MUW-Saatchi&Saatchi vo výsledkoch vyhľadávania

Dobré výsledky s pripomienkami mali, podľa nášho názoru, reklamné agentúry Progress Promotion, DRAFTFCB a VYV. V týchto prípadoch mali dobré snippety alebo dobré titulky. V titulku by mal text vyzerať asi takto: Progress Promotion – reklamná agentúra Bratislava. Mali by tam byť tie najdôležitejšie údaje, teda kto sme, čo robíme a prípadne aj kde to robíme. Titulky ako Home, Kto sme, alebo sro, však nemajú pre čitateľa žiadnu informačnú hodnotu.

Stránky agentúr Progress Promotion, DRAFTFCB a VYV vo výsledkoch vyhľadávania

Ani v roku 2010 sa nenachádzajú na flashovej stránke jednej agentúry META dáta a teda sa vo výsledkoch nezobrazili ani žiadne snippety: išlo o VACULIK ADVERTISING. Keď vyhľadávací robot nenájde žiaden textový obsah, výsledok vyhľadávania môže pôsobiť nezrozumiteľne alebo irelevantne.

Stránky agentúry Vaculik Advertising vo výsledkoch vyhľadávania

Oproti výsledkom z pred dvoch rokov sme nenašli vyslovene zlé stránky, ale našli sa stránky, ktoré na nás z rôznych príčin nepôsobili dôveryhodne. Išlo o agentúry Wiktor Leo Burnett, CREO YOUNG & RUBICAM, JANDL, MARK BBDO a Lazar-Klostermann.

Stránky agentúr Wiktor Leo Burnett, CREO YOUNG & RUBICAM, JANDL, MARK BBDO a Lazar-Klostermann vo výsledkoch vyhľadávania

V snippetoch by nemali byť rovnaké frázy viac krát, zbytočne zaberajú priestor, kde by mohli byť užitočnejšie informácie. Nemali by tam byť adresy a kontaktné údaje, ale to čo robíme.

Spomínali sme, že sa všetky agentúry pri vyhľadávaní svojho mena umiestnili v Googli na prvých pozíciách. Agentúry Wiktor Leo Burnett a JANDL sa pri vyhľadávaní zobrazili aj v tzv. lokálnych výsledkoch na mape (o lokálnych výsledkoch sme na blogu písali). Tie sa pre mnohé hľadania dnes zobrazujú ako prvé a ponúkajú vhodný priestor pre zobrazenie kontaktných údajov, ktoré pravdepodobne mnoho užívateľov hľadá.

Podľa nášho názoru najhoršie dopadla reklamná agentúra Istropolitana Ogilvy. Agentúra, ktorá medzi našimi prieskumami zmenila meno, si drží obe domény, so starým aj novým menom.

Stránky agentúry Istropolitana Ogilvy vo výsledkoch vyhľadávania.

Na obidvoch doménach servíruje rovnaký obsah, respektíve tú istú stránku. Tým pádom Google stále indexuje aj meno Istropolitana D ́arcy. Lepšie riešenie by asi bolo použiť trvalé presmerovanie (stavový kód 301). Tento spôsob je najviac priateľský pre vyhľadávače, a pomocou neho by Google prestal indexovať doménu istropolitanadarcy.com. Technické riešenie pomocou vnoreného rámu (frames), ktorý na doménu istropolitanadarcy.com preberá obsah z istropolitanaogilvy.sk nieje dobré.

Stránky reklamných agentúr nielen na Slovensku opäť bodujú z hľadiska výzoru ale vo väčšine sú slabé v použiteľnosti. Za zmienku stojí, že v Top 10 výsledkoch pri vyhľadávaní spojenia “reklamna agentura”, sa nachádza reálne len jediná z top agentúr. Niektorí by mohli namietať, že veľké reklamné agentúry majú obrovských klientov a nepotrebujú si získavať klientov pomocou webu.

Reklamné agentúry však dnes robia pre klientov aj veľa webstránok, u ktorých sa očakáva, že budú fungovať vo vyhľadávaní. A keďže majú problémy s vlastnými stránkami, môžu vzniknúť pochybnosti, či to zvládnu na stránkach klientov.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Nezaradené
int(192)

0 responses to “Reklamné agentúry v Google.sk po dvoch rokoch

  1. najvacsia chyba clanku: lazar klosterman uz takmer rok neexistuje. hodnotit ako su najditelni je asi ako hodnotit kvalitu a viditelnost ich postovej schranky.
    dalsie chyby: hodnotenie “nezadali sa nam doveryhodne” ehm… najprv si treba uvedomit, ze ziadna agentura neziska klienta cez web a uz vobec nie search. je to sekundarny nastroj informacii a primarny skor v pripade, ze ti potencialny zaujemca o pracu chce poslat svoje CV a potrebuje nejaky kontakt. takze agentura bude na ludi posobit doveryhodne, pretoze je znama. aj ked v snippete bude to, co tam maju mnohe z nich.
    v tom clanku chyba podla mna jasny zmysel – preco hodnotime SEO offline agentur? ako by vlastne ich search vysledok mal vyzerat a ako ste ich hladali napr (podla mena iba? preco neprihodit aj hodnotenie na zaklade terminov ako “fullservisova agentura” “reklamna agentura” ci pozicie jobov, pripadne mena ich klientov, ci kampani). druha vec, co chyba je uvedenie suvislosti. napriklad spomenutie, ze najhorsie SEO ma agentura, ktora vlastni Zaraguzu. a tiez spomenut ktore z tych agentur maju svoje digitalne divizie atd.

  2. Porovnávali sme situáciu pred dvoma rokmi a dnes – to zodpovedá aj na otázku, prečo sme brali iba offline agentúry – tento článok je len pokračovaním hodnotenia z pred dvoch rokov – aj tentoraz sme brali TOP agentúry za rok 2009 podľa Stratégií.

    Je ironické, že zaniknutá agentúra ma jeden z lepších webov – vďaka za upozornenie o skončení Lazar Klosterman.

    Stále viac agentúr získava klientov aj cez internet a to číslo bude narastať – ak je web agentúry nedokonalý, ako asi bude vyzerať web, ktorý si dá urobiť a spropagovať klient agentúry? Má byť spokojný s nepoužiteľným webom vo Flashi, ktorý budú vyhľadávače ignorovať a jediné návštevy pôjdu z draho zaplatenej PPC kampane?

    Určite je na zamyslenie, ako si správne postrehol – prečo navzájom dve zložky tej istej agentúry (teda “veľká” a “digitálna”) nekomunikujú ohľadne kvality svojich webov.

    Tvoj komentár bol podnetný – do budúcnosti pripravíme aj hodnotenie webov iných spoločností, možno práve tých “digitálnych”.

Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter