Basta Digital logo

Prečo SEO nie je reklama na internete zadarmo?

3 min čítania
Ján Laurenčík
Senior konzultant
Štruktúrované dáta - recepty

Predstava “SEO optimalizácie zadarmo” – pravdepodobnosť, že sa medzi horné “neplatené” organické výsledky dostanete zadarmo, je veľmi nízka! Výsledky vo vyhľadávači Google sa delia na platené a. Tie organické sa často nazývajú aj neplatené

Výsledky vyhľadávania s označenými platenými a organickými výsledkami

Čo je to SEO?

Máte web. Chcete, aby sa umiestňoval v Google pri hľadaní “vašich” kľúčových slov. Budujete spätné odkazy, tvoríte obsah, niekoľkokrát do mesiaca si kontrolujete pozície. De facto, robíte SEO, teda optimalizujete svoj web pre vyhľadávače. Pre presnosť, nerobíte “SEO optimalizáciu”, lebo O v slove SEO označuje práve optimalizáciu a teda “SEO optimalizácia” by bola optimalizácia optimalizácie…

SEO nie je zadarmo

Budovanie organickej návštevnosti (alebo “neplatenej” návštevnosti) vás totiž stojí veľa. V krátkodobom horizonte sa dokonca môže javiť drahšie ako budovanie návštevnosti cez platené online PPC kampane.

Pri SEO musíte zvyčajne investovať peniaze na:

  • SEO analytika, ktorý pripraví informačnú architektúru vhodnú pre SEO
  • kódera, ktorý vie, ako má byť štrukturovaný obsah na vašom webe, UX, aké majú byť titulky, atď. (alebo váš čas)
  • copywritera, ktorý napíše texty na váš web na základe detailnej analýzy hľadaní vašich budúcich klientov (alebo váš čas)
  • brigádnika, ktorý bude získavať odkazy pre váš web (alebo váš čas)

SEO nespravíte za týždeň ani za mesiac. Vyššie spomenuté veci budete realizovať dlhodobo. Výsledky sa budú dostavovať pomaly. A keď sa aj dostavia, nespiaca konkurencia možno robí to isté a predbehne váš web.

PPC kampaň v AdWords, ktorú ste spustili vtedy, keď ste začali so SEO, už veselo konvertuje a prináša vám reálne obchody.

Vaša investícia času a peňazí do SEO môže teda byť krátkodobo (po pár mesiacoch) naozaj vyššia a menej efektívna ako do reklamnej kampane vo vyhľadávači Google.

OK, ale prečo potom SEO?

Nezapriem svoju matfyzácku minulosť :). Keby ste sa na SEO pozreli cez limitu v nekonečne (a to v skutočnosti nemusíte ísť tak ďaleko a čakať tak dlho), efektivita vynaložených prostriedkov naň a ROI už budú vyzerať oveľa lepšie. Ak totiž už vďaka optimalizácii pre vyhľadávače nejaké výsledky dosiahnete a vy a vaša SEO agentúra ste to robili poctivo, budú udržateľné.

Ak aj na pár dní či mesiacov SEO úplne vypustíte, nestane sa nič zlé alebo to bude mať len minimálne následky. Prinajhoršom vám poklesnú pozície pre niektoré kľúčové slová o pár miest. Ak však pozastavíte PPC kampane, prestanú vám cez ne chodiť na web návštevníci okamžite. A chodiť nebudú, dokým nenakŕmite Google, Etarget či Bing ďalšími peniazmi.

Tým nechcem povedať, že by ste sa mali na reklamu v AdWords vykašľať. Naopak, najlepšie urobíte, ak do vášho online marketingového mixu zaradíte aj SEO aj PPC.

Web Marketing Scrabble, zdroj: http://www.flickr.com/photos/therichbrooks/4040200884/

Uverili ste mi, že SEO nie je reklama na internete zadarmo? Potom si prečítajte, koľko stojí SEO a ako si určiť na SEO správny rozpočet.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter