Slovenská franšíza americkej spoločnosti ReachLocal, ktorá spravovala obetiam klientom PPC kampane v Google Adwords, oznámila na svojej stránke, že služba už nie je k dispozícii.
Slovenská, česká, poľská a ruská pobočka boli franšízami americkej ReachLocal vo vlastníctve holandskej spoločnosti OxataSMB B.V. O ich konci včera informoval český server Mediář.
ReachLocal poskytovali vysoko netransparentnú a pre klienta potenciálne nevýhodnú službu.
Ich biznis model zjavne stál na tom, že oproti konkurencii lepšie sledovali konverzie – popri štandardnom sledovaní cez formulár (ktorý reklamy ReachLocal propagovali intenzívne aj ako alternatívu k posielaniu mailu), dokázali lepšie sledovať dopyty cez telefón vďaka Adwords kampani.
Dosahovali to ale za vysokú cenu: klientské cieľové stránky v kampani prezentovali ako frame na vlastnej adrese. Kampaň pre klienta teda nesmerovala na KlientovWeb.sk, ale na adresu ako KlientovWeb-px.rtrk.sk. V hornej lište ďalej zobrazovala kontakt na vlastné telefónne číslo, telefonáty naň boli sledované a pripisované kampani.
V čom bol tento postup problematický?
1. Riziko, že si návštevník zapíše/zapamätá URL mimo vášho webu
Vaše URL je značka a týmto ste ju poškodzovali.
Pokiaľ ReachLocal nedávalo záruku, že adresa bude navždy dostupná. Mohlo sa stať, že niekto by sa cez zapamätaný „bookmark“ už nedostal na váš web, ale na nejakú stránku ReachLocal.
2. Riziko, že si návštevník zapamätá cudzie telefónne číslo
Dobehla kampaň a prestanete byť zákazníkom ReachLocal. Myslíte, že vám ponechajú ich telefónne číslo používané na sledovanie hovorov motivovaných Adwords kampaňou?
Ak si potenciálny zákazník medzitým uložil vaše číslo v telefóne, bude mať problém sa vám dovolať.
3. Vzdali ste sa štatistík
Inteligentné sledovanie štatistík o správaní používateľov na vašich stránkach je zdrojom množstva informácií pre konverznú optimalizáciu. Ak vaše stránky servírovali vo frame ReachLocal, štatistiky patrili im a s veľkou pravdepodobnosťou ich nikto neanalyzoval.
Pripravovali ste sa tým o množstvo príležitostí zlepšiť zážitok vašich zákazníkov pri komunikácii online.
4. Platili ste sprostredkovateľovi za inzerciu na vašu značku
Kampane ReachLocal obsahovali aj inzerciu na vlastnú značku. Inzerovať na vlastnú značku v mnohých prípadoch klientom odporúčame aj my, ale platiť za to odmenu sprostredkovateľovi?
5. Zle optimalizované kampane
Možno práva vďaka možnosti ukazovať viac konverzií ako konkurencia (ktorá väčšinou telefonáty a emaily pripísať ku konkrétnej kampani nedokáže) stačilo ReachLocal k spokojnosti robiť intenzívnu, ale nie veľmi vyšperkovanú kampaň.
6. Nevedeli ste koľko platíte Google a koľko ReachLocal
Model platieb ReachLocal (tento bod čerpá z informácií zo zahraničia, slovenský platobný model som podrobne nepoznal) znamenal, že zákazník preinzeroval vopred dohodnutú sumu. Nemal však prístup k vlastnému Adwords kontu a teda nevedel odlíšiť, aká časť platby ide Google Adwords za inzerciu a aká ostáva za ich službu.
Vždy, keď som videl inzeráty cez ReachLocal, bolo mi ľúto klienta. Našim vlastným klientom sme sa snažili riziká tohto modelu vysvetliť, ale ReachLocal bol zjavne silný v predaji. V tejto chvíli sa dá nájsť nejaký malý pozostatok ich zoznamu klientov hľadaním v pamäti Google:
Ďalšie referencie sa dajú nájsť na archivovanej verzii stránky slovenskej ReachLocal (poväčšine zjavne malé firmy).
Nedávno som pripravoval ponuku pre klienta spomedzi tých referencií (nevediac, koho boli obeťou). Teraz už chápem, prečo mi pán do telefónu opakovane povedal, že „online marketing vnímajú ako nutné zlo„…
Nedajte sa oríčlokaliť, prečítajte si, aké hľadať varovné signály pri správcoch Adwords kampaní (6. a 7. by vám boli pomohli vidieť problémy ReachLocal)!