Basta Digital logo

Ako zvoliť predmet pre váš newsletter

5 min čítania
Ladislav Morávek

Predmet vašej e-mailovej správy rozhoduje o tom, či používateľ e-mail otvorí, vymaže alebo dokonca rovno pošle do spamu. Ako dokážete maximalizovať pravdepodobnosť, že si na správu klikne?

Dĺžka predmetu

Počet zobrazených znakov sa líši v závislosti od e-mailového programu a takisto od zariadenia, na ktorom je e-mail otvorený. Tomu by ste mali predmet vášho newslettera prispôsobiť.

Na akých zariadeniach otvárajú e-maily vaši zákazníci?

Zistiť to by malo byť veľmi jednoduché. Možnosť pozrieť si túto štatistiku ponúka pravdepodobne každá služba na posielanie hromadných e-mailov (email marketing).

[supsystic-tables id=’13‘]

Mailchimp: Prehľad e-mailových klientov a zariadení

Podľa štatistík od Litmusu, spoločnosti, ktorá vytvára softvér na rozosielanie e-mailov, je približne 50 % e-mailov otvorených na mobilných zariadeniach. Dnes je teda nutné prispôsobiť vaše e-maily pre menšie obrazovky. Pre mobilné zariadenia treba okrem iného skrátiť dĺžku predmetu. V prípade desktopových alebo webových e-mailových klientov máte možnosť použiť okolo 60 znakov, na mobilných zariadeniach sa v otočení na výšku („portrait“) zobrazuje cca 30 až 40 znakov, na šírku („landscape“) je to porovnateľné s desktopom. Najlepšie však je, najprv si, samozrejme, každý predmet otestovať v rôznych e-mailových klientoch na viacerých zariadeniach.

Tu je krátky prehľad množstva znakov, ktoré možno použiť v jednotlivých e-mailových klientoch, zverejnený v roku 2015 spoločnosťou CampaignMonitor.

[supsystic-tables id=’14‘]

Return Path, firma ponúkajúca dátové riešenia pre e-mailové kampane, robila v roku 2015 výskum na vzorke viac ako 2 miliónov e-mailov, ktoré boli poslané odberateľom od vyše 3 000 obchodníkov. Cieľom bolo zistiť, aká dĺžka predmetu má najvyššiu mieru otvorenia. Konkrétne výsledky boli nasledujúce:

[supsystic-tables id=’15‘]

Zdroj: returnpath.com

Z výsledkov vyplýva, že najvyššia miera otvorenia bola pri dĺžke predmetu 61 až 70 znakov, hoc dôležitosť tohto faktora (miera korelácie) je pomerne nízka. Neznamená to ale, že môžeme dĺžku predmetu úplne ignorovať.

Použité slová

Je známe, že použité slová napríklad pri reklamách ovplyvňujú vo veľkej miere reakciu zákazníka/používateľa. Často vedú k vyššej miere prekliku superlatívy alebo emocionálne podfarbené slová.

Zoznam takýchto „silných slov“ nájdete v článku kolegyne Beaty Sýkorovej na blogu Pizza SEO.

A/B testovanie

A/B testovanie je súčasťou procesu tvorby úspešnej e-mailovej kampane. Ide o spôsob testovania, kde pripravíte (aspoň) 2 verzie niečoho – v tomto prípade predmetu -, ktoré sa líšia v jednej konkrétnej veci. Pri dostatočne veľkej vzorke potom vieme vyhodnotiť, ktorá z verzií prináša lepšie výsledky v nejakej konkrétnej premennej.

Ešte pred tým, ako začnete A/B testovať v e-mailovej kampani, musíte sa zamyslieť nad veľkosťou vzorky. Percentuálna veľkosť zmeny, ktorú dokážete s dostatočnou štatistickou významnosťou zistiť, bude závisieť od počtu odberateľov, ktorých máte v databáze.

Aby bol A/B test štatisticky významný, musí spĺňať určité podmienky. Na zistenie rozdielov v miere konverzie, ktoré sú dosť veľké na to, aby marketérovi stálo za to sa nimi zaoberať, potrebujeme vzorky rádovo v stovkách až tisícoch adries. Napríklad, ak máte mieru konverzie 3 % a budete sa snažiť zvýšiť ju na 4,5 % (zvýšenie miery konverzie o 50 %) pri štatistickej významnosti 90 %, podľa algoritmu Optimizely, bude musieť byť veľkosť vzorky 1 700 adries.

V A/B teste sa zamerajte napríklad na rôzne dlhé predmety, využitie emotikonov alebo na použitie rôznych slov. Skúsiť môžete citovo podfarbené slová či superlatívy, ale niekedy vedú k rozdielnym výsledkom aj synonymá. Testujte však aj mieru otvorenia na základe dĺžky predmetu.

Keď budete mať za sebou niekoľko kampaní, mali by ste mať dostatočné množstvo dát na to, aby ste vedeli vopred odhadnúť, aká stratégia môže fungovať najlepšie na vašich zákazníkov.

Čo odporúčajú odborníci?

Experti na e-mailový marketing odporúčajú vyskúšať niekoľko stratégií, ako písať predmet e-mailu. Do nasledujúceho zoznamu som zhrnul také, ktoré odporúčalo niekoľko zvučných mien, medzi nimi napríklad Campaign Monitor a Crazy Egg.

  • Použite v predmete otázku

Cieľom takto napísaného predmetu je vyvolať v zákazníkovi záujem tým, že sa nad otázkou zamyslí a snaží sa na ňu odpovedať. Aby bol tento typ predmetu účinný, musí otázka súvisieť so záujmami zákazníka. Zákazník bude chcieť porovnať svoje skúsenosti s vašimi.

Viete, ako zlepšiť účinnosť vášho newslettera?

  • Ako na niečo

Ďalší veľmi obľúbený spôsob písania predmetu. Výhodou je, že v skratke presne vystihne, o čom daný e-mail je. Trik pri písaní takýchto predmetov je, že musia sľubovať príjemcovi nejaký priamy benefit z interakcie s e-mailom. Nepredávajte produkty, predávajte benefity.

Ako zlepšiť efektivitu vašich newsletterov.

  • Nedostatkový tovar

Jednou zo základných marketingových techník je ovplyvňovať ľudské rozhodnutia tým, že niečo označíme ako nedostatkové. Toto vyvolá pocit, že ak nespravím niečo teraz, premeškám príležitosť, ktorá sa už nebude opakovať. Takúto taktiku je najlepšie zvoliť na už odskúšaný segment zákazníkov, pretože nefunguje na každého. Pri písaní predmetu v tomto štýle treba klásť dôraz na to, aby naliehavosť podnietila zákazníka konať rýchlejšie.

Posledná šanca využiť zľavu na kurz používania Mailchimpu

  • Oznámenie, predstavenie

V tomto type predmetu sa používajú slová ako, „nový“, „novinka“, „predstavujeme“. Cieľom je zaujať niečím novým, čo ponúkate, aby bol zákazník zvedavý a chcel sa prekliknúť na vašu stránku, kde o vašej novej ponuke získa viac informácií.

Predstavujeme nový spôsob posielania lepších newsletterov

  • Čísla

Ich používanie je veľmi účinné, pretože prirodzene priťahujú pozornosť. Napríklad „3 kroky k dosiahnutiu [niečoho]“, „60 % nárast zisku za 1 rok“, „10 spôsobov, ako zvýšiť účinnosť vašich newletterov“.

Ak má zákazník spraviť nejaké kroky, použite radšej malé čísla, čo má naznačovať, že proces je jednoduchý.

3 kroky k dosiahnutiu [niečoho]

Ak váš e-mail prináša určitú hodnotu, použite vyššie čísla.

60 % nárast zisku za 1 rok

10 spôsobov, ako zvýšiť účinnosť vašich newsletterov.

  • Predmet, ktorý prekvapí

Prekvapením sa tu myslí napríklad nejaká slovná hračka, ktorá pobaví a zároveň sa spája s cieľom vášho newslettera. Môže to byť tiež spojenie 2 vecí, ktoré by človek nečakal, že so sebou nejako súvisia. Cieľom je zaujať a vyvolať zvedavosť.

Samozrejme, tieto stratégie môžete kombinovať! Môžete skúsiť pomiešať napríklad oznámenie + nedostatkový tovar + použitie čísel. Takto vám môže vzniknúť predmet ako:

Nová limitovaná kolekcia! Máme iba 30 kusov. Objednávajte teraz!

E-mailový marketing je jedným z mála spôsobov, ako osloviť zákazníkov bez toho, aby ste za zobrazenie svojho odkazu museli platiť. Keďže predmet je (spolu s menom odosielateľa) prvým signálom, s ktorým sa vo svojej e-mailovej schránke potenciálny zákazník stretne, oplatí sa doň investovať veľa času aj energie!

Páči sa vám tento obsah?
Dostávajte nový obsah a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Email marketing
int(391)
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter