Basta Digital logo

Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o pravidlách inzercie v Ads, no nechcelo sa vám pátrať

7 min čítania
Barbora Remeňová
PPC špecialistka
Predávate niečo, na čo aj v kamennom obchode potrebujete extra povolenia a licencie? V tom prípade asi tušíte, že ani v online svete to nebude jednoduché. A aby ste nemuseli lúskať obsiahle pravidlá, pripravili sme vám komplexný prehľad.

Prečítajte si výber toho najdôležitejšieho z pravidiel inzercie v Google Ads a vyhnite sa zbytočným nákladom na reklamu, ktorú nebudete môcť spustiť. V článku nájdete aj nejaké tie finty, ako udržať vaše reklamy v hre, ak sú už „na hrane”. V rámci pravidiel, samozrejme.

Ak predávate zbrane, drogy alebo ste úžerník, rovno to zabaľte

Na nasledovné produkty, služby a obsah je zakázané inzerovať naprieč celou sieťou Google Ads bez výnimky:

 • Falzifikáty
 • Tabakové výrobky
 • Drogy a psychoaktívne látky (ale napríklad aj pomôcky na ich užívanie, ako sú fajky)
 • Zbrane, výbušniny a podobné nebezpečné veci 
 • Podvody, úžera, diskriminácia
 • Nevhodný alebo klamlivý obsah (od porna, cez rasizmus a násilie až po zaručené metódy, ako do 24 hodín skoncovať s plešinou)
 • Vírusy, trójske kone a iný malware
 • A tiež weby, ktoré kradnú osobné údaje
Zdroj: Hoax.sk

A zakázaná je aj akákoľvek reklama, ktorá sa snaží zneužiť alebo obísť pravidlá inzercie. Tie si môžete prečítať nižšie.

Čo nemôžete inzerovať na Slovensku?

Na slovenskom Google nemôžete z dôvodu obmedzení propagovať tieto produkty, služby či obsah:

Zakázané látky a pochybné medicínske metódy

Propagovať nemôžete produkty, ktoré obsahujú niektoré zakázané látky. Pozrite si ich kompletný zoznam.

Týka sa to predovšetkým rôznych výživových doplnkov, či už pre športovcov, alebo na zlepšenie vitálnosti, sexuality, na chudnutie a podobne. Overte si preto, či produkty, ktoré propagujete, neobsahujú tieto látky. Samotný produkt totiž v reklame ani nemusí byť, stačí, ak sa látka nachádza v zložení produktu na vašom webe.

Propagovať nemôžete ani produkty, ktoré o svojich účinkoch klamú alebo tvrdia, že sú rovnako účinné ako lieky na predpis – zväčša rôzne „prírodné” liečivá, ktoré zaručene vyliečia [dosaďte ľubovoľnú závažnú chorobu]. Taktiež od septembra 2019 Google výrazne zakročil aj proti špekulatívnym či experimentálnym medicínskym postupom, medzi ktoré Google zaraďuje napríklad liečbu kmeňovými bunkami, génovú terapiu a iné. 

A tiež…

nemôžete propagovať ani anabolické steroidy, ani produkty, na ktoré sa vzťahujú vládne regulácie,

ani domáce testy na HIV, ani nábor na klinické testy,

ani produkty, ktoré sa nenápadne podobajú skutočným liekom.

…netýka sa to však

reklamy na antikoncepciu, ako aj umelé ukončenie tehotenstva (iba vo vyhľadávacej sieti).

Čo inzerovať môžete, no s obmedzením?

Lieky 

Na Slovensku môžete bez obmedzení propagovať voľnopredajné lieky. To znamená, že sa môžu nachádzať aj v reklame, aj na cieľových stránkach. Tie na predpis môžete propagovať, len ak vám Google udelí certifikát online lekárne či certifikovaného výrobcu/dodávateľa. Môžete oň požiadať. Ochranné známky – iba s povolením

Najčastejší problém e-shopových kampaní. Ak má značka, ktorú v reklame propagujete, zaregistrovanú ochrannú známku, musíte požiadať o autorizáciu na jej používanie. Môžete tak spraviť cez tento formulár. Žiadosť dostane kontaktná osoba na strane vlastníka ochrannej známky, ktorá posúdi, či vám autorizáciu udelí. Nezabudnite, že na svojej stránke musíte produkty danej značky aj naozaj predávať alebo o nich informovať, nie o nich písať v reklame s cieľom porovnávania sa. 

V opačnom prípade budú vaše reklamy zamietnuté – preto treba na tento krok myslieť ešte pred tvorbou kampane.  

Hazard

Hazard bol u nás pred niekoľkými rokmi v Google úplne zakázaný. Momentálne ale platí, že ak je inzerent licencovaný slovenskými úradmi, Google povolí reklamy na online hazardné či kasínové hry, hazardné lotérie či tipovanie športových výsledkov. Inzerenti musia byť ale opäť certifikovaní aj Googlom. 

Alkohol 

Ak chcete inzerovať alkoholické nápoje (a nápoje, ktoré sa im podobajú – napríklad detské šampanské) alebo weby/obchody, ktoré ich predávajú či informujú o nich, musíte rátať s určitými obmedzeniami. 

Vo vyhľadávacej sieti je propagácia alkoholických nápojov povolená (na Slovensku aj vo väčšine európskych krajín). Musíte však udržať na uzde svoju kreativitu a alkoholu nepripisovať v reklame liečebné (alebo v podstate akékoľvek pozitívne) účinky, propagovať pitie alkoholu za volantom a predovšetkým necieliť na neplnoleté osoby. Ak používateľ povolil funkciu „Bezpečné vyhľadávanie”, tento typ reklám sa mu nezobrazí.

POZOR: Vo vyhľadávacej sieti vám nepôjdu spustiť responzívne reklamy vo vyhľadávaní (Responsive Search Ads alebo RSA reklamy). 

Reklama v obsahovej sieti sa môže zobrazovať na webových stránkach partnerov, ktorí si aktivovali zobrazovanie takéhoto obsahu. Reklamu na propagáciu alkoholu však nespustíte v Gmaile a ani ako reklamu na inštaláciu mobilnej aplikácie. 

Finančné služby – iba transparentne

Ide o relatívne širokú skupinu produktov a služieb. Všeobecnou podmienkou však je, aby boli uvedené dostatočné informácie o službách či produkte, ale aj o spoločnosti samotnej – teda sídlo firmy a všetky poplatky (podla možnosti nie rovnakou farbou ako pozadie webu ;)). Tiež je dobré, aby boli referencie tretích strán na vašom webe overiteľné odkazom.

S problémami sa však môžu stretnúť predovšetkým poskytovatelia úverov, ktorých reklama bude zamietnutá v prípade:

 • ak nie je uvedená minimálna a maximálna doba splácania úveru, a tiež, ak je maximálna doba splácania úveru iba 60 dní,
 • ak nie je uvedená maximálna ročná percentuálna sadzba úveru,
 • ak nie je na webe uvedený príklad, ako vyrátať celkové náklady na pôžičku vrátane poplatkov.

Pri reklame na zmenu/prenos úveru sa nesmú používať žiadne „dirty tricks”. Nabádať na vyriešenie záležitosti mimo veriteľa/právneho zástupcu/úverového poradcu, garantovať ochranu pred exekúciou či účtovať poplatky dopredu (ak nejde o službu poskytovanú právnickou firmou) znamená pozastavenú reklamu.

Obsah pre dospelých… iba pre dospelých

Obsah pre dospelých sa týka predovšetkým nahoty a služieb či produktov, ktoré súvisia s erotikou a sexom.

Zakázané je propagovať akýkoľvek sexuálne explicitný obsah, sexuálne služby a nahotu.

Na dospelých ľudí môžete s určitými obmedzeniami cieliť reklamu, napríklad na:

 • zoznamovacie služby
 • striptízové kluby a oslavy pre dospelých
 • reklamy zobrazujúce nahotu či pózy so sexuálnym podtextom
 • reklamy so sexuálnym podtextom
 • tovar pre dospelých (rozumej ten zo sex-shopov)
 • plastické operácie (týka sa iba zväčšovania prsníkov či operácie genitálií)

Tieto reklamy sa môžu zobrazovať len vo vyhľadávacej sieti, ak si však niekto zapne funkciu Bezpečné vyhľadávanie, takéto reklamy sa mu nezobrazia. 

Hudba, filmy, hry a iný mediálny obsah – ak máte práva

V prípade, že chcete propagovať produkty podliehajúce ochrane autorských práv (teda napríklad filmy, hry, hudbu), musíte mať na ne právnu autorizáciu. Potom už len stačí opäť Google požiadať o certifikáciu. Na základe nej vám bude udelené povolenie. Bez neho bude vaša reklama skôr či neskôr zamietnutá.

Rovnaké to bude aj v prípade, že web, ktorý propagujete:

 • neoprávnene používa obsah chránený autorskými právami – teda napríklad streaming videí a hudby,
 • je pirátsky web – teda ponúka obsah na stiahnutie cez torrenty alebo z úložísk,
 • slúži na odstránenie technológie na správu digitálnych práv (DRM).

Politické kampane – ak dodržujete zákony a viete, ako cieliť

Asi je len málo ľudí, ktorí počas predvolebnej kampane nezaregistrovali obsadenie veľkej časti online reklamného priestoru vrátane toho od Google.

Takže áno – reklama na politický obsah je povolená, aspoň v súlade so zákonmi SR, teda nie počas volebného moratória.

Čo sa týka cielenia reklamy, túto reklamu môžete cieliť len na základe demografie, geografickej oblasti, na konkrétne kľúčové slová, umiestnenia a témy. Žiadny remarketing či vlastné zoznamy tretích strán.

Pre potenciálnych záujemcov o tento typ kampaní pripomíname – ako každá iná reklama, ani táto by nemala propagovať klamlivý obsah.

Čo robiť, ak boli vaše reklamy zamietnuté

Ak si tento článok čítate už neskoro, teda po tom, ako boli vaše reklamy zamietnuté, ďalšie kroky budú závisieť od toho, prečo sa tak stalo.

Zamietnuté reklamy

Ak boli vaše reklamy zamietnuté, skontrolujte si dôvod priamo pri reklame alebo v notifikáciách.

 • Ak sa dá problém odstrániť priamo v reklame (zmena textu, cielenie na inú podstránku), jednoducho ju prepíšte. Tá sa sama odošle na posúdenie.
 • Ak inzerujete obsah, ktorý potrebuje autorizáciu (trademarky, autorské práva a pod.), vyhľadajte si v pravidlách inzercie príslušný formulár a odošlite ho.
 • Ak bola vaša reklama zamietnutá a ste presvedčení, že žiadne pravidlá neporušujete, kontaktujte technickú podporu. U našich klientov sme niekoľkokrát úspešne riešili zamietnutie reklám, ktoré pravidlá v skutočnosti neporušovali. Aj keď tento proces nebol vždy rýchly, ako agentúra so statusom Kľúčový Premier Partner Google máme v tomto určitú výhodu. Išlo napríklad o výživové doplnky zamietnuté kvôli látkam, ktoré síce neobsahovali, no zmienky o nich sa vyskytovali na webe, alebo o reklamu na „rifle“, čo v angličtine znamená puška.

Zamietnutý web

Ak bola vaša reklama zamietnutá z dôvodu obsahu webu, môže sa stať, že pre inzerciu bude zablokovaný celý web. V tomto prípade vám nezostáva nič iné, ako problém odstrániť a následne sa proti rozhodnutiu odvolať priamo v Google Ads. Ak odvolanie nepomôže, opäť nezostáva nič iné, ako riešiť problém s technickou podporou.

Zamietnutie účtu

Váš účet bude zablokovaný, ak budete hrubo alebo opakovane porušovať pravidlá. Rovnako sa tak môže stať, ak neuhradíte kredit či ho zaplatíte podozrivou transakciou. Okrem jedného účtu vám môžu zablokovať aj ostatné účty (ktoré pravidlá neporušili, no vlastníte ich). Ak takáto situácia nastane, musíte odstrániť dôvod zamietnutia a následne sa voči rozhodnutiu odvolať.

Aké sú pravidlá pre samotné reklamy?

Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o pravidlách reklám, no nechcelo sa vám čítať v Centre pomoci, sa dozviete v druhej časti tohto článku.

Tento text je doplnená a aktualizovaná verzia článku, ktorý pôvodne publikoval Michal Majerník na blogu Pizza SEO.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Digitálny marketing
int(7)
PPC
int(10)
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter