Basta Digital logo

7 varovných signálov, že platíte PPC agentúre zbytočne

4 min čítania
Andrej Salner
Senior konzultant

Je to smutné ale stáva sa to aj veľkým firmám: nájdu si externého správcu či agentúru pre správu svojej reklamy v Google a platia mesačné paušály. A platia. A platia.

A netušia, či kampaň funguje a či a čo správca v skutočnosti s kampaňou robí.

Tu je sedem varovných signálov, že niečo so správou vašej kampane nie je v poriadku, o to viac, ak vám kampaň neprináša viditeľné výsledky alebo jej správa požiera nemalú časť rozpočtu.

1. Žiadne zmeny

Každú kampaň v Google AdWords treba priebežne aktualizovať. Google AdWords interface ponúka záludnú funkciu, ktorej sa mnohí platení správcovia boja: možnosť pozrieť sa na zoznam všetkých zmien v nastavení kampane realizovaných v poslednom čase. Ak niekomu platíte desiatky či stovky eur za „správu kampane“, mali by ste vidieť pravidelné zmeny (slovenský návod, ako si v AdWords zobraziť históri nájdete tu).

Základný postup dobrého správcu je neustále testovať nové reklamy. Každá kampaň sa dá optimalizovať: nikto nevie bez vyskúšania, či sa nedá nájsť efektívnejší inzerát. Navyše, na väčšine trhov sa inzeráty u používateľov opozerajú – ak vidia dlhé mesiace opakovane ten istý váš inzerát, prestávajú ho vnímať. Samozrejme, aj inzeráty priamych konkurentov sa menia a ovplyvňujú reakcie na vašu reklamu.

Rovnako každá rozsiahlejšia kampaň ponúka množstvo dát umožňujúcich optimalizáciu zmenami cien a cielenia, granulárnejším rozdelením reklamných skupín a podobne.

Bonus: Dobrý správca by mal testovať na základe zmysluplne formulovaných hypotéz – nové inzeráty nemusí skúšať na základe náhodných zmien ale môže hľadať prvky, ktoré by mohli reagovať na konkrétne problémy.

2. Iba texty

Google AdWords kedysi boli iba textové inzeráty. Neskôr pribudli obrázky, animované obrázky, YouTube reklama a mnoho ďalších.

Prakticky v akejkoľvek väčšej kampani je zmysluplné skúšať relatívnu efektivitu rôznych formátov. Priamo Google ponúka jednoduché riešenia pre tvorbu animovaných bannerov. Niektoré reklamné formáty na niektorých trhoch môžu byť doslova za facku.

Ilustračný obrázok - reklamné formáty v Google AdWords

Ak teda váš správca púšťa dookola texty, pripravuje vás o množstvo príležitostí pre účinnejšiu reklamu.

3. Reklamu nevidíte

Skúste si pohľadať výrazy, ktoré podľa vás hľadajú potenciálni klienti a skontrolujte, či sa zobrazí vaša reklama.

Ak hľadáte z geografického lokálu a z prehliadača s nastaveniami, ktoré zodpovedajú očakávaným klientom (napríklad hľadanie z počítača v Bratislave s nastaveným jazykom slovenským), mala by byť vaša reklama vidieť.

Bonus: Je reklama vidieť aj večer, respektíve v časoch, keď má najväčšiu šancu na úspech? Nejednej kampani sa cez deň minie rozpočet a večer ste neviditeľní.

4. Reklama nesedí

Je zobrazený inzerát či banner vhodnou odpoveďou na to, čo potenciálny klient hľadá? Sedí text a obsah s hľadaným výrazom? Je váš inzerát vhodný v kontexte toho, čo inzeruje konkurencia?

Bonus: Skúšajte hľadať z rôznych počítačov na rôznych miestach. Veľký pozor na personalizáciu výsledkov – hľadanie z vlastného počítača môže ukazovať niečo úplne iné, ako vidia ostatní.

5. Negatíva chýbajú

Pozrite si, či vám vaša agentúra pri cielení reklamných skupín a kampaní nastavila negatívne kľúčové slová – slová, pri ktorých použití v hľadaní sa vaša reklama výslovne zobrazovať nemá.

Len na ilustráciu: u našich služieb vyčleňujeme hľadania ako „SEO zadarmo“ či „seo návod“ lebo ide o ľudí, u ktorých je zo skúsenosti veľmi nízka pravdepodobnosť, že si reálne niektorú z našich SEO služieb objednajú.

6. Nikdy s vami nehovorili o landing stránkach

Efektivita reklamnej kampane stojí a padá s kvalitou stránky, na ktorú publikum posielate.

Nestačí len, aby tematicky súladila s reklamou a obsahovala dobrú výzvu konať (call to action).

Optimalizácia landing stránok u akejkoľvek väčšej kampane je potenciálne to najdôležitejšie, čo môžete urobiť pre kampaň, ktorá sa vám viac vyplatí. Dajú sa riešiť farby, formáty, výzvy, fotografie…

Landing od travelbagltd s Creative Commons licenciou na flickr.com

Ak s vami váš správca landing stránky nerieši, znamená, že vás necháva vyhadzovať prostriedky za kampaň do vetra.

7. Neviete, za čo platíte

Výsledky kampane sa dajú skoro vždy merať – ak nie priamo, dajú sa merať čiastkové kroky, ktoré vedú k výsledkom (pár tipov na to, čo merať v online marketingu nájdete v našom článku na blogu o KPI v SEO).

U transakčných webov či takých s online formulárom sa dajú konverzie merať priamo v AdWords i službe na meranie správania používateľov (Google Analytics či inej).

Google sa téme merania konverzií mimo online venuje intenzívne už viac rokov. Napríklad s použitím Google Forms sa dajú poľahky zaznamenávať konverzie cez telefón.

Stará, ale dobrá metóda je zobrazovať na webe pre PPC samostatné číslo (vo veľkých kampaniach sa dá dokonca dať dynamicky sa meniacu sadu čísel, čo umožní priamo prepojiť používateľa na webe s telefonátom). Google dokáže u časti používateľov dokonca merať návštevu kamennej pobočky v nadväznosti na hľadanie (na základe lokalizácie mobilného telefónu prihláseného do Google účtov).

Ešte staršia metóda, známa obchodníkom oddávna, je opýtať sa zákazníka v osobnom, mailovom či telefonickom kontakte. ako vás našiel.

Je normálne očakávať, že agentúra, ktorá vám spravuje kampaň, vám takéto informácie pravidelne a v zrozumiteľnom formáte dodá. Mala by vedieť aj vysvetliť svoj „cenník“ správy PPC kampaní – ako je nastavená cenotvorba a ako motivuje agentúru prinášať vám čo najlepší výsledok?

Ale čo ak si nie som istý?

V Pizza SEO máme v tíme ôsmich ľudí s AdWords certifikáciami (pre reklamu vo vyhľadávaní, v sieti Google Display Network, na YouTube, mobilných zariadeniach). Sme jedným z vybraných kľúčových Premier partnerov Google na Slovensku – to je najvyšší dosiahnuteľný stupeň certifikácie pre agentúry (sme certifikovaní aj v Etargete a doma aj na českom Skliku či ruskom Yandexe).

Tvoríme nové kampane – aj mimo Slovenska – a dokážeme zlepšiť neefektívne kampane už vytvorené. Ak ste sa našli pri niekoľkých zo spomínaných varovných signálov, môžeme vám urobiť rýchly audit kampane, upokojiť vaše pochybnosti alebo navrhnúť zlepšenia.

Kontaktný formulár

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.
Páči sa vám tento obsah?
Dostávajte nový obsah a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
PPC
int(10)

12 responses to “7 varovných signálov, že platíte PPC agentúre zbytočne

  1. Doplnil by som bod č. 8 – človek, ktorý navrhuje reklamné texty, by mal ovládať pravopis, aby reklama nepôsobila amatérsky a lacno.

    Aby sa potom nestalo, že sa v reklame objaví „silný tým“, pričom všetci vieme, že správne to má byť „silný tím“.

  2. To je silný bod – vyhnúť sa chybám v gramatike a štylistike. A veru stáva sa to aj silným týmom. 😉 Medzi mojich favoritov patrí „Doporučenie“, hrúbky a divne umiestnené čiarky v súvetiach.

  3. V slovenčine máme dve slová, ktoré vyslovujeme rovnako, ale v jednom píšeme tvrdé ý a v druhom mäkké í. V zámene tým, ktoré je tvarom inštrumentálu jednotného čísla, resp. aj tvarom datívu množného čísla ukazovacieho zámena ten, píšeme tvrdé dlhé ý, napr. s tým si neporadí, tým ľuďom na tom nezáleží. V podstatnom mene tím s významom „skupina ľudí, kolektív“, ktoré má pôvod v angličtine, píšeme mäkké dlhé í, napr. futbalový tím, pracovný tím, výskumný tím.

  4. Tak som si urobil hanbu. Nielenže som v ilustračnom screenshote z AdWords spravil preklep ale ani som nepochopil, keď si naň upozornil (z komentára nebolo zjavné, čoho sa týka – v texte som „tým“ hľadal a nenašiel). Už to je opravené – pre vysvetlenie, reklama s takýmto preklepom nikdy nikde nebežala – išlo o screenshot z nástroja Google, ktorý sám navrhne bannery na základe obrázkov z webu. Ja som do navrhnutých bannerov pripísal texty. Za chybu sa ospravedlňujem, verím, že blog post má napriek nej čo povedať.

  5. Maroš, ako som písal v odpovedi Shaggymu, za preklep sa ospravedlňujem, už je opravený.

  6. Dobrý den,

    toto je vážně velmi dobrý článek.

    Mám dotaz týkající se tématu AdWords a věřím, že mi s nám pomůžete.

    Kamarád má truhlářskou rodinou firmičku. Říkal mi u pivka 🙂 , že by chtěl mít víc objenávek. Jsem vzděláním IT a tak trochu si občas přečtu něco i o webech. Udělali jsme nějaké úpravy na webu a zlepšilo se to. Pak se mě zeptal, že by chtěl být na prvních pozicích a takové ty věci, nechvalně známé. Vysvětlil jsem mu, že pozice nejsou zase až tak podstatné, že jsou důležitější objednávky, zisky a pěkný web a tlačítka. Potuď asi dobré ne? 🙂

    Když jsme se viděli asi za měsíc a ptal se ho jak mu to šlape říkal že dobrý, ale že slyšel o AdWords a Sklik. Že to konkurence prý má a že to chce také. Vysvětlil jsem mu, že to je PPC – platba za proklik, ale že i když jsem o tom četl, tak že tomu v podstatě nerozumím a odkázal jsem ho na H1.cz, Dobrý web a RobertNemec (určitě víte co je to za firmy).

    Druhý den mi volal, že to od nich drahý, jesli bych se do toho nepodíval a alespoň nezkusil. Co se týká obou systémů PPC, tak jim rozumím už více (zdrojů je mnoho a slideshare je fajn). Jenže začaly hned první trable s AdWords.

    Ani v oficálních návodech jsem ale nenašel to, jak já, jakožto kamarád se mám AdWords zaregistrovat. Kamarád si každopádně žádný nový mail (Gmail) zařizovat nehce. Takže AdWords si mám aktivovat u tohoto svého Gmailu (viz pole email), nebo se mám registrovat s vytvořením svým novým Gmailem určeným jen pro AdWords?

    Jak toto prosím vyřešit?

    Děkuji odborníci.

    PS: Budu rád i za odpověď emailem, ale nemusí být.

  7. Karle, AdWords konto si mozete zaregistrovat aj na aktualne Gmail konto, nemusite kvoli AdWords vytvarat nove. Teda za podmienky, ze pre aktualne Gmail konto ste nikdy ziadne AdWords konto neregistrovali. Plati totiz, ze pre 1 Google konto mozete tam vytvorene 1 AdWords konto.

  8. Vďaka za upozornenie. Nahradili sme video odkazom priamo na podporu Google, kde je vysvetlené po slovensky, ako zobraziť históriu.

  9. čo poviete, čo by mal začínajúci e-shop využívať ako prvé? PPC reklamu? Z mojich skúseností pri zhruba 250 eur budgete mi reklamna agentura zabezpecila za prvy mesiac 0 eur obrat, za druhy mesiac pri 250 eur budgete 0 eur, je to podľa Vás normálne?

  10. Peter, začínajúci eshop si musí podľa mňa ako prvé vyladiť používateľskú skúsenosť (UX), až potom sa oplatí „naháňať“ návštevnosť.

    Následne by som sa venoval PPC (resp. podľa tovaru aj porovnávačom) – ukáže najrýchlejšie, či a v čom je eshop konkurencieschopný. Po vyladení PPC kampaní sa dajú dáta z nich využiť pre SEO.

    250 € / mesiac je v oblasti, kde je konkurencia, určite málo pre novú kampaň – líši sa to samozrejme od prípadu k prípadu, ale ťažko sa robí s celkovým rozpočtom pod 600 – 1 000 eur. Pri nižších rozpočtoch nemá zmysel robiť s agentúrou, pretože si na svoje náklady pri tak malom rozpočte nedokáže zarobiť.

Comments are closed.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter