Basta Digital logo

Poštová banka v teste použiteľnosti Internet bankingu slovenských bánk 2008

3 min čítania
Juraj Kerhát

Internet banking Poštovej bankyV ďalšom videocaste zo série “Veľký test použiteľnosti Internet bankingu slovenských bánk 2008 od Pizza SEO” si môžte pozrieť Internet banking Poštovej banky. V predchádzajúcom sme vám priblížili použiteľnosť Internet bankingu Istrobanky.

Internet banking Poštovej bankyV ďalšom videocaste zo série “Veľký test použiteľnosti Internet bankingu slovenských bánk 2008 od Pizza SEO” si môžte pozrieť Internet banking Poštovej banky. V predchádzajúcom sme vám priblížili použiteľnosť Internet bankingu Istrobanky.

Cieľom videocastu nie je prejsť všetky aspekty, ktoré sme pri hodnotení použiteľnosti Internet bankingu brali do úvahy, ale len vypichnúť a názorne ukázať niektoré z nich. Kompletný zoznam 60 ukazovateľov, prostredníctvom ktorého testujeme aplikácie jednotlivých bánk bude zverejnený až na konci tejto série videocastov spolu s rebríčkom nášho hodnotenia použiteľnosti Internet bankingu týchto bánk.

Pozitíva Internet bankingu Poštovej banky

 • po prihlásení používateľ okamžite vidí prehľad svojich účtov
 • nad formulárom sa viditeľne zobrazuje zoznam chýb pri nesprávne vyplnenom formulári
 • okrem všeobecného pomocníka sa na jednotlivých stránkach nachádzajú špecifické nápovedy
 • tlačidlo pre odhlásenie je farebne odlíšené
 • pre odhlásenie stačí jedenkrát kliknúť

Negatíva Internet bankingu Poštovej banky

 • adresa “ibpb.pabk.sk” je síce krátka, ale nie veľmi ľahko zapamätateľná
 • neexistuje presmerovanie z http na https (adresu so zvýšenou bezpečnosťou) – používateľ sa musí prekliknúť zo stránky http://ibpb.pabk.sk, alebo písať https v URL adrese
 • menu je rozbaľovacie, a teda je potrebné klikať dvakrát, kým sa používateľ dostane k požadovanej službe
 • vo formulári pre prevodný príkaz chýba zoznam bánk, konštantných symbolov…
 • povinné položky formulára nie sú zvýraznené
 • v nesprávne vyplnenom formulári nie sú zvýraznené nesprávne vyplnené položky
 • “užívateľské príručky” sú na stránke v skomprimovanom .zip formáte, ktorý prehliadač nezobrazí

Pre tých, ktorí z technických, či akýchkoľvek iných príčin nemôžu, resp. nechcú spúšťať nasledujúce video, sme pripravili textový prepis tohto videocastu, ktorý nájdete nižšie.

Textový prepis videocastu:

Juraj Kerhát, konzultant
Vitajte pri ďalšom videocaste spoločnosti Pizza SEO, v ktorom si priblížime Internet banking Poštovej banky. Túto službu nájdete na adrese ibpb.pabk.sk, čo síce nie je dlhá adresa, ale taktiež nie je veľmi zapamätateľná. Pre https stránku je potrebné sa prekliknúť cez odkaz “Prihlásenie”. Potom sa zobrazí prihlasovací formulár, ktorý treba vyplniť pre prihlásenie.

[00:34] Po prihlásení má používateľ k dispozícii prehľad svojich účtov, kde si môže kliknúť na detail jednotlivých účtov, vidí disponibilný zostatok atď.

[00:46] V ľavej časti stránky sa nachádza navigačné menu. Toto menu je rozbaľovacie a jeho nevýhodou je, že vždy po vybratí istej položky sa toto menu “zbalí”, a teda pre každú akciu je potrebné klikať dvakrát.

[01:05] Ak mám záujem o vyplnenie prevodného príkazu, kliknem na príkazy na úhradu. Zobrazí sa mi formulár, ktorý je podľa mňa až príliš jednoduchý, pretože sú tu iba textové polia pre predčíslie, číslo účtu, kód banky, konštantný symbol atď. Chýba tu napríklad zoznam konštantných symbolov, zoznam rôznych bánk atď. Ak potvrdím prázdny formulár, správne sa mi zobrazí nad týmto formulárom zvýraznený zoznam chýb, čo som zle vyplnil, čo som nevyplnil. Ešte by bolo vhodné, keby tieto chyby boli zvýraznené aj priamo v tomto formulári. Je tu zvýraznená len položka “Úhrnná suma prevodných príkazov”, ale ostatné polia nie sú zvýraznené, aj keď sú nesprávne vyplnené.

[02:07] Na jednotlivých stránkach sa nachádza nápoveda, akýsi skrátený pomocník, ktorý súvisí s práve zobrazovanou stránkou a je to veľmi užitočná vec. Takisto sa na stránke nachádzajú tzv. Návody a príručky, kde používateľ nájde dokumentáciu k tomuto systému. Väčšinou sa však jedná o dokumenty, ktoré sú skomprimované vo formáte .zip.

[02:41] Pre odhlásenie z Internet bankingu Poštovej banky slúži tlačidlo/odkaz v ľavom menu, ktorý je farebne odlíšený a pre odhlásenie sa stačí jedenkrát kliknúť.

Ďakujem za pozornosť.

Aj Vy používate Internet banking Poštovej banky? Čo si o ňom myslíte?

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Nezaradené
int(192)

0 responses to “Poštová banka v teste použiteľnosti Internet bankingu slovenských bánk 2008

 1. veli kvalitny IB, prakticky vsetko sa da cez internet v tejto banke zariadit.

  co je dobre, mozte si zadat pravidelne prevodne prikazy a jednym klikom bez vyplnania si ich pripravit a uz len potvrdit. v TB napr. da len cislo uctu, ale ostatne treba vypisat (VS atd). dorobili tam sice barlicku v podobe vykonanych prikazov, ale tam musite filtrovat spravne obdobie, ked platim nieco raz rocne ci kvartalne, musim ist hlbsie do historie..

Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter