Basta Digital logo

Ako môže Pohoda využiť online dáta pre zvýšenie kapacity nabíjačkární?

4 min čítania
Daniel Duriš
Lead konzultant

Tohtoročná Pohoda potvrdila, že je to jeden z najlepších festivalov v Európe z hľadiska organizácie a pohodlia návštevníkov. K dispozícii boli na festivale dokonca aj „nabíjačkárne“ – miesta, ktoré poskytovali návštevníkom možnosť nabiť si svoj mobilný telefón či tablet. Zatiaľ čo rady čakajúcich na nabíjanie Android zariadení boli permanentne dlhé, z úschovne zneli pravidelné výkriky: „Má niekto iPhone? Môžete ísť dopredu, na iPhone netreba čakať!“ Zamyslel som sa, ako sa dalo tomuto nepomeru vyhnúť.

Webové štatistiky, zachráňte nás!

Riešenie je jednoduché – pomôžeme si existujúcimi online dátami pre rozhodovanie v reálnom živote. Ak by sa organizátori festivalu Pohoda v spolupráci so spoločnosťou Orange Slovensko pozreli na webové štatistiky festivalového webu, ľahko by zistili pomer operačných systémov na mobilných zariadeniach. Odhad by mohli spresniť pohľadom na dáta o tých, čo konvertovali – teda z akých zariadení boli zakúpené vstupenky.

Obrázok nižšie z málo navštevovaného webu ilustruje tento typ dát; Festival Pohoda by takéto vyhodnotenie robil za dlhší čas (napr. obdobie pol roka pred festivalom) a na omnoho väčšej vzorke návštevnosti.

Návštevnosť z rôznych mobilných operačných systémov - Analytics
Návštevnosť z rôznych mobilných operačných systémov – Analytics (ukážka pomeru)

Navyše môžu organizátori a Orange Slovensko využiť pomer počtu inštalácií festivalovej aplikácie na rôzne zariadenia (Google Play ukazuje 10 000 až 50 000 inštalácií na zariadeniach so systémom Android, App Store pre iOS takéto dáta nezobrazuje, vychádzať však môžeme aj z pomeru hodnotení 313 na Google Play vs. 46 na App Store, t.j. výsledný pomer takmer 7:1 v prospech Androidu).

Google Play Pohoda Festival aplikácia - počty stiahnutí a hodnotení
Google Play Pohoda Festival aplikácia – počty stiahnutí a hodnotení

A to je všetko?

Ale kdeže – bola by škoda skončiť s využitím online dát tu, ak ich môžeme využívať aj na remarketing naprieč zariadeniami (funkcionalita User ID v Google Analytics). Modelové príklady som opäť prispôsobil pre Pohoda Festival.

Ako dlho trvá rozhodnutie kúpiť si lístok?

Návštevník si prvýkrát pozrel web v januári 2016, lístok si následne kúpil v marci 2016, v júni si inštaloval aplikáciu. Ale čo väčšina návštevníkov? Ak má Pohoda dobre nastavenú webovú analytiku, tak vie presne zistiť, koľko dní prešlo od prvej návštevy na webe až po kúpu lístka či inštaláciu aplikácie.

Kedy si návštevníci sťahujú aplikáciu?

Inštalujú si návštevníci festivalovú aplikáciu dlhšie vopred, len niekoľko dní pred príchodom na festival či dokonca až keď sú na ňom? Aj tieto dáta môže mať Pohoda Festival k dispozícii, či už cez Google Analytics alebo priamo z Google Play a App Store.

Segmentácia festivalových návštevníkov (a remarketing)

Vieme, že niektorí návštevníci si na webe pozerajú iba profily určitých kapiel, ale možno by ich mohli zaujímať podobné iné (ktoré nemusia poznať). Akým spôsobom im môžeme tieto odporučiť? Napríklad cross-device remarketingom (ten nemusí využívať iba AdWords). V aplikácii si návštevníka spárujeme s prihláseným na webe a dokážeme mu zobrazovať upútavky na žánrovo podobné, možno menšie koncerty.

Návštevníkov si však môžeme segmentovať podľa rôznych metrík či pravidiel. Chceme návštevníkom z Androidov zobrazovať reklamu na špeciálnu ponuku Orange festivalového stánku? Alebo chceme ľudí, ktorí si prezerali informáciu o vegetariánskom stravovaní, pritiahnuť špeciálnou akciou do stánku Lunter? Chceme urýchliť obsadenie festivalového ubytovania, povedzme veľkých stanov či chatiek? Opäť len skombinujeme návštevu niektorých sekcií na webe a pripravíme remarketingový segment šitý na mieru. Limitom sú iba naše nápady a technické možnosti (a tie sú veľké).

Výhodou je, že sa dokážeme zamerať prakticky na akúkoľvek malú skupinu ľudí (najmenej 100 ľudí v remarketingovom zozname pre AdWords alebo 20 pre remarketing prostredníctvom Facebooku) a navyše ich vieme cieliť naprieč zariadeniami bez ohľadu na to, či doma práve používajú počítač alebo sa pripájajú priamo na festivale z mobilného telefónu. Na festivale vieme navyše priamy „remarketing“ cieliť cez natívnu festivalovú aplikáciu či web aj podľa polohy. Aplikácia tak môže zobrazovať špeciálne akcie len medzi väčšími koncertami v konkrétnej zóne.

Podporiť môžeme aj predaj lístkov na ďalší rok festivalu remarketingom zacieleným len na používateľov aplikácie počas festivalu – napr. po koncertoch headlinerov, keď je nadšenie návštevníkov najväčšie (cez Google Checkout na jeden klik).

Využitie remarketingových zoznamov je možné až do 540 dní v obsahovej sieti (Display Network). Na ďalší rok tak festival môže cieliť návštevníkov z minulého roka lákajúc na nové hudobné kapely atraktívnymi animovanými obrázkami či dokonca krátkymi videoukážkami s hudbou.

Začnite využívať online dáta

Verím, že nielen organizátori Pohoda Festivalu začnú čoraz viac využívať dostupné webové štatistiky pre vyhodnocovanie aj takých „detailov“, ako je pomer nabíjačiek pre rôzne typy zariadení. V Pizza SEO sa dlhodobo venujeme prepájaniu online a offline dát, úspešne sme viackrát nasadili sledovanie offline konverzií v napojení na online dáta, kde napr. kamenné predajne presne vedeli, ktorá internetová kampaň človeka doslova priniesla až do obchodu. Ak máte záujem o dôsledné nastavenie webovej analytiky a návrh cross-device remarketingu, radi vám pomôžeme.

Kontaktný formulár

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.
Páči sa vám tento obsah?
Dostávajte nový obsah a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Analytika
int(8)

5 responses to “Ako môže Pohoda využiť online dáta pre zvýšenie kapacity nabíjačkární?

  1. velmi dobra tema, urcite treba klast doraz na to, aby spolocnosti pouzivali co najviac svoje data, aby bola reklama zmysluplna (potom je to vyhodne ako pre klienta, ktory sa neciti otravovany, tak aj pre zadavatela, ktory moze byt uspesnejsi)..a este k tomu z takehoto popularneho prostredia :)…aj celkom dobre navrhnute niektore riesenia, druha polka blogu sa mi pacila.
    technicke napady- nemyslim, ze s tymi nabijackami je to take jednoduche, suhlasim akurat s tymi stiahnutiami aplikacii, to da predstavu o tom, cim budu ludia na festivale narabat, resp. aky je pomer zariadeni. ale navsteva stranky, nakup vstupenky a pod je velmi nespolahliva metrika..velmi vela ludi meni pracovny/sukromny pocitac a este k tomu aj telefon..a to nehovorim o ludoch, co si na festival beru archivne stroje, lebo vedia, ze jablka neustrazia..skratka spravanie na webe pred festivalom sa da vyuzit na mnoho (niekto je rozvaznejsi a nakupuje dopredu+samozrejme ine metriky, tak mu ponuknem aj rozumne ubytovanie s recepciou a kludom a pod.)…niektore napady samozrejme uz boli spomenute 🙂
    blog sam – vyborna tema, fakt, ale nebolo tych zvyrazneni prilis? tolko boldu a este aj tie otazky s jednou podvetou ako samostatne headline-y?…nemal som dobry vizualny dojem z citania…a celistvosti.
    dik za spracovanie a napady, len tak dalej a lepsie 😉

    P.S.toto je moj dojem a subjektivny dobre miereny feedback, nie vyryvanie 🙂

  2. Vdaka za pozitivny komentar.

    Sukromny/pracovny pocitac (desktop) by som z tohto hodnotenia vynechal uplne, kedze sa sustredime iba na mobily. Urcite je vsak este vhodne skombinovat dostupne data – web a podiel mobilnych operacnych systemov + pocet stiahnuti aplikacie na jednotlive systemy.

    Nabijacky vsak boli len spustacom tohto clanku, omnoho viac ma zaujimaju moznosti dalsieho data miningu a cielenej reklamy pre male segmenty publika pre podobne festivaly.

    Tucnym pismom som chcel vytiahnut najzaujimavejsie napady, nabuduce ho obmedzim, resp. pouzijem v dlhsom texte, aby to netahalo oci.

  3. Dobrý deň, Daniel,
    volám sa Lucia Prvá a pracujem v spoločnosti Orange Slovensko ako Online communication coordinator. Ako jeden z partnerov festivalu zabezpečujeme, okrem iného, na Pohode aj nabíjačkárne + pripravujeme oficiálnu festivalovú aplikáciu Pohoda powered by Orange.

    Preto vám v prvom rade ďakujeme za zaujímavý článok, analýzu a odporúčania.
    Určite sa v budúcnosti necháme inšpirovať podobnou analýzou využívajúcou online dáta (či už z Google analytics pre aplikácie alebo pre stránku festivalu).
    Už teraz sa však pri plánovaní aktivít na festival riadime rôznymi dátami – či už údajmi z predchádzajúcich ročníkov, počtami stiahnutí aplikácie a podobne. Preto by sme radi doplnili
    reálne dáta. Tento rok si festivalovú aplikáciu stiahlo viac ako 15 000 ľudí, čo je 27% nárast oproti minulému roku. Pričom operačné systémy boli podelené takto: iOS: 6 392, Android: 8 622.

    Aktuálne nedisponujeme webovými štatistikami festivalového webu, ale čo sa týka našej
    stránky orange.sk tak 88 % prístupov je z Androidu.

    K nabíjačkárňam – spolu sme na Pohode v 3 nabíjačkárňach mali 1400 ks nabíjačiek a tento rok sme spolu nabili 8 683 telefónov, čo je o 240 viac ako vlani (5943 v hlavnej nabíjačkárni, 1540 a 1200 v stanových mestečkách). Bohužiaľ dáta nabití rozdelené podľa OS nemáme. Čo sa týka pomeru nabíjačiek na iphone a android, boli rozdelené na polovicu, čo by asi malo byť, aj na základe vašej skúsenosti a analýzy, pomerovo rozdelené inak. Takmer 900 návštevníkov si zapožičalo prenosné nabíjačky.

    Ešte raz ďakujeme za inšpiráciu a prajeme Vám všetko dobré,
    Lucia Prvá
    Orange Slovensko, a.s.

  4. Dobrý deň, Lucia,

    ďakujem za prehľad a zaujímavé štatistiky.

    Pomeru stiahnutí Pohoda festivalovej aplikácie teda vychádza 43% k 57% v prospech Androidu. Pre rozhodnutie o pomere nabíjačiek by však bolo vhodné zahrnúť sem aj ďalšie dáta.

    Samotné počty nabití podľa OS budú ovplyvnené aj radmi, ktoré sa tvorili na Android, resp. tým, že návštevníci si priniesli vlastné nabíjačky a využili u vás dostupné zástrčky.

    Som rád, že bol článok pre vás inšpiratívny a verím, že vám online dáta poslúžia pre dobré rozhodovanie.

Comments are closed.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter