Basta Digital logo

Ako išla pizza na vandrovku. Do Rumunska.

5 min čítania
Imrich Petro
Senior SEO špecialista

Takmer presne po roku sme sa vrátili do Rumunska, aby sme získali ďalšie cenné skúsenosti zo sveta online marketingu. Minulý november bol v agentúre DWF náš vedúci Sales tímu Rudo Hric a teraz sme sa vybrali na skusy do Bukurešti, hlavného mesta Rumunska, hneď traja. K Rudovi som sa pridal ja, SEO špecialista Imro Petro, a náš senior konzultant Jano Laurenčík.

Počas intenzívnych piatich dní sa nám podarilo navštíviť 3 online marketingové agentúry.

Čo sme si z Rumunska odniesli, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch!

Prečo sme išli do Rumunska?

V rámci rozvoja Pizza SEO a jej zamestnancov sme sa rozhodli spolupracovať s európskymi agentúrami, s ktorými si chceme vymieňať skúsenosti a know-how. Rumunsko je obrovský a zaujímavý trh s vysokým potenciálom a keďže sme s rumunskými agentúrami mali výbornú skúsenosť z minulosti, opäť sme sa rozhodli vybrať si túto destináciu. Cieľ rozširovať naše vedomosti a zdokonaľovať naše služby aj za hranicami Slovenska nám pomáha napĺňať aj členstvo v Aliancii digitálnych agentúr BlueAlliance, práve jedna z agentúr, ktoré sme navštívili, je tiež jej súčasťou.

Aliancia má pomáhať klientom členských agentúr s expanziou na CEE trhy, ale taktiež má podporovať výmenu poznatkov medzi samotnými partnermi.

Ako vyzerá rumunský online trh?

 • Rumunsko je siedma najľudnatejšia krajina EÚ a Bukurešť je šieste najväčšie mesto EÚ.
 • Populácia Rumunska je 19,94 miliónov ľudí. Obyvateľov  Bukurešti je z toho 1,9 milióna.
 • Prístup k internetu má približne 56 % ľudí – 11,2 milióna.
  (Na Slovensku
  81 % – 4,4 milióna)
 • V Rumunsku je približne 5000 eshopov. (Na Slovensku 9000).
 • Ecommerce trh dosiahol v roku 2016 veľkosť 1,8 miliardy eur. Oproti roku 2015 je to nárast o 30 %.
 • Ecommerce zákazníci v Rumunsku spravili približne 8 transakcií na osobu v roku 2016.
 • Rastú platby kartou, ale najpopulárnejšia je stále platba na dobierku.

Zdroje:
https://ecommercenews.eu/ecommerce-romania-e1-8-billion-2016/
https://ecommercenews.eu/ecommerce-per-country/ecommerce-romania/

Začiatok cesty a agentúra DWF

Naša cesta sa začala v skorých pondelňajších hodinách cestou na letisko Schwechat. Na letisku sme si ešte raz prešli plán toho, čo chceme v Rumunsku zistiť a aké témy nás zaujímajú, skontrolovali sme darčeky pre agentúry a odleteli sme.

V Bukurešti sme išli z letiska priamo do SEO agentúry DIGITAL WORKFORCE. Privítali nás majitelia Sorin Draghici a Mihai Vinatoru, ktorí agentúru založili v roku 2014. Aktuálne má ich tím približne 20 členov a starajú sa o takmer 100 klientov. Patria medzi top SEO agentúry v Rumunsku. Majú výborne zvládnutú organizáciu tímov a vlastné PR aktivity, ktoré smerujú od účasti na všetkých možných konferenciách až po výstupy v televízii.

Kým my sme čerpali informácie o organizácii práce a vedení tímov, našich kolegov z Bukurešti zaujímal hlavne rozvoj tímov, interné vzdelávanie, pravidelné feedbacky a firemná kultúra.

DWF a Pizza SEO
Obed s DWF

Okrem niekoľkých rozhovorov s manažmentom DWF sme strávili veľa času aj s ich SEO špecialistami a tvorcami obsahu. Pri SEO, a špeciálne pri linkbuildingu, ťažia z obrovského potenciálu trhu, ktorý im ponúka oveľa viac možností, než aké máme na Slovensku. Za zmienku stojí hlavne ich orientácia na lokálne médiá, ktoré často využívajú pri získavaní spätných odkazov.

Okrem formálnych stretnutí sme utužovali vzťahy aj po práci. V rámci DWF by sme sa chceli obzvlášť poďakovať Ane, ktorá nás sprevádzala a starala sa o program počas celého pobytu.

WebDigital pracuje len štyri dni v týždni

Ďalšou zastávkou bola členská agentúra BlueAlliance – WebDigital – ktorá sa špecializuje na PPC. Našimi sprievodcami sa stali partneri firmy Ionuț Munteanu a Mihai Andrei.

Webdigital a Pizza SEO
Posedenie s Webdigital

Hneď v prvý večer nás zobrali na networkingový event Netherlands Romanian Chamber of Commerce (čiže Holandsko-Rumunskej obchodnej komory).

Ukázali nám, ako nezvyčajne fungujú ich PPC špecialisti. Žiaden z nich nemá “svojich” klientov. Account manažéri (alebo u nich Client relationship manažéri) nahadzujú úlohy do ich interného systému a PPCčkári si ich berú na starosť podľa priority. Má to jednu výhodu. PPC špecialista sa sústredí na perfektnú realizáciu konkrétnej úlohy. Tlak súvisiaci s celkovou efektivitou klientskej kampane je na Account manažérovi.

Agentúra Web Digital sa v Rumunsku preslávila tým, že pre svojich zamestnancov zaviedla voľné pondelky. Tvrdia, že sú natoľko efektívni, že im stačí pracovať štyri dni v týždni. Kto by nebral predĺžený víkend každý týždeň? Zaujímavým bočným efektom je, že vďaka tomu získali obrovskú publicitu.

Nahota a mačky v Canopy

V piatok sme stihli krátku zastávku v PPC agentúre Canopy. PPC špecialista Cristian Ignat nám v krátkosti vysvetlil, ako sa za krátky čas s novou agentúrou dostal do povedomia v Rumunsku – Vyzliekol sa. Zaujímavosťou v Canopy sú aj tri huňaté mačky, ktoré robia spoločnosť ôsmim kolegom v agentúre.

Mačka z Canopy
Oficiálna pozícia: Chief Smiles Catnopyst

Áno, aj toto sme v Rumunsku zažili

Väčšinu času mimo pracovných hodín sme trávili s našimi priateľmi zo spomínaných agentúr.

Tri zážitky, na ktoré ťažko zabudneme:

 • Karaoke je v Bukurešti veľmi populárne. Skúsili sme, neľutujeme!
 • Drink B52 sme naučili miestnych piť my. Naozaj!
 • Spoznali sme miestnu celebritu! Kuchár z bukureštianskej Benihany Guilio bol druhý v Masterchef v Rumunsku a vystupoval aj v X-Factor.

Už teraz sa tešíme na ďalšie cesty, ktoré my alebo ďalší kolegovia z Pizza SEO absolvujú. Láka nás Poľsko a ďalší člen BlueAlliance Bluerank!

UložiťUložiť

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.

One response to “Ako išla pizza na vandrovku. Do Rumunska.

Comments are closed.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter