Basta Digital logo

Penguin a 53 (nie len prvo-) aprílových zmien v Google výsledkoch

3 min čítania
Andrej Salner
Senior konzultant
Pri spolupráci s viac ako 70 klientmi online marketingovej agentúry je možné vygenerovať veľa vlákien komunikácie cez emaily, chat, telefonáty alebo osobné prezentácie. Ukážeme vám online nástroje, ktoré proces pripomienkovania a schvaľovania výstupov agentúry zefektívnia.

Jean Luc Picard nevie nájsť svoj web vo výsledkoch po aktualizácii Pinguin, pod CC licenciou od užívateľa darkuncle na Flickr24. apríl priniesol vopred avizovanú aktualizáciu algoritmov vyhľadávača Google s cieľom odstrániť z top pozícií stránky nízkej kvality. Veľa zmien v algoritme pod názvom Penguin smerovalo na praktiky niektorých tzv. SEO (teda na stránky s prehnaným SEO – to sú tí, čo sa dnes držia za hlavu ako Jean Luc Picard na ilustračnom zábere).

Google na blogu podrobne vysvetlil, ako v apríli vyladil, doladil, bug fixoval a doplnil desiatky (presne 53) špecifických signálov, ktoré mali redukovať spam vo výsledkoch, ale niekedy nefungovali optimálne – z technického hľadiska nešlo len o update výsledkov Penguin ale aj menšie updaty algoritmov zavedených v rámci aktualizácie Panda spustenej vo februári 2011.

Niektoré zo signálov sú pomerne ľahko interpretovateľné a dá sa domyslieť, aké weby ovplyvnia – tu je náš anotovaný zoznam niektorých zaujímavejších aprílových zmien:

Natlačené domény

Zmena s kódovým menom Horde v rámci projektu označovaného Googlom Domain Crowding: redukcia počtu výsledkov z jednej stránky v rámci konkrétnych hľadaní. Táto zmena ovplyvní web stránky, ktoré mali organicky veľa výsledkov v niektorých kľúčových hľadaniach. Google posilní preferenciu obsahu z rôznych domén.

Čo je doma, to sa ráta

Viacero zmien sa dotýka hľadaní v medzinárodnom prostredí a stránok pokrývajúcich viacero lokalít a jazykov (povedzme korporátnych webov, kde krajiny bežia na subdoménach tretej úrovne ako sk.TLD.com). Projekt ImgOrgMap2 zvýši pravdepodobnosť, že vo výsledkoch sa objaví podstránka z vašej krajiny. Projekt spustený pod kódovým názvom Sudoku umožní lepšie rankovať obsah generovaný užívateľmi v rámci stránok s obsahom z rôznych lokalít a v rôznych jazykoch.

Kľúčové slová nahusto

Pod kódom Bi02sw41 má byť dosť zásadná zmena v tom, ako Google berie do úvahy, či sú na stránke obsiahnuté priamo hľadané kľúčové slová. Nie je jasné, ako bude fungovať, ale môže v niektorých prípadoch asi zatriasť výsledkami. Niektorých kvázi SEO a spammerov nepoteší projekt SPAM, ktorý zlepšuje detekciu tzv. keyword stuffingu (násilného prepchávania webu kľúčovými slovami, často schovanými).

Snippety

Aktualizácie DSS a solar spustené pod projektom Snippets aktualizujú a zjednocujú spôsob generovania tzv. snippetov – krátkeho výňatku zo stránky zobrazeného vo výsledkoch hľadania. Solar zvyšuje pravdepodobnosť, že snippet bude z úvodu stránky a nie neskoršieho textu. Snippet ovplyvňuje preklik z výsledkov – lepší snippet môže merateľne zvýšiť návštevy z vyhľadávania. Skontrolujte si preto, ako vyzerajú vaše snippety (a tie vašich konkurentov) pri kľúčových hľadaniach a prípadne ich dolaďte (v tomto vie Pizza SEO pomôcť).

Zatočia s hnilobou

Viacero zmien sa týka tzv. čerstvosti – Freshness (to je aj kódový názov projektu) – optimalizátori a spammeri vedia, že úplne čerstvý obsah má na krátko silný pozitívny efekt vo výsledkoch a vedia to v prospech svojich projektov využiť. Vyzerá to tak, že tieto techniky, nebudú fungovať alebo budú fungovať úplne inak (postupnejšie zmeny v čerstvom obsahu v rámci aktualizácie pod názvom sep, lepšie hodnotenie čerstvosti cez citron a NoRot – niečo ako “bez hniloby” v slovenčine – ignorujúci čerstvý obsah veľmi nízkej kvality).

Mnoho zmien sa týka pohodlia užívateľa. Niektoré sú pre špecifické jazyky, ale niektoré rozširujú existujúce algoritmy na ďalšie jazyky a teda sa dotknú aj slovenských hľadaní. Za mnohé spomeňme redukciu zobrazovania Autocomplete predikcií, ktoré vedú k málo hodnotným výsledkom. Premakané. A podobne premakaných drobností, ktoré si všimneme pri hľadaniach by malo byť viac…

Klesla vám počas aktualizácie Penguin (alebo doladení update Panda) návštevnosť z vyhľadávačov? Pokojne sa obráťte na Pizza SEO, pomôžeme pripraviť a realizovať krízový plán, ktorý vás čo najskôr vráti do pozícií.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.

0 responses to “Penguin a 53 (nie len prvo-) aprílových zmien v Google výsledkoch

  1. dakujem za predstavenie najdolezitejsich penguin zmien. Zaujimal by ma Vas nazor, ci je penguin skor o prehnanej on page alebo off page optimalizacii…

  2. Naty, vďaka za komentár. Penguin je implementovaný z pohľadu Google – pre nich nie je zaujímavé striktné delenie na faktory na stránke a mimo stránky a teda update pokrýva signály z oboch strán využiteľné pre skvalitnenie výsledkov.

  3. Andrej, dakujem za nazor, tiez mam z updatu ten pocit. Podla toho, ako casto google aktualizoval Pandu, myslim ze mozeme ocakavat dalsieho penguina o par tyzdnov

Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter