Basta Digital logo

“Piánko” na internete?

2 min čítania
Daniel Duriš
Lead konzultant

Od 2. mája bol oficiálne spustený systém Piano, ktorý spoplatnil časť webov slovenských medií. Sprevádza ho obrovský záujem médií, intenzívne internetové diskusie, množstvo negatívnych reakcií (často bez zrozumiteľného vysvetlenia). Podrobne sa pozerajú aj zahraničné médiá a blogy, ktoré sa spoplatneniu dlhodobo venujú.

Ujme sa Piano? Sú užívatelia internetu na Slovensku ochotní platiť 2,90 Eur za obsah, ktorý doteraz mali zadarmo? Denník New York Times sa pred pár týždňami “popálil” práve na zavedení podobného systému. Šikovní užívatelia zistili, že po vypnutí Javascriptu sa články dajú čítať zadarmo a návod poznal v priebehu niekoľkých hodín každý. Aj Piano System včera (5.5.2011) zaznamenal podobný pokus (prvé info na Twitteri od @tomaschorvat), avšak zareagoval veľmi rýchlo a chyba bola odstránená.

To len potvrdzuje, že kutilstvo má v krajinách Strednej Európy dlhú tradíciu, čo platí aj o internete. Aj to môže rozhodnúť, či Slovensko bude úspešným pilotným príkladom alebo totálnym zlyhaním. Avšak tri eurá mesačne sú na strane druhej zanedbateľná položka, ak porovnáme cenu papierového vydania či dvoch pollitrov piva.

Aký bude postoj čitateľov k spoplatneniu je zatiaľ ťažké odhadnúť. Podľa posledných prieskumov je ochotných platiť za obsah pri zavedení spoločného predplatného až 36 percent Slovákov. Časť čitateľov namieta „dvojitú platbu“ – všadeprítomnú reklamu. Možno sa čoskoro na Facebooku objavia protestné skupiny ako “Odmietam platiť za obsah” či “Bojkotujme Piano”. …alebo si spoplatnenie vzhľadom na menšiu časť uzamknutých webov médií väčšina ľudí ani nevšimne. Podľa doterajších reakcií z okolia zatiaľ prevláda posledný variant. Prípadne argument typu uzamknuté časti som nečítal ani doteraz, nevidím dôvod si ich predplácať.

Uzamknutie obsahu automaticky znamená aj obmedzenie schopnosti vyhľadávačov nachádzať obsah. Platené sekcie médií sú nedostupné pre vyhľadávače (resp. zobrazujú duplicitný obsah) a teda užívateľom bude vo vyhľadávačoch zobrazovaný obsah z neplatených webov. Paradoxne tak môže Piano pomôcť konkurencii pritiahnuť viac návštevníkov z vyhľadávačov.

Záujem o Piano naznačujú viaceré články v zahraničných médiách. Zavedenia spoplatnenia obsahu na Slovensku od 2. mája preto môžeme vnímať aj ako test. Test technického prevedenia Piana, ktorý sa na malom slovenskom trhu iba odskúša. V prípade úspechu budú mať spoločnosti NextBig a ETarget v rukách funkčný systém vhodný k okamžitému nasadeniu v zahraničí vrátane štatistík o jeho ekonomickej výkonnosti a to je možno zaujímavejšie, ako domáci potenciál zarobiť na platených médiách.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Nezaradené
int(192)

0 responses to ““Piánko” na internete?

 1. Zrovna vcera som v knihe od Jakuba Vranu cital o indexacii spoplatnenej casti webu (tip 414).

  U nas to maju media este celkom lahke kedze dominantne postavenie ma google a mozu tak overovat robota podla domeny z ktorej prichadza (googlebot.com).

 2. Čo je ale cloaking 🙂

  Niektoré syndikáty si to riešili oficiálne s Google a mali Google-“posvätený” cloaking.

  O Piano Media takúto informáciu zatiaľ nemáme.

 3. Fajn clanok, som rad, ze to niekto spomenul. Toto bolo jasne od zaciatku. Len to nejako nikto nerozoberal:))

  Uvidime, aky tobude mat vplyv. Pretoze napr. na sme.sk toho obsahu nie je uzavreteho vela, tam to nevidim tragicky, ale napr. medialne, resp tyzden.sk…

  Planujete urobit nejau studiu k tomuto v pizzaseo?

 4. Skúsim sa po mesiaci pozrieť na komplet uzamknuté weby ako medialne.sk pripadne tyzden.sk. Na SME to má určite menší vplyv, keďže ide iba o komentárovú sekciu, kde je pár článkov denne.

 5. tie weby az tak uzamknute nie su ako sa tvaria a castokrat sa da dostat do platenych casti, trebars rubrika nazory v HN je ne/zamknuta aj ked sa tvari ze je a netreba riesit ani to pop-up okno s reklamou

  Markoff
  http://www.markoff.biz

 6. ani by ma nenepadlo platiť im za tie informácie, ak mám na výber plno ďalších zdrojov na internete zadarmo

 7. 36% Slovákov je ochotných platiť?? Zrejme sa stratila desatinná čiarka – 3,6% je podstatne vieryhodnejší údaj (ostatne, po pár mesiacoch ho bude možné empiricky overiť na stabilizovanom množstve predplatiteľov Piana).

 8. dnes som si chcela prečítať o telenovele Láska z Istanbulu. Zarazilo ma, že si mám predplatiť skoro 3 eurá na mesiac. To určite, nič ma nesúri, počkám si kým to začne tv joj vysielať. Aj tak už človek nemá nervy na pozeranie tv, viac času trvajú reklamy, ako dej filmu. Nech si berú príklad z STv 1, tam reklamy nie sú, ale filmy za veľa nestoja. počkám si teda čo to bude na tej jojke.

Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter