Basta Digital logo

OTP banka v teste použiteľnosti Internet bankingu slovenských bánk 2008

3 min čítania
Juraj Kerhát

Internet banking OTP bankyPredstavujeme Vám ďalší videocast zo série “Veľký test použiteľnosti Internet bankingu slovenských bánk 2008 od Pizza SEO”. V predchádzajúcom sme analyzovali použiteľnosť elektronického bankovníctva VÚB banky. Teraz to bude OTP banka.

Internet banking OTP bankyPredstavujeme Vám ďalší videocast zo série “Veľký test použiteľnosti Internet bankingu slovenských bánk 2008 od Pizza SEO“. V predchádzajúcom sme analyzovali použiteľnosť elektronického bankovníctva VÚB banky. Teraz to bude OTP banka.

Opäť opakujeme, že cieľom videocastu nie je prejsť všetky aspekty, ktoré sme pri hodnotení použiteľnosti Internet bankingu brali do úvahy, ale len vypichnúť a názorne ukázať niektoré z nich. Kompletný zoznam 60 ukazovateľov, prostredníctvom ktorého testujeme aplikácie jednotlivých bánk bude zverejnený až na konci tejto série videocastov spolu s rebríčkom nášho hodnotenia použiteľnosti Internet bankingu týchto bánk.

Pozitíva Internet bankingu OTP banky

 • existuje zapamätateľná adresa “www.otpdirekt.sk”
 • existuje presmerovanie z http na https (adresu so zvýšenou bezpečnosťou) – používateľ nemusí písat https v URL adrese
 • po odoslaní nesprávne vyplneného formulára sa nad ním zobrazí viditeľná chybová hláška
 • nesprávne vyplnené položky formulára sú taktiež zvýraznené
 • pomocník je dostupný na 1 kliknutie

Negatíva Internet bankingu OTP banky

 • keď používateľ obnoví stránku, systém ho odhlási
 • hlavné položky navigačného menu sú po prihlásení tvorené len obrázkami
 • pre odkazy na pomocník, odhlásenie a pod. sú použité len obrázky (presnejšie obrázková mapa – AREA tagy)
 • v menu chýba zvýraznenie aktuálne zobrazovanej stránky
 • pomocník je len všeobecný, chýba ku každej službe samostatný pomocník určený práve pre danú službu
 • v pomocníku sa (v prehliadači Mozilla Firefox) nezobrazuje rolovacia lišta a používateľ musí použiť šípky na klávesnici
 • odhlásenie je potrebné ešte potvrdiť


Pre tých, ktorí z technických, či akýchkoľvek iných príčin nemôžu, resp. nechcú spúšťať nasledujúce video, sme pripravili textový prepis tohto videocastu, ktorý nájdete nižšie.

Textový prepis videocastu:

Juraj Kerhát, konzultant
Vitajte pri ďalšom videocaste spoločnosti Pizza SEO. Moje meno je Juraj Kerhát a dnes Vám predstavím Internet banking OTP banky.

[00:10] Táto služba je dostupná na vlastnej doméne otpdirekt.sk a používateľ dokonca ani nemusí vpisovať https. Stačí mu napísať www.otpdirekt.sk a automaticky je presmerovaný na zabezpečenú adresu aj s https.

[00:31] Po prihlásení sa používateľovi ihneď zobrazí prehľad jeho účtov. Čo je zaujímavé v tomto systéme je, že ak dám obnoviť stránku, zrazu sa stratí informácia o tom, že som bol prihlásený a musím sa teda prihlásiť znovu. Keď už ma to odhlásilo, rád by som poukázal na to, že navigačné menu je pred prihlásením riešené ako textové odkazy, čiže keď zakážem obrázky, tak toto menu je stále viditeľné. Keď sa však prihlásim, tak toto menu už nie je viditeľné, pretože jeho hlavné položky sú riešené ako obrázky a nie je pri nich žiadny alternatívny text. Až po rozbalení sa zobrazia textové odkazy.

[01:33] Tiež je celkom zaujímavé, že v pravej hornej časti sa nachádzajú odkazy na odhlásenie, pomocník a podobne, ktoré sú však riešené len ako obrázky a teda pri zakázaných obrázkoch používateľ vôbec nemá možnosť vidieť, kde sa môže odhlásiť. Znovu povolím obrázky vo svojom prehliadači. Keďže musím obnoviť stránku, som opäť odhlásený a opäť sa musím prihlásiť.

[02:10] Ďalšia vec, ktorá mi v navigačnom menu chýba je zvýraznenie stránky, na ktorej sa práve používateľ nachádza. Ak napríklad kliknem na “nové príkazy” a “jednorazový” príkaz, tak v navigačnom menu to vôbec nie je zvýraznené.

[02:26] Ak odošlem prázdny formulár, tak nad týmto formulárom sa zobrazí zvýraznená chybová hláška o tom, že som niečo nevyplnil správne, a takisto priamo vo formulári sa zvýrazní červenou farbou pole, ktoré nie je správne vyplnené.

[02:47] Na stránke sa nachádza aj pomocník, ktorý je dostupný na jedno kliknutie. Je to však len všeobecný pomocník a musím sa v ňom preklikať pre konkrétnu službu. Zároveň v prehliadači Mozilla Firefox chýba tomuto pomocníku rolovacia lišta a teda používateľ musí použiť šípky na klávesnici, čo si nie každý môže domyslieť.

[03:17] Takisto možnosť odhlásenia je dostupná na jedno kliknutie. Ako som už spomínal, je to však len ikona, nejaký obrázok a chýba mu textový popis. Odhlásenie je potrebné ešte raz potvrdiť.

Ďakujem za pozornosť.

Máte vlastné skúsenosti s používaním Internet bankingu OTP banky? Napíšte, čo si o ňom myslíte.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Nezaradené
int(192)

0 responses to “OTP banka v teste použiteľnosti Internet bankingu slovenských bánk 2008

 1. Nie celkom rozumiem významu vašich videocastov. Nie je mi jasné, či sú primárne zamerané pre užívateľov, alebo vývojárov. Tak či onak, nepomôžu ani jedným, ani druhým…

 2. @matej: Tieto videocasty nemajú primárne zameranie pre používateľov, či vývojárov. V Pizza SEO sme sa rozhodli otestovať Internet banking slovenských bánk z pohľadu použiteľnosti, výsledkom čoho bude porovnanie jednotlivých bánk na základe mnohých faktorov, ktoré môžu v konečnom dôsledku ovplyvniť používateľa pri rozhodovaní sa, v ktorej banke si založí účet. Vývojárom zas výsledky takéhoto testu môžu pomôcť pri zvyšovaní kvality ich Internet bankingu, keďže majú možnosť “objaviť” isté nedostatky, ktoré si predtým nevšimli, resp. ich nepovažovali za nedostatky a tiež majú možnosť vidieť, ako to riešia druhí. Ako je pri jednotlivých videocastoch spomenuté, ich cieľom nie je prejsť všetky aspekty, ktoré sme pri hodnotení brali do úvahy, ale len názorne ukázať niektoré z nich.

 3. Okej, a neskúsili ste porozmýšľať, či pre bežného, rozhodujúceho sa užívateľa niesu dôležitejšie iné kritériá, ako browsovanie IB bez obrázkov? Myslím, že videocasty by predsalen mali obsahovať zaujímavejšie, alebo skôr dôležitejšie aspekty používania jednotlivých IB…

 4. matej, podľa mňa negatíva a pozitíva, ktoré vypichol Juraj vo svojom článku, sú dosť dôležité. Viditeľné chybové hlášky, zvýraznené nesprávne vyplnené políčka formulára, menu netvorené iba obrázkami, kvalitný pomocník… – to sú všetko veci, ktoré možno používateľa pri charakterizovaní kvality internet bankingu (a internetových stránok celkovo) vôbec nenapadnú. Keď však na stránke absentujú, všimne si to. Ak prejde z jedného internet bankingu na iný a zaregistruje, že pri nesprávnom vyplnení formulára sa mu (v novom) zvýraznia nesprávne vyplnené položky, určite to ocení. Použiteľnosť je najmä o komforte používateľa. Keď sa bude chcieť dostať na internet banking cez mobil alebo PDA s vypnutými obrázkami (čo je kvôli spotrebe dát úplne bežné), určite ocení, že internet banking je “funkčný” aj bez obrázkov.

  Možno by si mohol navrhnúť dôležitejšie kritéria (z hľadiska použiteľnosti webstránok) a inšpirujeme sa.

 5. @matej: Keď som robil prvý videocast, chcel som v ňom ukázať čo najviac aspektov použiteľnosti, ktoré som na stránke našiel (a bolo ich naozaj dosť). Výsledkom bolo, že ten videocast trval takmer 15 minút. Je nám jasné, že to by len málokto sledoval. Preto sa snažím, aby jednotlivé videocasty mali dĺžku v rozmädzí zhruba od 3 do 5 minút. Nie je jednoduché rozhodnúť, čo je to “naj” a nemalo by ostať nepovšimnuté a čo naopak možno aj vynechať. Niektoré dôvody, prečo som poukázal práve na niektoré veci už objasnil Jano v predchádzajúcom komentári. Ako tiež spomenul, kľudne skús navrhnúť niečo, čo by práve teba zaujímalo a možno sa necháme inšpirovať. 😉

 6. Sám som (nešťastný) používateľ IB OTP banky, možno preto sa mi obsah konkrétne tohto videocastu nepozdáva.
  Je mi jasné, že na odhalenie závažných nedostatkov je IB potrebné aktívne používať, pri testovaní sa často najzákladnejšie chyby nepejavia.
  Z môjho pohľadu (alebo pre mňa) je jedným z najdôležitejších ktirérií správanie sa formulárov, napríklad zadávania prevodného príkazu. To, že konkrétna táto aplikácia upozorní na nesprávne vyplnené (resp. nevyplnené) polia je pekné, ale napríklad to, že pri každom PP je potrebné vybrať účet príkazcu, napriek tomu, že je tam len jeden je mimoriadne otravné. Ďalej ma irituje, že keď som mal vytvorené subkonto, nastavoval mi ho IB ako defaultné a snažil sa platby odosielať z neho (dokonca aj po jeho zmazaní). Najzávažnejšou chybou s ktorou som sa stretol, je neupozornenie na nedostatok prostriedkov na účte. Po odoslaní hláška: príkaz bol prijatý na spracovanie je absolútne mätúca a spôsobila mi nepríjemnosť pri uhrádzaní pokuty dopravnému podniku Bratislava….

 7. Dakujeme matej, mas pravdu, odhalit take chyby vyzaduje dlhsie pouzivanie IB. Kedze vsak vdaka tymto komentarom tvoria clanok aj navstevnici nasho blogu, tvoje vyhrady k pouzitelnosti IB OTP su teraz sucastou tohto clanku.

 8. OTP DIREKT
  Kto požíva otp direkt ten vie ako im to funguje. OTP DIREKT je najhoršia stránka. Vyhadzuje ma zo systému. Nedá sa pripojiť. Otvorenie stránok sa pohybuje medzi 20 sek až 20 minút. Ochota pomôcť zo strany OTP banky je nulová. Určite neodporúčam nikomu aby si otvoril účet v OTP banke!!!!!

 9. bohužial ja som v OTP, ja mam zlé skúsenosti:
  -pomale
  -niekedy ani odhlásiť sa nedá!!!????
  -raz funguje raz nie
  -niekedy 5 úhrad trvá aj 30min
  -neochota pomôcť, samé výhovorky
  že u mňa je chyba a že každému to ide iby mne nie
  -ale mám minimum 20 kamarátov a každý sa sťažuje
  -pri hromadných úhradách ak mením počet zo základných 2 na viac kým mi načíta stránku znova to trvá 1-10 minút!!
  -…… a spústa iného
  Prečo?????

 10. Veľká nespokojnosť. Najmä preto, že človek im miliónkrát môže avízovať niečo a oni s tým ani nehnú. Tak teda veľká vďaka za takýto nezodpovedný prístup.

 11. Pridávam sa k tým, ktorý tu píšu že je IB OTP banky pomalý. Možno pre niekoho neuveriťeľné, ale stránky načítava naozaj (niekedy, ale vždy keď ich najviac potrebujem) aj 20 minút, čo u normálne zmýšľajúcich ľudí je extrémne dlho. Ak chce niekto pracovať s IB, tak túto banku neodporúčam!

 12. Komfortný internetbanking? Zabudnite na OTP!
  Je jeseň roku 2012 a od vzniku uvedených postrehov uplynul nejaký čas. V OTP banke sa, žiaľ, zastavil.
  Rýchlosť? Fukncionalita? Komfort? Kdeže…. OTP láka zákazníkov na dobré podmienky k účtom, k hypotékam a pod. ALE DOBRÝ I-banking nerieši!
  Pracoval som počas posledných 5 rokov s rôznymi bankymi (ČSOB, TATRABANKA, SLOVENSKÁ SPORITEĽŇA, FIO BANKA, KOMERČNÁ BANKA) a ich i-bankingom, tento je z hľadiska používania fakt najhorší. Veľmi sa čudujem, že si ešte nezobrali príklad od konkurencie… Aj krivkajúca verzia I-bankingu Sl.sporiteľne je oproti tomuto supeeer! Prečo sa neinšpirujú napr. Tatrabankou? Ak chcete komfortne používať i-banking, zabudnite na OTP!

Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter