Basta Digital logo

Online reputačný manažment vo veľkom

3 min čítania
Ján Laurenčík
Senior konzultant

Budujete (a chránite) si svoj imidž na internete? Každý dnes môže pridávať obsah na internet. Je preto dôležité sledovať, čo sa o vás alebo vašej spoločnosti hovorí. Uvidíte, koľko musel do svojej online reputácie investovať americký biznismen s vtipným krstným menom.

Budujete (a chránite) si svoj imidž na internete? Každý dnes môže pridávať obsah na internet. Je preto dôležité sledovať, čo sa o vás alebo vašej spoločnosti hovorí. Uvidíte, koľko musel do svojej online reputácie investovať americký biznismen s vtipným krstným menom.

Začneme vysvetlením. Čo je to online reputačný manažment? Je to systematické sledovanie osobnej alebo firemnej reputácie vo všetkých typoch online médií a jej prípadné ovplyvňovanie pozitívnym smerom.

Mayo Shattuck (druhý zľava) vedľa bývalého prezidenta USA Gorgea BushaAko s tým súvisí americký biznismen Mayo Shattuck? Príbeh Maya Shattucka III (Mayo – v angličtine hovorová skratka pre majonézu) je príkladom toho, aká rozsiahla až môže byť snaha o ovplyvnenie reputácie na internete. Mayo Shattuck kvôli online reputácii vytvoril niekoľko webov, získal na ne niekoľko desiatok odkazov, založil golfový turnaj a zriadil špeciálnu núdzovú telefonickú linku. A prečo?

Američan Mayo Shattuck bol riaditeľom A.B. Brown, súčasti banky Deutsche Bank. A.B. Brown uskutočnila podozrivé a neskôr veľmi výnosné obchody na finančných trhoch deň pred pádom dvojičiek v New Yorku (11.9.2001). Konšpiračné teórie hovoria, že niekto bol pripravený profitovať z tejto svetovej tragédie (hoc nie všetci im veria). Mayo Shattuck odišiel z funkcie v Deutsche Bank deň po tragédii a neskôr bol zvolený za prezidenta a CEO v spoločnosti Constellation Energy Group.

Rôzne špekulácie, články a konšpirácie na internete o Mayovi Shattuckovi a tragédii z 11.9.2001 spôsobili, že jeho reputácia na internete (pri hľadaní jeho mena) nebola dvakrát lichotivá. Využil online reputačný manažment gigantických rozmerov, aby si vylepšil meno na internete.

Online reputačný manažment Maya Shattucka

Základom budovania pozitívnej online reputácie pre Maya Shattucka bola tvorba celej plejády dobre optimalizovaných webstránok (A), ktoré vyzdvihujú jeho filantropiu a dobré vlastnosti:

Tieto weby sú vhodne prelinkované, takisto linkujú na pozitívne články o Mayovi na rešpektovaných weboch. Ich počet a obsah naznačuje, kvôli čomu boli vytvorené.

Odkazy smerujúce na web www.mayo-shattuck.com, medzi nimi aj odkazy z ďalších „vlastných“ webov www.mayo-a-shattuck.org alebo www.mayo-a-shattuck-news.com
Obrázok: Odkazy smerujúce na web www.mayo-shattuck.com, medzi nimi aj odkazy z ďalších „vlastných“ webov www.mayo-a-shattuck.org alebo www.mayo-a-shattuck-news.com

Asi najzaujímavejším krokom celého procesu zlepšovania online reputácie bolo prepojenie mena pána Shattucka s kľúčovými slovami, ktoré sa týkajú tragédie. Jeho spoločnosť Constellation Energy Group možno práve preto zorganizovala 11.9. golfový turnaj (ktorého výťažok ide na charitu) či zriadila telefonickú linku na pomoc ľuďom v štáte Maryland (zdôrazňujú jej podobnosť k linke 911). Šírenie posolstva zabezpečili rôzne tlačové správy v médiách, ktorých titulky obsahovali slová ako „Mayo Shattuck“, „9/11“, „911“ či „11th September“.

Dielo bolo takmer hotové. Stačilo už len vytvoriť:

  1. „niekoľko“ účelových webov (B), ktoré odkazujú na vyššie spomínané stránky o Mayovi Shattuckovi (A):
  2. niekoľko desiatok príspevkov na blogoch a článkov (C), ktoré odkazujú na weby (B), zväčša ide o vlastné weby, niektoré odkazy vyzerajú ako kupované:
  3. niekoľko ďalších odkazov z (už často) nezmyselných článkov (D) na weby (C):

Výsledok? Pri hľadaní „Mayo Shattuck“ v Google.com v prvej desiatke výsledkov až tri miesta (2., 5., 6.) zaberajú prvotne vytvorené weby (A). Na prvej strane výsledkov nenájdete žiaden negatívny článok o Shattuckovi (prvý je až 37.). Pri hľadaní „Mayo Shattuck 911“ v Google.com sa jeho vlastné weby zobrazia až na 6 pozíciách z prvých desiatich (prvý negatívny je 2.). Podobné výsledky prinášajú aj hľadania „Mayo Shattuck September 11th“ (prvý negatívny je 7.) alebo „Mayo Shattuck 9-11“ (prvý negatívny je 1.).

Zdroj: článok anonymného dobrodinca Pass the Mayo

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Nezaradené
int(192)
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter