Basta Digital logo

.cool či .fail? Majú nové TLD domény pre váš projekt benefit pre SEO?

4 min čítania
Stanislav Kukučka
DPD

Vhodné domény na váš nový projekt sú už veľakrát obsadené. Zažili to mnohí, ktorí skúšali vymýšľať názov pre nový online projekt a k nemu dobrú doménu. Väčšina použiteľných .COM domén je už využitých, alebo na nich sedia doménoví squatteri.

Pre projekty s medzinárodnými ambíciami je použitie slovenskej ccTLD (country code top-level domain) domény .SK nevhodné, a teda rozhliadate sa po gTLD (generic top-level domain).

V prípade, ak už nie je voľná .COM doména, doména typu .INFO, .ORG, .NET prípadne .BIZ väčšinou nepomôže. Použitie takýchto domén je často spájané s nízkou kvalitou obsahu. Výnimkou je možno .ORG pri neziskových organizáciach a .NET, kde vo vybraných prípadoch funguje prirodzenejšia asociácia s pojmami ako internet a network.

Dnes je na trhu už nejaký čas nová alternatíva s názvom new gTLD alebo inak známa ako nTLD. Čo sú to new gTLD a nTLD? Sú to domény, pri ktorých viete o aký predmet podnikania sa jedná. Príkladom sú domény ako .COFFEE, .REPAIR, .SUPPORT a mnohé ďalšie…

.singles

.repair

.tips

.camp

.email

.computer

.guru

.florist

.shoes

.gallery

.center

.marketing

.graphics

.bike

.photos

.company

.menu

.holiday

.technology

.clothing

.academy

.training

.domains

.international

.kitchen

.lighting

.education

.house

.shoes

.holdings

.recipes

.tattoo

.coffe

.support

.today

.camera

Niektoré zaujímavé nTLD domény

Majú tieto domény využitie? Zlepšia pozície vo vyhľadávači? Aké sú ich výhody? Je ich zakúpenie zmysluplnou alternatívou?

Aký je rozdiel medzi new gTLD a nTLD?

Žiadny. New gTLD alebo nTLD (new top-level domain) je v podstate ten istý termín pre „novinky”, ktoré zasiahli TLD príchodom nových názvov domén. Počet takýchto domén naďalej rastie vďaka podpore ICANNu (Internet Corporation For Assigned Names and Numbers). Na tento trend rýchlo zareagovali aj viaceré slovenské hostingové spoločnosti a postupne avizovali možnosť registrovať takéto domény.

O doménach vo výsledkoch

Nie je to tak dávno, keď mal v 2012-om Google problém s tapetovaním výsledkov podstránkami tej istej domény. Jeden web tak vedel obsadiť viac ako jednu pozíciu pre hľadané kľúčové slovo.

google-same-result-1339506857
Zdroj obrázku: Seroundtable.com

Riešením bolo obmedzenie týchto výsledkov. Funkciu Google nazval „host clustering“ a mala za úlohu obmedziť počet zobrazených výsledkov jednej domény na maximálne dva výsledky pre jednu stranu výsledkov. Ostatné výsledky ste mohli nájsť na ďalších stránkach.

Možnosť registrácie nTLD domén priniesla kreatívne nápady ako vytapetovať výsledky použitím viacerých domén. Tým, že použijete rôzne tvary domén, sa vyhnete obmedzeniu v podobe spomenutého „host clusteringu“. Takouto formou môžete obsadiť výsledky, ktoré by ste nezískali iba s jednou doménou.

To, že doména obsahuje kľúčové slovo, by nemalo priamo ovplyvňovať jej pozíciu vo vyhľadávačoch: ako sa dávnejšie vyjadril Matt Cutts, Google bude spracovávať údaje a posudzovať výsledky bez ohľadu na to, či ide o .COM alebo .COKOLVEK, a naďalej bude posudzovať podľa hodnoty a relevancie, ktorú web pre hľadaný údaj poskytne.

Ako sa teda rozhodnúť?

Voľba novej domény nie je len otázkou nájdenia vhodného názvu, ale aj celkového pozicioningu na trhu, marketingu, brandingu, a taktiež spôsobu komunikácie, ktorý si stanovíte pre váš nový projekt.

Voľba novšej domény môže byť užitočná aj keď je značka na trhu už zabehnutá. Jej využitie môže poslúžiť na ohlásenie zmeny domény a podporiť tak publicitu, ale aj pre nový obsah, produkt, sub brand alebo novú službu.

Dôležité bude, ako nové domény príjmu užívatelia. Určité indície môžeme hľadať v histórii – v adopcii domén ako .AERO, .BIZ, .COOP, .INFO, .MUSEUM, .NAME a .PRO, ktoré boli uvedené na trh pred skoro 15 rokmi. Na ktorej z nich (možno okrem .INFO) poznáte nejakú webstránku?

Tu je niekoľko príkladov, ako využiť nové domény:

Venujete sa servisu bicyklov ako napríklad www.pecobikes.sk. Vaše brandové kľúčové slovo je “pecobikes”, alebo “peco bikes”. Máte napríklad takúto možnosť:

www.peco.bike
www.pecobikes.repair

V prípade, že sa venujete organizovaniu Tabata tréningov, bude vašim slovom “tabata tréningy”. Máte napríklad tieto možnosti:

www.tabata.camp
www.tabata.training

Rozbiehate prevádzky v oblasti gastro biznisu? Otvorili ste čerstvo novú kaviareň Foxford.sk. V tomto prípade stojí za zváženie možnosť:

www.foxford.caffe

Výsledok?

Ak zvažujete zakúpenie novej gTLD domény z dôvodu zlepšenia svojich pozícií, kúpa bude zbytočná.

Čo kúpou takejto domény predsa len získate?

Vo vybraných prípadoch sa vám podarí skrátiť doménu, ako napríklad z www.pecobikes.sk na www.peco.bike. Získate tak zapamätateľnejšiu doménu, z ktorej bude hneď zrejmý predmet vášho podnikania.

Dominantné postavenie vo výsledkoch v prípade brandových názvov (www.foxford.caffe). V tomto prípade okrem aktuálne používanej domény obsadíte výsledky novou doménou, to však nevylučuje potrebu SEO aktivít, a teda unikátnu obsahovú stratégiu pre každú z použitých domén.

Čo kúpou uvedených domén nezískate?

Zakúpením nTLD domény nezískate lepšie pozície pre svoj web. Takáto doména sa bude správať vo výsledkoch v podstate identicky ako „stará“ TLD. Lepšie pozície pre jednotlivé používané domény budú závisieť už od spomenutých SEO aktivít.

V prípade domén, ktoré definujú mesto (.LONDON, .SYDNEY) alebo inú lokalitu, však treba rátať s geografickým obmedzením. Takéto správanie je známe pri národných doménach ccTLD, kedy napríklad s .SK doménou definujete geografickú relevanciu pre Slovensko a tak limituje šance umiestňovať sa vo výsledkoch v zahraničí.

Ak vám nová TLD ponúka príležitosť na silnú, zapamätateľnú a zrozumiteľnú značku, môže stáť za úvahu.

Páči sa vám tento obsah?
Dostávajte nový obsah a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
SEO
int(11)
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter