Vzhľad URL zobrazenej v reklame (napr. v Google AdWords) ovplyvňuje hľadajúceho pri rozhodovaní, či klikne práve na vašu ponuku. Zmenami zobrazenej URL je možné dosiahnuť výrazné rozdiely v miere prekliku i konverziách.
Vzhľad URL zobrazenej v reklame (napr. v Google AdWords) ovplyvňuje hľadajúceho pri rozhodovaní, či klikne práve na vašu ponuku. Zmenami zobrazenej URL je možné dosiahnuť výrazné rozdiely v miere prekliku i konverziách (viď napr. info na Help fóre Google AdWords či tento blog – oba v angličtine). Ak zobrazená URL (v terminológii Google AdWords display URL) obsahuje kľúčové slovo, toto bude pri zhode s hľadaným slovom zvýraznené. Zobrazená URL adresa sa nemusí úplne zhodovať s cieľovou (destination URL). Bežnou praxou agentúr tvoriacich reklamné kampane je používanie pekných a relevantne vyzerajúcich URL, ktoré obsahujú kľúčové slová. Takto možno elegantne prekryť často nedokonalú štruktúru URL na webe klienta.
Obrázok: Zvýraznené kľúčové slová v zobrazených URL pri zhode s hľadaným
Málokto vám povie, že je dobré, keď je URL adresa zobrazená pri reklame nielen pekná, ale aj funkčná. Isté percento návštevníkov totiž aj pri AdWords reklame URL na reklame skopíruje alebo priamo napíše do prehliadača. Ak takémuto návštevníkovi ako prvú stránku z vášho webu ukážete chybovú 404 stránku, neurobíte dobrý dojem.
Ak si prejdete URL adresy zobrazené pri reklamách firiem, ktoré inzerujú na kľúčové slová adwords a seo, je to prehliadka chybových 404 stránok (URL označené červeným rámikom).
Obrázok: Červeným rámikom sú označené nefunkčné zobrazené URL reklám pri hľadaní slova seo (poznámka: URL seo.netmarketer.sk nie je nefunkčná, ale presmerovaná na skrz.sk, čím sa radí do tejto kategórie)
Obrázok: Červeným rámikom sú označené nefunkčné zobrazené URL reklám pri hľadaní slova adwords
Obrázok: Červeným rámikom sú označené nefunkčné zobrazené URL reklám pri hľadaní spojenia seo adwords (toto spojenie zrejme nie je hľadané, ale podarilo sa mi tak na jednu obrazovku dostať viacero firiem; naša URL je tam kvôli testovaniu)
Na nasledovnom obrázku si pozrite spomínané chybové 404 stránky. Google nie je v tejto veci dobrým príkladom.
Obrázok: Prehliadka chybových 404 stránok, ktoré prekvapia návštevníka namiesto URL zobrazených pri reklamách v Google AdWords
Možno si poviete, že zobrazené URL pri reklamách nikto priamo v prehliadači nezadáva, predsa klikne rovno na reklamu. Nie je to tak. Pri našom malom experimente sme nechali reklamu so zobrazenou nefunkčnou URL adresou zobraziť 10 103 krát. Na túto reklamu sme zaznamenali 43 kliknutí, čo dáva 0,43 % mieru prekliknutia hľadajúcich návštevníkov. Okrem toho sme však zaznamenali 3 zobrazenia nefunkčnej URL. Takže 0,03 % z hľadajúcich zadalo zobrazenú URL do prehliadača (nekliklo). Ak sčítame 43 kliknutí a 3 zobrazenia nefunkčnej URL, dostaneme počet hľadajúcich, ktorých zaujala naša reklama (46).
6,5 % z ľudí, ktorých zaujala experimentálna reklama, namiesto kliknutia na reklamu zadalo zobrazenú (nefunkčnú) URL adresu do prehliadača.
Ak chcete dobre obslúžiť aj týchto návštevníkov, presmerujte všetky nefunkčné a používané URL na vhodné alternatívy napríklad pomocou direktív v htaccess. V prípade záujmu vám radi pomôžeme správne nastaviť vašu reklamnú kampaň v Google AdWords.
Zaujimavy postreh. Zvlastne, ze tuto „chybu“ tam ma este aj samotny Google s adresou http://www.google.com/AdWords. Keby to zadali s malymi pismenami bolo by to presmerovane a aj vyznacene hrubym pismom pri hladani slova adwords.
Ako viete, ze prave 6,5% zadava url adresu z reklam rucne?
Ti, ktori kopiruju url su zrejme webmasteri tak ako aj ja. Na vlastnom webe na reklamu neklikam, ale ked ma zaujme skopirujem url a otvorim.
Tomáš, aj ja zvyknem kopirovat, resp. u mne známych webov a jednoduchých URL vpísať, lebo mi je implicitne ľúto mrhať ich peniazmi.
MatJ: 6,5%, to sú tri zobrazenia nefunkčnej URL zo 46 ľudí, ktorých zaujala reklama.